Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: Antypirx »

elahgabal pisze:
Antypirx pisze:
Antypirx pisze:W takiej razie edykt tesaloński Teodozjusza 380.

Chcemy widzieć wszystkie ludy, które podlegają miłościwej władzy Naszej Łaskawości, żyjące w wierze, jaką przekazał Rzymianom Apostoł Piotr i którą głosi się tak jak niegdyś także dzisiaj, i którą wyznaje, jak każdy wie, papież Damazy i biskup Piotr z Aleksandrii (...). Nakazałem, żeby ten tylko, kto przestrzega tego prawa, mógł przybrać imię katolika, a wszyscy inni jako nierozumni i szaleni byli napiętnowani hańbą nauki heretyckiej. Winni oni spodziewać się przede wszystkim pomsty Bożej, a następnie naszej kary stosownie do decyzji, którą powzięliśmy z natchnienia niebieskiego.
Najwyraźniej wskazuje na wszystkich chrześcijan żyjących w Cesarstwie. Widać dopiero Justynian rozciągnął pojęcie herezji również na pogan.
Koniec OT.

Teodozjusz chce widzieć wszystkie ludy jako żyjące w tej wierze, którą przekazał Rzymianom apostoł Paweł itd

To pragnienie jest celem edyktu i najwyraźniej ;) przyczyną jego wydania.

Powołałeś opracowanie (Stachura), a gdzie źródło?
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: Antypirx »

A tu w całości, bez tego wykropkowania po Piotrze z Aleksandrii:



IMPPP. GR(ATI)IANUS, VAL(ENTINI)ANUS ET THE(O)D(OSIUS) AAA. EDICTUM AD POPULUM VRB(IS) CONSTANTINOP(OLITANAE).

Cunctos populos, quos clementiae nostrae regit temperamentum, in tali volumus religione versari, quam divinum Petrum apostolum tradidisse Romanis religio usque ad nunc ab ipso insinuata declarat quamque pontificem Damasum sequi claret et Petrum Aleksandriae episcopum virum apostolicae sanctitatis, hoc est, ut secundum apostolicam disciplinam evangelicamque doctrinam patris et filii et spiritus sancti unam deitatem sub pari maiestate et sub pia trinitate credamus. Hanc legem sequentes Christianorum catholicorum nomen iubemus amplecti, reliquos vero dementes vesanosque iudicantes haeretici dogmatis infamiam sustinere ‘nec conciliabula eorum ecclesiarum nomen accipere’, divina primum vindicta, post etiam motus nostri, quem ex caelesti arbitro sumpserimus, ultione plectendos.

DAT. III Kal. Mar. THESSAL(ONICAE) GR(ATI)ANO A. V ET THEOD(OSIO) A. I CONSS.

elahgabal pisze:I to - o dziwo - się zgadza.
Przyznam, że byłem zaskoczony, gdy przeczytałem taki oto fragment:

"...Rzecz jasna, w miarę rozwoju stosunków państwo - Kościół zmieniał się też skład grupy określanej przez prawo jako "heretycy". Nie wszyscy cesarze przecież wspierali to samo stronnictwo w Kościele. Jednakże wraz z panowaniem Teodozjusza I można mówić o ustaleniu polityki religijnej cesarzy - przytłaczająca większość praw antyheretyckich pochodzi zaś z okresu rozpoczętego panowaniem tego cesarza. Do "heretyków" zaliczani są nie tylko członkowie Kościołów chrześcijańskich, ale i manichejczycy (w czasach Justyniana zaś definicja "herezji" zostanie rozciągnięta na wszystkich niekatolików). ..."

Michał Stachura "Wrogowie porządku rzymskiego" (Historia Iagellonica).
Wydaje mnie si, że próbujesz zastosować sposób 30.
elahgabal pisze: Koniec OT.
W miejscu powyżej ewidentnie 18-ty lol


W zdaniu: Chcemy widzieć wszystkie ludy, które podlegają miłościwej władzy Naszej Łaskawości, żyjące w wierze, jaką przekazał Rzymianom Apostoł Piotr i którą głosi się tak jak niegdyś także dzisiaj, i którą wyznaje, jak każdy wie, papież Damazy i biskup Piotr z Aleksandrii

nie ma żadnego zawężenia do chrześcijan, ale wyraźnie jest mowa o wszystkich ludach.

Zatem stwierdzenie:
elahgabal pisze: Najwyraźniej wskazuje na wszystkich chrześcijan żyjących w Cesarstwie.
to już jest granda! (czyli sposób 14) ;)


Ja z kolei cisnę sposób 34-ty :D


Książki Stachury nie czytałem, więc nie wiem, czy i jakie argumenty (i źródła) dalej powołuje. Jeśli wywiódł jednak ze zdania o ludach ograniczenie tylko do chrześcijan, to jest to wywiedzenie kontralogiczne. Interpretując zdanie o ludach w ten sposób, że miałoby dotyczyć tylko ludów chrześcijańskich trzeba by przyjąć, że Teodozjusz chce te ludy po prostu zobaczyć.
W początkach chrześcijaństwa przy nielicznej chrześcijańskiej populacji dałby nawet radę zwyczajnie wchodząc po drabinie na dach stodoły ;)
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: elahgabal »

Widzę, że podział tematyczny to trudna sprawa jest...
Skoro określenie "koniec OT" okazało się być mało czytelne, napiszę inaczej: poproszę o wydzielenie do starożytności, żeby nie robić domu publicznego na kółkach w wątku konkursowym.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: Antypirx »

elahgabal pisze:Widzę, że podział tematyczny to trudna sprawa jest...
Skoro określenie "koniec OT" okazało się być mało czytelne, napiszę inaczej: poproszę o wydzielenie do starożytności, żeby nie robić domu publicznego na kółkach w wątku konkursowym.
Wydaje mnie si, że ukrycie problemu oznaczałoby falandyzację regulaminu, dzięki przestrzeganiu którego konkurs ma tyle odsłon! ;)
Odpowiedź albo jest dobra albo niedobra. Powstał imho problem regulaminowy, co do tego komu przysługiwałoby prawo zadania kolejnego pytania i w konsekwencji kolejny problem w postaci możliwego uzyskania przez niektóre osoby (Antypirx i cdc9) nienależnych korzyści osobistych polegających na satysfakcji z odpowiedzi na kolejne pytania, które mogły zostać zadane przez osoby nieuprawnione.

Istotną kwestią jest, czy autor pytania wskazuje przekonująco podstawy prawidłowej odpowiedzi (jak ma książkę, to czemu nie poda , co tam w niej dalej, hę? ). Opracowanie źródła, nie może mieć przewagi nad samym źródłem, szczególnie w przypadku, gdy wynika z niego teza do źródła przeciwstawna.

Żeby merytorycznej wątpliwości tu nie rozstrzygać, to można przyjąć następujące rozwiązanie:

1. Uzyskane przy wątpliwej podstawie korzyści należy zwrócić, a pytania zadane po tym, które powoduje nie dające się rozstrzygnąć w tym miejscu wątpliwości należy uznać za niebyłe.
2. Kolejka wraca do autora pytania, który zamiast wątpliwego zadaje pytanie inne.

W celu wykazania dobrej woli składam następujące oświadczenie:

Zrzekam się korzyści osobistej polegającej na uzyskaniu satysfakcji z prawidłowej odpowiedzi na pytanie o premiera kalwina, zadane przez użytkownika cdc9

Antypirx

;)
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: cdc9 »

"Skóra zamszowa pozbawiona lica, wyprawiona metodą tłuszczową. Najczęściej ze skór saren, jeleni, reniferów i kóz."
Oto definicja słownikowa pewnego organu państwowego istniejącego w Polsce Ludowej. ;)
Jakaż, to instytucja?
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: Petru Rares »

IRCha - Inspekcja Robotniczo - Chłopska
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: cdc9 »

Tak jest.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: Petru Rares »

Przywódca krucjaty, która nie doszła do skutku ale stała się punktem wyjścia do innych ważkich wydarzeń; choć niskiego pochodzenia w chwili swojej śmierci został ukoronowany. Któż to taki?
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: Petru Rares »

Podpowiedź: Wojska zebrane na krucjatę, która się nie odbyła rozpoczęły powstanie ludowe...
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: runnersan »

Czyżby chodziło o György Dózsa?

Przywódcy armii chłopskiej przygotowanej na krucjatę przeciwko Turkom.
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: Petru Rares »

Oczywiście, pytanie w Twoje ręce. Jak możesz napisz proszę w celu zaspokojenia ciekawości forumowiczów, na czym polegała jego "koronacja" w ostatnich chwilach życia.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 78 times
Been thanked: 181 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: Darth Stalin »

Można wyguglować:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gy%C3%B6rgy_D%C3%B3zsa
Skazano go na śmierć. Doża został upieczony żywcem na rozpalonym do czerwoności tronie, a w ręce trzymał rozpalone żelazo, imitujące berło.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: cdc9 »

Mieli ludziska fantazję. :oops:
Mnie szczególnie zaciekawił :oops: passus o konsumpcji ofiary przez jego współpracowników. W węgierskiej wikipedii jest przedstawiony obraz, jak biedaka jedzą na tym tronie, na miejscu.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: runnersan »

Ale to chyba nielegalne, takie zjedzenie przez ludzi. Taki kat, to nie podpadał za tego typu atrakcje kościołowi?
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 78 times
Been thanked: 181 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: Darth Stalin »

Te obrazki to chyba te:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”