War in the Pacific: Studium Porażki :)

Oczywiście najbardziej lubimy strategie i gry historyczne.
Bravd
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 15 grudnia 2019, 19:15

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: Bravd »

Alf pisze: poniedziałek, 9 marca 2020, 14:24 Z tego co pisze przeciwnik wynika, że cesarstwu generalnie "nie idzie" w tej wojnie.
Wroga cesarstwu propaganda.
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: runnersan »

Ano trochę nie idzie. Zaatakowałem zespołem krążowników australijski zespół dostałem totalne bencki. Cokolwiek nie próbuje, na morzu lądzie czy powietrzu, to obrywam. Czasami mam wrażenie, że mamy koniec 1943, a nie początek 1942
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: czarek0402 »

runnersan pisze: poniedziałek, 9 marca 2020, 15:58 Ano trochę nie idzie. Zaatakowałem zespołem krążowników australijski zespół dostałem totalne bencki. Cokolwiek nie próbuje, na morzu lądzie czy powietrzu, to obrywam. Czasami mam wrażenie, że mamy koniec 1943, a nie początek 1942
Może to problem moda? Modów? Ustawień? Np. Zera nie maja jakiś bonusów do maja 1942? Itp. itd. :)
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: runnersan »

Trochę to jest wina moda. Faktycznie zmniejszenie ładowności okrętów jest odczuwalne. Tak samo troszkę zmieniona rola i skład jednostek inżynierskich ma znaczenie. W vanilli dowolna jednostka bazowa jest w stanie budować fortyfikacje, w da babes już tak nie jest. Limity na stacking na każdym heksie też ma znaczenie, tak bez sesu właśnie wytracałem ludzi na Clark Field czy Wenchow. W podstawce te bazy dawno by padły, w Da Babes zostałem mocno poobijany.
Mam tez wrażenie, że osłabiono celność torped. Bardzo dużo ataków miałem, które zakończyły się pudłem, choć wydaje mi się, że normalnie suby japońskie na początku wojny są skuteczniejsze.

Cóż w każdym razie walczymy dalej.

EDIT: No i zapomniałbym, że ja tez jakimś mistrzem nie jestem :)
EDIT2: Przeciwnik za to gra całkiem nieźle
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: czarek0402 »

Dzięki. :)

Ktoś ma starszego War in the Pacific ( te tutaj to chyba Admiral Edition) i chciałby zagrać w spokojną, długą rozgrywkę? ;)

Interesują mnie punkty PP - bodajże preparation point. Czy jak ustawicie cel dla jednostki lądowej, dowództwa, wsparcia to czekacie, aż osiągnie 100% przygotowania, czy od razu ładujecie na transportowce i płyniecie na desant?

Jak wygląda rozpoznanie radiowe, wywiadowcze od strony Japonii? TeŻ takie ogólnikowe jak w WITP np. radio transmission detected...?
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: RAJ »

Jakbym poszukał to chyba znajdę płytkę. Taka rozgrywka by mnie urządzała. :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Alf
Caporal
Posty: 70
Rejestracja: środa, 13 lutego 2019, 18:48
Been thanked: 5 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: Alf »

czarek0402 pisze: poniedziałek, 9 marca 2020, 22:52 Dzięki. :)

Ktoś ma starszego War in the Pacific ( te tutaj to chyba Admiral Edition) i chciałby zagrać w spokojną, długą rozgrywkę? ;)

Interesują mnie punkty PP - bodajże preparation point. Czy jak ustawicie cel dla jednostki lądowej, dowództwa, wsparcia to czekacie, aż osiągnie 100% przygotowania, czy od razu ładujecie na transportowce i płyniecie na desant?

Jak wygląda rozpoznanie radiowe, wywiadowcze od strony Japonii? TeŻ takie ogólnikowe jak w WITP np. radio transmission detected...?
PP - im ich wiecej tym lepiej, szczególnie gdy zamierzasz zaatakować jakiś atol, dobre przygotowanie znacząco zmniejsza straty podczas lądowania.
Stary WITP leży sobie spokojnie w szufladzie ;)
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: Anomander Rake »

Mod raczej nie przychyla sytuacji tak bardzo na stronę kolonialistów. Błędów parę było.
Natomiast przeciwnik jest zdaje się mocno doświadczony. Zdobędziesz doświadczenie i następnym razem będzie lepiej.
To co mi się nie podoba to profetyczne tworzenie twierdzy Palembang. Ja bym się nie przejmował i zdobywał całą mocą. Jak padnie zniszczone to trudno, gra przegrana. Jednak będzie wynikało to z niezbyt dobrego skryptu gry (bombardowania morskie mają niszczyć instalacje?) i growej zagrywki przeciwnika (poświęcanie żołnierzy, żeby sobie ginęli, ale ataki przeciwnika niszczyły ropę).
Co do Wenchow to raczej nie powinno być wielkich problemów. Wymagane mocne naloty, dobre dywizje i pada. Źli Chińczycy mają tam jednak dobre, okopane wojsko, więc straty być muszą.
Z Clarck jest większy problem. Jak ostatnio grałem to miałem trochę pecha, bo, jak sam przeciwnik przyznał, złapałem go tam "z opuszczonymi spodniami" (po manewrach spodziewał się ataku na Manilę), niemniej mój atak miał jakiś wybitnie pechowy element losowy.
W takiej sytuacji zdobywanie Clarck atakami czołowymi mija się z celem. Można głodzić, bombardować (baaardzo intensywnie) i atakować od czasu do czasu. Albo...
Ja postanowiłem oszczędzać czas i życie cesarskich poddanych jednocześnie. Wylądowałem 25 Armią pod Bataan. Luzon padł krótko po tym. Koszt stary krążownik pancerny, kilka transportowców i mniejszych jednostek (niewiele). Nawet przeciwnik stwierdził, że tanio poszło.
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: runnersan »

W Oosthaven w tej chwili znajdują się Brytyjskie lotniskowce, przynajmniej 3 pancerniki, krążowniki i niszczyciele, wszystko pod olbrzymią osłoną lotniczą. Niestety moje samoloty wykazują się masakryczną celnością i przy tym olbrzymimi stratami zarówno podczas wymiatania, jak i nalotów. W każdym razie flota wyruszyła, zobaczymy co się stanie.

Ogólnie wydaje się, że wprowadzenie limitów przy stackingu negatywnie wpływa na ofensywne możliwości armii cesarza. Clark atakowałem dzień w dzień mając około 900AV, gdy przeciwnik miałokoło 50-60. MIaem przewagi 2:1, 1:1, ale do czasu aż nie wydałem rozkazu Shock Attack, nie byłem w stanie przebić się przez obronę Clark.

W Wenchow podobna sytuacja, moje 3 dywizje kilka regimentów plus dowództwo korpusu, nie pordziły sobie z słabszym wrogiem ponosząc duże strty przy walkach 1:1, pomimo codziennych bombardowań itp. Obecnie te dywizje mają około 1/4 wyjściowych sił (jak nie mniej) i zdecydowałem się je wycofać by odzyskały siły. Sacking Limits to serio niezły ból, bo powoduje zwiększenie zmęczenia i zmieszania jednostek.
Ostatnio zmieniony środa, 11 marca 2020, 06:25 przez runnersan, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: czarek0402 »

RAJ pisze: wtorek, 10 marca 2020, 07:14 Jakbym poszukał to chyba znajdę płytkę. Taka rozgrywka by mnie urządzała. :)

Muszę poszukać swoją płytkę. Miałem nawet gdzieś War Plan Orange. Mnie interesuje strona IJN. ;)
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: Anomander Rake »

Stacking limit oczywiście utrudnia ofensywę. Nie jestem pewien, ale możliwe nawet, że straty są wyraźnie większe przy jego przekroczeniu. Ostatnio jak grałem to kompletnie zrezygnowałem z ataków dzień po dniu, a zdobyłem całkiem sporo umocnionych baz alianckich. Generalnie jak ordynowałem atak to już najczęściej było to na zdobycie lub znaczne osłabienie obrony. Rzadko dywizje potrzebowały dłuższego odpoczynku, a już na pewno rzadko więcej niż jedna (zwykle jest jakaś wiodąca, która się wykrwawia). Wyjątkiem przełamywanie bariery Syczuanu i Chongqing, tam było pierwszowojennie.
Z drugiej strony później łatwiej jest trzymać linię frontu, przynajmniej do zreformowania alianckiej piechoty.
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: runnersan »

Szybka nota informacyjna:

Operacja na Sumatrze postępuje. Przeciwnik najprawdopodobniej wie doskonale, co się szykuje gdyż flota inwazyjna została wykryta dość wcześnie.



Zupełnie inaczej sprawy się mają na Nowej Gwinei.
Niestety popisy mojego lotnictwa dopuściły konwoje z wsparciem do Port Moresby. Jednocześnie przeciwnik postanowił rozbudować bazy na Rossel i Tagula Island. Żeby przeciwdziałać jego planom wysłałem eskadrę z pancernikiem Nagato i tradycyjnie dostałem łupnia. Pierwszego dnia dopadłem eskadrę z transportowcami:

Day Time Surface Combat, near Rossel Island at 105,137, Range 23,000 Yards

Japanese Ships
BB Nagato
CL Tenryu
CL Tatsuta
DD Wakaba
DD Ariake
DD Fubuki
DD Usugumo
DD Shirayuki
DD Hatsuyuki
DD Mochizuki
DD Yuzuki
DD Wakatake
DD Karii
DD Yanagi

Allied Ships
DMS Long, Shell hits 7, and is sunk
xAP Lycaon, Shell hits 9, Torpedo hits 1, and is sunk
xAP Montoro, Shell hits 22, and is sunk
xAK Am. Press, Shell hits 12, and is sunk

Allied ground losses:
1353 casualties reported
Squads: 0 destroyed, 0 disabled
Non Combat: 74 destroyed, 153 disabled
Engineers: 16 destroyed, 8 disabled
Guns lost 9 (7 destroyed, 2 disabled)
Vehicles lost 87 (51 destroyed, 36 disabled)

Niestety drugiego dnia, o wiele mniejszy zespół przeciwnika rozbił moją eskadrę.
Night Time Surface Combat, near Tagula Island at 104,137, Range 10,000 Yards

Japanese Ships
BB Nagato, Shell hits 8, heavy fires
CL Tenryu
CL Tatsuta, Shell hits 5, and is sunk
DD Wakaba, Shell hits 1, on fire
DD Ariake, Shell hits 8, heavy fires, heavy damage
DD Fubuki, Shell hits 1
DD Usugumo
DD Shirayuki, Shell hits 1
DD Hatsuyuki, Shell hits 3
DD Mochizuki
DD Yuzuki
DD Wakatake
DD Karii, Shell hits 1
DD Yanagi

Allied Ships
BB Colorado, Shell hits 42, Torpedo hits 3, heavy fires, heavy damage
DD Monaghan, Shell hits 1
DD Dale
DD MacDonough, Shell hits 2
DD Dewey, Shell hits 2
DD Hull, Shell hits 4, Torpedo hits 1, and is sunk
Pancernik Nagato choć niemal nie uszkodzony, spłonął kolejnego dnia. Niestety żadnego sukcesu nie mogę ogłosić, bo przeciwnik kolejnego dnia wrócił na wyspy i prawdopodbnie prowadzi tam wyładunek.

Podejrzanym również wydaje się rejon wysp Munda. Wykryłem tam niewielką eskadrę z pancernikiem Warspite (trafiony jedną torpedą). Obawiam się, że przeciwnik również tam się desantował.

Obrazek
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: Anomander Rake »

Dawaj nowy raporcik. Wieść gminna niesie (a może to szepty szintoistycznych bóstw), że będzie nieco lepszy. ;-)
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: czarek0402 »

Akurat chyba na Munda i w okolicach tych wysp na Wyspach Salomona panowały malarie i inne choroby tropikalne wśród żołnierzy. Ciekawe czy to jest ujęte? ;)
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: runnersan »

9 kwietnia 1942

Tu sierotka Ann, pozdrawiam dziś wszystkich słuchaczy, a szczególnie tych biednych marines kąsanych licznie przez komary i chorujących na malarie na Rossel Island. Nim przejdziemy do muzyki, pora na wiadomości.

W rejonie Rossel Island doszło do serii potyczek. Amerykańska flota postanowiła z wysp tych urządzić wysunięty punkt obserwacyjny. Poprzednie walki w tym rejonie zakończyły się zatopieniem pancernika Colorado i wycofaniem w celu uzupełnienia paliwa i amunicji przez zespół Japoński. Kolejne pojawienie się floty aliantów w tym rejonie zmusiło flotę do ponownej interwencji. Charakterystyczny układ rafy koralowej wokół wyspy spowodował, że najlepiej do tego zadania nadały się siły podzielone na dwa zespoły. Cięższy nadciągający od wschodu zespół admirała Shimamoto, który został skierowany w ten rejon po uspokojeniu sytuacji wokół Kwajelin Island i drugi lekki admirała Tanaki Raizo. Plan sprawdził się znakomicie i setki żołnierzy i marynarzy utonęły w wodach wokół wysp. Nippon Banzai!

A teraz muzyka.

https://www.youtube.com/watch?v=4wkSBZb2aoI

Tomei jak zawsze zakończył słuchanie, jednakże tym razem wysłuchał do końca występu pani Garland. Przejrzał jeszcze raz raporty z bitwy. Sierotka "zapomniała" wspomnieć, że niezwyciężoną flotę z tego rejonu przegoniło pojawienie się amerykańskiego lotniskowca, którego samoloty wpakowały kilka torped w kadłub Hyugi. Na szczęście pancernik nie oberwał na tyle poważnie, by jego los był zagrożony, ale Shimamoto uciekał do Rabaul z pełną prędkością. Oczywiście również lotnictwo marynarki pokazało co potrafi w tej operacji. W rejonie Rossel Island wykryto i zaatakowano również australijską eskadrę. Okręty wymknęły się z pułapki, a samoloty nie potrafiły trafić żadnego z nich.
Day Time Surface Combat, near Deboyne Islands at 104,136, Range 19,000 Yards

Japanese Ships
CL Tenryu
DD Fubuki
DD Usugumo
DD Shirayuki
DD Hatsuyuki
DD Mochizuki
DD Yuzuki
DD Karii
DD Yanagi

Allied Ships
AM Whyalla, Shell hits 7, and is sunk
xAP Chilka, Shell hits 20, Torpedo hits 1, and is sunk
xAP Macdhui, Torpedo hits 1, and is sunk

Allied ground losses:
1382 casualties reported
Squads: 2 destroyed, 21 disabled
Non Combat: 71 destroyed, 41 disabled
Engineers: 0 destroyed, 0 disabled
Guns lost 21 (11 destroyed, 10 disabled)
Day Time Surface Combat, near Deboyne Islands at 104,136, Range 19,000 Yards

Japanese Ships
CL Tenryu
DD Fubuki
DD Usugumo
DD Shirayuki
DD Hatsuyuki
DD Mochizuki
DD Yuzuki
DD Karii
DD Yanagi

Allied Ships
APD Kilty, Shell hits 22, and is sunk
APD Gilmer, Shell hits 34, and is sunk

Allied ground losses:
247 casualties reported
Squads: 3 destroyed, 4 disabled
Non Combat: 8 destroyed, 5 disabled
Engineers: 7 destroyed, 5 disabled
Day Time Surface Combat, near Rossel Island at 105,137, Range 20,000 Yards

Japanese Ships
BB Ise
BB Hyuga
CA Furutaka
CA Kako
CL Yura
DD Mikazuki
DD Yakaze
DD Hasu
DD Tsuga

Allied Ships
KV Aster, Shell hits 11, and is sunk
xAP North Coast, Shell hits 2, Torpedo hits 2, and is sunk
xAKL Fiona, Shell hits 23, and is sunk
xAKL Hamakua, Shell hits 14, and is sunk
xAKL Argus, Shell hits 17, and is sunk
Japanese Ships
CL Tenryu
DD Fubuki
DD Usugumo
DD Shirayuki
DD Hatsuyuki
DD Mochizuki
DD Yuzuki
DD Karii
DD Yanagi

Allied Ships
xAKL Darvel, Shell hits 24, and is sunk
xAKL Lady Isobel, Shell hits 10, and is sunk



Operacja "Wiśniowy Sad"

Plan inwazji na Sumatrę był ryzykowny, skomplikowany i wymagał zaangażowania wielkich sił, jak właściwie miało się okazać nie dość wielkich. Plan całej operacji wyglądał następująco

Obrazek

Jego realizacja jednakże nie była taka prosta i oczywista, szczególnie końcowa faza.

Początek dla Japonii był prosty. Japończycy bez problemu wykonali planowane desanty I i II i z sukcesem zajęli wschodnią część wyspy. Oczywiście do Benkolen była wtedy jeszcze droga daleka, ale aby ją zabezpieczyć kluczowe stało się zajęcie Sibolgi i Padang.
W przypadku tej pierwszej bazy sprawa była prosta. W bazie Tandjoengbalai na południe od Medanu wylądowały 1st Tank Regiment 56th Recon Tank Regiment i natychmiast skierowały się w stronę Sibolgi, którą zajęli niemal z marszu ruszając następnie na południe w stronę Padang w pościgu za wrogiem, a następnie by wesprzeć szturmujące tam oddziały spadochroniarzy.

Padang bowiem miał zająć 1st Raiding Regiment oraz Yokosuka 1st SNLF. Oba oddziały przerzucono drogą powietrzną do znajdującego się 46 mil na wschód Sawahloento i następnie szybkim marszem przemieszczono go do bazy w Padang, gdzie Holendrzy mimo bombardowań z powietrza stawili zacięty opór.

W międzyczasie w Singapurze na okręty rozpoczęto ładowanie sił lądowych mających za zadanie zająć Benkolen i w konsekwencji całą Sumatrę. Jako punkt zbiorczy dla sił inwazyjnych wyznaczono Medan. Wydawało się, że to w miarę bezpieczna pozycja, gdyż znajdujące się tam od jakiegoś czasu okręty nie meldowały o pojawieniu się samolotów wroga, zatem pozostawała nadzieja, że całą operację uda się ukryć przed wrogiem.

Siły desantowe podzielono na dwie części

I zespół transportował
- Sztab 25 Armii generała Yamashity
- 5th Division
- 8th Tank Regiment
- 12th Engeener Regiment
-18th Moutain Gunr Regiment
- 56th Field Artillery Regiment

II zespół transportowy
- Imperial Guards Division
- 2nd Field Artillery Regiment
- 148th Infantry Regiment

Bezpośrednią osłonę dla tych okrętów sprawował:

I Zespół Pancerników - admirała Daigo

BB Kongo
BB Haruna
CA Atago
CA Suzuya
CL Jintsu
DD Asashio
DD Oshio
DD Michishio
DD Arashio
DD Akatsuki
DD Hibiki

II Zespół ciężkich krążowników - admirał Ishikawa

CA Takao
CA Mogami
CL Isuzu
CL Kinu
DD Maikaze
DD Arashi
DD Satsuki
DD Tachikaze
DD Yugao

Około 40 mil za zespołem desantowym płynął

III Zespół lotniskowców - komandor Abe
CVL Ryujo
CVL Shoho
CVL Zuiho
CVE Hosho
CVE Taiyo
BB Fuso
CA Myoko
CA Haguro
CA Nachi
DD Kurushio
DD Oyashio
DD Natsushio
DD Suzukaze

IV Zespół Niszczycieli - komandor Otake
DD Akatsuki
DD Asakaze
DD Harukaze
DD Hakaze
DD Akikaze
DD Nokaze

W rezerwie pozostawiono:

V Rezerwowy Zespół Lekki - komandor Tachibana

CL Sendai
DD Shirakumo
DD Isonami
DD Uranami
DD Numakaze

Końcem marca zakończono koncentrację sił w Medanie i w tym momencie też jasne stało się, że plan stracił swój efekt zaskoczenia. Jednego dnia nad Medanem masowo zaczęły pojawiać się samoloty i zwiad aliantów, którzy najwyraźniej uzyskali poprzez tajemniczy uśmiech szczęścia informacje o zbierającej się flocie.

W związku z powyższym dowództwo Japońskie postanowiło w taki sposób wyznaczyć kurs, żeby przeciwnik miał przeświadczenie, że celem floty są Indie bądź Cejlon.
Niestety również i ten wybiegł nie osiągnął celu, gdyż przeciwnik ponownie wykrył flotę inwazyjną po zmianie kursu na południowy.
Niemal kluczowym zdaje się w tym momencie wskazanie problemu z zajęciem Padang przez siły powietrzno-desantowe, gdyż prawdopodobnie ta baza służyła jako punkt wyjściowy dla samolotów zwiadowczych wroga.
Alianci najwyraźniej jednak nie znali celu inwazji i w pierwszej kolejności zdecydowali się zablokować od strony morza Padang.

30 marca 1942

Tego dnia piloci z maszyn zwiadowczych floty inwazyjnej wykryli na redzie w Padang pancerniki wroga. Tuż przed świtem I-154 wykrył zespół krążownika Houston zmierzający na północ. Wiadomości o obu formacjach przekazano do Singapuru skąd wystartowały samoloty bombowe typu Nell i Betty.
Weather in hex: Light cloud

Raid detected at 78 NM, estimated altitude 11,000 feet.
Estimated time to target is 30 minutes

Japanese aircraft
A6M2 Zero x 2
G3M2 Nell x 14

Allied aircraft
P-40E Warhawk x 23

Japanese aircraft losses
A6M2 Zero: 1 destroyed
G3M2 Nell: 9 damaged
G3M2 Nell: 2 destroyed by flak

No Allied losses

Allied Ships
BB Ramillies, Torpedo hits 2
CA Cornwall
BB Revenge
CL Mauritius
Japanese aircraft
G4M1 Betty x 9

Allied aircraft
P-40E Warhawk x 19

Japanese aircraft losses
G4M1 Betty: 9 damaged
G4M1 Betty: 1 destroyed by flak

No Allied losses

Allied Ships
BB Resolution, Torpedo hits 1
BB Revenge
BB Royal Sovereign
Do ataku na zespół pancerników przystąpiły również samoloty zespołu lotniskowców
Japanese aircraft
A6M2 Zero x 49
B5N1 Kate x 12
B5N2 Kate x 23

Allied aircraft
P-40E Warhawk x 8

Japanese aircraft losses
A6M2 Zero: 1 destroyed
B5N1 Kate: 3 destroyed, 8 damaged
B5N2 Kate: 1 destroyed, 6 damaged
B5N2 Kate: 1 destroyed by flak

No Allied losses

Allied Ships
CL Marblehead
BB Revenge, Torpedo hits 3
BB Resolution, Bomb hits 1
BB Royal Sovereign, Bomb hits 3, Torpedo hits 2, on fire
BB Ramillies
W Benkolen samoloty zaatakowały pojedynczy krążownik CLAA Van Heemskreck, nie wykryto go wcześniej, zatem stało się jasne, że alianci w rejonie operują przynajmniej trzema eskadrami bojowymi. Również patrolujące w pobliżu Singapuru niszczyciele zostały zaatakowane przez samoloty typu Vildbeest i Albacore, co oznaczało, że przeciwnik przygotował liczne eskadry bombowe, aczkolwiek 30 marca wydawało się, że zajęcie Padang jest bliskie (a co za tym idzie utworzenie tam lotniska dla osłony powietrznej), a ponadto eskorta samolotów z lotniskowca powinna wystarczyć by odeprzeć i przetrzebić pierwsze ataki.

Jednocześnie z zajętej kilka dni wcześniej bazy w Denpasar wystartowały samoloty bombowe nad port w Soreabaji, licząc nieco na odwrócenie uwagi co do kierunku natarcia sił Japońskich. W wyniku bombardowań zatopiono niszczyciel Pope i okręt podwodny S-36

31 marca 1942

Admirał Daigo zdecydował się na atak. na broniące redy Padang angielskie pancerniki, ale nie znalazł ich na miejscu. Został nieskutecznie zaatakowany przez lekkie bombowce brytyjskie.
Tymczasem w Singapurze podjęto decyzje o rozpoczęciu załadunku kolejnych sił, które korzystając z zaangażowania aliantów na wschód od Sumatry miały wylądować gdzieś w środkowej Jawie. Do ich osłony wyznaczono eskadrę pancerników admirała Moizumi.

1 kwietnia 1942

Siły inwazyjne parły na południe, a w związku z brakiem sił nawodnych w Padang zdecydowano, że admirał Daigo ruszy na południe i przed przybyciem sił inwazyjnych wymiecie wrogą flotę. Doszło do pierwszej bitwy
Allied aircraft
no flights

Allied aircraft losses
Walrus II: 1 destroyed
SOC-1 Seagull: 3 destroyed

Japanese Ships
BB Kongo, Shell hits 6, on fire
BB Haruna, Shell hits 4
CA Atago, Shell hits 8, heavy fires, heavy damage
CA Suzuya, Shell hits 6, on fire
CL Jintsu, Shell hits 11, heavy fires, heavy damage
DD Asashio, Shell hits 1
DD Oshio, Shell hits 4, on fire
DD Michishio
DD Arashio, Shell hits 3, heavy fires
DD Akatsuki, Shell hits 3
DD Hibiki, Shell hits 1

Allied Ships
CA Houston, Shell hits 8, heavy fires, heavy damage
CA Exeter, Shell hits 7, on fire
CL Glasgow, Shell hits 12, Torpedo hits 1, and is sunk
CL Marblehead, Shell hits 13, Torpedo hits 1, and is sunk
CL Boise, Shell hits 20, and is sunk
DD Alden, Shell hits 10, heavy fires, heavy damage
DD Bulmer, Shell hits 2, on fire
DD Edsall, Shell hits 3, on fire
DD John D. Edwards, Shell hits 10, and is sunk
DD Stewart, Shell hits 4, on fire
DD Whipple, Shell hits 2
DD Parrott, Shell hits 8, Torpedo hits 1, and is sunk
Uszkodzenia floty admirała Daigo były na tyle poważne, że ta zdecydowała się na odwrót na północ. Dowództwo w tym momencie zdecydowało, że Benkolen oczyści Ishikawa i jego zespół krążowników. Do osłony lotniskowców wyznaczono w tym momencie V rezerwowy zespół lekki, a IV zespół niszczycieli będzie bezpośrednio osłaniał transportowce z wojskiem.

Tymczasem od północnego zachodu w stronę sił desantowych zmierzały kolejne okręty. Choć wykryte przez samoloty pokładowe komandora Abe, jednakże nie zostały zaatakowane z powodu słabej pogody.


2 kwietnia 1942


Śladem pancerników admirała Daigo ruszyła na północ eskadra holenderska Doormana i choć liczna, nieskutecznie nękała wycofujące się okręty japońskie.
Japanese Ships
BB Kongo, Shell hits 1
BB Haruna, Shell hits 2
CA Suzuya
DD Asashio
DD Michishio, Shell hits 3, on fire

Allied Ships
CL Java
CL Sumatra, Shell hits 4
CL De Ruyter
CL Tromp
CLAA Van Heemskerck
DD Piet Hein, Shell hits 1, on fire
DD Kortenaer
DD Evertsen
DD Witte de With
DD Van Nes
DD Banckert
DD Van Ghent
DD Tjerk Hiddes
Tymczasem wykryte na północnym zachodzie niezidentyfikowane okręty nadal gnały w stronę konwoju. Ich trasę przeciął zmierzający na wyznaczoną pozycję V rezerwowy zespół lekki. Szybko rozpoznano, że tajemniczy zespół, to zespół z BC Repluse na czele.

Noc należała do Japończyków:

Night Time Surface Combat, near Nias at 38,81, Range 11,000 Yards
Japanese Ships
CL Sendai, Shell hits 9, on fire
DD Shirakumo
DD Isonami
DD Uranami, Shell hits 3, on fire
DD Shikinami, Shell hits 6, heavy fires
DD Numakaze, Shell hits 1, on fire

Allied Ships
BC Repulse, Shell hits 5
CL Emerald, Shell hits 15, Torpedo hits 1, heavy fires, heavy damage
CL Newcastle, Shell hits 1
CL Colombo, Shell hits 3
DD Nestor, Shell hits 12, heavy fires
DD Nizam, Shell hits 7, on fire
DD Isaac Sweers, Shell hits 7, Torpedo hits 1, and is sunk
DE Starling, Shell hits 16, heavy fires, heavy damage
Jednakże przy świetle dnia V Zespół komandora Tachibany przestał istnieć
Day Time Surface Combat, near Sinabang at 39,78, Range 14,000 Yards

Japanese Ships
CL Sendai, Shell hits 13, heavy fires, heavy damage
DD Shirakumo, Shell hits 3, heavy fires
DD Isonami, Shell hits 4, and is sunk
DD Uranami, Shell hits 4, and is sunk
DD Numakaze

Allied Ships
BC Repulse, Shell hits 2
CL Newcastle
CL Colombo
DD Nizam, Shell hits 9, heavy fires, heavy damage
W międzyczasie na ścigających pancerniki admirała Daigo holendrów spadł II Zespół ciężkich krążowników Ishikawy
Night Time Surface Combat, near Pagai-eilanden at 43,89, Range 10,000 Yards

Japanese Ships
CA Takao
CA Mogami, Shell hits 2
CL Isuzu, Shell hits 1
CL Kinu, Shell hits 1
DD Maikaze
DD Arashi
DD Satsuki, Shell hits 3, on fire
DD Tachikaze
DD Yugao

Allied Ships
CL Java, Shell hits 4, on fire
CL Sumatra, Shell hits 8, Torpedo hits 1, heavy fires, heavy damage
CL De Ruyter, Shell hits 1
CL Tromp, Shell hits 3, on fire
CLAA Van Heemskerck
DD Piet Hein, Shell hits 2, heavy fires, heavy damage
DD Kortenaer, Shell hits 2, heavy fires, heavy damage
DD Evertsen
DD Witte de With, Shell hits 2, heavy fires
DD Van Nes, Shell hits 1
DD Banckert, Shell hits 3, on fire
DD Van Ghent, Shell hits 2, on fire
DD Tjerk Hiddes
Flota zbliżała się powoli do celu i wkrótce cel Benkoelen znalazł się w zasięgu samolotów z lotniskowców Abe.
Japanese aircraft
A6M2 Zero x 44
B5N1 Kate x 15
B5N2 Kate x 35

Allied aircraft
Hurricane IIb Trop x 2
P-40B Warhawk x 1

Japanese aircraft losses
A6M2 Zero: 1 destroyed
B5N1 Kate: 1 damaged
B5N2 Kate: 2 damaged
B5N2 Kate: 1 destroyed by flak

No Allied losses

Allied Ships
CL Mauritius
CL Danae, Bomb hits 1
CL Dauntless, Bomb hits 4, on fire
CL Durban, Bomb hits 1, on fire
CL Dragon, Bomb hits 3, heavy fires, heavy damage
DD Hotspur
CL Capetown, Bomb hits 3
Namierzenie kolejnego zespołu brytyjskiego oraz informacje o przynajmniej jeszcze jednym, całkowicie zdemoralizowało dowództwo japońskie. Zdecydowano o odwrocie, gdyż ani komandor Abe, ani jedyny dysponujący odpowiednią siłą Ishikawa nie gwarantowali zabezpieczenia desantu. Nakazano w tym momencie odwrót do Medanu i Singapuru.

3 kwietnia 1942

O poranku I-158 zameldował, że jedną torpedą trafił lotniskowiec Formidable u wybrzeży Australii.

Osłaniające odwrót floty, bombowce z Singapuru namierzają angielskie pancerniki
Japanese aircraft
G3M2 Nell x 6

Japanese aircraft losses
G3M2 Nell: 5 damaged
G3M2 Nell: 1 destroyed by flak

Allied Ships
BB Revenge, Torpedo hits 1
BB Ramillies, Torpedo hits 2, heavy damage
4 kwietnia 1942

Mające na celu odciągnięcie przeciwnika od Sumatry, lądowanie na środkowej Jawie zostało odwołane. Mimo wcześniejszych bombardowań lotnisk, eskadra transportowa została zaatakowana przez samoloty holenderskie w tym typu Mitchell. Zdecydowano o obejściu floty przez Makassar do Denpassar i tam atak pod silniejszą osłoną lotniczą na południe Jawy, pomimo ryzyka utknięcia w górach na południe od Soreabaji.

Również piloci admirała Abe namierzają BC Repulse płynący na północ w pościgu za flotą
Japanese aircraft
A6M2 Zero x 42
B5N1 Kate x 12
B5N2 Kate x 13

Japanese aircraft losses
B5N1 Kate: 1 damaged
B5N1 Kate: 1 destroyed by flak
B5N2 Kate: 2 damaged

Allied Ships
BC Repulse, Torpedo hits 4, on fire, heavy damage
5 kwietnia 1942

Lotniskowce komandora Abe ponownie wykrywają BC Repulse, tym razem uszkodzonego i wycofującego się do portu. Samoloty typu Kate przeprowadzają atak i topią wrogi okręt.


7 kwietnia 1942


Wycofujące się z Sumatry angielskie pancerniki zostają wykryte przez I-30. I-30 wystrzeliwuje serię torped, z których 3 trafiają pancernik Royal Sovereign ciężko go uszkadzając.


Obrazek
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry komputerowe”