AAR Crusader Kings 2 - Ród Chościsko

Oczywiście najbardziej lubimy strategie i gry historyczne.
Awatar użytkownika
Grze848
Appointé
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 27 grudnia 2019, 13:17
Lokalizacja: Sanok
Been thanked: 13 times

Re: AAR Crusader Kings 2 - Ród Chościsko

Post autor: Grze848 » wtorek, 14 stycznia 2020, 09:39

Odc. 7 - zmiana władzy

20 styczeń 795 r.

Po wygranej bitwie z Pomorzanami armia Przemysława kieruje się w stronę Gniezna. W skutek oblężenia armia Małopolan niszczeje. Dobrym będzie przemarsz do Gniezna i zaczekanie na wieści z Kujaw.

15 luty 795 r.

Kujawy padły, a Małopolanie maszerują na Dobrzyń. Kolejnym celem marszałka będzie odbicie grodu na Kujawach.

3 marzec 795 r.

Po szybkim i udanym szturmie Kujawy wracają do Polan. Dobiesław nakazuje przemarsz armii przez Gostynin do Płocka, a następnie stoczenie bitwy z Małopolanami pod Dobrzyniem. Armia Wodza Mszczuja skutecznie radzi sobie podczas wojny z Wołyniem całkowicie kontrolując Łomżę i po części Podlasie.

Obrazek

12 marzec 795 r.

Do Gniezna docierają przykre i niepokojące wieści. Wielki Wódz Dobiesław z rodu Chościsko w wieku 62 lat umiera śmiercią naturalną. Władza Polan zostaje przekazana w ręce syna Dobiesława, 14-letniego Gniewosza. Zgodnie ze sposobem dziedziczenia Wielkie Wodzostwo Mazowsza przypada bratu Gniewosza, Leszkowi. Będzie odtąd władał także Dolnym Śląskiem, Wrocławiem i Chełmnem jako niepodległy władca.

Obrazek

Niestety stało się najgorsze. Wojna trwa, Polanie zostali podzieleni, a władzę sprawują dwaj niedojrzali jeszcze chłopcy.

Regentem młodego Gniewosza staje się marszałek Wódz Przemysław z Dobrzynia. W pierwszej kolejności należy wybrać nową radę Wielkiego Wodzostwa. Kanclerzem pozostaje Wódz Wojuta z Kujaw, marszałkiem Wódz Przemysław, zaś zarządcą zostaje mianowany Szczęsny, mistrzem szpiegów Żegota, a kapłanem były marszałek Dobrogost.

29 marzec 795 r.

Armia dociera do Płocka. Decyzją regenta, ze względu na udaną służbę i dobre umiejętności, lewą flankę obejmuje kapłan Dobrogost.

Wódz Mszczuj z Płocka jest bliski zwycięstwu z Wołyniem, a wsparcie ich wojsk z pewnością by się przydało, dlatego Wódz Przemysław decyduje się na przeczekanie w Płocku jakiś czas.

19 maj 795 r.

Dobrzyń padł, a armia Małopolan zmierza w kierunku Kujaw, by tam połączyć się z Pomorzanami i Krivichiami. Kiedy do tego dochodzi kilka dni później potężna w liczbę armia kieruje się z powrotem do Dobrzynia. Wódz Przemysław decyduje się na przemarsz armii do Liw. Podlasie za niedługo upadnie.

Obrazek

11 czerwiec 795 r.

Podlasie padło. Koniec wojny Wodza Mszczuja na Wołyniu jest bliski.

22 lipiec 795 r.

Udało się. Wódz z Płocka zdobywa Łomżę. Armii Polan i Wodza Mszczuja udaje się spotkać i połączyć w Płocku. Wódz Przemysław decyduje się na przemarsz do Dobrzynia i obleganie tamtejszego grodu. W jego zamyśle jest sprowokowanie armii Małopolan, która oblega Kujawy, do przekroczenia rzeki i stoczenia z nimi bitwy.

28 sierpień 795 r.

Kujawy padły. Małopolanie maszerują w stronę Dobrzynia. Wszystko idzie zgodnie z planem marszałka Wodza Przemysława. Bitwa, która się rozpocznie za kilka dni prawdopodobnie przesądzi o losach wojny.

Obrazek

13 październik 795 r.

Niestety bitwa zostaje przegrana. Na szczęście straty po stronie Polan nie były zbyt duże, zaledwie 86 ludzi.

31 grudzień 795 r.

Dopiero tego dnia rozpierzchnięta armia zdołała się połączyć. Mimo to zima daje się we znaki. Do obozu Wodza Przemysława dociera wiadomość, że Małopolanie zdobyli Gniezno. Regent i marszałek Wódz Przemysław decyduje się na wysłanie posła do Wielkiego Wodza Siemowita z ofertą pokoju.

- Ja, Wódz Przemysław, regent i marszałek Wielkiego Wodzostwa Polan w imieniu Wielkiego Wodza Gniewosza z rodu Chościsko władającego plemieniem Polan ślę propozycję zawarcia pokoju.
- Wielkie Wodzostwo zapłaci 20 sztuk złota.

Za kilka dni do Wodza Przemysława przybywa szpieg z wiadomością, że 2 miesiące temu Wielki Wódz Siemowit umarł, a władzę przejął jego syn Mściwój. Tego samego dnia wieczorem przybywa poseł z wiadomością, że Wielki Wódz Mściwój zgodził się na przedstawione warunki. Zapewne jednej jak i drugiej stronie zależało na zakończeniu wojny i zajęciu się sprawami wewnętrznymi po śmierci przywódców.

14 czerwiec 796 r.

Wielki Wódz Gniewosz kończy 16 lat, więc może rozpocząć samodzielne rządy. W tym dniu jego edukacja kończy się. Przyniosła ona duże efekty we władaniu mieczem i zarządzaniu. Gniewosz postanawia, że nie wprowadzi zmian w radzie, a w razie konieczności swoim regentem mianuje Wodza Przemysława. Jest to dobry czas, by wybrać Gniewoszowi małżonkę i zapewnić ciągłość dynastii. Wybór padł na dworzankę Wodza Kichaya, Nulzyave. Ze względu na dobre umiejętności dyplomatyczne z pewnością wesprze Gniewosza radą.

9 lipiec 796 r.

Nulzyava przybywa do Gniezna. Odbywa się ceremonia. Tego samego dnia, wieczorem, z Gniewoszem widzi się Gniewosz, dowódca Wodza Mszczuja z Płocka. Przekazuje on Wielkiemu Wodzowi wszelakie wsparcie i namawia do spisku w celu zamordowania swojego brata Leszka. Dzięki temu Gniewosz odzyska Mazowsze wraz z Dolnym Śląskiem i Wrocławiem. Gniewosz godzi się na to i zaczyna zbierać poparcie u zaufanych ludzi. Dzięki pieniądzom do spisku dołącza kilku dworzan Wodza Mszczuja, a nawet kapłan z Briesen, niedaleko Chełmna.

10 styczeń 797 r.

Gniewosz zdaje sobie sprawę, że jeśli nie uda mu się osiągnąć sukcesu w ciągu 6 lat, a więc do czasu osiągnięcia przez 9-letniego Leszka samodzielności w sprawowaniu władzy, będzie trzeba zebrać ludzi na wojnę z nim.

14 lipiec 797 r.

Czas ucieka, ale na szczęście Gniewoszowi udaje się przekabacić na swoją stronę Wodza Leszka z Gostynina.

21 sierpień 797 r.

Izbor, jeden z dworzan Wodza Mszczuja, współkonspirator, przekazuje Gniewoszowi plan próby zabicia Leszka. Ma dojść do "małego" wypadku na łodzi, na której ma przebywać brat Gniewosza. Ten prędko zatwierdza plan.

17 wrzesień 797 r.

Wszystko poszło zgodnie z planem! Do wypadku doszło, Leszek nie żyje, a wszystkie dowody poszły wraz ze statkiem na dno. W ręce Polan wraca Mazowsze, Chełmno, Dolny Śląsk i Wrocław.

18 wrzesień 797 r.

Do Gniezna docierają dosyć niepokojące wieści z północy. Pomorzanie wyruszyli na wojnę z Prusami.

Obrazek
Awatar użytkownika
Grze848
Appointé
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 27 grudnia 2019, 13:17
Lokalizacja: Sanok
Been thanked: 13 times

Re: AAR Crusader Kings 2 - Ród Chościsko

Post autor: Grze848 » środa, 22 stycznia 2020, 14:23

Odc. 8 - poszerzanie granic, wojna domowa

Jesień 797 r.

Wielki Wódz Gniewosz spędza całe dnie w swej komnacie na rozmyślaniach o tym, co jego ojciec zdołał mu przekazać jakiś czas przed śmiercią. Pewnego razu Dobiesław spotkał się z Gniewoszem i złożył przed jego stopami ówczesne mapy Wielkiego Wodzostwa i powiedział, że gdy nastąpi koniec jego ziemskiej posługi dla całego plemienia to właśnie Gniewosz przejmie władzę nad wszystkimi ziemiami, ale dodał, że wpierw będzie musiał pokonać swego brata, bo takie panowały zasady. Wielkie Wodzostwo musiało zostać podzielone. Następnie Dobiesław położył przed Gniewoszem drugą mapę uwzględniającą ziemie Sieradza, Wielunia, Krakowa, Górnego Śląska, Cieszyna, Sandomierza, Stężycy, Podlasia, Lublina i Sącza, dodając, że jeśli jego władza dosięgnie wymienionych ziem będzie mógł utworzyć królestwo i władać na wschodzie Europy jako prawowity władca. Od tej chwili Gniewosz wiedział jakie będą jego cele, gdy przejmie władzę po śmierci ojca.

22 październik 797 r.

Gniewosz dowiaduje się o wspaniałej wieści. Nulzyava przekazuje mu, że jest w ciąży. Wielki Wódz ma nadzieję, że już w wieku 17 lat zapewni ciągłość dynastii.

21 listopad 797 r.

Gniewosz wzywa do siebie marszałka Wodza Przemysława, by ten rozpoczął przygotowania do wojny z Wodzem Gościwujem, synem Wodza Milzasa z Krakowa. Wojna ma się rozpocząć wczesną wiosną, gdy tylko pogoda na to pozwoli.

18 luty 798 r.

Wojna Pomorzan z Prusami zakończyła się z dziwnym i nieprzewidywalnym skutkiem. Prusowie zwyciężyli i przejęli wszystkie ziemie Pomorzan.

Obrazek
31 marzec 798 r.

Zima ustępuje, więc jest to dobry czas na wypowiedzenie wojny i zdobycie ziem krakowskiego Wodza. Wodzowie Liwia, Dobrzynia i Płocka odmawiają przysłania swoich żołnierzy. Reszta odpowiada na wezwanie.

30 kwiecień 798 r.

Armia Polan gromadzi się w Kaliszu, a posiłki od Wodza Leszka z Gostynina są w drodze. Całkowita liczba będzie wynosiła prawdopodobnie blisko 3,5 tys. ludzi. Dowództwo nad armią Wielki Wódz przekazuje swojemu imiennikowi, dowódcy Gniewoszowi. Lewą flankę obejmie Wódz Leszek z Gostynina, zaś prawą Wódz Mszczuj z Płocka.

Obrazek

Okazuje się, że armia Wodza Gościwuja zmierza do Wrocławia. Pomimo konieczności przekroczenia rzeki dowódca Gniewosz, po uzgodnieniu z Wielkim Wodzem, decyduje się na stoczenie bitwy pod Wrocławiem.

22 maj 798 r.

Zapewne za kilka dni dojdzie do bitwy pomiędzy dwoma armiami. Tymczasem do obozu Gniewosza przybywa poseł ze stolicy. Wielka Wodza Nulzyava urodziła Gniewoszowi córkę Dobronegę.

11 czerwiec 798 r.

Pod Wrocławiem dochodzi do bitwy, którą Polanie wygrywają ze względu na przewagę liczebną, która została wzmocniona przez przybycie posiłków z Gostynina.

Obrazek

Dowódca Gniewosz decyduje się na przemarsz armii do Krakowa i zdobycie tamtejszego grodu, który jest siedzibą i stolicą Wodza Gościwuja.

10 sierpień 798 r.

Oblężenie Krakowa trwa. Zwiadowcy donoszą o armii krakowskiego Wodza maszerującej przez Sącz do Sandomierza.

12 wrzesień 798 r.

Gościwuj oblega Gostynin, a krakowski gród jest już bliski poddaniu się. Być może uda się ruszyć z odsieczą do Gostynina jeszcze przed zimą.

Obrazek

14 październik 798 r.

Kraków padł, jest to odpowiedni czas, by ruszyć przez Sandomierz do Gostynina, by tam stoczyć bitwę z już raz rozgromionymi żołnierzami Gościwuja.

27 listopad 798 r.

Bez większych problemów i strat udaje się zwyciężyć. Armia Wodza Gościwuja po raz drugi ucieka. Dowódca Gniewosz decyduje się na pozostanie w Gostyninie i prawdopodobnie przeczekanie zimy, by na wiosnę znów ruszyć z kampanią wojenną.

12 luty 799 r.

Do Gostynina przybywa Wielka Wodza Nulzyava na rozkaz Gniewosza, który postanowił, by ta cały czas była przy nim, nawet podczas kampanii wojennej. Zapewniło do Nulzyavie opiekę i bliskość Gniewosza każdego dnia.

6 marzec 799 r.

Do Gostynina docierają wieści, że Gościwuj postanowił odbić Kraków z rąk Wielkiego Wodza Gniewosza. Niewielka, zaledwie 870 ludzi, armia nie będzie większym problemem dla armii dowódcy Gniewosza, któremu przez zimę udało się pozyskać kilku nowych ludzi. Decyzja zatwierdzona - przemarsz przez Sandomierz do obleganego Krakowa.

24 marzec 799 r.

Wezwanie Nulzyavy do obozu Gniewosza przyniosło efekty. Wielka Wodza jest w ciąży.

9 kwiecień 799 r.

Armia Polan za kilka dni dotrze do Krakowa. Wielki Wódz dowiaduje się ze stolicy o dosyć niepokojącym incydencie, który miał miejsce kilka dni wcześniej. Okazało się, że marszałek wykorzystując swoją pozycję namawiał ludność Gniezna do buntu. Kiedy Gniewosz się o tym dowiedział natychmiast ściągnął go z urzędu i mianował na jego miejsce Wodza Leszka z Gostynina i wydał rozkaz aresztowania Wodza Przemysława, poprzedniego marszałka. Kilka dni później okazało się, że Przemysław uszedł cało z próby pojmania i wszczął bunt przeciwko władzy Gniewosza.

22 kwiecień 799 r.

Bitwa pod Krakowem zostaje wygrana. Wielki Wódz mimo prowadzenia dwóch wojen nie decyduje się na podział armii. Postanawia jak najszybciej zakończyć wojnę z Gościwujem, więc nakazuje dowódcy Gniewoszowi na zdobycie Górnego Śląska.

11 maj 799 r.

Gród na Górnym Śląsku jest w trakcie oblężenia. Do obozu Gniewosza docierają wieści, że Przemysław oblega Chełmno.

2 czerwiec 799 r.

Sytuacja wewnętrzna Polan zaczyna się mocno komplikować. Do buntu Przemysława otwarcie dołącza Mszczuj z Płocka.

Obrazek

Ku wielkiemu zdziwieniu Wielkiego Wodza Gniewosza Mściwój, syn Wielkiego Wodza Siemowita z Małopolski przejmuje ziemie Panonii i wraz z ziemiami Małopolski tworzy królestwo Panonii.

Obrazek

Na wschodzie wyrósł potężny przeciwnik plemienia Polan.

25 czerwiec 799 r.

Gniewosz decyduje się na włączenie Wodza Świętopełka z Liwia do rady i uczynienie z niego mistrza szpiegów. W ten sposób udaje mu się polepszyć relacje z nim dzięki czemu ten postanowił przysłać swoich ludzi.

13 lipiec 799 r.

Do obozu Wielkiego Wodza docierają wieści, że gród w Chełmnie padł, a buntownicy przystępują do oblężenia świątyni w Briesen.

3 sierpień 799 r.

Armii dowódcy Gniewosza udaje się zdobyć gród na Górnym Śląsku. Niedobitki Gościwuja dotarły do Krakowa, więc Gniewosz decyduje się na ostateczne rozprawienie się z armią krakowskiego Wodza i zakończenie wojny.

16 wrzesień 799 r.

Do ostatecznej bitwy dochodzi jednak pod Sandomierzem. Gdy Gościwuj dowiedział się o maszerującej w kierunku armii Polan wziął nogi za pas i zaczął wraz z armią uciekać do Sandomierza. Tego samego dnia docierają wieści, że buntownikom udaje się zdobyć świątynię w Briesen. Armia Polan zmierza do Gostynina, a Wielki Wódz Gniewosz wysyła posła do Wodza Gościwuja z propozycją pokoju.

- Wielki Wódz Gniewosz z rodu Chościsko przejmuje tytuły należące do Gościwuja z rodu Golenzisi i staje się Wielkim Wodzem Krakowa, Górnego Śląska, Cieszyna i Zgorzelic,
- Wódz Gościwuj z Krakowa nadal będzie władał ziemiami: Kraków, Górny Śląsk, Cieszyn, Zgorzelice,
- Wódz Gościwuj z Krakowa uznaje Wiekiego Wodza Gniewosza jako swojego władcę.

Gościwuj decyduje się na żądania Gniewosza. Jedna z wojen zostaje zakończona sukcesem. Czas na rozprawienie się z buntownikami.

5 październik 799 r.

Ze stolicy docierają wieści, że 1250 armia buntowników oblega gród w Gnieźnie. Natychmiastowa decyzja dowódcy Gniewosza sprawia, że armia pod jego dowództwem maszeruje w kierunku Gniezna.

22 październik 799 r.

Nulzyava urodziła! Ciągłość dynastii Chościsków zostaje zapewniona. Gniewosz ma syna Gniewomira.

23 listopad 799 r.

Dochodzi do bitwy pod Gnieznem, która zostaje wygrana przez Polan. Niestety podczas bitwy marszałek Wódz Leszek z Gostynina dostał się w niewolę. Lewą flankę obejmuje dowódca Zegota. Armia kieruje się do Dobrzynia.

Obrazek

13 styczeń 800 r.

Dobrzyń zostaje zdobyty. Czas na odbicie Chełmna.

2 luty 800 r.

Armia Polan dociera do Chełmna. Na swojej drodze spotyka niedobitki buntowników, z którymi szybko się rozprawia.

23 marzec 800 r.

Chełmno zostaje całkowicie odbite z rąk zbuntowanych Wodzów. Koniec wojny domowej jest bliski. Wielki Wódz Gniewosz wysyła posła do Wodza Przemysława, by ten w jego beznadziejnej już sytuacji poddał się jego woli. Wojna domowa zostaje wygrana przez Gniewosza.

Wódz Leszek z Gostynina zostaje uwolniony, a Przemysław dostaje się w niewolę Wielkiego Wodza Gniewosza. Na wolności jest jeszcze Mszczuj z Płocka, który przystąpił do Przemysława. Jak Gniewosz postąpi z pojmanym Przemysławem. Czy Wielki Wódz Gniewosz wybaczy Mszczujowi? Tego dowiemy się już niebawem.

Obrazek
Awatar użytkownika
Grze848
Appointé
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 27 grudnia 2019, 13:17
Lokalizacja: Sanok
Been thanked: 13 times

Re: AAR Crusader Kings 2 - Ród Chościsko

Post autor: Grze848 » wtorek, 28 stycznia 2020, 14:45

Odc. 9 - dostęp do morza

Wiosna 800 r.

Wielkie Wodzostwo osłabione jest po długotrwałych wojnach, choć armia Polan wciąż jest w dobrym stanie. 19-letni Gniewosz za bardzo ważny cel postawił sobie ukaranie buntownika Mszczuja z Płocka. Wiedział jednak, że jeśli jego ludziom nie uda się go pojmać może wybuchnąć kolejna wojna domowa. Postanowił więc dać sobie czas i zająć się wzmacnianiem państwa po ostatnich konfliktach.

13 kwiecień 800 r.

Wielki Wódz postanawia mianować Wodza Gościwuja z Krakowa swym zarządcą, tym samym poprawia z nim relacje. Gościwuj rad jest z tego, że może zasiadać w radzie.

22 kwiecień 800 r.

Do komnaty Gniewosza dociera wiadomość, że jego więzień Wódz Przemysław z Dobrzynia pragnie się z nim widzieć. Gniewosz godzi się i dowiaduje o tym, że Przemysław ma dość siedzenia w zimnej celi, prosi więc o łaskę. Ta wiadomość rozgniewała Wielkiego Wodza, który rozkazał umiejscowić zdrajcę w ciemnicy.

4 lipiec 800 r.

Wielki Wódz Gniewosz podejmuje decyzję - czas pojmać Mszczuja, by ten już więcej nie zagrażał. Niestety za kilka dni do Gniezna dociera wiadomość, że jego ludzie zawiedli. Mszczuj wszczął zbrojny bunt przeciwko władzy Wielkiego Wodza, najwyraźniej był bardzo przygotowany na ewentualną próbę pojmania jego osoby. Czas zebrać wojska!

22 lipiec 800 r.

Niemal wszyscy już żołnierze gromadzą się w Gnieźnie na rozkaz Wielkiego Wodza Gniewosza. Tego samego dnia Nulzyava przekazuje wiadomość, że jest w ciąży. Gniewosz postanawia nie wzywać poddanych na tę wojnę domową, uznaje, że nie ma takiej konieczności. Wojska z jego włości mają w zupełności wystarczyć.

Obrazek

1 sierpień 800 r.

Dowództwo nad armią Gniewosz przekazuje wysoce utalentowanemu dowódcy Szczęsnemu. Lewą flankę ma objąć dowódca Gniewosz, a prawą marszałek Wódz Leszek. Armia na rozkaz Wielkiego Wodza kieruje się przez Dobrzyń do obleganego przez buntowników Chełmna.

30 sierpień 800 r.

Dochodzi do bitwy pod Chełmnem, a raczej (jak to sam Wielki Wódz określił) do potyczki, w której armia Polan straciła zaledwie 8 ludzi, przy blisko 50% strat armii buntowników. Czas zdobyć Płock.

30 listopad 800 r.

Płock zdobyty. Do kolejnej potyczki z armią Mszczuja dochodzi kilka dni później po raz kolejny pod Chełmnem. Armia buntowników została doszczętnie zniszczona.

13 luty 801 r.

Szybki szturm świątyni w Wyszogrodzie doprowadza do zakończenia wojny i schwytania zdradzieckiego Wodza. Skutkiem buntu jest odebranie Mszczujowi Płocka.

22 luty 801 r.

Wielki Wódz Gniewosz zwycięsko wraca do Gniezna, gdzie czeka na niego wspaniała wiadomość. Nulzyava urodziła mu córkę Łucję.

5 marzec 801 r.

Mszczuj również domaga się lżejszego traktowania. W wyniku przedstawienia swojej prośby na rozkaz Wielkiego Wodza także zostaje wtrącony do ciemnicy. Gniewosz zastanawia się nad straceniem obu zdrajców, jednak od tych myśli odwodzą go jego doradcy tłumacząc, że takie posunięcie doprowadziłoby do rozruchów w państwie i niezadowolenia innych możnych.

13 marzec 801 r.

Do Gniezna docierają wieści, że Król Mściwój z Pannoni zmaga się z najazdem Wielkiego Wodza Gauronasa z Prus. Gniewosz rozważa dwie opcje - atak na Pannonię i zdobycie Sieradza i Wielunia lub atak na Prusy i zdobycie dostępu do morza.

30 marzec 801 r.

Końcem miesiąca Wielki Wódz podejmuje decyzję. Zdobycie Marienburga otworzy morskie bramy dla Polan. Czas zaatakować Prusy.

Rozpoczynają się przygotowania do zgromadzenia armii. Na wezwanie Gniewosza odpowiadają wszyscy Wodzowie. Wielki Wódz tym razem nakazuje zgromadzenie armii w Dobrzyniu, co sprawia, że nie będzie daleko od ziem wroga.

5 maj 801 r.

Ponad 4200 ludzi gromadzi się w Dobrzyniu. Wódz Gościwuj z Krakowa jeszcze koncentruje swoje jednostki, lecz Gniewosz nie chce czekać, nakazuje dowódcy Szczęsnemu objąć dowództwo nad armią, lewą flankę przekazuje dowódcy Gniewoszowi, a prawą dowódcy Zegocie. Kolejnym rozkazem Wielkiego Wodza jest atak na Marienburg.

Obrazek

19 maj 801 r.

Gniewosz dowiaduje się o dosyć niepokojącej sytuacji. Dynastii Chościsków urodził się bękart. Jego siostra bliźniaczka, Ludmiła, dopuściła się niecnego uczynku z dowódcą Gniewoszem. Wielki Wódz jest zaniepokojony tą całą sytuacją, właściwą decyzję ma podjąć po zakończeniu wojny.

7 lipiec 801 r.

Nieopodal pomyślnie przebiegającego oblężenia widać nadciągające posiłki Wodza Gościwuja z Krakowa. Tego samego dnia dowódca garnizonu grodu w Marienburgu poddaje się. Gniewosz nakazuje zaczekanie na krakowskie posiłki i ruszenie do Gniezna, który oblegany jest przez wroga.

31 sierpień 801 r.

Niestety nie zdążają na czas. Gród w Gnieźnie upadł, ale armia Prus znajduje się niedaleko.

23 wrzesień 801 r.

Dochodzi do zwycięskiej dla Polan bitwy pod grodem w Gnieźnie. Połowa armii wroga zostaje zniszczona, a w wyniku szturmu Gniezno powraca we władanie Wielkiego Wodza Gniewosza. Kolejnym krokiem będzie zdobycie Galindii.

Obrazek

9 grudzień 801 r.

Gród w Galindii ulega. Armia Polan kieruje się do Marienburga, który oblegany jest przez pozostałą armię Wielkiego Wodza Gauronasa.

7 styczeń 802 r.

Mariengurskie lasy stawiają armię dowódcy Szczęsnego w trudnej sytuacji, jednak przewaga liczebna doprowadza do wygranej Polan. Wielki Wódz Gniewosz wydaje rozkaz o ataku na Sambię.

Obrazek

20 luty 802 r.

Gród w Sambii padł. Niemal wszystkie - strategiczne - ziemie po lewej stronie Wisły zostały zdobyte przez armię Polan. Czas wysłać posła z propozycją pokoju.

- Wielki Wódz Gniewosz z rodu Chościsko przejmuje tytuł należący do Gauronasa z rodu Wilks i staje się Wielkim Wodzem Marienburga.

Wielki Wódz Gauronas zdając sobie sprawę, że ma jeszcze na karku napierających pannończyków podpisuje rozejm.

Obrazek

Wszystko idzie po myśli Gniewosza. Polanie zdobywają dostęp do morza!
Awatar użytkownika
Grze848
Appointé
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 27 grudnia 2019, 13:17
Lokalizacja: Sanok
Been thanked: 13 times

Re: AAR Crusader Kings 2 - Ród Chościsko

Post autor: Grze848 » środa, 29 stycznia 2020, 17:30

Odc. 10 - przygotowania do koronacji

Wiosna 802 r.

Wielki Wódz Gniewosz powraca do stolicy. Nie zastaje tam jednak dobrych wieści. Okazało się, że kilku ludzi Gauranosa skutecznie przeprowadziło akcję pojmania żony Gniewosza, Nulzyavy. Gniewosz natychmiast nakazał wysłać wiadomość do Wielkiego Wodza z pytaniem o wysokość wykupu jego żony. Dowiadując się o cenie od razu wysłał należną sumę, a Nulzyava powróciła do Gniezna.

3 lipiec 802 r.

Wódz Mszczuj z Łomży, zdrajca i niegdyś także Wódz Płocka, wtrącony do ciemnicy umiera w lochach Wielkiego Wodza Gniewosza w Gnieźnie. Władzę w Łomży przejmuje jego syn Jarosław.

23 październik 802 r.

Wielki Wódz Gniewosz nakazuje rozpocząć przygotowania do kolejnej wyprawy wojennej. Tym razem lego celem stają się Sieradz i Wieluń, które są pod panowaniem Króla Mściwoja. Oprócz wzmocnienia armii ważną rzeczą będzie zgromadzenie większej ilości pieniędzy w skarbcu.

17 październik 804 r.

Gniewosz wysyła swego dyplomatę Wodza Wojutę, by ten sfabrykował roszczenia do Dobrzynia, który należy do zdrajcy Wodza Przemysława. Gniewosz pragnie odebrać mu ziemię, jednak bez odpowiedniego powodu nie obeszło by się bez rozgłosu i sprzeciwu.

6 listopad 804 r.

Wódz Gościwuj z Krakowa wyruszył na wojnę o Zvenyhorod. Miejmy nadzieję, że mu się powiedzie i poszerzy granice Wielkiego Wodzostwa.

Obrazek

9 styczeń 804 r.

Zima tego sezonu była dosyć łagodna i szybko ustąpiła. Za niedługo wybuchnie wojna. Ostatnie chwile, by dopiąć odpowiednie sprawy.

1 wrzesień 805 r.

Dyplomata Wódz Wojuta przekazuje wiadomość, że udało mu się sfabrykować roszczenia do Dobrzynia, jednak nie obejdzie się bez opłaty. Gniewosz wydaje pieniądze ze skarbca i przesuwa termin wyprawy wojennej. Jeszcze tego samego dnia Wielki Wódz odbiera Dobrzyń Przemysławowi.

22 wrzesień 805 r.

Wielki Wódz pragnie nagrodzić Wodza Wojutę za swą oddaną i wspaniałą w skutkach służbę. Przekazuje mu we władanie Dobrzyń.

12 październik 805 r.

Prusowie zostali pokonany przez Pomorzan, lecz nie wszystkie ziemie trafił pod ich panowanie - reszta to pruscy buntownicy. Pomorzanie jednak zmagają się z najazdem szwedzkich wikingów oraz pruskim buntem.

Obrazek

28 maj 806 r.

By pozyskać więcej pieniędzy Wielki Wódz Gniewosz decyduje się na pobranie okupu za Przemysława, którego przygarnia Wódz Wojuta.

13 czerwiec 806 r.

Bunt na prusach kończy się. Bytów zdobywa niezależność, a Gdańsk, Santok i Szczecin są pod władaniem Wodza Kajetana ze Szczecina.

Obrazek

21 czerwiec 806 r.

Wojna krakowskiego Wodza zakończyła się jego sukcesem. Ten jednak postanawia zdobyć Orawę, która należy teraz do Pomorzan.

Do Gniezna przybywa wiadomość, że kilka miesięcy temu Król Mściwój umarł z powodu jakiejś ciężkiej choroby. Władzę przejął jego brat Zegota. Gniewosz uznaje, że jest to dobry czas na wypowiedzenie wojny.

Wojska Polan gromadzą się w Gnieźnie. Do armii Gniewosza dołączają Wodzowie z Kujaw i Krakowa.

21 sierpień 806 r.

Armia skoncentrowana w Gnieźnie. Posiłki Wodza Gościwuja z Krakowa maszerują przez Płock do Chełmna. Aktualna liczba armii Wielkiego Wodza Gniewosza wynosi ponad 4800 ludzi. Dowództwo nad armią Gniewosz przekazuje dowódcy Szczęsnemu, lewą flankę ma objąć marszałek Wódz Leszek z Gostynina, a prawą dowódca Gniewosz.

Obrazek

Tego samego dnia do obozu Gniewosza przybywa poseł przekazujący wiadomość o tym, że niecały rok temu Arnoul z rodu de Chaumontois ogłosił się Cesarzem Francji.

Obrazek

Okazało się także, że szwedzkim wikingom udało się zdobyć dostęp do Europy. Zdobyli Sambię, którą przekształcili w Samland.

Dowódca garnizonu grodu we Wrocławiu przesyła wiadomość, że tysięczna armia pannończyków maszeruje przez Wrocław do Kalisza. Gniewosz nakazuje przemarsz armii do Kalisza.

1 październik 806 r.

Dochodzi do bitwy pod Kaliszem. Po stronie Polan nie było większych strat. Połowa pannońskiej armii ucieka. Dowódca Szczęsny prosi o pozwolenie na przemarsz armii do Sieradza w celu zdobycia tamtejszego grodu.

18 listopad 806 r.

Oblężenie Sieradza trwa. Zarządca Wódz Gościwuj z Krakowa przesyła wiadomość, że w Gnieźnie udało mu się zebrać blisko 800 ludzi, którzy dołączą do armii dowódcy Szczęsnego. W liście przekazał również, że w wyniku jakichś nieścisłości w dziedziczeniu jest w posiadaniu grodu w Spisz.

18 grudzień 806 r.

Sieradz padł. Z Gniezna docierają wieści, że posiłki zmierzające w kierunku Sieradza w celu połączenia się z armią Polan zostały napadnięte przez sprzyjających pannońskiemu Królowi Wodzów. Szczęsny decyduje się na przemarsz do Gniezna w celu pomocy tamtejszej armii.

3 styczeń 807 r.

Brakło zaledwie dnia drogi, armia nie wytrzymała i uległa. Jednak nie została całkowicie zniszczona. Pomimo tego Szczęsnemu udaje się dogonić armię wroga. Z Poznania także docierają krakowskie posiłki.

Obrazek

21 styczeń 807 r.

Rozegrana pod Gnieznem bitwa zostaje wygrana. Główna armia ma się połączyć z zebranymi przez zarządcę posiłkami na Kujawach i ruszyć przez Płock do Dobrzynia w celu zniszczenia niewielkich oddziałów Króla Zegoty, którzy oblegają tamtejszy gród.

30 marzec 807 r.

Pannońska armia przegrywa. Dowódca Szczęsny zmierza do Wielunia, by całkowicie zdobyć tamtejsze ziemie.

26 maj 807 r.

Armia Polan oblega Wieluń, jednak dowódca Szczęsny przekazuje Gniewoszowi prośbę przeprowadzenia szturmu. Ze względu na niewielki garnizon Wielunia Gniewosz akceptuje prośbę - Wieluń zdobyty. To jednak zbyt mało, by wygrać wojnę.

5 czerwiec 807 r.

Armia znajduje się obecnie w Sieradzu. Za granicami prowincji dostrzeżono armię wroga. Szczęsny decyduje się na stoczenie kolejnej bitwy.

Obrazek

5 lipiec 807 r.

Bitwa wygrana. Gniewosz nakazuje oblężenie stolicy Królestwa Pannoni, Sandomierza. Z Gniezna przybywa poseł z wiadomością, że w skarbcu zaczyna brakować pieniędzy.

30 wrzesień 807 r.

Sandomierz ulega. Armia Polan zmierza do Sącza.

8 październik 807 r.

Z Gniezna przybywa kolejna niepokojąca wiadomość. Kilka lat temu Gniewosz postanowił wybaczyć swojej siostrze-bliźniaczce, która urodziła bękarta Strasza. Poseł ze stolicy doniósł, że urodziła kolejne dziecko, Eufrozynę. Ojce po raz kolejny jest dowódca Gniewosz, który najwyraźniej nawet podczas kampanii wojennej potajemnie spotykał się z siostrą władcy. Wielki Wódz postanawia zdymisjonować Gniewosza, a sam ma zamiar dowodzić prawą flanką armii.

1 grudzień 807 r.

Sącz padł. Szczęsny decyduje się na powrót do Sieradza, który oblegany jest przez resztki armii wroga. Pomysł zatwierdzony przez Gniewosza - armia rusza do Sieradza.

5 styczeń 808 r.

Wróg uciekł do Wielunia, lecz Polanie są już blisko, dalej nie uciekną.

31 styczeń 808 r.

Bitwa wygrana, Król Zegota już definitywnie jest na pozycji przegranej. Czas wysłać posła z propozycją pokoju.

- Wielki Wódz Gniewosz z rodu Chościsko przejmuje tytuły należące do Króla Zegoty z rodu Lechowicz i staje się Wielkim Wodzem Sieradza i Wielunia,

Będąc w beznadziejnej już sytuacji Król Zegota podpisał rozejm. Wielki Wódz Gniewosz powraca do stolicy.

18 luty 808 r.

Przebywając już w Gnieźnie Wielki Wódz Gniewosz decyduje się przekazać nowo zdobyte ziemie prawowitemu władcy, czyli Wodzowi Wojucie z Kujaw.

Obrazek

Tego samego dnia Wielki Wódz Gniewosz rozsyła wiadomości do Wodzów, by ci przybyli do Gniezna w celu omówienia ważnej sprawy. Kilka dni wszyscy gromadzą się w stolicy. Gniewosz przekazuje, że czas rozpocząć przygotowania do uroczystości koronacji jego osoby na Króla Polski. Pomimo niepełnego spełnienia nakazu swego ojca Gniewosz argumentuje chęć utworzenia królestwa tym, że "Kto pokonał króla powinien być na równi z nim, lub ponad nim". Wszyscy uczestnicy zebrania wyrazili akceptację. Od dnia dzisiejszego w skarbcu gromadzone będą pieniądze na uroczystość koronacji Gniewosza z rodu Chościsko na Króla Polski. Po tym wydarzeniu Polanie nie będą już plemieniem, a ważną pozycją w Europie. Ród Chościsko będzie szczycił się obecnością w swym drzewie genealogicznym pierwszego polskiego króla.
Awatar użytkownika
Grze848
Appointé
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 27 grudnia 2019, 13:17
Lokalizacja: Sanok
Been thanked: 13 times

Re: AAR Crusader Kings 2 - Ród Chościsko

Post autor: Grze848 » sobota, 8 lutego 2020, 15:41

Odc. 11 - koronacja

Wiosna 808 r.

39 lat temu na wschodzie Europy powstało niewiele znaczące plemię Polan prowadzone przez protoplastę rodu Chościsko, Dobiesława. Dobre zarządzanie i sukcesy w podbojach sprawiły, że po blisko połowie wieku syn Dobiesława, Gniewosz, rozpoczyna przygotowania do koronacji. Już za niedługo Polanie staną się znaczącym ludem w Europie.

2 grudzień 808 r.


Gniewosz decyduje się na ukaranie swojej siostry Ludmiły, która dopuściła się cudzołóstwa z jego byłym dowódcą Gniewoszem. Postanawia wydać ją za Wodza Petara z Stolac (u wybrzeża Adriatyku). Stwierdza, że to małżeństwo będzie poniekąd wygnaniem z kraju. Jej dzieci, bękarci, mają zostać w Gnieźnie.

7 lipiec 809 r.

Pomorzanie przegrywają wojnę z Litwinami, prawdopodobnie za niedługo Wielki Wódz Lubartas z Litwy znacząco powiększy swoje terytorium.

Obrazek

20 czerwiec 810 r.

Były dowódca Wielkiego Wodza Gniewosz umiera w stolicy śmiercią naturalną.

27 październik 810 r.

Na wschodzie powstaje kolejne potężne tengryjskie państwo. Jenö i jego poddani osiedlają się i na tych ziemiach Wielkie Księstwo Kijowskie.

Obrazek

Styczeń 811 r.

Stało się tak jak przypuszczano. Litwa zdobywa dostęp do morza podbijając Pomorzan.

7 kwiecień 811 r.

Wielki Wódz Gniewosz dowiaduje się o spisku Wodza Leszka z Gostynina w celu zamordowania Wodza Wojuty z Kujaw. Decyzją Wielkiego Wodza Leszek zostaje ściągnięty z urzędu marszałka, na jego miejsce zostaje powołany dowódca Szczęsny.

22 lipiec 811 r.

Nadszedł ten wielki dzień. W Gnieźnie odbywają się uroczystości koronacji Gniewosza na Króla Polski. W Europie powstaje Królestwo Polski prowadzone przez ród Chościsko.

Obrazek

1 luty 812 r.

Król Gniewosz postanawia nagrodzić swoich wiernych poddanych przekazując im tytuły Wielkich Wodzów. Wojuta z Kujaw otrzymuje tytuł Wielkiego Wodza Kujaw, Świętopełk z Liwia otrzymuje tytuł Wielkiego Wodza Mazowsza (wraz z Płockiem i Łomżą).

20 kwiecień 812 r.

Król Gniewosz decyduje się na wypowiedzenie wojny już prawie nic nieznaczącym Szwedom w celu zdobycia Samland. Armia Królestwa ma zgromadzić się w Chełmnie.

4 czerwiec 812 r.

Armia polska gromadzi się w Chełmnie w liczbie ponad 3200 ludzi. Dowództwo nad armią obejmuje osobiście Król Gniewosz. Lewą flanką ma dowodzić Wielki Wódz Wojuta, zaś prawą marszałek Szczęsny. Armia kieruje się w stronę Samland.

Obrazek

6 sierpień 812 r.

Bez większych problemów zakończyło się oblężenie Samland. Armia kieruje się w kierunku Samogicji w celu zdobycia tamtejszej prowincji, a także wypatrywania szwedzkiej armii.

14 październik 812 r.

Po armii szwedzkiej ani śladu. Samogicjia pod naporem oblegających ulega.

10 styczeń 813 r.

Polska armia stacjonuje w Samogicji. Z Gniezna docierają wieści, że zaczyna brakować pieniędzy. Prawdopodobnie kolejna faza wojny będzie na zasadzie czasowej okupacji ziem wroga. Nie ma mowy o przemarszu do szwedzkiej stolicy, która znajduje się po drugiej stronie morza. Do obozu Króla Gniewosza docierają wieści, że Litwa zmaga się z wieloma wojnami.

25 maj 813 r.

Wreszcie z Samland napływają wieści, że szwedzi przybyli na statkach i rozpoczęli oblężenie tamtejszego grodu. Tym samym armia pod dowództwem Króla zmierza w kierunku Samland.

Kilka dni przed bitwą umiera Wielki Wódz Wojuta na niezidentyfikowaną i nieuleczalną chorobę. Władzę na Kujawach przejmuje jego 13-letni syn Gniewosz II. Król Gniewosz przekazuje urząd kanclerza średnio utalentowanemu dworzaninowi Domanowi.

30 czerwiec 813 r.

Dochodzi do bitwy pod Samland podczas której dowództwo nad lewą flanką zostało przekazane dowódcy Szczęsnemu. Armia szwedzkiego Króla zostaje pokonana.

11 sierpień 813 r.

Niedobitki zostają doścignięte niedaleko Łomży, potyczka zostaje bez problemu wygrana. Tego samego dnia ze wschodu docierają bardzo niepokojące wieści. Wielkie Księstwo Kijowskie dosłownie wchłonęło Wielkie Wodzostwo Litwy. Na wschodzie rośnie nowa potęga.

Obrazek

5 luty 814 r.

Król Gniewosz w końcu decyduje się na wysłanie posła z propozycją pokoju.

- Król Gniewosz z rodu Chościsko przejmuje tytuł należący do Króla Ivara z rodu Ulfing i staje się Królem Samland.

Szwedzki władca bez oporu przyjmuje ofertę. Król Gniewosz może powrócić do stolicy. Ruszając w drogę wydaje dekret o przemianowaniu nazwy Samland na Sambia.

Zakończenie wojny dobrze wpłynie na państwo, gdyż w skarbcu zaczynało brakować dużych sum.

Obrazek

We wschodniej Europie górują dwa państwa: Królestwo Polski oraz Wielkie Księstwo Kijowskie. Z zachodu nie widać większego zagrożenia, najwyraźniej Cesarz Francuski nie patrzy w stronę wschodniej części kontynentu. Co przyniesie przyszłość? Raczej nieuniknionym jest starcie Polski z Kijowem, gdyż albo jedni albo drudzy będą próbowali jeszcze bardziej zwiększyć swoje wpływy.
Awatar użytkownika
Grze848
Appointé
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 27 grudnia 2019, 13:17
Lokalizacja: Sanok
Been thanked: 13 times

Re: AAR Crusader Kings 2 - Ród Chościsko

Post autor: Grze848 » wtorek, 11 lutego 2020, 11:54

Odcinek 12 - "Umarł król, niech żyje król!"

Wiosna 814 r.

Król Gniewosz otrzymuje wspaniałą wiadomość, jego żona jest w ciąży.

16 październik 814 r.

Skarbiec państwa przeżywa trudne chwile, brakuje w nim sporych sum pieniędzy. Minie dużo czasu nim Gniewosz zdecyduje się na kolejne podboje. Cały czas spogląda w stronę południowo-wschodnich terenów "de jure" Polski, które aktualnie należą do Króla Zegoty.

29 listopad 814 r.

Sprawy finansowe państwa zaczynają wyglądać coraz lepiej. Wszystko idzie w dobrym kierunku, jednak Króla zaczyna martwić jedna rzecz, mianowicie Kijów. Prawdopodobnie na drodze przekupstwa i podstępu udało się im zdobyć Słupsk, Werle i Wolgast. Na szczęście nie posiadają bezpośredniego dostępu do Morza Czarnego.

Obrazek

22 grudzień 814 r.

Gród w Gnieźnie świętuje! Królowi Gniewoszowi rodzą się bliżniaki - trzecia córka Adelajda i drugi syn Dobiesław.

16 styczeń 815 r.

Król Gniewosz decyduje się podnieść podatki plemienne, by jeszcze bardziej wzmocnić wpływy do skarbca.

9 luty 815 r.

Przebywający od kilku dni, na rozkaz Króla Gniewosza, w stolicy Wielki Wódz Świętopełk z Mazowsza tego dnia jako naznaczony regent Królestwa przekazuje wszystkim poddanym na rynku gnieźnieńskim wiadomość:

"Jako naznaczonemu regentowi wielkiego Królestwa Polski przypada mi dzisiaj ogłosić wam okropną wiadomość. Miłościwie nam panujący Król Gniewosz po wielu dniach zmagania się z chorobą dziś przebywa już ze Swarógiem. Umarł król, niech żyje król! Dopełnię swych obowiązków i przez kilka miesięcy jakie pozostają do czasu objęcia samodzielnych obowiązków ślubuję, że godnie będę pełnił funkcję regenta Króla Gniewomira I. Według obecnego prawa dziedziczenia bratu Króla Gniewomira, Wodzowi Dobiesławowi, przypada we władanie: Dolny Śląsk, Wrocław, Marienburg, Sambia oraz Chełmno. W skład domeny królewskiej wejdą Gniezno, Poznań i Kalisz."

Obrazek

28 luty 815 r.

Przez Chełmno maszeruje potężna armia kijowska. Z relacji szpiegów wynika, że Wielki Książę Jenö prowadzi wojnę z Wodzem Dobiesławem z Santoka.

Obrazek

3 czerwiec 815 r.

Bez większego zdziwienia i zaskoczenia Kijów zdobywa Santok.

4 lipiec 815 r.

Król Gniewomir po konsultacji z regentem Świętopełkiem decyduje się na mianowanie Wielkiego Wodza Gniewosza II na stanowisko kanclerza

22 październik 815 r.

16-te urodziny Gniewomira. Król rozpoczyna samodzielne rządy. Tym samym kończy dworską naukę stając się całkiem dobrym zarządcą.

Czas na zaślubiny Gniewomira. Decyzja padła na Wodzę Zbislavę sprawiedliwie panującą w Salzburgu. Król wie, że w wyniku ich potomstwa prowincję mogą objąć ich dzieci. Salzburg mógłby zostać włączony do Korony.

16 grudzień 815 r.

Po długich namysłach Król z ciężkim sercem stwierdza, że na jego młodszego brata nadszedł czas. "Obowiązkiem Króla jest dbałość o przyszłość państwa" - tak w myślach tłumaczył sobie swój zamysł. Za niewielką opłatą do spisku dołącza kapłan z Dolnego Śląska.

2 luty 816 r.

Ekspansja Wielkiego Księcia Kijowskiego trwa. Tym razem trwa oblężenie Gdańska. Sytuacja finansowa nie pozwala na przeciwstawienie się dalszym podbojom.

Obrazek

5 luty 816 r.

Współ-konspirator, kapłan Wacław, donosi, że udało mu się dotrzeć do jednej z dworzanek Dobiesława. Zgodziła się rozwiązać ten "mały" problem. Wystarczy czekać na wieści...

5 marca 816 r.

Udało się. Dobiesław nie żyje, a wszystkie do niego należące ziemie przechodzą w ręce Króla Gniewomira. Co najważniejsze, nie ma żadnych dowodów na udział Króla w tym spisku. Tym czasem do Gniezna docierają jeszcze wieści z północy - Kijów zdobywa Gdańsk.

25 listopad 816 r.

Króla Zbislava przekazuje wiadomość, że jest w ciąży.

26 czerwiec 817 r.

Królowa urodziła Gniewomirowi syna, którego postanowił nazwać imieniem swego zmarłego ojca Gniewosza. Sukcesja tronu polskiego jest zabezpieczona.

22 sierpień 817 r.

Król rozsyła wiadomość do swych poddanych Wielkich Wodzów i Wodzów, że po zimie rozpoczną się przygotowania do wojny z Kijowem.

28 grudzień 817 r.

Zarządca Wódz Gościwuj z Krakowa przekazuje dobre wieści. Udaje mu się zgromadzić blisko 700 ludzi.

28 styczeń 818 r.

Kanclerz, Wielki Wódz Wojuta z Kujaw umiera na nieuleczalną chorobę. Władzę na Kujawach przejmuje jego brat Przemysław. Król mianuje go na mistrza szpiegów, zaś Wielkiego Wodza Świętopełka na zarządcę, a Wodza Gościwuja na kanclerza.

26 marzec 818 r.

Gniewomir rozpoczyna przygotowania do wojny z Kijowem. Jednak tego odwodzą go poddani. Okazało się, że Jenö ma za sojusznika Khana Bułgarskiego, który z pewnością stanąłby po jego stronie.

Obrazek

9 lipiec 818 r.

Ciotka Króla, Ludmiła, umiera - prawdopodobnie na atak serca.

27 sierpień 818 r.

Niestety tego dnia umiera Królowa-matka Nulzyava z powodu słabego zdrowia.

7 grudzień 818 r.

Król Gniewomir rozpoczyna przygotowania do wojny z Królem Unislavem z Czech.

18 lipiec 819 r.

Tego roku zima nadeszła stosunkowo bardzo późno, toteż dopiero kilka tygodni temu całkowicie odpuściła. Czas zebrać wojska.

4 sierpień 819 r.

Armia gromadzi się w Kaliszu. Dowództwo nad nią Król przekazuje marszałkowi Szczęsnemu. Lewą flankę dowódcy Mściwojowi, zaś prawą Wielkiemu Wodzowi Przemysławowi z Kujaw. Z relacji świadków wynika, że za kilka dni dojdzie do bitwy pomiędzy wojskami Wodza Gościwuja z Krakowa, a czeskiego Króla. Gniewomir decyduje się wydać rozkaz wspomożenia wojsk swego Wodza.

29 sierpień 819 r.

Do zwycięskiej bitwy dochodzi pod Wrocławiem. Po dotarciu posiłków od swej żony z Salzburga armia polska rusza w kierunku Hradec. Po dotarciu następuje podział na dwie armie. Kujawy oblegają Litomierzyce.

Obrazek

Ostatecznie jednak rezygnują z tych zamiarów.

16 listopad 819 r.

Królowa Zbislava przekazuje wiadomość, że dłużej nie może wspierać Króla Gniewomira swymi wojskami, ponieważ Cesarz Arnoul rozpoczął Francuską Świętą Wojnę o Bawarię.

3 grudzień 819 r.

Hradec zdobyty. Czas ruszyć na Pragę.

12 marzec 820 r.

Stolica Czech zostaje zdobyta przez polskiego Króla. Po armii Króla Unislava ani śladu, prawdopodobnie prowadzi kampanię przeciwko francuskiej agresji. Armia polska rusza na Litomierzyce.

22 kwiecień 820 r.

Do obozu Króla Gniewomira dociera wiadomość, żę ogromnych rozmiarów czeska armia odbiła Pragę i zmierza w kierunku Hradec.

5 czerwiec 820 r.

Litomierzyce zdobyte. W kierunku polskiej armii zmierza Król Unislav ze swoimi wojskami.

Kilka dni później dochodzi do bitwy. Ktoś krzyknął "Patrz, to sam Król!" Dochodzi do pojedynku pomiędzy Królem Gniewomirem, a Svatoplukiem, synem Króla Unislava. Król Gniewomir w pięknym stylu pokonuje Svatopluka, który zostaje ciężko ranny. Po kilku godzinach walki okazuje się, że niedaleko stacjonują wojska wspomagające Unislava w walce z francuskim cesarzem. Ku zdziwieniu Króla Gniewomira dołączają oni do Unislava. Złożona przewaga czeskiego króla jest dwa razy większa, tym samym bitwa zostaje przegrana. Nikt nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Sytuacja w Bawarii jest ciężka. Słowianie zamiast walczyć z katolickim cesarzem krzyżują miecze z polskim Królem.
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Been thanked: 7 times

Re: AAR Crusader Kings 2 - Ród Chościsko

Post autor: runnersan » wtorek, 11 lutego 2020, 12:22

Widząc tej wielkości Państwo Franków, boję się poważnie o polską niepodległość...
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Grze848
Appointé
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 27 grudnia 2019, 13:17
Lokalizacja: Sanok
Been thanked: 13 times

Re: AAR Crusader Kings 2 - Ród Chościsko

Post autor: Grze848 » wtorek, 11 lutego 2020, 12:44

runnersan pisze:
wtorek, 11 lutego 2020, 12:22
Widząc tej wielkości Państwo Franków, boję się poważnie o polską niepodległość...
Polska pośrodku dwóch rosnących mocarstw. Na wschodzie (za Kijowem, żółty kolor) nomadyczni Khazarowie również mogą stanowić zagrożenie.
Awatar użytkownika
Grze848
Appointé
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 27 grudnia 2019, 13:17
Lokalizacja: Sanok
Been thanked: 13 times

Re: AAR Crusader Kings 2 - Ród Chościsko

Post autor: Grze848 » sobota, 15 lutego 2020, 12:32

Odc. 13 - powiększanie państwa

Lato 820 r.

Straty poniesione w bitwie są dosyć poważne. Główna armia dzieli się na dwie i powraca na swoje ziemie by zebrać siły. Udało się ją połączyć w Płocku. Cesarza Arnoula od zwycięstwa dzieli prawdopodobnie kilka miesięcy. Król Gniewomir zdaje sobie sprawę z tego, że nie powinien udawać się na terytorium wroga przed zakończeniem francusko-bawarskiej wojny. Czeka więc na wieści z zachodu.

4 maj 821 r.

Gniewomir dowiaduje się od swoich szpiegów, że wojna na zachodzie przybrała odwrotny bieg i jest dosyć wyrównana. Król decyduje się wydać rozkaz na przemarsz do Hradec, by zdobyć tamtejszy gród. Król obejmuje we władanie lewą flankę, a mistrzowi szpiegów Wielkiemu Wodzowi Przemysławowi nakazuje udanie się do Pragi, by mieć większy wgląd na ziemie wroga.

6 wrzesień 821 r.

Gród w Hradec zostaje zdobyty. Niewielkich ilości i niedawno rozgromiona przez wojska francuskie armia Unislava zmierza do Pragi. Gniewomir kieruje tam swoich ludzi. Do bitwy dochodzi jednak pod Zatec kilka dni później.

21 październik 821 r.

W środkowej fazie bitwy do armii polskiej dołącza armia Cesarza Arnoula. Bitwa zostaje wygrana, a Cesarz Francji jest bardzo blisko wygranej.

29 październik 821 r.

Tak też się dzieje, Król Unislav podpisuje rozejm z Arnoulem. Reszta bawarskich ziem przechodzi w ręce Francji. Trwa oblężenie Zatec.

Obrazek

11 grudzień 821 r.

Obrończy grodu w Zatec ulegają. Armia Króla Gniewomira zmierza w kierunku Pragi.

17 marzec 822 r.

Stolica Czech zdobyta. Armia Polska przez Litomierzyce rusza do Hradec, który jest oblegany przez resztki armii Króla Unislava.

7 maj 822 r.

Bitwa zostaje wygrana. Z Pragi docierają wieści, że wybuchł tam chłopski bunt. Gniewomir kieruje tam swoją armię.

26 lipiec 822 r.

Bitwa z chłopskimi buntownikami zostaje wygrana. Ich armia zostaje całkowicie rozgromiona. Król wydaje rozkaz przemarszu i zdobycia grodu na Niżnych Czechach.

15 listopad 822 r.

Niżne Czech zdobyte. Król Unislav nie będzie miał wyboru, będzie musiał przyjąć żądania polskiego Króla:

- Król Polski, Gniewomir I z rodu Chościsko, Wielki Wódz Wielkopolski, Wódz Gniezna, Poznania, Kalisza, Dolnego Śląska, Wrocławia, Chełmna, Marienburga, Sambii przejmuje tytuł należący do Unislava z rodu Przemyślid i staje się nowym Królem Czech. Unislav zostaje Wielkim Wodzem Czech pod panowaniem Króla Polski i Czech, Gniewomira I z rodu Chościsko.

Tak też się staje. Król Gniewomir skutecznie i znacząco powiększył terytorium Królestwa Polski.

Obrazek

Kilka dni później Król Gniewomir zmienia prawo organizacyjne Królestwa. Pozwala mu to na zwiększenie rady królewskiej o jedno miejsce. Na to miejsce powołuje Wielkiego Wodza Unislava w roli doradcy królewskiego. Od tego czasu decyzja o wypowiedzeniu wojny musi być zatwierdzona przez radę większością głosów.

3 styczeń 823 r.

Do Gniezna przybywają wieści, że miesiąc temu umarł Król Zegota z Pannoni, władzę przejął jego syn Siemowit.

6 październik 823 r.

Do Gniezna docierają wieści z Pragi. Wielki Wódz Unislav ze względu na swój wiek nie może zasiadać w radzie. Król decyduje, że to miejsce pozostanie na razie puste. Tego samego dnia ze wschodu docierają wieści, że 2 lata temu Wielki Książę Jenö z Kijowa umarł, władzę przejął jego wnuk Jenö II.

Najbliższe lata dla polaków będą odpoczynkiem od wojen. Stolica musi zgromadzić pieniądze, a armia musi wyszkolić nowych żołnierzy. Królowi Gniewomirowi udało sie wzmocnić swą pozycję w Europie. Na jak długo?

Obrazek
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3280
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: AAR Crusader Kings 2 - Ród Chościsko

Post autor: WarHammster » piątek, 28 lutego 2020, 15:17

Fajnie się czyta. Czekam na dalsze słowa kronikarza :)
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Hiena
Sergent-Major
Posty: 152
Rejestracja: środa, 10 sierpnia 2016, 00:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: AAR Crusader Kings 2 - Ród Chościsko

Post autor: Hiena » piątek, 28 lutego 2020, 21:33

Ja też czekam. Lepsze to niż Korona Królów :)
Awatar użytkownika
Grze848
Appointé
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 27 grudnia 2019, 13:17
Lokalizacja: Sanok
Been thanked: 13 times

Re: AAR Crusader Kings 2 - Ród Chościsko

Post autor: Grze848 » sobota, 29 lutego 2020, 15:20

Odc. 14 - trudne chwile rodu

Zima 823 r.

Król Gniewomir ostatnimi laty jest postrzegany przez sąsiadów jako potencjalne zagrożenie. Mówi się o zawiązywaniu przymierzy obronnych przez inne państwa i wodzostwa. To z czasem minie, ponieważ nadejdą czasy pokoju - gromadzenie pieniędzy i szkolenie wojska. Jednak ambicje 23-letniego władcy z dnia na dzień rosną.

7 październik 823 r.

Podczas podróży powóz króla został dosłownie zalany strzałami. Na szczęście straż w porę interweniowała. Gniewomir uszedł z życiem. Okazało się, że za zamachem stał Wielki Wódz Przemysław z Kujaw! Kilka dni później król nakazał schwytać Przemysława, wiedział jednak, że może się to zakończyć niepowodzeniem jego ludzi i wybuchem rebelii, bowiem Wielki Wódz po nieudanym zamachu pilnie strzegł swej osoby. Tak też się stało, ludzie króla zawiedli, a Przemysław miał pretekst do wszczęcia buntu.

Obrazek

Czas zebrać wojska i szybko zakończyć wojnę domową.

21 listopad 823 r.

Przemysławowi udaje się zebrać blisko 2 tyś. armię, która rozpoczęła oblężenie Chełmna. Armia Królewska koncentruje się w Płocku. Niestety w skarbcu zaczyna brakować pieniędzy.

24 grudzień 823 r.

Chełmno padło. Skompletowana Armia Królewska rusza na buntowników.

Kilka dni później dochodzi do bitwy pod Chełmnem, w której król Gniewomir osobiście bierze udział. Dochodzi do pojedynku między Gniewomirem, a Zelibratem - kanclerzem i dowódcą kujawskim. Kiedy Gniewomir się potknął o wzniesienie w jego obronie stanął dworzanin Mściwój ratując jego życie. Kilka godzin później bitwa zostaje wygrana, buntownicy uciekają na swoje ziemie. Następuje oblężenie Chełmna.

19 marzec 824 r.

Chełmno powróciło do Korony. Buntownicy oblegają Kalisz, jednak król decyduje się na zdobycie stolicy zbuntowanego Wielkiego Wodza na Kujawach.

3 lipiec 824 r.

Kalisz padł. Buntownicy zmierzają w kierunku Gniezna. Gród na Kujawach również jest bliski upadkowi.

22 lipiec 824 r.

Przez Chełmno maszeruje potężna armia kijowskiego Wielkiego Księcia. Okazuje się, że Cesarz Anselm, syn Arnoula wszczął Francuską Świętą Wojnę o Pomorze.

Obrazek

Kilka dni później Kujawy upadają. Czas rozprawić się z pozostałością armii Przemysława, która oblega stolicę królestwa.

8 wrzesień 824 r.

Bitwa bez większych problemów zostaje wygrana. Nadeszła pora odbicia Kalisza z rąk buntowników.

11 wrzesień 824 r.

Do obozu Armii Królewskiej docierają wieści, że Królowa Zbislava spodziewa się dziecka. Król Gniewomir jest zaniepokojony tym faktem, ponieważ od miesięcy jest on na wojnie, a Zbislava przebywa w Gnieźnie.

8 listopad 824 r.

Kalisz powrócił we władanie Gniewomira. Kolejna decyzja to zdobycie Sieradza. Niestety pustki w skarbcu doprowadziły do powstania w Poznaniu grupy przemytników.

3 grudzień 824 r.

Wieczorem tego dnia król Gniewomir spożywał w swym namiocie kolację, podczas gdy jego armia oblegała Sieradz. Nagle zaczęło się dziać z nim coś niepokojącego, ciało zaczęło drętwieć, a wzrok słabł. Przed śmiercią zdołał ujrzeć szyderczo uśmiechniętą twarz swego zabójcy - Wielkiego Wodza Świętopełka z Mazowsza. W wieku 25 lat drugi król Polski umiera. Tego dnia wszelkie ambicje i nadzieje na Wielką Polskę zanikły... Wiadomość o śmierci króla dociera do stolicy. Władzę w państwie przejmuje najstarszy i jedyny syn Gniewomira, 7-letni Gniewosz II. Regentem zostaje Wielki Wódz Świętopełk, zabójca króla Gniewomira, o którego występku wiedzą tylko bogowie.

28 luty 825 r.

Oblegany Sieradz upadł. Wielki Wódz Przemysław, buntownik i zdrajca oddaje się w ręce regenta Świętopełka, tym samym trafia do lochu, a rebelia w państwie polskim zostaje zakończona.

W związku ze śmiercią króla kilku członków Rady Królewskiej zrezygnowało z urzędu. Regent królestwa powołuje na stanowisko marszałka dworzanina Szczęsnego, mistrzem szpiegów zostaje Dobrawa, krewna króla Gniewosza II, córka Wielkiego Wodza Dobiesława. Na stanowisko kapłana Świętopełk powołuje dowódcę Mściwoja.

Z północy docierają niepokojące wieści. Cesarz Anselm zdobył Neumark i Wolgast.

Obrazek

Przyszłość królestwa Polski jeszcze nigdy nie była tak zagrożona i niepewna. Rządzi małoletni syn Gniewomira, kraj jest pod wpływami nieznanego innym zdrajcy Świętopełka, a najwięksi rywale, a zarazem sąsiedzi Polski toczą wojnę. Jeśli Gniewosz II umrze przed spłodzeniem potomka to dynastia Chościsków wygaśnie, a władzę prawdopodobnie przejmie któryś z Wielkich Wodzów. Sytuacja jest naprawdę niepokojąca...


////////////////////////////////////////////////////////////////
WarHammster pisze:
piątek, 28 lutego 2020, 15:17
Fajnie się czyta. Czekam na dalsze słowa kronikarza :)
Hiena pisze:
piątek, 28 lutego 2020, 21:33
Ja też czekam. Lepsze to niż Korona Królów :)
Serdecznie dziękuję za słowa uznania. Cieszy mnie to niezmiernie, że AAR się podoba :D
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 447
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: AAR Crusader Kings 2 - Ród Chościsko

Post autor: czarek0402 » niedziela, 1 marca 2020, 22:26

Fajnie się czyta. Wytrwałości w graniu i pisaniu, a tak naprawdę ciągłości rodu Chościsko życzę. ;) Ale jak dla mnie tempo za szybkie, chodzi o rozrost państwa. 42 lata minęło od startu, a już masz króla Polski. Przeszedłeś na Katolicyzm czy trwasz w starej wierze? Jaki poziom trudności i jakie ustawienia trybów w Ironmenie? Jakie masz prawa, obyczaje? Co spowodowało, że uderzyłeś na Kujawy na początku? Jej słabość wobec wielkości Księstw Pomorza i Śląska? :)
Awatar użytkownika
Grze848
Appointé
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 27 grudnia 2019, 13:17
Lokalizacja: Sanok
Been thanked: 13 times

Re: AAR Crusader Kings 2 - Ród Chościsko

Post autor: Grze848 » poniedziałek, 2 marca 2020, 15:34

czarek0402 pisze:
niedziela, 1 marca 2020, 22:26
Fajnie się czyta. Wytrwałości w graniu i pisaniu, a tak naprawdę ciągłości rodu Chościsko życzę. ;) Ale jak dla mnie tempo za szybkie, chodzi o rozrost państwa. 42 lata minęło od startu, a już masz króla Polski. Przeszedłeś na Katolicyzm czy trwasz w starej wierze? Jaki poziom trudności i jakie ustawienia trybów w Ironmenie? Jakie masz prawa, obyczaje? Co spowodowało, że uderzyłeś na Kujawy na początku? Jej słabość wobec wielkości Księstw Pomorza i Śląska? :)
Ciągłość rodu w tej chwili jest najbardziej istotna, bowiem jeśli Gniewosz II umrze gra się zakończy, ale mogę zapewnić, że jeśli historia Polski zakończy się na nim, to rozpocznę nową serię - być może w innym miejscu Europy. Jeśli chodzi o tempo to jak sam widzisz, każdy dąży do jak najszybszego poszerzenia granic (mówię tu o Francji i Kijowie, a także o Pannoni, co jak wiadomo w jej historię włączyli się Małopolanie). Jeśli chodzi o religię, to jest to dalej stara wiara. Żaden misjonarz nie odważył się przybyć na tereny Polski :lol: Jeśli chodzi o poziom trudności to sam nie wiem czy da się w ogóle go zmienić. Tyle mogę powiedzieć, że tryby w Ironman i wszystkie ustawienia pozostały domyślne. Co do praw i obyczajów: elekcyjny podział tytułów (najlepiej jak władca ma jednego syna), centralizacja na najniższym poziomie, organizacja plemienna na niskim (co sprawiło, że o wojnie ostatecznie decyduje rada), status kobiet tradycyjny, a odbieranie tytułów dozwolone, wasale plemienni więcej płacą podatków niż dostarczają wojsk. Co do ostatniego pytania to jak najszybciej planowałem powiększyć domenę królewską, ponieważ wiązałoby się to z większą, bezpośrednio dostępną, armią oraz podatkami, a że wybór padł na Kujawy to raczej był to zbieg okoliczności. Aczkolwiek przyznam, że miałem wtedy tylko dwie opcje, Kujawy lub Wieluń. Nie było mowy o wojnie ze Ślężanami, a Kujawianie stali na drodze do Mazowsza.
Awatar użytkownika
Grze848
Appointé
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 27 grudnia 2019, 13:17
Lokalizacja: Sanok
Been thanked: 13 times

Re: AAR Crusader Kings 2 - Ród Chościsko

Post autor: Grze848 » wtorek, 3 marca 2020, 13:36

Odc. 15 - spokojne lata regencji

Zima 825 r.

Skarbiec królestwa dalej świeci pustkami, trwa wojna pomiędzy wschodnim a zachodnim sąsiadem Polski. Sytuacja w kraju cały czas jest napięta, brak następcy tronu. Relacje króla Gniewosza II z poszczególnymi wasalami są naprawdę niskie. Miejmy nadzieję, że nie spowoduje to kolejnej wojny domowej.

4 kwiecień 825 r.

Rada Królewska decyduje się wysłać kanclerza Wodza Gościwuja z Krakowa na Mazowsze, by ten polepszał relacje na linii Gniewosz II - Świętopełk.

16 maj 825 r.

Regent królestwa Wielki Wódz Świętopełk z Mazowsza decyduje się wydać ciotkę Gniewosza II, Łucję, za mąż, ma to być małżeństwo matrylinearne, dzieci będą należały do rodu matki. Jeśli Łucja urodzi syna tron Chościsków zyska następcę. Wybór pada na Mściwoja, dowódcę.

4 lipiec 825 r.

Cesarz Anselm opanował całe pomorze.

Obrazek

29 sierpień 825 r.

Król Gniewosz II bawił się tego dnia w zamku drewnianym koniem. Zauważył znienawidzonego przez siebie regenta Wielkiego Wodza Świętopełka odwróconego do niego plecami, stojącego przy barierce balkonu. 8-letni władca postanowił wykorzystać okazję i pozbyć się rywala. Świętopełk runą w dół, zginął na miejscu. Co najlepsze, by uniknąć skandalu, zabójstwo zostało uznane jako nieszczęśliwy wypadek. Nowym regentem królestwa zostaje Wódz Gościwuj z Krakowa. Wielkim Wodzem Mazowsza został bratanek Świętopełka, Mszczuj. Gościwuj postanowił mianować go na stanowisko zarządcy po Świętopełku.

31 styczeń 826 r.

Cesarz Anselm dopiął swego.

Obrazek

17 listopad 826 r.

Wielki Wódz Mszczuj z Mazowsza umiera w wyniku wypadku. Władzę na Mazowszu przejmuje jego brat Henryk. Wódz Gościwuj z Krakowa mianuje go zarządcą państwa.

22 marzec 827 r.

Gościwuj decyduje się wysłać mistrza szpiegów Dobronegę do Paryża w celu badania tamtejszej technologii. Niestety małżeństwo Łucji i Mściwoja wciąż nie przynosi pożądanych efektów.

15 czerwiec 827 r.

Gościwujowi udaje się skutecznie polepszyć relacje między Wielkim Wodzem Henrykiem z Mazowsza a Gniewoszem II. Z Mazowsza docierają też inne wieści, Wielki Wódz Henryk zamierza odbić niezależny od niego Liw.

22 czerwiec 827 r.

Wielki Wódz Unislav z Czech zamierza zwiększyć swoje wpływy. Wypowiedział wojnę Wodzowi Pravoslavovi z Brno.

Obrazek

26 grudzień 827 r.

Wielkiemu Wodzowi Henrykowi udaje się zdobyć i podporządkować sobie Liw.

4 luty 828 r.

Gościwuj postanawia dołączyć w imieniu całego kraju do paktu obronnego przeciwko Francji. Należy do niego wielu pogańskich władców.

25 luty 828 r.

Wielki Wódz Unislav zdobywa Brno.

4 październik 828 r.

Do Gniezna przybywają wieści o tym, że rok temu umarł na ciężką chorobę Wielki Książę Kijowa Jenö II. Władzę przejął jego syn Jenö Arpad. Najważniejsze jest to, że w wyniku śmierci Jenö II Kijów się rozpadł. Wielkie Księstwo Litewskie przypadło drugiemu synowi Jenö II, Jenö Almos.

Obrazek

Kilka dni później do Gniezna przybywa kolejna wiadomość, tym razem z południa. Cesarstwo Bizantyjskie jest bliskie upadkowi. Wgłąb Europy próbują wedrzeć się Abbasydzi.

Obrazek

10 grudzień 828 r.

Wielkie Księstwo Litewskie zmaga się z wieloma wojnami. Byłby to dobry czas na wypowiedzenie im wojny i odebranie kilku ziem, jednak brakuje zgody Rady.

28 styczeń 829 r.

Wódz Gościwuj decyduje się wydać kolejną ciotkę Gniewosza II za mąż. Dobronega zostaje wydana za dowódcę Zegotę.

22 kwiecień 829 r.

W Gnieźnie zapada decyzja o skompletowaniu wszystkich ziem "de-jure" należących do Królestwa Polski. Wódz Gościwuj rozpoczyna przygotowania do wojny z królem Siemowitem z Pannoni. Jednak nie jest jeszcze przewidywany żaden czas rozpoczęcia działań wojennych.

4 czerwiec 830 r.

Wielki Wódz Henryk z Mazowsza rozpoczął wojnę z Wielkim Księciem Litewskim o Grodno.

13-letni król Gniewosz II jest coraz bliżej rozpoczęcia samodzielnych rządów. Czas pokaże czy ród Chościsko dotrwa do tego czasu i doczeka się męskiego potomka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry komputerowe”