AAR Crusader Kings 2 - Ród Chościsko

Oczywiście najbardziej lubimy strategie i gry historyczne.
Grze848
Chasseur
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 27 grudnia 2019, 13:17
Been thanked: 4 times

Re: AAR Crusader Kings 2 - Ród Chościsko

Post autor: Grze848 » wtorek, 14 stycznia 2020, 09:39

Odc. 7 - zmiana władzy

20 styczeń 795 r.

Po wygranej bitwie z Pomorzanami armia Przemysława kieruje się w stronę Gniezna. W skutek oblężenia armia Małopolan niszczeje. Dobrym będzie przemarsz do Gniezna i zaczekanie na wieści z Kujaw.

15 luty 795 r.

Kujawy padły, a Małopolanie maszerują na Dobrzyń. Kolejnym celem marszałka będzie odbicie grodu na Kujawach.

3 marzec 795 r.

Po szybkim i udanym szturmie Kujawy wracają do Polan. Dobiesław nakazuje przemarsz armii przez Gostynin do Płocka, a następnie stoczenie bitwy z Małopolanami pod Dobrzyniem. Armia Wodza Mszczuja skutecznie radzi sobie podczas wojny z Wołyniem całkowicie kontrolując Łomżę i po części Podlasie.

Obrazek

12 marzec 795 r.

Do Gniezna docierają przykre i niepokojące wieści. Wielki Wódz Dobiesław z rodu Chościsko w wieku 62 lat umiera śmiercią naturalną. Władza Polan zostaje przekazana w ręce syna Dobiesława, 14-letniego Gniewosza. Zgodnie ze sposobem dziedziczenia Wielkie Wodzostwo Mazowsza przypada bratu Gniewosza, Leszkowi. Będzie odtąd władał także Dolnym Śląskiem, Wrocławiem i Chełmnem jako niepodległy władca.

Obrazek

Niestety stało się najgorsze. Wojna trwa, Polanie zostali podzieleni, a władzę sprawują dwaj niedojrzali jeszcze chłopcy.

Regentem młodego Gniewosza staje się marszałek Wódz Przemysław z Dobrzynia. W pierwszej kolejności należy wybrać nową radę Wielkiego Wodzostwa. Kanclerzem pozostaje Wódz Wojuta z Kujaw, marszałkiem Wódz Przemysław, zaś zarządcą zostaje mianowany Szczęsny, mistrzem szpiegów Żegota, a kapłanem były marszałek Dobrogost.

29 marzec 795 r.

Armia dociera do Płocka. Decyzją regenta, ze względu na udaną służbę i dobre umiejętności, lewą flankę obejmuje kapłan Dobrogost.

Wódz Mszczuj z Płocka jest bliski zwycięstwu z Wołyniem, a wsparcie ich wojsk z pewnością by się przydało, dlatego Wódz Przemysław decyduje się na przeczekanie w Płocku jakiś czas.

19 maj 795 r.

Dobrzyń padł, a armia Małopolan zmierza w kierunku Kujaw, by tam połączyć się z Pomorzanami i Krivichiami. Kiedy do tego dochodzi kilka dni później potężna w liczbę armia kieruje się z powrotem do Dobrzynia. Wódz Przemysław decyduje się na przemarsz armii do Liw. Podlasie za niedługo upadnie.

Obrazek

11 czerwiec 795 r.

Podlasie padło. Koniec wojny Wodza Mszczuja na Wołyniu jest bliski.

22 lipiec 795 r.

Udało się. Wódz z Płocka zdobywa Łomżę. Armii Polan i Wodza Mszczuja udaje się spotkać i połączyć w Płocku. Wódz Przemysław decyduje się na przemarsz do Dobrzynia i obleganie tamtejszego grodu. W jego zamyśle jest sprowokowanie armii Małopolan, która oblega Kujawy, do przekroczenia rzeki i stoczenia z nimi bitwy.

28 sierpień 795 r.

Kujawy padły. Małopolanie maszerują w stronę Dobrzynia. Wszystko idzie zgodnie z planem marszałka Wodza Przemysława. Bitwa, która się rozpocznie za kilka dni prawdopodobnie przesądzi o losach wojny.

Obrazek

13 październik 795 r.

Niestety bitwa zostaje przegrana. Na szczęście straty po stronie Polan nie były zbyt duże, zaledwie 86 ludzi.

31 grudzień 795 r.

Dopiero tego dnia rozpierzchnięta armia zdołała się połączyć. Mimo to zima daje się we znaki. Do obozu Wodza Przemysława dociera wiadomość, że Małopolanie zdobyli Gniezno. Regent i marszałek Wódz Przemysław decyduje się na wysłanie posła do Wielkiego Wodza Siemowita z ofertą pokoju.

- Ja, Wódz Przemysław, regent i marszałek Wielkiego Wodzostwa Polan w imieniu Wielkiego Wodza Gniewosza z rodu Chościsko władającego plemieniem Polan ślę propozycję zawarcia pokoju.
- Wielkie Wodzostwo zapłaci 20 sztuk złota.

Za kilka dni do Wodza Przemysława przybywa szpieg z wiadomością, że 2 miesiące temu Wielki Wódz Siemowit umarł, a władzę przejął jego syn Mściwój. Tego samego dnia wieczorem przybywa poseł z wiadomością, że Wielki Wódz Mściwój zgodził się na przedstawione warunki. Zapewne jednej jak i drugiej stronie zależało na zakończeniu wojny i zajęciu się sprawami wewnętrznymi po śmierci przywódców.

14 czerwiec 796 r.

Wielki Wódz Gniewosz kończy 16 lat, więc może rozpocząć samodzielne rządy. W tym dniu jego edukacja kończy się. Przyniosła ona duże efekty we władaniu mieczem i zarządzaniu. Gniewosz postanawia, że nie wprowadzi zmian w radzie, a w razie konieczności swoim regentem mianuje Wodza Przemysława. Jest to dobry czas, by wybrać Gniewoszowi małżonkę i zapewnić ciągłość dynastii. Wybór padł na dworzankę Wodza Kichaya, Nulzyave. Ze względu na dobre umiejętności dyplomatyczne z pewnością wesprze Gniewosza radą.

9 lipiec 796 r.

Nulzyava przybywa do Gniezna. Odbywa się ceremonia. Tego samego dnia, wieczorem, z Gniewoszem widzi się Gniewosz, dowódca Wodza Mszczuja z Płocka. Przekazuje on Wielkiemu Wodzowi wszelakie wsparcie i namawia do spisku w celu zamordowania swojego brata Leszka. Dzięki temu Gniewosz odzyska Mazowsze wraz z Dolnym Śląskiem i Wrocławiem. Gniewosz godzi się na to i zaczyna zbierać poparcie u zaufanych ludzi. Dzięki pieniądzom do spisku dołącza kilku dworzan Wodza Mszczuja, a nawet kapłan z Briesen, niedaleko Chełmna.

10 styczeń 797 r.

Gniewosz zdaje sobie sprawę, że jeśli nie uda mu się osiągnąć sukcesu w ciągu 6 lat, a więc do czasu osiągnięcia przez 9-letniego Leszka samodzielności w sprawowaniu władzy, będzie trzeba zebrać ludzi na wojnę z nim.

14 lipiec 797 r.

Czas ucieka, ale na szczęście Gniewoszowi udaje się przekabacić na swoją stronę Wodza Leszka z Gostynina.

21 sierpień 797 r.

Izbor, jeden z dworzan Wodza Mszczuja, współkonspirator, przekazuje Gniewoszowi plan próby zabicia Leszka. Ma dojść do "małego" wypadku na łodzi, na której ma przebywać brat Gniewosza. Ten prędko zatwierdza plan.

17 wrzesień 797 r.

Wszystko poszło zgodnie z planem! Do wypadku doszło, Leszek nie żyje, a wszystkie dowody poszły wraz ze statkiem na dno. W ręce Polan wraca Mazowsze, Chełmno, Dolny Śląsk i Wrocław.

18 wrzesień 797 r.

Do Gniezna docierają dosyć niepokojące wieści z północy. Pomorzanie wyruszyli na wojnę z Prusami.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry komputerowe”