Wątpliwości dotyczące FAQa do B-35

kch101
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 17 czerwca 2007, 12:35

Wątpliwości dotyczące FAQa do B-35

Post autor: kch101 »

Wydzielone z:

http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?p=98160#98160
Raleen pisze:Na forum pojawiła się zmodernizowana, dostosowana do zasad III edycji wersja FAQa do zasad systemu B-35:

http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?t=3944

Mam nadzieję, że będzie on dla Was inspiracją do dalszych dyskusji jednocześnie wskazując potencjalne tematy do niej. Po latach o wielu interpretacjach i rozwiązaniach można jeszcze raz podyskutować.

Miłej lektury, czekam na wątpliwości, pytania i Wasze ciekawe spostrzeżenia :cool: Na te ostatnie zwłaszcza liczę.
No bardzo fajnie, że skopiowałeś FAQ z strony TIS'u. Ale mógłbyś chociaż napisać kto jego autorem i skąd pochodzi. Jeśli tego nie robisz to popełniasz plagiat!!!

PS. Tu jest oryginał FAQ:

http://taktykaistrategia.pl/?topic=kome ... ent=b35faq

Pozdrawiam, :evil:
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

kch101 pisze:No bardzo fajnie, że skopiowałeś FAQ z strony TIS'u. Ale mógłbyś chociaż napisać kto jego autorem i skąd pochodzi. Jeśli tego nie robisz to popełniasz plagiat!!!

PS. Tu jest oryginał FAQ:

http://taktykaistrategia.pl/?topic=kome ... ent=b35faq

Pozdrawiam, :evil:
Zobacz, kto jest współautorem FAQ, a potem posądzaj o plagiaty :)
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
kch101
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 17 czerwca 2007, 12:35

Post autor: kch101 »

Sorry, ale nie ma wspomnianego współautora. FAQ powstał na podstawie podforum TIS i tyle.

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Paweł Ciołek tylko (a raczej aż) zebrał pytania i odpowiedzi. Współautorami FAQ są pytający i odpowiadający.

Powiem tak - choć mojego aktualnego nicku tam nie znajdziesz, to też tam jestem jako autor pytania na ten przykład :)

Pozdrawiam
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

kch101 pisze:No bardzo fajnie, że skopiowałeś FAQ z strony TIS'u. Ale mógłbyś chociaż napisać kto jego autorem i skąd pochodzi. Jeśli tego nie robisz to popełniasz plagiat!!!

PS. Tu jest oryginał FAQ:

http://taktykaistrategia.pl/?topic=kome ... ent=b35faq

Pozdrawiam, :evil:
Tak się składa, że autorem ww. FAQa jestem de facto ja. Przede wszystkim to ja poprawiałem liczne występujące w nim literówki i stylistykę wypowiedzi, co zajęło mi mnóstwo czasu i było od strony czasowej główną pracą nad ww. FAQiem.

Jakbyś nie kojarzył dawniej występowałem pod nickiem RK i to ja udzielałem odpowiedzi i oficjalnej wykładni na wszelkie pojawiające się kwestie związane z interpretacją B-35. A teraz wykonaj mały teścik i popatrz kto udzielił odpowiedzi na 99% pytań w tym FAQu :) . Proponowałbym więc, żebyś nie wypowiadał się o sprawach, o których nie masz pojęcia. Ponadto FAQ zamieszczony na forum nie jest wiernym powtórzeniem FAQa z TiS, został w kilku miejscach zmieniony, by dostosować go do III edycji, ten ze strony TiS jest w kilku miejscach nieaktualny. Wreszcie, po trzecie, nie wiem co jeszcze tamten FAQ robi na stronie TiS, o ile sobie przypominam administrator tej strony otrzymał ode mnie 2 lata temu maila z żądaniem usunięcia wszystkich moich materiałów z ww. strony, więc znajduje się tam wbrew mojej woli z czego nie wykluczam, że wyciągnę odpowiednie wnioski.

FAQ w naszej wersji zamieszczam jednak z zupełnie innych motywów niż wydawca - dla nas jest on punktem wyjścia do dyskusji nad zasadami systemu B-35. Przy okazji bowiem wskazuje szereg palących kwestii, które pojawiają się w obrębie tego systemu. Tym kierowałem się zamieszczając go na naszej stronie, a jako autor szeregu rozwiązań występujących w ramach B-35 sądzę, że mam prawo dyskutować na temat gry (systemu), który współtworzyłem, w tym o interpretacjach jego zasad.

Pozdrawiam
Raleen vel RK
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Nighthunter
Appointé
Posty: 39
Rejestracja: środa, 3 maja 2006, 12:08
Kontakt:

Post autor: Nighthunter »

Czy Ty przypadkiem nie przesadzasz RK :?:
Jakie konsekwencje , z czego :?: Dalej szarpiecie sie jak male dzieci, bo jeden drugiemu nie pozwolil na sam nie wiem co.
Ciezko zeby nie bylo 99% Twoich odpowiedzi skoro byles głowna osoba prowadzaca system.

FAQ jest dla ludzi, ktorzy nie znaja tego forum, a znaja tamto. NIe wiem w jakim procencie B35 jest "Twój", ale fakt jest taki ze nie zabronisz ludziom grac i czytac wypowiedzi do B35 bez wzgledu czy Ty je stworzyles czy nie. Wolnosc slowa jest i czy Ci sie to podoba czy nie Rysiu.
Przestancie sie drzec jak młode koty i wescie sie do roboty obaj :cool:
Do madrowania jest wielu do roboty z regoly jeden i nie mam tu zadych osob na mysli, po prostu znam Was obu i zal mi czytac te wszystkie herezje jakimi sie obrzucacie.

Ciekawy jestem ilu bzdur bede musial sie nasluchac pod swoim adresem jak stworze wlasny system na podwalinach B35 i wlasnych rozwiazan i doswiadczen. Tez beda wnioski wyciagane :?: :P

Pozdro :cool:
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ależ Arku, czy broniłem Wam do tej pory z niego korzystać?

Chyba nie, prawda.

Natomiast przychodzą tu jacyś ludzie związani jak mogę podejrzewać z panem Bartkiem i mnie atakują jak wykorzystuję to co sam stworzyłem. To nie ja pierwszy zaczynam tego typu dyskusje, wystarczy zajrzeć do tego tematu. Kto pierwszy podjął ten temat? Sam sobie odpowiedz. Od razu gdy pojawił się ten FAQ na naszym forum i to w postaci zmodyfikowanej, rozpoczynają się przepychanki. Dostaliście więc odpowiedź adekwatną do Waszego zachowania Panowie. Oskarżanie o plagiat faktycznego autora czegoś co sami wykorzystujecie jest kompletnym absurdem. A to się wszystko bierze z jednej rzeczy: wprowadzania w błąd ludzi co do tego kto co zrobił. Tak samo jak instrukcja do B-35 wprowadza w błąd np. co do tego kto jest autorem Walki Ogniowej w B-35, bo nie podaje, że jest nim Marek Domański, i wielu ludzi sądzi, że zrobił to Zalewski. Ale taką politykę prowadzi TiS - dezinformacji. A fakt, że nie podpisaliście Domańskiego jest też złamaniem prawa autorskiego. Radzę Ci w tej kwestii wyciągnąć wnioski także co do przeróbek III edycji, o których piszesz, że zamierzasz je robić. I jego pamiętaj: te sprawy się w większości nie przedawniają, i fakt, że ktoś nie ma teraz czasu i pieniędzy na zajęcie się tym, nie oznacza, że nie będzie miał ich w przyszłości. Mówię najzupełniej poważnie.

A ustosunkowując się do Twojego posta..
Dalej szarpiecie sie jak male dzieci, bo jeden drugiemu nie pozwolil na sam nie wiem co.
Jest chyba jasne co jest moje i jak już ktoś to wykorzystuje (moją pracę, którą w to włożyłem) to powinien chociaż zachować w związku z tym minimum szacunku do mojej osoby, bo przynajmniej co do części tego co stworzyłem informuję Cię, że mam prawo domagać się tego usunięcia z ww. strony. Nie robię tego jedynie ze względu na graczy. Chociaż z początku, po tym co wyprawiało rzeczone wydawnictwo z okładem dwa lata temu rzeczywiście miałem ochotę doprowadzić do tego, żeby to wszystko stamtąd usunąć. Jedynie interes graczy mnie od tego powstrzymuje.
FAQ jest dla ludzi, ktorzy nie znaja tego forum, a znaja tamto. NIe wiem w jakim procencie B35 jest "Twój", ale fakt jest taki ze nie zabronisz ludziom grac i czytac wypowiedzi do B35 bez wzgledu czy Ty je stworzyles czy nie.
To bardzo łatwo ustalić w przybliżeniu w jakim procencie: FAQ zawiera pytania i odpowiedzi: każda odpowiedź jest moja, więc jeśli liczyć w ten sposób to w 50%, reszta to pytania innych, spośród których co najmniej część dała mi zgodę na dowolne wykorzystywanie ich materiałów z ww. witryny pana WZ. Jeśli zaś liczyć merytorykę, to z racji, że odpowiedzi na ogół są dłuższe i w zasadzie stanowią główny trzon tego FAQa, sądzę, że w więcej niż 50%. Od strony technicznej wykonałem nad nim również więcej niż 50% roboty. Wystarczy przejrzeć ile błędów literowych itp. zawierają te wypowiedzi zamieszczone na wspomnianym wcześniej podforum. To wszystko ktoś poprawiał, żeby dało się w ogóle czytać, a maile z tego okresu jeszcze są..
Wolnosc slowa jest i czy Ci sie to podoba czy nie Rysiu.
Przestancie sie drzec jak młode koty i wescie sie do roboty obaj :cool:
Mylisz wolność słowa z poszanowaniem dla cudzej roboty i zawłaszczaniem jej. A co do roboty, chętnie z Tobą podyskutuję na forum, szkoda, że tak rzadko nas odwiedzasz.
Do madrowania jest wielu do roboty z regoly jeden i nie mam tu zadych osob na mysli, po prostu znam Was obu i zal mi czytac te wszystkie herezje jakimi sie obrzucacie.

Tak to jest, sporo ludzi chce być tylko klientami, sporo nie ma czasu. Ty też go w pewnych okresach i wtedy inni też mogli o Tobie tak pisać, także wyciągnij z tego wnioski. To, że ktoś jest w pewnych okresach mniej aktywny w ramach hobby nie znaczy, że mu się nie chce.

Nie wiem o jakich herezjach mówisz. Interpretuję zasady gier i systemów, i po prostu jako gracz się rozwijam. Ty także z tego co słyszałem, sięgasz ostatnio po gry zachodnie i grywasz. Z pewnością po dwóch latach prowadzenia tego forum, szeregu nowych doświadczeń, wiem już dużo więcej na temat wargamingu niż kiedyś jako główny moderator forum TiS. Z kolei mam wrażenie, że TiS niestety w wielu punktach stoi tam gdzie stał, a w niektórych nawet się cofnął. Przy tym jego właściciel nadal przekonany jest o swojej misji dziejowej. Może to zderzenie nowych doświadczeń (nie tylko w związku z grami zachodnimi) powoduje takie rozdźwięki. Mimo to daleko mi do postawy takich ludzi jak np. Nico, którzy wszystkie gry TiS oceniają głównie w kontekście tego, że nie ma tam dowodzenia opartego o LAMy, zwykle przyglądałem się poszczególnym elementom i oceny były analityczne tzn. koncentrowały się na poszczególnych elementach gry.
Ciekawy jestem ilu bzdur bede musial sie nasluchac pod swoim adresem jak stworze wlasny system na podwalinach B35 i wlasnych rozwiazan i doswiadczen. Tez beda wnioski wyciagane :?: :P
To zależy ile bzdur będzie zawierał Twój projekt :lol: Ale muszę przyznać, że rozbawiłeś mnie niepomiernie tym stwierdzeniem :lol:


Co do FAQa, podsumowując, jeśli TiS bądź ktokolwiek ze strony tego wydawnictwa będzie wysuwał jeszcze jakiekolwiek zastrzeżenia co do zamieszczania na naszym forum FAQa, który w większości został opracowany przeze mnie, w tym wszystkie zawarte w nim odpowiedzi, to informuję, że cofam zgodę na wykorzystywanie go na witrynie TiS, jak również oczekiwał będę usunięcia z podforum poświęconemu B-35 wszystkich moich postów, sądzę, że z ogólnej liczby ponad 3000 uzbiera się ich na tym podforum około 1000, jako że był to najaktywniejszy dział, który na tamtym forum prowadziłem. Jeśli więc ekipa prowadząca tą witrynę i wydawnictwo, chce uprawiać masową demolkę, proszę bardzo, ale wtedy proszę zachować konsekwencję. W razie czego nie widzę problemu ze sporządzeniem na potrzeby naszego forum odrębnego FAQa, nie wykluczam też, że jak znajdę czas to i tak ten zamieszczony tutaj zaktualizuję, zwłaszcza interpretacje sprowadzające się do odpowiedzi "tak" i "nie" poszerzę o uzasadnienia (coś z czym autor systemu ma częstokroć problemy). Sądzę, że jeśli chodzi o sporządzanie tego typu FAQów będę miał mniej problemów niż odpowiedzialne za to czynniki na TiS. W związku z tym, że korzystacie z mojej, nie bójmy się tego słowa, własności intelektualnej (bo część tych interpretacji jest na tyle rozbudowana, że tak można je traktować), nie życzę sobie tutaj żadnych tego rodzaju akcji, jak ta wyżej.

Powyższe odnosiło się do sytuacji, gdyby koledzy z TiS mieli wątpliwości. Jeśli zaś nie mają wątpliwości, nie mam nic przeciwko pozostawieniu tego FAQa na stronie TiS, w takiej formie w jakiej się tam dotychczas znajduje. Żeby było jasne, kieruję się w tym przypadku wyłącznie interesem graczy, którzy grają w system B-35, gdyby nie to, moje stanowisko byłoby takie jak wyżej. Uważam przy tym, że powinniście rzetelnie informować ludzi, co do tego kto opracował poszczególne materiały, które wykorzystujecie.

Analogiczny stosunek jak w przypadku FAQa mam i do innych materiałów, pozostawionych na TiS (jak i gdzie indziej). Nie widzę żadnych przeciwwskazań odnośnie wykorzystywania ich w ramach dyskusji toczących się na naszym forum. Jeśli w związku z tym będą się przytrafiać takie sytuacje jak ta powyżej, gdzie ktoś oskarża mnie, że splagiatowałem samego siebie, bo do tego się to w gruncie rzeczy sprowadza, to również zastanowię się w dalszej perspektywie nad swoim stanowiskiem w tej sprawie. Przy tym dodam, że udzielałem się w przeszłości na różnych forach i tego typu problemy, o jakich tutaj dyskutujemy nigdzie indziej mi się nie przytrafiały.

Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości i wszystko będzie teraz jasne.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Post autor: Andrzej »

Panie Nighthunter wszystko dało by się jakoś przełknąć, ale chodzi o to, że na pomysłach pewnych ludzi inni zarabiają pieniądze, wcale przy tym nie dzieląc się nimi z pomysłodawcami. Uważam, że to nie jest co najmniej uczciwe w stosunku do nich. Pan WZ straszy konsekwencjami prawnymi ludzi, którzy umieszczą np. na tym forum (i nic przy tym nie zarabiają) coś z TiS, a nawet z Dragona podczas gdy sam w przeszłości korzystał z pomysłów innych często nie pisząc w piśmie (np walka ogniowa M. D.) kto jest prawdziwym autorem. Dzisiaj mówi się, że będzie ona zmieniona, ale przez wiele lat była drukowana i sprzedawana z pominięciem autora. A gdy ktoś zwraca na ten fakt uwagę, to robi się z niego głupka lub ignoruje się go w najgorszym razie wycina z forum.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Na zakończenie tego wątku prawnoautorskiego pozwolę sobie jeszcze parę słów co do charakteru FAQa jako zbioru interpretacji w związku z pojawiającymi się pytaniami dot. zasad B-35. Przepraszam za pewną obcesowość, ale pozwolę sobie na dokonanie pewnego porównania. W moim przekonaniu z tym FAQiem jest trochę tak jak ze zbiorami interpretacji prawniczych tworzonymi częstokroć przez prawników, czy to wykładowców na uniwersytetach, na potrzeby wykładu, czy w formach książkowych. Tutaj oczywiście trudno traktować to jako coś równie „poważnego”. Zwykle w przypadku tych wspomnianych wcześniej interpretacji to jest tak, że jak prawnik pracuje w kancelarii, to styka się z różnymi sprawami różnych klientów, którym doradza. Potem wykorzystuje tą praktykę teoretycznie, posługując się casusami (case’ami), z którymi się zetknął bądź jako wykładowca w dyskusjach ze studentami, bądź gdzie indziej. Analogicznie w publikacjach. Oczywiście zasadą jest w takim przypadku ochrona danych osobowych klienta tzn. cech charakteryzujących dany podmiot, ale oczywiście sama treść poruszanych w pytaniu spraw zazwyczaj do tego się nie zalicza. Porównując moją dawniejszą działalność w ramach Taktyki i Strategii, w wyniku której powstał ten FAQ, można powiedzieć, jakkolwiek zabawnie to by wyglądało, że po części przedstawiała się ona analogicznie. Wynikało to z tego, że byłem główną osobą, która zajmowała się redagowaniem i modyfikacjami zasad B-35, na przestrzeni prawie 2 lat, i wówczas w zasadzie jedyną, przy tym w wielu sprawach w praktyce mój głos decydował. W związku z tym, przeprowadzałem, możnaby powiedzieć, z upoważnienia autora systemu, coś w rodzaju oficjalnej interpretacji jego zasad. Dokonywałem też oficjalnej interpretacji zasad systemu na co najmniej dwóch konwentach Armagedon, i to jako jedyna w historii tego systemu osoba, poza samym autorem (o innych tego rodzaju przypadkach nie słyszałem). Mogę więc bez żadnej przesady powiedzieć, że w okresie współpracy z wydawnictwem TiS byłem głównym ekspertem od zasad systemu B-35 i co za tym idzie ich interpretacji. Autor i wydawca TiS, zazwyczaj był zajęty swoimi sprawami, a pisanie dłuższych, bardziej szczegółowych interpretacji wymaga częstokroć dużo czasu i roboty, poza tym z czasem po prostu okazało się, że lepiej sobie z tym radzę niż autor, który w zawiłościach B-35 niejednokrotnie się gubił, zwłaszcza w takich działach jak Walka Ogniowa, których, jak obecnie wiemy, sam nie stworzył – stąd poruszał się po nich po omacku. Dlatego też de facto na mnie zdał prowadzenie systemu B-35, oczywiście jedynie od strony przepisów, bo od strony wyboru tematów do kolejnych gier, ich ujęcia itp. działał samodzielnie. Ostatecznym owocem prac nad przepisami była III edycja B-35, która w stosunku do II edycji została pozmieniana dość istotnie, z tym, że zmian jest bardzo wiele i raczej są one bardziej szczegółowe, stąd trudno je wychwycić. Jeśli chodzi o moje zaangażowanie w powstanie III edycji, sądzę, że spokojnie mogę powiedzieć, że mniej więcej 95%, jeśli nie więcej, w stosunku do II edycji jest mojego autorstwa. Tak więc, podsumowując, moja działalność w tamtym okresie to nie tylko oficjalne interpretowanie zasad tego systemu, ale także ich modyfikowanie i współtworzenie. Stąd też w większości wszelkie pytania co do zasad kierowane były w moją stronę, i dlatego pierwotny FAQ składał się (z wyjątkiem jednej czy dwóch interpretacji) wyłącznie z moich odpowiedzi, zaś obecny tutaj, po modyfikacjach, składa się wyłącznie z moich. Z tych też powodów traktuję go tak, jak wyżej napisałem.

Pozostała jeszcze jedna kwestia niezwiązana z samą Taktyką i Strategią, która jeśli chodzi o te sprawy nie może mieć żadnych praw ani wynikających z nich roszczeń. Dotyczy ona redakcji poszczególnych pytań/problemów poruszanych w FAQu. Na ogół te sprawy powtarzały się wiele razy i trudno traktować większość pytań jako coś wyjątkowego, a tym bardziej trudno dopatrywać się w nich obecności jakichś danych osobowych. Ale mimo to, jeśli któraś z osób, którym odpowiadałem na pytania i wątpliwości dotyczące zasad B-35 będzie miała takie poczucie, proszę pisać do mnie na PW. Postaram się wszystkim iść na rękę. Z drugiej strony, wydaje mi się, że większość z osób, z którymi o tych zasadach dyskutowałem wolała będzie bym przy tym już więcej nie grzebał i pozostawił pierwotną wersję. Jednocześnie, na ogół, wśród większości graczy nie napotykałem takich reakcji, by ktoś utrudniał mi tego rodzaju publikacje, na ogół spotykało się to z życzliwym przyjęciem. Oczywiście wyjątkiem są panowie blisko związani z wydawnictwem TiS i mający częstokroć w tym swoje interesy, sprowadzające się do prób monopolizowania dyskusji o grach i utrudniania prowadzenia jej na witrynach niezależnych, gdzie każdy może swobodnie dyskutować, bez nacisków, u podłoża których tkwią interesy komercyjne, częstokroć dziwnie pojmowane.

W związku z tą dyskusją, by nie powtarzać tego rodzaju zamieszania po raz kolejny, informuję, że na stronie TiS znajduje się jeszcze co najmniej jeden zbiór zasad, który w większości został przeze mnie opracowany, w tym zwłaszcza dłuższe interpretacje i wywody na temat zasad. Nie wykluczam, że również z niego w przyszłości skorzystam, oczywiście jedynie na potrzeby dyskusji. Ogólnie rzecz biorąc, nawet gdy teksty są niepodpisane da się i to nawet dość łatwo odróżnić moje materiały i interpretacje od interpretacji autora. Pisałem je na ogół w dość charakterystyczny sposób, częstokroć pojawiają się w nich między innymi typowo prawnicze i urzędnicze sformułowania, których autor nigdy w tego rodzaju interpretacjach nie używał i nie używa, bo generalnie nie stosuje takiego języka. Jeśliby porównać kilkadziesiąt czy sto kilkadziesiąt różnych tego rodzaju wypowiedzi, z jednej strony moich i z drugiej strony autora, czy innych współpracujących z nim wówczas osób, da się to rozróżnić. Może to być także wskazówka dla niektórych nie do końca świadomych fanów TiS, która mam nadzieję pozwoli rozróżnić co jest czyje. Najważniejsze jest, jak podkreślam, to, że da się to w dużej mierze obiektywnie rozróżnić, nawet w przypadku, gdy niektóre teksty nie są podpisane.

Sądzę, że powyższe wyczerpuje temat. Koledzy mieli przez kilka dni możliwość wypowiadania się, z czego Andrzej skorzystał. Wydaje się, że dalej nie ma sensu ciągnąć tego wątku, gdyż odrywa uwagę od właściwych dyskusji o przepisach i grach jako takich, w związku z czym go zamykam. Proponuję skupić się na dyskusji o zasadach, bo z tego przynajmniej jest szansa, że coś urośnie, niezależnie od tego o jakim systemie dyskutujemy. Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości co do poruszanych tu spraw, służę uprzejmie na PW.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum”