System DWS

tstaszek
Adjoint
Posty: 728
Rejestracja: sobota, 18 marca 2006, 19:06
Lokalizacja: SKĄD SIĘ DA

Post autor: tstaszek »

Niestety jestem w pracy i nie mogę sprawdzić, ale jak nie zapomnę to w domu poszukam, bo coś mi się wydaje, że to etetowo było (skoro było pokazane w strukturach a pamiętam to właśnie ze struktur), ale sprawdzę, przecież mogę się mylić ;). Pamięć zawodną jest :).
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Oczywiscie :)
Widzialem cos takiego (rowerzystow) w strukturach grenadierow, ale jeszcze nie w strukturach grenadierow pancernych.
urodzony 13. grudnia 1981....
tstaszek
Adjoint
Posty: 728
Rejestracja: sobota, 18 marca 2006, 19:06
Lokalizacja: SKĄD SIĘ DA

Post autor: tstaszek »

ok, spróbuję znaleźć dziś tą książkę i sprawdzić. Może pomylili mi się pancerni z niepancernymi :).
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Może chodzi o dywizje Volksgrenadierów, czyli tworzone pod koniec wojny słabsze dywizje piechoty (choć nie należy mylić ich z pierdziadkami i przedszkolakami z Volkssturmu).

Grenadierzy pancerni to jednak zupełnie inna półka.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Grenadierzy pancerni również. Np. FGB i FBB miały na składzie po batalionie cyklistów. Innym dywizjom też się pewnie to zdarzało. Z tym, że transport rowerowy był traktowany raczej jako ersatz, a nie jakis standard w strukturze jednostek.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Anomander Rake pisze:FGB i FBB
Te brygady to w ogóle jakieś dziwolągi były. Skibiński traktuje je jako równowartość dywizji pancernej, ale nie pamiętam czy każdą z osobna, czy obie łącznie.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Z tym, że transport rowerowy był traktowany raczej jako ersatz, a nie jakis standard w strukturze jednostek.
Oczywiscie. Jak napisales byly tez jednak wyjatki:
Taki Panzergrenadierregiment 100 w w FBB mial batalion rowerzystow bo do podstawowych dwoch batalionow dodano jako III. batalion 928.batalion rowerowy. Tak wiec w strukturze byli cylkisci ale struktura pulku grenadierow pancernych takiego czegos nie przewidywala.
W FGB nie spotkalem sie z cyklistami.

FGB i FBB to brygady ktore potem staly sie FGD i FBD, tzn. dywizjami.
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

FGB - rowerowy batalion grenadierów z.b.V. 829. W strukturze pułku grenadierów jednostki (jako trzeci batalion).
tstaszek
Adjoint
Posty: 728
Rejestracja: sobota, 18 marca 2006, 19:06
Lokalizacja: SKĄD SIĘ DA

Post autor: tstaszek »

Dokopałem się i znalazłem. Tadeusz Sawicki Niemieckie wojska lądowe na froncie wschodnim czerwiec 1944-1945 (struktura) podaje co następuje:
-Dywizja grenadierów SS (nie pancernych)- posiadała etetowo batalion fizylierów rowerowych.
- Dywizje pancerne i grenadierów pancernych wz. 1945, miały po dwa pułki grenadierów pancernych z których z koleii każdy miał po dwa bataliony grenadierów częściowo zmotoryzowanych, więc jak się udało to jechali transporterami czy ciężarówkami, ci z mniejszą ilością szczęścia jechali na rowerach a totalni pechowcy pomykali piechotką :).
- Dywizja pancerna SS wz. 1944 miała etatowo dwa pułki grenadierów, każdy z tych pułków mał po 3 bataliony z czego jeden na transporterach a aż dwa rowerowe!!!

Trzeba przyznać, że o ile w książce nie ma błędów to ciekawie wygląda to zmechanizowanie niemieckich dywizji pancernych.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Raczej są błędy. Np. ten etat w dywizjach pancernych SS.
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

- Dywizje pancerne i grenadierów pancernych wz. 1945, miały po dwa pułki grenadierów pancernych z których z koleii każdy miał po dwa bataliony grenadierów częściowo zmotoryzowanych, więc jak się udało to jechali transporterami czy ciężarówkami, ci z mniejszą ilością szczęścia jechali na rowerach a totalni pechowcy pomykali piechotką
Wlasnie, jednak etatowo nie mieli rowerzystow.


Co do SS to jest to chyba jakas pomylka.
urodzony 13. grudnia 1981....
tstaszek
Adjoint
Posty: 728
Rejestracja: sobota, 18 marca 2006, 19:06
Lokalizacja: SKĄD SIĘ DA

Post autor: tstaszek »

Też mi się tak wydaje, ale niestety nie mam ew. erraty :(.

Etatowo miała tylko z pewnością dyw. grenadierów (niepancernych), cały batalion fizylierów. Co do pancernych, to przecież w różnych dywizjach różnie mogło być. Fak pozostaje, że nie byli w całości zmotoryzowani, więc jakoś to wypadałoby uwzględnić :).
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Co do zwyklych grenadierow (przeciez od chyba 1942 normalna pulki piechoty tak nazywano ;) ) oczywiscie zgoda.
Co do pancernych to sprawa miedzy etatem a faktycznym wyposazeniem jak wszedzie to rozne pary butow.
Oczywiscie ze bedzie to uwzglednione -> podam ci przyklad jak :
W operacji Crusader brytyjskie bataliony pancerne mialy ogolnie jednolity sprzet. Mamy jedak dwie formacje gdzie to nie mialo miejsca. Pierwsza to jezeli mnie pamiec nie myli 7.Hussars z 7.BPanc. - tam byly Crusadery, Cruisery oraz starsze i co bardziej powolniejsze A10tki. (byl ich chyba jeden szwadron - B Squadron). Biore to w ten sposob pod uwage: W trybie bojowym nie ma to wielkiego wplywu (sila bedzie taka jak 2.RTR), jednak w trybie manewrowym przyjmuje PR bez A10tek, za to jednak sila tej formacji w tym trybie ma wiecej zredukowania niz w przypadku innych jednostek wyposazonych np. w Cruisery lub Crusadery.
Troche trudno mi to pokazac bez zetonow, ale to moze mi sie uda zrobic jutro/pojutrze.
Druga taka formacja to jakis RTR w Tobruku (byly dwa, jeden mial mieszany sprzet) ale tam nie ma wielkiego problemu.
urodzony 13. grudnia 1981....
tstaszek
Adjoint
Posty: 728
Rejestracja: sobota, 18 marca 2006, 19:06
Lokalizacja: SKĄD SIĘ DA

Post autor: tstaszek »

Tak na pierwszy rzut oka logicznym się to wydaje :).
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Mysle ze jest to niezle rozwiazanie takze na drugi rzut :)
urodzony 13. grudnia 1981....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum”