Zeeland 1985 (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Zeeland 1985 (TiS)

Post autor: Darth Stalin »

Hmmm... cały zespól wyspy Amager (czyli bezpośredniej osłony Kopenhagi) został zdezaktywowany w okolicach 1957 roku; w 1984 roku reaktywowany, ale z jakim faktycznym stanem uzbrojenia i obsady...?
https://playinghistory.wordpress.com/20 ... agor-fort/
Nb. te wszystkie działa to jeszcze poniemieckie - odkryte działobitnie, co z zapasem amunicji do nich...?

Stevnsfortet była czynna do końca Zimnej Wojny, ale to miało sens; Amager i tak byłby ominięty, bo lądowanie było przewidziane w Fakse Ladeplads i Koge, potem uderzenie drugiego rzutu dowiezionego statkami ro-ro miało opanować Zelandię aż do Korsor i północnego cypla, żeby uniemożliwić odsiecz, a sama Kopenhaga zostałaby zajęta na końcu.
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Zeeland 1985 (TiS)

Post autor: brathac »

Spytałem znajomego Duńczyka co służył w latach 80. Zobaczymy czy coś mu sie uda wygrzebać.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Zeeland 1985 (TiS)

Post autor: Darth Stalin »

W artykułach na Wiki o duńskich siłach zbrojnych i BALTAP na 1989 rok czynne były tylko Langelandfortet i Stevnsfortet. Nie przypominam sobie też, żeby w linkowanym opracowaniu CIA o siłach zbrojnych Skandynawów było coś na ten temat; podobnie w opracowaniu z 1989 roku o "planach operacji UW przeciwko Danii".

A, jeszcze jedno - autorowi mapy "zgubiła się" baza lotnicza Værløse (lotnisko eskadr transportowych https://en.wikipedia.org/wiki/V%C3%A6rl ... e_Air_Base ).

Tu jest więcej o tych duńskich fortach:
https://www.sightraider.com/cold-war-fo ... n-denmark/
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 08:22 przez Darth Stalin, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Zeeland 1985 (TiS)

Post autor: brathac »

Wychodzi na to że tak. Wieści z Danii poniżej:

Nothing in Helsingør!
Dragørfortet was only active during WW1.
Middelgrundsfortet had Sqn 541 HAWK from 1968/1969 until 1984 where it was moved to Stevnsfortet.
Flakfortet was active with 541 Sqn HAWK from 1965 - 1968/1969.
Kongelundsfortet had radar for NIKE and HAWK FROM 1959 - 1982
Stevnsfortet was active from 1953-2000.


A i wychodzi też że na Bornholmie był dodatkowo szwadron Centurionów z 20-funtówkami prócz tych M-41. Brakuje też szwadronu rozpoznawczego (mieszany oddział M-41, motocykli i Jeepów). Według mojego rozmówcy ten szwadron nawet by na gwiazdkę zasługiwał.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Zeeland 1985 (TiS)

Post autor: Darth Stalin »

Na Bornholmie te rozpoznawcze?
Bo ten z Zelandii jest - jego tez "ugwiazdkowić"?
Nb. zastanawiam się nad nimi, bo to wszystko były jednostki skadrowane, rozwijane na czas W - w co najmniej tak samym stopniu (jak nie bardziej) jak nasza 15. Dywizja...
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Zeeland 1985 (TiS)

Post autor: Darth Stalin »

Okej, oto jest - 336. Gwardyjska Białostocka Brygada Piechoty Morskiej, odznaczona orderami Suworowa i Aleksandra Newskiego (grafiki, mam nadzieję, wklei Brathac)

Wyjaśnienia:
1. Pododdziały brygady są zrobione zgodnie z regułą „zastępowania żetonów przy stratach w trakcie desantu morskiego”

2. Żetony z asteryskami przy numerach to pododdziały mobilizowane (rozwijane na czas W) - dlatego nie mają gwiazdek, a ich numeracja jest hipotetyczna (aczkolwiek spójna z numeracją batalionów w 3 „regularnych” BPM).
Mam przy tym jeszcze dylemat co do 884. batalionu - on był w czasie pokoju co najmniej częściowo skadrowany - z kompletem sprzętu ale niepełną obsadą (głównie of. i podof.) - nie wiem, niestety, jak liczne było jego ukompletowanie. Stąd dylemat - zostawić mu gwiazdkę, czy nie?

3. Żetony z żółtym „A” to jednostki „alternatywne” - wyposażone w sprzęt „co by było, gdyby”, przy czym w jednym przypadku ów sprzęt jak najbardziej istniał i służył, oficjalnie przyjęty do uzbrojenia, ale na tyle tajny, że prawdopodobnie byłby użyty dopiero w czasie W; w drugim - nie został wdrożony do produkcji seryjnej, chociaż mógłby.

Kto chętny może rozwiązać zagadkę „rysunkową” - jakie typy sprzętu są na ikonach? ;)

4. Bataliony powietrzno szturmowe - w dwóch wersjach: tylko spadochronowej oraz spadochronowo-śmigłowcowej (albowiem IMHO śmigłowce UW powinny w Zelandii być; nie wiem jeszcze ile, ale na pewno) - do użycia wedle uznania.

To chyba na razie wszystko.
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Zeeland 1985 (TiS)

Post autor: brathac »

Darth masz w oknie pisania posta taka opcje jak Add image to post :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Zeeland 1985 (TiS)

Post autor: Darth Stalin »

Tja, ale musiałbym najpierw założyć konto na tym portalu czy co to jest... ale chyba będę musiał :D

W każdym razie zachęcam do oceny i odpowiedzi na pytanie ;)
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Zeeland 1985 (TiS)

Post autor: brathac »

Darth Stalin pisze: poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 10:03 Tja, ale musiałbym najpierw założyć konto na tym portalu czy co to jest... ale chyba będę musiał :D
Nie musisz. Normalnie ładujesz ze swojego dysku.

A co do sprzętu. Piechota na BTR-60. Czołgi w 112. to T-55, 887. to PT-76, artyleria to Goździki i Grady. W alternatywnej wersji to T-55AD "Drozd" a w 887.... Sprut-SD?
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Zeeland 1985 (TiS)

Post autor: Darth Stalin »

Już się zarejestrowałem ;)
A co do sprzętu. Piechota na BTR-60. Czołgi w 112. to T-55, 887. to PT-76, artyleria to Goździki i [1.] Grady. W alternatywnej wersji to T-55AD "Drozd" a w 887.... [2.] Sprut-SD?
1. Blisko, ale niedokładnie
2. Nie :D
Reszta się zgadza, chociaż Drozda komponowałem z kilku, bo nie ma ładnej grafiki "w pełnej krasie".
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Re: Zeeland 1985 (TiS)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Darth Stalin pisze: poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 11:01 Już się zarejestrowałem ;)
A co do sprzętu. Piechota na BTR-60. Czołgi w 112. to T-55, 887. to PT-76, artyleria to Goździki i [1.] Grady. W alternatywnej wersji to T-55AD "Drozd" a w 887.... [2.] Sprut-SD?
1. Blisko, ale niedokładnie
2. Nie :D
Reszta się zgadza, chociaż Drozda komponowałem z kilku, bo nie ma ładnej grafiki "w pełnej krasie".
Przemku jak mi dasz te ikonki to Ci je ładniej obrobię i zrobię te żetony.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Zeeland 1985 (TiS)

Post autor: Darth Stalin »

Podeślę w wolnej chwili, chociaż lubię mieć też własny fun ;)
W czym obrabiasz?
Bo ja korzystałem ze skanów i potem Paint Shop Pro (baaardzo stara wersja) i GIMP.

Nb. znalazłem bardzo fajny rysunek, który odrobinę przerobię i będzie drugi wariant alternatywny 887. batalionu :D
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Re: Zeeland 1985 (TiS)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Darth Stalin pisze: poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 11:14 Podeślę w wolnej chwili, chociaż lubię mieć też własny fun ;)
W czym obrabiasz?
Bo ja korzystałem ze skanów i potem Paint Shop Pro (baaardzo stara wersja) i GIMP.

Nb. znalazłem bardzo fajny rysunek, który odrobinę przerobię i będzie drugi wariant alternatywny 887. batalionu :D
Corel Photo Paint. Usuwam piksele tła. Jak się dobrze postarać, to prawie ich nie widać. A potem obrobione pliki pikselozy wsadzam do grafiki wektorowej, znaczy do Corela.

Jak się dobrze postaram to wychodzi tak:

Obrazek

Albo tak:

Obrazek
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Zeeland 1985 (TiS)

Post autor: brathac »

Darth Stalin pisze: poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 11:01 Już się zarejestrowałem ;)
A co do sprzętu. Piechota na BTR-60. Czołgi w 112. to T-55, 887. to PT-76, artyleria to Goździki i [1.] Grady. W alternatywnej wersji to T-55AD "Drozd" a w 887.... [2.] Sprut-SD?
1. Blisko, ale niedokładnie
2. Nie :D
Reszta się zgadza, chociaż Drozda komponowałem z kilku, bo nie ma ładnej grafiki "w pełnej krasie".
Ad. 1 - Nie standardowe Grady, tylko Grad-1 na ZiLu-131, a nie Uralu-357D.
Ad. 2 - PT-85?
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Zeeland 1985 (TiS)

Post autor: Darth Stalin »

Joł men :D PT-85 czyli Obiekt 906.

Ale znalazłem grafikę Obiektu 685 (z War Thundera) czyli potencjalnego PT-100 - obrobię i wkleję, lepiej będzie pasował do alternatywy - zarówno dla MorPiechów, jak i dla WDW (wsadzę zamiast batalionu ASU-85, niech się gracze ucieszą).

ZULI:
robię tak samo w GIMP-ie, wklejam, a tło zależy - albo bawię się sam albo wykorzystuję gotowca.
Tutaj wziąłem gotowca żeby pasowały wymiary żetonu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po II wojnie światowej”