Brotherhood & Unity (Compass Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Monthion »

Dostałem na skrzynkę mailową świąteczny katalog Compass Games w nim kilka godnych odnotowania rzeczy jest zapowiadanych np. nowa edycja Heart & Minds Vietnam 1965-75, A Pragmatic War, Crusade & Revolution: The Spanish Civil War 1936-39 Deluxe Edition, Vietnam: Rumor of War, The Conquistadors: The Spanish Conquest of the Americas – 1518-1548. Ale szczególnie interesująco zapowiada się gra o wojnie w Bośni i Hercegowinie z lat 1992-1995 - Brotherhood & Unity. Nazwa gry nawiązują do sloganu partii Związku Komunistów Jugosławii propagującego równość narodów i mniejszości narodowych wielonarodowego tworu. Plusy lub domniemane plusy: nieoklepany temat, mapa point to point, silnik CDG, rozgrywka na 2 lub 3 osoby, skala jednostek brygadowa (1500-2000 ludzi) i ponoć jakiś szybki rozstrzygania walk (bez tabeli). Moim zdaniem mapa też wygląda przyjemnie.
https://www.compassgames.com/media/cata ... eb_opt.jpg
https://www.compassgames.com/media/cata ... .23_am.jpg
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: karawanken »

Na BGG jest prowadzony dziennik projektanta

https://boardgamegeek.com/thread/204885 ... ntroductio

Bardzo fajnie to wygląda.
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Monthion »

Tymczasem do debiutu regularnego wydania coraz bliżej, bo autor przedstawia filmik z komponentami już gotowej gry. Wygląda to wszystko bardzo dobrze. Fajne karty, ładna, twarda mapa, żetony wojsk takie nieco "ścieżkopodobne" (co też moim zdaniem można policzyć na plus) tylko z natowskimi oznaczeniami. Jeśli tylko ceny nię będą na pułapie Crusade & Revolution czy Enemy Action: Ardennes to prędzej czy później pewnie się skuszę. https://www.youtube.com/watch?v=tUqmZv6eAew&t=320s Jest też instrukcja https://compassgamesbucket.s3.us-east-2 ... lebook.pdf
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: karawanken »

Patrząc na cenę w $ i to obstawiam w okolicach 300 zł. Niestety ceny Compass Games są trochę wysokie, a szkoda bo parę gier mnie bardzo interesuje i trzeba robić selekcję.
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Petru Rares »

Gra już została wydana i zaczęła docierać do polskich odbiorców. W moim wypadku mogę wręcz powiedzieć, że jest to najbardziej wyczekiwana gra tego roku. Pierwszą rozgrywkę przeprowadziliśmy z Miku dosłownie 20 minut po wyjęciu przesyłki z paczkomatu. Jakość komponentów jest naprawdę wysoka, a przede wszystkim plusem jest sztywna mapa oraz sztancowanie żetonów-wystarczy popchnąć lekko palcem, by chwacko wyskakiwały z ramki. Dodatkowo rogi od razu są zaokrąglone. Rozgrywka przebiega bardzo płynnie i szybko, mimo, że szachownica różnorodnych sił i stref wpływów na mapie może przyprawić o ból głowy. Zasadniczo gra przeznaczona jest dla 3 osób, choć można grać również we 2 osoby. Mam wrażenie, że warto skorzystać z wariantu zwiększenia ilości kart na ręce opisanego w instrukcji. Normalnie dostaje się 5 do 7 kart na rękę, a czynności do zrobienia jest sporo. Oprócz walki to jeszcze trzeba zadbać o dyplomację, o budowę umocnionych pozycji i odbudowę jednostek. Niby standard w strategicznych CDG, ale zanim się rozkręcisz to kończy się etap, a jest ich tylko 4. Przez to możesz nie zobaczyć tych wszystkich miodnych zdarzeń jak tunel pod lotniskiem w Sarajevie, wybory Miss Sarajewa, czy brygady Hrvatske Obrambene Snage, albo El Mujahiid po stronie Bośniaków. Podobno zwiększenie ilości kart przechyla balans, tylko autor nie wspomniał na czyją stronę :D może tego, kto ma inicjatywę w danym etapie, ponieważ ta się zmienia w połowie gry. Widać, że autor włożył mnóstwo serca w ten tytuł, ale sporo kwestii wymaga wyjaśnienia, nie wszystko przewidział, a miejscami literalne trzymanie się instrukcji spowoduje to, że postąpimy wręcz wbrew intencjom autora. No ale plusem gry jest niewątpliwie to, że rozegrasz ją w 2-2,5 h, we 3 to może w 3 godziny. Nasza rozgrywka była zapoznawcza. Koncept jest taki, że w pierwszej połowie to Serbowie maja przewagę, zaś potem inicjatywa przechodzi na stronę bośniacko-chorwacką. Na początku Serbowie przeprowadzili mały blitzkrieg opanowując region Posaviny (tzw. korytarz życia) oraz Srebrenicę. Potem nastąpiła stagnacja i walki pozycyjne, aż w końcu Muzułamanie odblokowali Sarajevo , zaś Chorwaci przejściowo zajęli Banja Lukę, czyli główny ośrodek bośniackich Serbów. Mimo to, Serbom udało się załatać luki w liniach i wyrzucić ustaszy z Banja Luki. Koniec końców gra zakończyła się ich zwycięstwem, co było dla nas dość zaskakujące. Jak przy porozumieniu z Dayton, nikt nie był zadowolony z wypracowanego kompromisu i nawet nominalny zwycięzca nie miał poczucia odniesienia sukcesu. Dzisiaj gramy we trzech, ciekawe jak wyjdzie.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Silver »

Zamówiłem ta grę już wcześniej lecz zapewne będę miał za pół miesiąca i do tego czasu przygotuję sobie instrukcję i tłumaczenie kart i chętnie się zmierzę z kimś.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Raleen »

Silver zajęty chwilowo życiowymi sprawami, ale meldował mi, że tłumaczenie już ukończone albo prawie ukończone. Mam nadzieję, że niedługo uda się zagrać :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Herman »

Wiadomo, że wrażenia po pierwszej rozgrywce więc trudno brać wszystko za pewnik. Największą siłą tej gry jest jej 3-osobowość na siatce PtP + CDG. Zwyczajnie takich gier prawie nie ma. Rozgrywka jest szybka (myślę, że można spokojnie to zagrać w 2,5-3h max). Ruchów jest mało (4 rundy po ok. 6 kart) i każda decyzja jest ważna. Fajny system walki "z doskoku". Nie ma miejsca na jakieś podgryzania i walki na wykrwawienie. Łatwo jest regenerować jednostki więc uderzenia muszą być przemyślane i dobrze zaplanowane. Chorwat i Bośniak muszą współpracować, bo początkowa przewaga Serbów jest znacząca. Na pewno muszą też lekko rywalizować, ale na taki otwarty konflikt mogą sobie pozwolić dopiero pod sam koniec, kiedy trzeba wyłożyć karty na stół, a i Serbowie są już znacznie słabsi. U nas w pierwszej grze mimo wszystko zdecydowana wygrana Serbów. Jakościowo jest dobrze - tekturowa plansza, solidne żetony. Spory minus niestety przy zasadach - jest bardzo wiele niejasności, w zasadzie od razu po zakończeniu lektury instrukcji. Zdecydowanie mam ochotę znowu zagrać i o ile wszystko gra z balansem to będzie to bardzo fajna gra na konwenty.
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 733
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 28 times

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Mariusz »

A jak z losowością w doborze kart? Przy tak niewielkiej liczbie etapów dobór kart to może być loteria. Przynajmniej ja mam takie doświadczenia z grami CDG.
Alea iacta est.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Silver »

Pierwsza rozgrywka w ta grę i od razu ze względu na większą czytelność w odbiorze mapy zdecydowałem się dorobić specjalne podstawki pod żetony kontroli dla oznaczania regionów a same żetony kontroli, ze względu na podobieństwo serbskich i chorwackich, zastąpić własnymi żetonami o jednoznacznych kolorach: żółtym i niebieskim. Podobnie chyba też zastosuję miniaturowe kostki o charakterystycznych kolorach które będą kładzione przy polach które kontrolują dane strony – też zwiększy to czytelność.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Raleen »

Miałem okazję dziś zagrać. Grałem Chorwatem. Co do pierwszych wrażeń, na pewno jest bardzo klimatycznie i dobrze, że pojawiła się gra o tej wojnie. Ten konflikt na to zasługuje. Słabą stroną wydaje się dość duża losowość. Nie jestem tu chyba zbyt oryginalny. Nie potrafię tego jeszcze na tym etapie w pełni ocenić, ale takie mam wrażenia na świeżo. Inna sprawa, że krótki czas rozgrywki, który stanowi niewątpliwie zaletę sprawia, że ciężko odwrócić efekty pojedynczych nieudanych akcji. Podziękowania dla Petru Raresa za gościnę. Z chęcią jeszcze zagram, by wyrobić sobie zdanie. Tematycznie i klimatycznie nadal bardzo mnie ciekawi.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Highlander
Sergent-Major
Posty: 185
Rejestracja: wtorek, 1 lipca 2014, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Highlander »

Czy komuś udało się rozegrać więcej partii i podzieliłby się opinią odnośnie balansu w grze?
Moja kolekcja gier planszowych
Gdańskie wtorkowe spotkania z grami wojennymi i historycznymi w klubie Krolm - spis naszych gier
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Raleen »

Mnie się nie udało, ale moim dwóm współgraczom, z którymi miałem okazję zagrać, udało się kilka razy i to różnymi stronami. Z tego co rozmawialiśmy po rozgrywce wynikało, że prawie w ogóle nie da się wygrać Chorwacją i jest ona raczej nieciekawą stroną do prowadzenia, przynajmniej pod względem grywalnościowym. Co do balansu między Serbami i Bośniakami, nie było jakichś zdecydowanych opinii. Tyle mogę powiedzieć na podstawie ich opinii. Nasza rozgrywka generalnie to potwierdziła.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Probe9
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2020, 01:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 36 times

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Probe9 »

Grałem na 2 i 3 osoby. Rozgrywka 2 osobowa jest wg. mnie bardzo zbalansowana (2 gracz prowadzi jednocześnie Chorwatów i Bośniaków). Przy grach 3 osobowych miałem wrażenie, że Chorwat nieco odstawał ale nie na tyle, żeby mówić o tym, że gra jest popsuta :) Przy 5 grach, raz się udało Chorwatowi wygrać (i nie była to 1 rozgrywka). Gra jest świetna i nie ma co za bardzo rozkminiać kwestii balansu, lepiej tylko grać :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Raleen »

Relacja z rozgrywki na Portalu Strategie (Petru Rares - Raleen - Silver):

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=121
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po II wojnie światowej”