Brotherhood & Unity (Compass Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 470
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Monthion » piątek, 2 listopada 2018, 16:59

Dostałem na skrzynkę mailową świąteczny katalog Compass Games w nim kilka godnych odnotowania rzeczy jest zapowiadanych np. nowa edycja Heart & Minds Vietnam 1965-75, A Pragmatic War, Crusade & Revolution: The Spanish Civil War 1936-39 Deluxe Edition, Vietnam: Rumor of War, The Conquistadors: The Spanish Conquest of the Americas – 1518-1548. Ale szczególnie interesująco zapowiada się gra o wojnie w Bośni i Hercegowinie z lat 1992-1995 - Brotherhood & Unity. Nazwa gry nawiązują do sloganu partii Związku Komunistów Jugosławii propagującego równość narodów i mniejszości narodowych wielonarodowego tworu. Plusy lub domniemane plusy: nieoklepany temat, mapa point to point, silnik CDG, rozgrywka na 2 lub 3 osoby, skala jednostek brygadowa (1500-2000 ludzi) i ponoć jakiś szybki rozstrzygania walk (bez tabeli). Moim zdaniem mapa też wygląda przyjemnie.
https://www.compassgames.com/media/cata ... eb_opt.jpg
https://www.compassgames.com/media/cata ... .23_am.jpg
Awatar użytkownika
karawanken
Sergent
Posty: 119
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 8 times
Been thanked: 12 times

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: karawanken » piątek, 2 listopada 2018, 19:55

Na BGG jest prowadzony dziennik projektanta

https://boardgamegeek.com/thread/204885 ... ntroductio

Bardzo fajnie to wygląda.
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 470
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Monthion » wtorek, 23 czerwca 2020, 19:16

Tymczasem do debiutu regularnego wydania coraz bliżej, bo autor przedstawia filmik z komponentami już gotowej gry. Wygląda to wszystko bardzo dobrze. Fajne karty, ładna, twarda mapa, żetony wojsk takie nieco "ścieżkopodobne" (co też moim zdaniem można policzyć na plus) tylko z natowskimi oznaczeniami. Jeśli tylko ceny nię będą na pułapie Crusade & Revolution czy Enemy Action: Ardennes to prędzej czy później pewnie się skuszę. https://www.youtube.com/watch?v=tUqmZv6eAew&t=320s Jest też instrukcja https://compassgamesbucket.s3.us-east-2 ... lebook.pdf
Awatar użytkownika
karawanken
Sergent
Posty: 119
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 8 times
Been thanked: 12 times

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: karawanken » wtorek, 23 czerwca 2020, 19:36

Patrząc na cenę w $ i to obstawiam w okolicach 300 zł. Niestety ceny Compass Games są trochę wysokie, a szkoda bo parę gier mnie bardzo interesuje i trzeba robić selekcję.
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 813
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Petru Rares » czwartek, 24 września 2020, 10:15

Gra już została wydana i zaczęła docierać do polskich odbiorców. W moim wypadku mogę wręcz powiedzieć, że jest to najbardziej wyczekiwana gra tego roku. Pierwszą rozgrywkę przeprowadziliśmy z Miku dosłownie 20 minut po wyjęciu przesyłki z paczkomatu. Jakość komponentów jest naprawdę wysoka, a przede wszystkim plusem jest sztywna mapa oraz sztancowanie żetonów-wystarczy popchnąć lekko palcem, by chwacko wyskakiwały z ramki. Dodatkowo rogi od razu są zaokrąglone. Rozgrywka przebiega bardzo płynnie i szybko, mimo, że szachownica różnorodnych sił i stref wpływów na mapie może przyprawić o ból głowy. Zasadniczo gra przeznaczona jest dla 3 osób, choć można grać również we 2 osoby. Mam wrażenie, że warto skorzystać z wariantu zwiększenia ilości kart na ręce opisanego w instrukcji. Normalnie dostaje się 5 do 7 kart na rękę, a czynności do zrobienia jest sporo. Oprócz walki to jeszcze trzeba zadbać o dyplomację, o budowę umocnionych pozycji i odbudowę jednostek. Niby standard w strategicznych CDG, ale zanim się rozkręcisz to kończy się etap, a jest ich tylko 4. Przez to możesz nie zobaczyć tych wszystkich miodnych zdarzeń jak tunel pod lotniskiem w Sarajevie, wybory Miss Sarajewa, czy brygady Hrvatske Obrambene Snage, albo El Mujahiid po stronie Bośniaków. Podobno zwiększenie ilości kart przechyla balans, tylko autor nie wspomniał na czyją stronę :D może tego, kto ma inicjatywę w danym etapie, ponieważ ta się zmienia w połowie gry. Widać, że autor włożył mnóstwo serca w ten tytuł, ale sporo kwestii wymaga wyjaśnienia, nie wszystko przewidział, a miejscami literalne trzymanie się instrukcji spowoduje to, że postąpimy wręcz wbrew intencjom autora. No ale plusem gry jest niewątpliwie to, że rozegrasz ją w 2-2,5 h, we 3 to może w 3 godziny. Nasza rozgrywka była zapoznawcza. Koncept jest taki, że w pierwszej połowie to Serbowie maja przewagę, zaś potem inicjatywa przechodzi na stronę bośniacko-chorwacką. Na początku Serbowie przeprowadzili mały blitzkrieg opanowując region Posaviny (tzw. korytarz życia) oraz Srebrenicę. Potem nastąpiła stagnacja i walki pozycyjne, aż w końcu Muzułamanie odblokowali Sarajevo , zaś Chorwaci przejściowo zajęli Banja Lukę, czyli główny ośrodek bośniackich Serbów. Mimo to, Serbom udało się załatać luki w liniach i wyrzucić ustaszy z Banja Luki. Koniec końców gra zakończyła się ich zwycięstwem, co było dla nas dość zaskakujące. Jak przy porozumieniu z Dayton, nikt nie był zadowolony z wypracowanego kompromisu i nawet nominalny zwycięzca nie miał poczucia odniesienia sukcesu. Dzisiaj gramy we trzech, ciekawe jak wyjdzie.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3298
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Silver » czwartek, 24 września 2020, 11:02

Zamówiłem ta grę już wcześniej lecz zapewne będę miał za pół miesiąca i do tego czasu przygotuję sobie instrukcję i tłumaczenie kart i chętnie się zmierzę z kimś.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 37346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 520 times
Been thanked: 331 times
Kontakt:

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Raleen » niedziela, 11 października 2020, 20:54

Silver zajęty chwilowo życiowymi sprawami, ale meldował mi, że tłumaczenie już ukończone albo prawie ukończone. Mam nadzieję, że niedługo uda się zagrać :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 666
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Herman » środa, 14 października 2020, 11:09

Wiadomo, że wrażenia po pierwszej rozgrywce więc trudno brać wszystko za pewnik. Największą siłą tej gry jest jej 3-osobowość na siatce PtP + CDG. Zwyczajnie takich gier prawie nie ma. Rozgrywka jest szybka (myślę, że można spokojnie to zagrać w 2,5-3h max). Ruchów jest mało (4 rundy po ok. 6 kart) i każda decyzja jest ważna. Fajny system walki "z doskoku". Nie ma miejsca na jakieś podgryzania i walki na wykrwawienie. Łatwo jest regenerować jednostki więc uderzenia muszą być przemyślane i dobrze zaplanowane. Chorwat i Bośniak muszą współpracować, bo początkowa przewaga Serbów jest znacząca. Na pewno muszą też lekko rywalizować, ale na taki otwarty konflikt mogą sobie pozwolić dopiero pod sam koniec, kiedy trzeba wyłożyć karty na stół, a i Serbowie są już znacznie słabsi. U nas w pierwszej grze mimo wszystko zdecydowana wygrana Serbów. Jakościowo jest dobrze - tekturowa plansza, solidne żetony. Spory minus niestety przy zasadach - jest bardzo wiele niejasności, w zasadzie od razu po zakończeniu lektury instrukcji. Zdecydowanie mam ochotę znowu zagrać i o ile wszystko gra z balansem to będzie to bardzo fajna gra na konwenty.
Awatar użytkownika
Mariusz
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 657
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 16 times
Been thanked: 6 times

Re: Brotherhood & Unity (Compass Games)

Post autor: Mariusz » czwartek, 15 października 2020, 18:39

A jak z losowością w doborze kart? Przy tak niewielkiej liczbie etapów dobór kart to może być loteria. Przynajmniej ja mam takie doświadczenia z grami CDG.
Alea iacta est.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po II wojnie światowej”