Ukrainian Crisis

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.

Ukrainian Crisis

Postby Grisznak » Thursday, 11 August 2016, 10:06

Ukrainian Crisis to darmowa (print and play) gra strategiczna autorstwa Briana Traina, wieloletniego twórcy gier wojennych. Stworzył on ją w 2014, krótko po rozpoczęciu kryzysu na Ukrainie związanego ze zmianą władzy. Gra została rozbduowana i poprawiona we wrześniu 2015, doczekała się także już jednego fanowskiego rozszerzenia. Ponoć ma też otrzymać wersję komercyjną.

Gra toczy się na mapie centralnej i wschodniej Ukrainy. Obaj gracze zagrywają co turę karty (w strefie informacji, dyplomacji, militariów), dzięki którym otrzymują określoną ilość Zasobów, umożliwiających im obniżanie prestiżu przeciwnika, zwiększanie swojego, nakłanianie innych państw do zmiany swojej polityki względem stron konfliktu, mobilizowania jednostek (regularnych i nieregularnych), przesuwania ich oraz toczenia walki.

Gra jest o tyle specyficzna, że może w niej ani razu nawet nie dojść do walki, same działania dyplomatyczno-medialne, połączone z ruchami wojsk, zrobią swoje. Co ciekawe natomiast, gra różnicuje metody walki w zależności od tego, czy walczą jednostki regularne czy nie. Uwzględnia też np. straty towarzyszące oraz ich wpływ. Mamy też losowane na początku każdej tury karty wydarzeń odnoszące się do tego, co się działo w trakcie konfliktu.

Zasady nie są długie (12 stron, ale ostatnie dwie to przepisy opcjonalne, zawierające np. wariant bez kostek i elementów losowych). Skala gry to brygada, zaś plansza, raczej niewielka, podzielona jest na strefy odpowiadające obwodom. Powstało też rozszerzenie, które dodaje bardziej szczegółową mapę obwodów ługańskiego i donieckiego.

Pobrać grę można stąd: https://brtrain.wordpress.com/tag/ukrainian-crisis/
Rozszerzenie jest natomiast tutaj: https://boardgamegeek.com/filepage/1118 ... -expansion
User avatar
Grisznak
Caporal-Fourrier
 
Posts: 88
Joined: Monday, 20 June 2016, 10:36

Re: Ukrainian Crisis

Postby Grisznak » Thursday, 11 August 2016, 15:36

Ukrainian Crisis (Kryzys ukraiński) - tłumaczenie zasad do ściągnięcia na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217
User avatar
Grisznak
Caporal-Fourrier
 
Posts: 88
Joined: Monday, 20 June 2016, 10:36

Re: Ukrainian Crisis

Postby Bambrough » Friday, 13 April 2018, 12:06

Wczoraj z Petru zagraliśmy w zaktualizowaną wersje tej sympatycznej gry. Patrząc na prostotę komponentów i zasad nie spodziewaliśmy się fajerwerków, a tu spotkało nas bardzo miłe zaskoczenie. Gra wbrew pozorom ma sporą głębię. Rywalizujemy na polu militarnym, dyplomatycznym i informacyjnym. Mamy do rozstrzygnięcia całkiem sporo dylematów strategicznych. Gra posiada ładnie zorganizowany proces mobilizacji. Walka bywa nieprzewidywalna. Sporo smaczków dodają karty wydarzeń no i trzeba cały czas pilnować poziomu prestiżu. Wszystko to przy stosunkowo krótkim czasie rozgrywki. Bardzo interesująca alternatywa dla Pędrakowego Majdanu. Ostrzymy sobie teraz ząbki na starcie o lotnisko w Doniecku. Do gry dodatkowo jest dołączone krótkie starcie graniczne Węgiersko-Słowackie z marca 1939 r. Poniżej zdjęcia z rozgrywki.

Image

Image
User avatar
Bambrough
Lieutenant-Adjudant-Major
 
Posts: 672
Joined: Monday, 14 June 2010, 14:45
Location: Ortelsburg/Warszawa

Re: Ukrainian Crisis

Postby Silver » Friday, 13 April 2018, 13:02

Aktualizacja gry skąd ściągnięta? Mam ją już od lat lecz tylko chyba 1 czy 2 rozgrywki na koncie w starą wersję.
Silver
Général de Brigade
 
Posts: 2972
Joined: Thursday, 22 December 2005, 19:33
Location: Warszawa

Re: Ukrainian Crisis

Postby Darth Stalin » Friday, 13 April 2018, 18:38

AFAIK miała się ukazać po prostu nowa edycja i to chyba właśnie to...
Darth Stalin - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Główny potencjalny przeciwnik WP ma tradycje decydowania się na uzyskiwanie korzyści operacyjnych niezależnie od potencjalnych strat
https://militariaszmula.wordpress.com/
User avatar
Darth Stalin
Consul
 
Posts: 5889
Joined: Thursday, 22 December 2005, 18:58
Location: Płock


Return to Po II wojnie światowej

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest