Angola (MMP)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.

Re: Angola (MMP)

Postby Leo » Wednesday, 19 February 2014, 22:18

A o co chodzi z tym odwrotem?
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Leo
Colonel

Postby Raubritter » Wednesday, 19 February 2014, 23:09

Przejrzałem living rules i faktycznie, odwrót jest dużo bardzo skomplikowany niż nam się wydawało :-) Generalnie istotną zmianą jest to, że wrogie jednostki podczas odwrotu do pewnego stopnia blokują także puste pola, z którymi sąsiadują. Odwrót na takie pole oznacza stratę połowy sił. Podobnie jest wtedy, gdy obrońca cofa się na pole sąsiadujące z polem, z którego wyszedł atak. Co do zasady, znacznie ważniejsze okazuje się otaczanie obrońcy. I jeszcze jedno - czołgi oraz major units, które są artylerią giną, jeśli muszą wykonać odwrót na wzgórza, dżunglę lub sawannę (chyba, że wzdłuż drogi). Wydaje mi się, że - niestety - niedoczytane zasady dodatkowo zmniejszają szanse strony liczebnie słabszej, czyli FAPLA/MPLA.

Z innych ciekawostek - living rules doprecyzowują, że nie ma różnić w wystawianiu uzupełnień. Wszystko można od razu władować w istniejące kolumny. To z kolei dobra rzecz, która dynamizuje i ułatwia grę.
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Raubritter
Padpałkownik

Postby Leo » Wednesday, 19 February 2014, 23:41

No tak - czyli mocno źle graliśmy.
Co do szans FAPLA/MPLA to wygląda na to, że rzeczywiście mają trudniej. Trzeba chyba inaczej nimi grać - bardziej ostrożnie i defensywnie.
Leo
Colonel

Postby maciunia » Wednesday, 19 February 2014, 23:51

Dodam jeszcze, że artyleria po strzale jest suppressed i w bitwie strzela maksymalnie jedna jej jednostka. Czyli MPLA zostałaby zjedzona przez moich czarnuchów gdzieś koło 5 tury :mrgreen:

Leszku, chyba właśnie odwrotnie. Czerwoni muszą się mocniej koordynować i maksymalnie osłabić UNITĘ zanim dostanie więcej kart dowodzenia (dwa pasy). Trzeba też lepiej przygotowywać sobie pozycje do bitew oraz blokować i spowalniać ruch na drogach.
maciunia
Porucznik

Postby Raubritter » Thursday, 20 February 2014, 00:34

Eee, czy ja wiem. Szybkość odtwarzania jednostek UNITY jest tak duża, że trudno mi sobie wyobrazić, żeby tu coś trwałego zdziałać. Zresztą, i tak - dzięki siłom lotniczym - pogromili nas na początku mocno i per saldo chyba to kolegom zaszkodziło, jak się nachapaliśmy pomocy od możnych protektorów z zagranicy.

W każdym razie, te zauważone błędy sprawiają tylko, że mam ochotę zagrać jeszcze raz :-)
A gdybym był strategiem,
To co byś powiedziała,
Raubritter
Padpałkownik

Postby Leo » Monday, 24 February 2014, 17:51

W ostatni weekend zagraliśmy znowu, w nieco innym składzie i nie do końca.
Gra ma nadal u mnie wysoką ocenę, choć wydaje się, że zarzuty Krzyśka, co do zachwiania balansu (a szczególnie słabości MPLA) są słuszne. Mam jednak pomysł jak w prosty sposób można by temu zaradzić 8-)
Leo
Colonel

Postby nahar » Friday, 1 August 2014, 20:00

Żeby nie zakładać nowego wątku - czy ktoś grał w: Border War: Angola Raiders?
nahar
Capitaine-Adjudant-Major

Postby maciunia » Friday, 1 August 2014, 23:11

To dwie różne gry są :)
maciunia
Porucznik

Postby nahar » Saturday, 2 August 2014, 10:55

Wiem, ale czy musimy mieć do niej drugi wątek? Jeśli nikt się nie odezwie to chyba nie.
nahar
Capitaine-Adjudant-Major

Postby clown » Monday, 16 May 2016, 10:49

Ku pamięci wrzucam listę trzech zmian, mających na celu poprawienie balansu w grze. Zmiany te testowali gracze z dużym doświadczeniem w Angolę i polecają ich implementację:
- Yellow/MPLA fixed recruitment can be placed in Cabinda or Luanda, so FAPLA/MPLA recruitment is modified to a choice from: 1. 3 FAPLA in Luanda 2. 2 FAPLA in Luanda, 1 MPLA in Cabinda/Luanda 3. 2 MPLA in Cabinda/Luanda

- Add a brigade to the counter mix for yellow/MPLA ( we crafted one out of a spare counter from the game )

- If FAPLA or MPLA draw the Bulgarian/Chinese telegram cards they draw a replacement card. In the extremely unlikely event that all four players draw 5 cards and thus deplete the deck, the FAPLA/MPLA player can use the formerly useless card as a duplicate of another card he drew that turn instead.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
clown
Général de Division Commandant de place

Postby Leo » Monday, 16 May 2016, 21:46

Bardzo podobają mi się te zmiany (tym bardziej, że pierwszą z nich sam też proponowałem :D ). Na pewno poprawią one sytuację grającego MPLA.
Leo
Colonel

Postby clown » Tuesday, 17 May 2016, 15:12

Gracze potwierdzali, że rozgrywka zdecydowanie zyskuje i gra błyszczy ;]
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
clown
Général de Division Commandant de place

Postby Raubritter » Tuesday, 17 May 2016, 15:37

Pozostaje samemu wypróbować.
A gdybym był strategiem,
To co byś powiedziała,
Raubritter
Padpałkownik

Previous