unicorn napisał(a):
W niedalekiej przyszłości planuję zmontować Francuzów i Rosjan (do FoGN).
Mam sporo figurek z tego zestawu:
http://www.plasticsoldierreview.com/Review.aspx?id=191Szkoda by było tego nie wykorzystać - co musiałbym konwertować aby było "koszerne" ?
W piechocie francuskiej tego okresu, batalion składał się z 6 kompanii- 4 fizylierskich i 2 wyborczych( grenadierskiej i woltyżerskiej). Tasaki (krótkie szable) mieli tylko żołnierze kompanii wyborczych oraz podoficerowie kompanii fizylierskich. Tasaki wraz z bagnetami były przez nich noszone na jednym białym pasie (ledewerku), a ładownica na drugim. Stąd u tych żołnierzy dwa białe pasy skrzyżowane na piersiach i tasak z tyłu. Tymczasem w tym zestawie panowie z Italeri wykonali tasaki dla wszystkich żołnierzy, tym samym jest to pudełko 42 podoficerów... Żeby było ciekawiej na czakach są orły, a nie blachy w kształcie rombu, a na ładownicach orły cesarskie jak w gwardii.
Orły na czakach
http://1.bp.blogspot.com/-zIKuVd4ZjcQ/U ... pp+lin.JPGbyły również stosowane w tym okresie, ale rzadko.
Bez dużego nakładu pracy nie da się z tego zrobić w pełni koszernej piechoty.
Dla porównania, poprawny schemat szeregowego fizyliera francuskiego -bagnet i ładownica są zawieszone na tym samym, jednym pasie.
http://www.napolun.com/mirror/napoleoni ... silier.gifJa też robiłem swoją piechotę z tego zestawu, ale częściowo usunąłem zbędne ledewerki, pozostawiając je podoficerom. Problem w tym, że teraz mam trochę za dużo podoficerów...
Cytuj:
Oraz czy poniższe zestawy:
http://www.plasticsoldierreview.com/Review.aspx?id=835http://www.plasticsoldierreview.com/Review.aspx?id=1111nadają się jako uzupełnienie batalionu liniowego o kompanie grenadierską i woltyżerską ?
Jakie modyfikacje byłyby potrzebne ?
Tak, grenadierom wystarczy obciąć cesarskie emblematy na ładownicach i emblemat granatu na denku bermycy.
Gorzej z woltyżerami, gdzie trzeba poodcinać elementy tzw kamaszy na łydkach, wraz z ozdobnym chwastem, gdyż te są wzoru używanego w lekkiej piechocie.
Woltyżer piechoty liniowej
http://www.napolun.com/mirror/napoleoni ... tigeur.gifPiechota liniowa miała również odrobinę innego kształtu wyłogi munduru, ale to drobiazg.
Cytuj:
I jeszcze jedno pytanie - czy poniższy zestaw nie nadaje się jako dowódcy ?
http://www.plasticsoldierreview.com/Review.aspx?id=200Nie polecam tego zestawu do dowództwa. Generałowie mają fatalnego kształtu kapelusze, niczym te z końca XIX w. Są za niskie, przez co wyglądają dziwnie. Wystarczy porównać je do tych z zestawu Zviezdy, gdzie wszystko jest w idealnych proporcjach i kształtach. Sam zdecydowałem się przerobić je na poprawne.
Tu je trochę widać:
http://3.bp.blogspot.com/-dHurVkopCec/V ... C11494.JPGhttp://1.bp.blogspot.com/-kcfkQMs2zY8/V ... C11432.JPGTo nie jest tak, że kapelusz dwurożny był zawsze taki sam. Inny fason miały francuskie, inny pruskie czy rosyjskie, a jeszcze inny angielskie.
Natomiast w przypadku zakupu tego zestawu zyskujemy figurkę Cesarza, mameluka Rustama, a przede wszystkim strzelców konnych gwardii.
Wszystkie pozostałe figurki są słabo przydatne, a lepiej zastąpić je o wiele lepszymi zwiezdowymi.
_________________
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/