Tour de BW-N: 7 marca Łódź, 8 marca Warszawa

Pokazy, turnieje, informacje sklepowe
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Tour de BW-N: 7 marca Łódź, 8 marca Warszawa

Post autor: GRZ »

Przybyłem zobaczyłem i uciekłem (dragoni do których byłem dołączony nie zdali testu morale). Inne obowiązki wzywały wiec wykonałem manewr AWu: Rysiu wygraj™ i się zwinąłem. Dziękuję za pokaz, miło było zobaczyć system i mam nadzieję, że marnowanie Francuzów zostanie mi wybaczone. :)
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Tour de BW-N: 7 marca Łódź, 8 marca Warszawa

Post autor: Raleen »

Niestety nie udało mi się odwrócić losów bitwy, ale na pocieszenie mogę Ci powiedzieć, że akurat na odcinku gdzie walczyli Twoi dragoni potem szło mi dobrze, pod koniec nawet najlepiej. Szczególnie czworobok wykazał się, bo podszedł do kawalerii rosyjskiej, ostrzelał ją, zadał straty i utrudnił reorganizację. W tym czasie ja wycofałem pozostałą część dragonów, która pozostała, ustawiłem w linii i zebrałem. Posypało się natomiast centrum, gdzie jakoś tak wyszło, że od ostrzału karabinowego poniosłem straty porównywalne do Rosjan, trochę swojego dołożyła artyleria i w pewnym momencie centralna brygada pękła po tym jak Rosjanie poszli na bagnety.

Z początku dobrze graliśmy, ale to co się zdarzyło na prawym skrzydle to była ewidentna anomalia. Kozacy we frontalnym ataku, samotni, przegonili francuskich dragonów, i to mimo że obok tych ostatnich stała kolejna jednostka dragonów i dalej inne oddziały. To trochę ustawiło walki na tamtym skrzydle. Tak, że o tyle nie masz sobie nic do zarzucenia.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Geralt
Sergent-Major
Posty: 184
Rejestracja: niedziela, 15 czerwca 2014, 18:47
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times

Re: Tour de BW-N: 7 marca Łódź, 8 marca Warszawa

Post autor: Geralt »

Wielkich strat ten czworobok nie zadał ;) Niestety z bitwy żadnych zdjęć nie mam więc opis bitwy pozostawię fotografom. Sam system bardzo mi się spodobał, szczególnie cała psychologia bitwy. Rzucanie morale tuż przed walką i moje rzuty sprawią że na pewno będę miał więcej sytuacji jak z tymi kozakami :D . Przerażająca jest troszkę ilość modyfikatorów zarówno morale jak i do strzelania czy walki ale, widziałem że wszystko jest rozpisane ładnie w tabelkach więc nie powinno być większych problemów z tym. Dużo zmieniło się od Dema, wszystko na lepsze :)
Zdecydowanie po tym pokazie czekam na wydanie podręcznika (nawet bardziej po zobaczeniu grafik jakie w nim będą :D ) i mam motywację do malowania Brytyjczyków.
"Musket guns and silver slivers
Justice runs in crimson rivers
words of ancient truth we follow
bleed these veins into tomorrow"
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Tour de BW-N: 7 marca Łódź, 8 marca Warszawa

Post autor: Fromhold »

Raleen pisze:
Z początku dobrze graliśmy, ale to co się zdarzyło na prawym skrzydle to była ewidentna anomalia. Kozacy we frontalnym ataku, samotni, przegonili francuskich dragonów, i to mimo że obok tych ostatnich stała kolejna jednostka dragonów i dalej inne oddziały.
Hm trochę dziwne, ale pewnie może się zdarzyć. Choćby tylko dlatego, żeby nie było zbyt przewidywalnie. Z ciekawości, w jakim stosunku liczebnym było to starcie kozacy vs dragoni?
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Tour de BW-N: 7 marca Łódź, 8 marca Warszawa

Post autor: GRZ »

Znaczy to było tak: Kozacy dowodzeni przez furiata musieli szarżować dragonów. Dragoni odpowiedzieli kontrszarżą. Jednak gdy zobaczyli brudne mordy kozaków zaczęli uciekać (bez walki) a kozacy pogonili i zaatakowali odepchniętych dragonów. Wtedy drugi pułk dragonów zaatakował od flanki kozaków którzy uciekli za planszę (znowu bez walki). To ustawiło drugi pułk flanaką do wroga co przy wygranym rzucie na inicjatywę wykorzystali szarżując. W odpowiedzi ten poprzednio uciekający pułk wraz z dowódcą zaatakował flankę husarów samemu wystawiając swoją flankę na drugi pułk husarów i otrzymał szarże i znowu zwiał(!) i został zgoniony i wycięty w pień przez szybsza jazdę. Pozostały pułk dragonów pomimo ataku z flanki dzielnie się bronił (2 z 2 ataków się udały) jednak musiał odskoczyć od wroga (4 z 6 się udały). W takim stanie musiałem opuścić pole bitwy.

Morał: opłaca się poświęcić słabą jednostkę żeby zmieszać szyki wroga. :)
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
Olbracht
Adjudant
Posty: 265
Rejestracja: środa, 17 października 2012, 08:57

Re: Tour de BW-N: 7 marca Łódź, 8 marca Warszawa

Post autor: Olbracht »

Geralt pisze:Przerażająca jest troszkę ilość modyfikatorów zarówno morale jak i do strzelania czy walki ale, widziałem że wszystko jest rozpisane ładnie w tabelkach więc nie powinno być większych problemów z tym.
Przerażająca tylko na początku. Kilka bitew i będziesz je z pamięci recytował :).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Tour de BW-N: 7 marca Łódź, 8 marca Warszawa

Post autor: Raleen »

Fromhold pisze:
Raleen pisze:
Z początku dobrze graliśmy, ale to co się zdarzyło na prawym skrzydle to była ewidentna anomalia. Kozacy we frontalnym ataku, samotni, przegonili francuskich dragonów, i to mimo że obok tych ostatnich stała kolejna jednostka dragonów i dalej inne oddziały.
Hm trochę dziwne, ale pewnie może się zdarzyć. Choćby tylko dlatego, żeby nie było zbyt przewidywalnie. Z ciekawości, w jakim stosunku liczebnym było to starcie kozacy vs dragoni?
Było tak jak GRZ napisał. Mieli 2 podstawki i zaatakowali na 2 podstawki dragonów, obok których dalej stały kolejne 2 podstawki dragonów. Dobrze, że tamci mieli możliwość zareagować, bo gdyby nie to, kozacy mieli możliwość pogonić tych dragonów. Pewnie, że zdarzyć się może. Problem jak ma się niewiele kawalerii.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Tour de BW-N: 7 marca Łódź, 8 marca Warszawa

Post autor: Fromhold »

Dziękuję. Ciekaw jestem jakby wypadło to starcie gdyby dragoni strzelili salwę z karabinów zamiast kontrszarżować. ;)
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Tour de BW-N: 7 marca Łódź, 8 marca Warszawa

Post autor: Torgill »

Po pierwsze dziękuję serdecznie Raleenowi, GRZ, Aldlinowi i Geraltowi za rozgrywkę, a Raleenowi za ugoszczenie nas w Agresorze. Bitwa była dosyć zacięta i z radością obserwowaliśmy bardzo żywe dyskusje w sztabie (zwłaszcza francuskim) na temat bitewnej strategii ;)

Co do kozaków i dragonów, to ci pierwsi mając morale 5, mają 27% szans, że ich szarża dojdzie przeciwnika - w tym przypadku kawalerię na równym polu. Dragoni mieli zaś prawie 73% szans, że ich kontrszarża się uda. Losem wojny stało się tak, że kozakom szarża wyszła, a dragoni zrejterowali o 600 metrów do tyłu (20 cm). Szczęśliwie był ten drugi pułk dragonów, który szybko sobie z kozakami poradził.

Jak rozmawiałem z Gregorusem, to bardzo nam się Wasza bitwa podobała taktycznie. Rosjanie poszli dzielnie do przodu i ich centrum, mimo początkowych niepowodzeń (odepchnięcie jednej brygady do wioski) jednak rozbiło na tym odcinku Francuzów. Pomogła silna artyleria i przewaga liczebna (tam było 8 batalionów przeciwko 6, a na moment jeszcze 2 bataliony jegrów pomagały, więc 10 - 6).
Z kolei mimo przewagi jazdy Rosjanom nie udało się rozbić Francuzów na napoleońskim prawym skrzydle (lewym rosyjskim).

Cóż, oto generałowie w trakcie bitwy:

Obrazek
W centrum widać piechotę walczącą o pole pszenicy (nazwane buraczanym polem), na bliżej walki jazdy. Za kilka dni na Portalu Strategie pojawi się relacja z rozgrywki - Raleen robił fotki.
Olbracht pisze:Przerażająca tylko na początku. Kilka bitew i będziesz je z pamięci recytował :).
Dokładnie :)
GRZ pisze:Morał: opłaca się poświęcić słabą jednostkę żeby zmieszać szyki wroga. :)
Owszem - zwłaszcza kawalerię, bo ona bardzo szybko się męczy. Wygrywa tutaj napoleońska zasada - zwycięzcą najczęściej zostaje ten, kto dłużej zachowa odwody :)
Awatar użytkownika
Blak
Caporal
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 27 stycznia 2015, 14:17

Re: Tour de BW-N: 7 marca Łódź, 8 marca Warszawa

Post autor: Blak »

Torgill pisze:Obrazek
Dwóch generałów po prawej znam, a pozostali to?

Kiedy będzie podręcznik, gdzie i za ile?
Awatar użytkownika
Geralt
Sergent-Major
Posty: 184
Rejestracja: niedziela, 15 czerwca 2014, 18:47
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times

Re: Tour de BW-N: 7 marca Łódź, 8 marca Warszawa

Post autor: Geralt »

Od lewej GRZ, Raleen i Gregorus
"Musket guns and silver slivers
Justice runs in crimson rivers
words of ancient truth we follow
bleed these veins into tomorrow"
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Tour de BW-N: 7 marca Łódź, 8 marca Warszawa

Post autor: Torgill »

Blak pisze: Kiedy będzie podręcznik, gdzie i za ile?
Geralt odpowiedział na pierwsze pytanie, to ja na drugie.
Premiera podręcznika będzie miała miejsce na Pyrkonie, będzie można go dostać albo na tej imprezie (albo na kilku innych, gdzie się pojawimy, Grenadier, Pola Chwały, Poligon, Dni Fantastyki, Falkon i kilka innych), albo w naszym sklepie internetowym, który ruszy w kwietniu.
Kosztować będzie 95 PLN.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Tour de BW-N: 7 marca Łódź, 8 marca Warszawa

Post autor: Raleen »

Dzięki również, że wpadliście. Cieszę się, że miałem Was okazję gościć w klubie i w końcu zagrać sobie w Wasz system, bo na konwentach bywam zwykle zaangażowany w inne sprawy i jakoś tak wychodzi, że nie ma kiedy. Dziękuję również wszystkim współgraczom za rozgrywkę. Muszę dodać, że graliśmy po omacku, nie znając zasad, tak że i tak dobrze, że tak to się skończyło ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Gregorus
Adjudant-Major
Posty: 334
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:21

Re: Tour de BW-N: 7 marca Łódź, 8 marca Warszawa

Post autor: Gregorus »

Chcialem zaznaczyc, ze moja udokumentowana zdjeciami obecnosc po rosyjskiej stronie stolu miala charakter czysto obserwacyjny ;) Z taktycznego punktu widzenia Francuzi skupili sie na prawym skrzydle oddajac w centrum inicjatywe Rosjanom, ktorzy odwaznie i zdecydowanie poszli do przodu. Biorac pod uwage praktycznie zerowe doswiadczenie w graniu w B-WN obie strony radzily sobie bardzo dobrze, jednak tym razem Mars byl Rosjaninem :) Ciesze sie, ze Wam sie podobalo i dziekuje za przybycie wszystkim w Lodzi i Warszawie, warto bylo jechac te kilkaset kilometrow.
PS. Przepraszam za brak polskich znakow pisze z telefonu
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Tour de BW-N: 7 marca Łódź, 8 marca Warszawa

Post autor: Torgill »

Zapraszamy na bloga BW-N do obejrzenia fotorelacji z wyprawy na Łódzki Port Gier i do klubu Agresor w Warszawie.

https://bogowiewojny.wordpress.com/2015 ... i-8-marca/

Kilka przykładowych fotek:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogłoszenia, informacje, wydarzenia”