BW-N: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Torgill »

Michal_M pisze:Michałowi chyba chodzi o coś innego. Bonus jest dla brygady (po zsumowaniu SO indywidualanych podstawek), a nie dla każdej podstawki w brygadzie.
Dokładnie tak :)
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Torgill »

http://psbwar.blogspot.com/2015/05/bogo ... lka-o.html

Na blogu Borsuka pojawiła się recenzja podręcznika do BW-N.
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: MiSiO »

Moje pytanie dotyczy czegoś innego. Czy np szkocka piechota dostaje +1SO jeśli są w tej samej brygadzie bazy lekkiej piechoty.
Michal_M
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: środa, 18 grudnia 2013, 13:09

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Michal_M »

Ale właśnie na to pytanie odpowiedzieliśmy ;)
Bonus jest dla brygady (po zsumowaniu SO indywidualanych podstawek), a nie dla każdej podstawki w brygadzie.
Czyli jeśli masz w brygadzie piechotę lekką (SO2) i dwa bataliony Szkotów (SO2 *2 ) to strzelasz 8 kostkami (6 od podstawek + 1bonus brytyjski + 1 bonus od lekkiej piechoty). Bonus (+1) jest dla brygady, a nie podstawek. Analogicznie przy jednym batalionie Szkotów miałbyś SO5 (2+2+1 "lekka" +1 "brytyjski").
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 4 maja 2015, 11:14 przez Michal_M, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Torgill »

Michal_M pisze:Ale właśnie na to pytanie odpowiedzieliśmy ;)
Bonus jest dla brygady (po zsumowaniu SO indywidualanych podstawek), a nie dla każdej podstawki w brygadzie.
Czyli jeśli masz w brygadzie piechotę lekką (SO2) i dwa bataliony Szkotów (SO2 *2 ) to strzelasz 7 kostkami. Bonus (+1) jest dla brygady, a nie podstawek. Analogicznie przy jednym batalionie Szkotów miałbyś SO5 (2+2+1)
Dokładnie tak.
Trzeba jeszcze pamiętać o dodatkowym bonusie dla Brytyjczyków +1 do SO - też dla całej brygady.

Czyli przykładowa brygada mająca batalion piechoty brytyjskiej, batalion piechoty szkockiej i batalion piechoty lekkiej będzie miała 2 + 2 + 2 + 1 (to jest to +1 za lekką piechotę) +1 (to jest to +1 dla Brytyjczyków) = 8.
Bonus od lekkiej piechoty działa tak samo jak bonusy za górkę - modyfikują liczbę kostek dla całej brygady, a nie każdej podstawki pojedynczo.
Michal_M
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: środa, 18 grudnia 2013, 13:09

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Michal_M »

Poprawiłem swoją odp. :)
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: MiSiO »

A jak bataliony szkotow i lekkiej strzelają w różne cele to co z tym bonusem?
Michal_M
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: środa, 18 grudnia 2013, 13:09

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Michal_M »

A jak bataliony szkotow i lekkiej strzelają w różne cele to co z tym bonusem?
Michał - paragraf 10.7 s.64, wybierasz kto ma bonus

Podręcznik w końcu dotarł, więc mogę zacząć spamować :P

status weterani - jest dla oddziału, czyli rozumiem dla pułku. Co jeśli dwa pułki połączymy w brygadę?
Bonus do morale oczywiście nie powinien się dodawać, ale co z SO i WB? dalej +1 dla brygady czy +1 za każdy pułk.

Co jeśli oddział miał SO=0 ? wtedy też dostaje +1 ?

Status weterana dla jednostek, które mają cechę weteran jest za darmo, czy trzeba do niego dopłacić? Patrząc na zapis ze s. 25 wydaje się, że za darmo, ale:

status "Elita".Tutaj w listach jednostek jest "mogą zyskać status Elita" to w przeciwieństwie do weteranów sugeruje, że dopłacić trzeba i to aż 2p za w sumie +1 morale i lepsze zdejmowanie dezorganizacji (jeśli weteran jest wbudowany za darmo).

cd na pewno n ;)

Ogólne wrażenie mam takie, że awangardy są bardzo fajnie zbilansowane, ale na wyższych poziomach można okrutnie przeginać robiąc tzw. minimaxy (wystawiamy wymagane jednostki możliwie najsłabsze po to, żeby wprowadzić do gry najsilniejsze w maksymalnej liczebności, szczególnie Francja 1812 to zgroza) - całe szczęście, że nie widzę możliwości grania poziomu armii turniejowo, bo towarzysko takich świństw się koledze nie zrobi (chyba, że gracze umówią się na maksymalne przeginanie :)).
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Torgill »

status weterani - jest dla oddziału, czyli rozumiem dla pułku. Co jeśli dwa pułki połączymy w brygadę?
Wtedy jest ważne, które podstawki strzelają/walczą. Jeśli te, będące weteranami - dodajemy bonusy. Jeśli tylko nie weterańskie - to bonusu nie ma. Natomiast morale jest zawsze wyższe dla całej brygady - tak samo jak przy różnych podstawkach w jednym pułku. Liczy się morale najlepszej jednostki.
Michal_M pisze:Co jeśli oddział miał SO=0 ? wtedy też dostaje +1 ?
Oczywiście nie - weterani nie dostają innego rodzaju broni, tylko lepiej posługują się tą, którą mają.
Michal_M pisze:Status weterana dla jednostek, które mają cechę weteran jest za darmo, czy trzeba do niego dopłacić? Patrząc na zapis ze s. 25 wydaje się, że za darmo, ale:
status "Elita".Tutaj w listach jednostek jest "mogą zyskać status Elita" to w przeciwieństwie do weteranów sugeruje, że dopłacić trzeba i to aż 2p za w sumie +1 morale i lepsze zdejmowanie dezorganizacji (jeśli weteran jest wbudowany za darmo).
Jest dokładnie tak, jak podejrzewasz. Jednostki, które mają cechę weteran - już ją mają, łącznie z bonusem. Niektóre jednostki weteranów mogą zostać elitą i za to trzeba płacić.
Elita ma jeszcze jedną bardzo ważną cechę - korzysta ze swojego morale, nie zważając na morale armii. To taka ostatnia deska ratunku czasem - jak w historii. A czy wyjdzie Marengo, czy Waterloo, to już inna kwestia ;)


Korpusy i armie to za duży poziom na turnieje - bitwy trwają za długo. Stąd też tam balans nie był tak potrzebny, decydowały tylko historyczne składy. Stąd też np francuski korpus na 1812 nawet nie może wystawić wszystkich jednostek, bo korpus ma 100 pkt, a maksymalnie Francuzi mogą mieć trochę więcej. Oczywiście mogą wystawić większy korpus na poziomie armii. To zresztą rozpiska dla korpusu Davouta. On był tak silny!
Dla porównania korpus rosyjski to zaledwie 24 podstawki piechoty, plus oczywiście jazda i kawaleria.
Armie i korpusy są głównie do grania dla przyjemności przy piwie i preclach :)
Michal_M
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: środa, 18 grudnia 2013, 13:09

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Michal_M »

Z tym sumującym się bonusem ze statusem weterana, to chodzi mi o to, czy jeśli mam w brygadzie np. dwa pułki Legii Nadwiślańskiej (weterani) np. w linii walczące z jednostką x (dla uproszczenia - też w linii tej samej długości), to czy z racji "weterańskości" będę miał + 2do WB (po 1 za każdy pułk weteranów) czy +1 (za brygadę, bo po połączeniu w pułków stają się one większą jednostką, a bonus jest dla jednostki).

A jeśli chodzi o Davouta, to ja się pytam gdzie jest Gudin? Bez niego da się wystawić tylko 2/3 pewnego znanej grupy :(
edit: ok, już wiem - rozpiska 1812 jest z Borodino, a nie z początku kampanii, ale w takim wypadku co w 1815 robią Bessieres,Montbrun i Nansounty (aczkolwiek tu się mi imię nie zgadza...)?
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Torgill »

Michal_M pisze:Z tym sumującym się bonusem ze statusem weterana, to chodzi mi o to, czy jeśli mam w brygadzie np. dwa pułki Legii Nadwiślańskiej (weterani) np. w linii walczące z jednostką x (dla uproszczenia - też w linii tej samej długości), to czy z racji "weterańskości" będę miał + 2do WB (po 1 za każdy pułk weteranów) czy +1 (za brygadę, bo po połączeniu w pułków stają się one większą jednostką, a bonus jest dla jednostki).
Będzie +1, ten bonus za dwa pułki nie będzie się kumulował. Traktujemy brygadę jako powiększony pułk. Podobnież jeśli do brygady trafią np. 2 podstawki jakiejś lekkiej piechoty dające +1 do SO. To będzie to +1 do SO całej brygady, a nie +2.
Michal_M pisze:A jeśli chodzi o Davouta, to ja się pytam gdzie jest Gudin? Bez niego da się wystawić tylko 2/3 pewnego znanej grupy :(
edit: ok, już wiem - rozpiska 1812 jest z Borodino, a nie z początku kampanii, ale w takim wypadku co w 1815 robią Bessieres,Montbrun i Nansounty (aczkolwiek tu się mi imię nie zgadza...)?
Wodzowie nie są dzieleni historycznie - oni są dla całego okresu gry (1809/1812 - 1815), stąd też występują tacy, którzy zginęli. Ponieważ będziemy publikować rozpiski historyczne, z konkretnymi wodzami, więc zrezygnowaliśmy z tworzenia osobnych tabelek wodzów dla każdego okresu historycznego. Ci tutaj są "generyczni". Zresztą u Francuzów jest kilka opcji, np. Reille może dowodzić korpusem w 1815 itd.
Rozpiska dla Francuzów dot. czasu i sił zgromadzonych przy Borodino. Inne zgrupowania i czas dojdą później - właśnie w historycznych awangardach.
Nansou(n)ty to literówka :(
Michal_M
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: środa, 18 grudnia 2013, 13:09

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Michal_M »

Huzarzy austriaccy są opisani jako najlepsi w grze - dlaczego? Mają identyczne statystyki jak francuscy.
Nie bardzo rozumiem też jak w składzie armii austriackiej należy rozumieć:

0-4 awangarda
1-5 korpusów
(...)

chodzi mi o dowodzenie, dywizje wchodzące w skład awangard operują całkowicie samodzielnie (niezależnie od dowódców korpusów)?
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Torgill »

Michal_M pisze:Huzarzy austriaccy są opisani jako najlepsi w grze - dlaczego? Mają identyczne statystyki jak francuscy.
Propaganda Franciszka I ;)

Natomiast w przeciwieństwie do francuskich mają pułki liczące po 4 podstawki, co ma duże znaczenie.
Michal_M pisze:0-4 awangarda
1-5 korpusów
(...)

chodzi mi o dowodzenie, dywizje wchodzące w skład awangard operują całkowicie samodzielnie (niezależnie od dowódców korpusów)?
Austriacy tworzyli specjalne małe "korpusy" będące awangardami. Na poziomie armia można wystawić zatem aż 4 takie "korpusy" o składzie awangard, czyli max po 2 dywizje lekkie. Każda taka awangarda działa jak osobny korpus.
Michal_M
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: środa, 18 grudnia 2013, 13:09

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Michal_M »

Przeczytane od deski do deski. Naprawdę fajnie napisane, brawo :) Jedyne z czym mam spory problem to opis szarż (kto na kogo, co i jak testuje i jaki jest efekt). Chyba sobie rozrysuję to po swojemu w postaci jakiegoś drzewka. No i w końcu trzeba coś pomalować i zagrać :)
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Torgill »

Michal_M pisze:Przeczytane od deski do deski. Naprawdę fajnie napisane, brawo :)
Dzięki - zwłaszcza za dużo uwag i pytań. Są mile widziane.

Co do szarż to wiem, że już dawno obiecywałem videoporadniki (jest jeszcze kilka zaległych obiecanych rzeczy), ale to będzie pierwsza, najpilniejsza sprawa. Po prostu zrobię krótkie filmiki omawiające szarżowanie i wrzucę na stronę BW-N (YT).
To po prostu trudno opisać i jest tego dużo na raz, ale jak się zagra to bardzo szybko wyłapuje się różnice. Wbrew pozorom tam jest logika :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bogowie wojny: Napoleon”