Order of Battle

Gra o rzymskiej wojnie domowej 49-45 p.n.e.

Order of Battle

Postby Teufel » Friday, 18 September 2009, 16:23

Na dzień dzisiejszy wygląda to tak.

Cezar startowo:
Legiony: VII, VIII, IX, X, XI, XII, XIII, XIV, XVI, Alaudae
Jazda:
1 Germańska, 2 Germańska, 1 Galijska, 2 Galijska
Auksylia:
1 Italska, 1, Galijska, 2 Galijska, 1 Hiszpańska

Cezar startuje wyjściowo z 18-20 jednostkami, w 4 prowincjach galijskich.

Pompejanie:
Legiony:
I, II, III, IV, V, VI, XV, Valeria, Kreteński, I Cylicyjski, II Cylicyjski, I Syryjski, II Syryjski, I Macedoński, II, Macedoński, I Afrykański
Jazda:
I Hiszpańska, 2 Hiszpańska, I Afrykańska, I Macedońska, I Italska, I Syryjska, siły Labienusa ( III Germańska, III Galijska, IV Galijska)
Auksylia:
I Hiszpańska, I Syryjska, I Azjatycka

Pompejanie startują z 28-30 jednostkami. Około 1/3 sił stoi w Hiszpanii, w Italii tylko I i XV legion, a reszta w bazach w poszczególnych prowincjach na wschód od Brundyzjum.

Sojusznicy Rzymu startować będą ze stałym składem, tzn wojsk ich nie będzie można rekrutować w trakcie kampanii. Przykładowo król Numidii Juba będzie mieć 3 legiony (podobno zwyciężyły w 42 bitwach, dopóki nie spotkały się z wojskiem Cezara ;) ), 3 oddziały jazdy i 3 auksylia.

Tak więc wszyscy potencjalni malkontenci widzą, że nie jest to żadna powtórka Imperium Romanum II z setkami żetonów, czy czegokolwiek innego, gra pod tym względem bliższa będzie raczej napoleońskim systemom operacyjnym.
Wojsk, które dostarczą prowincje będzie sporo, jednakże, już nie tej klasy, co oddziały zawodowe startujące w kampanii na mapie.

Pewny kłopot sprawiają legiony tzw. gabiniańskie, pozostawione dekadę wcześniej w Egipcie, były to 3 bądź 4 jednostki, jednakże ich skład osobowy w rzeczywistości jest nieznany na moment rozpoczęcia wojny domowej, ponadto legioniści pożenili się z Egipcjankami, a potem czynnie walczyli z władzą rzymską będąc w składzie armii egipskiej, co jest opisane w "Wojnie Aleksandryjskiej". Chyba je pominę i stworzymy z nich część sił egipskich.
Przyjąłem, że w Afryce stał 1 legion w 50r. p.n.e. Czyli stan w prowincji nie uległ zmianie od zakończenia wojen domowych Sulli.
Legiony i ja mamy się dobrze.
User avatar
Teufel
Legatus Legionis
 
Posts: 2281
Joined: Thursday, 22 December 2005, 16:55
Location: Stadt Thorn/Festung Posen

Return to Bellum Civile

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest