Mam pytanie o skrót zasad?

Iganie 1831, Ostrołęka 16 lutego 1807 i inne gry oparte na zasadach systemu
spitamenes
Appointé
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 10:43

Mam pytanie o skrót zasad?

Post autor: spitamenes »

Witam
Mam pytanie w związku z tym że pojawił się na Hexmagazynie gameplay systemu Ostrołęka, próbuję swoich sił, lecz jak zawsze podręcznik nie pomaga. Myślę o kupnie Igań bo to mniejsze starcie w sam raz by zacząć z tym systemem.
Czy będzie w przyszłości jakiś zestaw dodatkowych skrótów zasad np: taki jak w Flying Colors gdzie mamy opis ostrzału,skrót ruchu i innych bardziej złożonych zasad na kilku kartkach,dzięki temu oszczędza się czas zamiast wertować podręcznik zasad (tam sięgamy w ostateczności).
Czy powstanie coś takiego, bo bez tego gra mi się tylko kurzy, ale ładnie wygląda na półce :) .Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Mam pytanie o skrót zasad?

Post autor: Raleen »

Mogę spróbować tylko ewentualnie miałbym prośbę o jakieś wskazówki, żeby nie wyszło potem, że zrobiłem to nie tak jakie były oczekiwania.

Sam skrót wszystkich modyfikacji walki i ostrzału jest na jednej z kartek (tych razem z tabelami). Rozumiem, że nie o to chodzi?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
spitamenes
Appointé
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 10:43

Re: Mam pytanie o skrót zasad?

Post autor: spitamenes »

Mi chodzi o coś takiego ze skrótami, objaśniającymi co i jak, ale tak w skrócie i ewentualnie dać odnośniki z podpunktem gdzie to jest w podręczniku (coś szczególnego lub opcjonalnego np:Kozacy i te ich zdolności).
Coś takiego jak gry GMT ewentualne jak FFG (co prawda z karciankami mogę tylko porównać), ale takie że można siąść i z marszu spróbować zagrać.
Gra ma potencjał, ale trzeba większe grono zachęcić. Jedno co mi się dużo bardziej podoba to że nie ma żetonologii jak było w np.: Flying Colors.
spitamenes
Appointé
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 10:43

Re: Mam pytanie o skrót zasad?

Post autor: spitamenes »

Ewentualnie coś takiego z grafiką np: że w danej fazie strzela piechota polska i jest niebieski trójkąt,gdy rosyjska to np: zielony.
Konnica szarża zielone lub niebieskie koło
Ostrzał artylerii można w sumie pominąć i napisać w nawiasie że w zależności od tego czy konna czy piesza wtedy strzela.
Faceci są wzrokowcami dużo szybciej ogarnie się zasady w oparciu o schematy graficzne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Mam pytanie o skrót zasad?

Post autor: Raleen »

spitamenes pisze: czwartek, 30 lipca 2020, 09:51 Ewentualnie coś takiego z grafiką np: że w danej fazie strzela piechota polska i jest niebieski trójkąt,gdy rosyjska to np: zielony.
Konnica szarża zielone lub niebieskie koło
Ostrzał artylerii można w sumie pominąć i napisać w nawiasie że w zależności od tego czy konna czy piesza wtedy strzela.
Faceci są wzrokowcami dużo szybciej ogarnie się zasady w oparciu o schematy graficzne.
Problem w tym, że u mnie jest trochę więcej opcji ;)

Pomyślę jak to zrobić, przyjrzę się jeszcze jak to jest w FC, tylko w najbliższy weekend wyjeżdżam na chwilę, więc to chwilę potrwa. Zobaczę też co koledzy testujący grę (pod)powiedzą.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
spitamenes
Appointé
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 10:43

Re: Mam pytanie o skrót zasad?

Post autor: spitamenes »

Dzięki z góry za odpowiedz, może jednak wrócę na pola bitew lądowych, na razie męczę Victory at Sea, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Mam pytanie o skrót zasad?

Post autor: Raleen »

Jasne, różnych rzeczy człowiek próbuje :). Ale tak jeszcze zapytam - problem był ze zrozumieniem zasad?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
spitamenes
Appointé
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 10:43

Re: Mam pytanie o skrót zasad?

Post autor: spitamenes »

Chodzi o to by móc zacząć grać tak z marszu i w trakcie gry ewentualnie szukać poszczególnych podpunktów z dodatkowymi zasadami.
Taki skrót całej tury i poszczególnych zasad,a wiem FC nie jest tak rozbudowane jak Ostrołęka.
Coś takiego by móc zacząć grać i gdy się dopiero na czymś zatnie to wtedy sięgać po instrukcję, na pewno przyśpieszyło by to grę i jej poznanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostrołęka 26 maja 1831”