Białołęka 1831

Iganie 1831, Ostrołęka 16 lutego 1807 i inne gry oparte na zasadach systemu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 242 times
Been thanked: 156 times
Kontakt:

Re: Białołęka 1831

Post autor: Raleen » poniedziałek, 18 maja 2020, 20:19

Natomiast ogólnie dla dobrej orientacji w temacie całego powstania "Wojnę polsko-rosyjską 1830 i 1831" Tokarza, którą wspominałeś Jacku, mogę zdecydowanie polecić. Można poczytać nie tylko o tej bitwie, ale o całej wojnie. Akurat do samej Olszynki nie wiem czy jest jedna, dobra monografia, tak jak np. do bitwy pod Ostrołęką czy bitwy pod Iganiami. Ja poprzednio odpisałem ze swojej perspektywy, bo i tak korzystam z różnych rzeczy (a przynajmniej staram się).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
jacus1944
Caporal-Fourrier
Been thanked: 2 times

Post autor: jacus1944 » poniedziałek, 18 maja 2020, 21:37

Odnośnie Olszynki przejrzałem dzisiaj na szybko internet i faktycznie monografii o tej bitwie jest jak na lekarstwo. Znalazłem taki tytuł "Olszynka Grochowska 1831" Kucharski Wojciech i kupiłem, zobaczymy...Ryszard dzięki za wskazówki, uzupełnię wiedzę i dam znać co tam wymyśliłem :-)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » poniedziałek, 18 maja 2020, 21:41

No proszę, znalazłeś coś nowego. Nie mam pojęcia jak z jakością, ale pewnie się zainteresuję. Wygląda na napisaną przez pasjonata (sam opublikował swoje dzieło).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Mariusz
Lieutenant-Adjudant-Major
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Post autor: Mariusz » wtorek, 19 maja 2020, 20:06

Mnie też ta książka zainteresowała. Jak przeczytasz podziel się wrażeniami :)

Co do gry, jakakolwiek opcja by nie zwyciężyła, kibicuję, żeby ukazała się jak najszybciej.
Alea iacta est.
jacus1944
Caporal-Fourrier

Post autor: jacus1944 » czwartek, 28 maja 2020, 12:12

Jestem już po lekturze książki Olszynka Grochowska 1831. Przyznam, że przed zakupem nie zrobiłem rozeznania co do wydawnictwa, autora itd. i zależało mi, żeby (w oczekiwaniu na pozycje Tokarza) dostać jakąś alternatywę, bo do kupienia w internecie pozycji o bitwie prawie w ogóle nie ma. Pierwsze 97 stron książki to opis przyczyn powstania, armii Królestwa Polskiego, armii rosyjskiej itd. Następnie dość szczegółowy opis terenu całej równiny praskiej i to chyba jedyna fajna rzecz w tej pozycji. Okazuje się, że spośród ponad 230 stron, opis bitwy zajmuje ok. 40 z tym, że książka ma format A5 i przy czcionce nr 12 i dość wysokiej interlinii tekstu na stronie nie jest zbyt wiele. Do tego dochodzi fakt, że na kilku stronach znajdują się w przypisach krótkie życiorysy polskich dowódców, które zajmują niekiedy prawie całe strony. Ponadto z opisu bitwy w zasadzie wynika, że gdyby przed godz. 13 Chłopicki nie został ranny to była bardzo duża szansa na rozbicie Rosjan w wielkim kontrataku wojsk polskich. Praktycznie następny akapit mówi już o tym, że nagle o godz. 15 cała armia polska cofa się w kierunku Pragi...książka kończy się jakimś podsumowaniem, ale nie dałem rady dokończyć i już nie dokończę.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » czwartek, 28 maja 2020, 13:30

Dzięki, zaoszczędziłem trochę kasy, ale jak się kiedyś spotkamy, to i tak chętnie rzucę okiem choćby na te fragmenty o terenie.

jacus1944
Caporal-Fourrier

Post autor: jacus1944 » czwartek, 28 maja 2020, 14:37

Jasne. Dodam jeszcze, że kupując tę książkę chciałem też sprawdzić o jakie źródła opierał się autor. Okazuje się, że jest kilka pozycji, które pewnie warto w przyszłości przejrzeć...
El Caudillo
Towarzysz
Has thanked: 1 time

Post autor: El Caudillo » poniedziałek, 1 czerwca 2020, 09:50

Kolegom jenerałom polecam lekturę "Opisanie bitwy grochowskiej" gen. Wojciecha Chrzanowskiego, jednego z ważniejszych sztabowców armii powstańczej w wojnie 1831 roku. Przejżyjcie także przedmowę, w której sam Wacław Tokarz prostuje nieścisłości i pomyłki Chrzanowskiego. Starcia pod Bialołęką opisane na stronach 60-80.

https://polona.pl/item/opisanie-bitwy-g ... ,ODA2NzI1/
jacus1944
Caporal-Fourrier

Post autor: jacus1944 » poniedziałek, 1 czerwca 2020, 19:57

Jestem po wstępie. Zanosi się na poważną lekturę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostrołęka 26 maja 1831”