Iganie 1831

i inne gry oparte na jej zasadach

Re: Iganie 1831

Postby Raleen » Monday, 29 January 2018, 13:14

W ostatni weekend w Katowicach odbyły się pierwsze rozgrywki testowe w "Iganie 1831". Dziękuję za gościnę i bardzo intensywny wargamingowy weekend Cadrachowi. Zagraliśmy trzy razy, sporo dyskutowaliśmy tak o bitwie od strony historycznej, jak i o scenariuszu. Powinno być z tego wiele dobrego dla gry. Niżej kilka zdjęć (nie miałem niestety dobrego aparatu, więc jest ich niewiele i jakość pozostawia do życzenia, ale co nieco powinno być widać).

Image

Image

Image

Image

Image
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Postby Kristo.kk » Monday, 29 January 2018, 13:58

Trzy jednostki z efektywnością 10 robią wrażenie.
Artyleria z dziesiątką strzelająca w bok ma 4 przesunięcia. Rzadko będzie pudłowała. Pięknie. :P
Kristo.kk
Lieutenant

Postby clown » Monday, 29 January 2018, 15:48

Ładnie, ale te "wymiona"...
Byłbym za jakimś "lżejszym" zaznaczeniem różnicy terenowej. Może same kreski wskazujące kierunek spadku terenu?
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
clown
Général de Division Commandant de place

Postby Radosław Kotowski » Monday, 29 January 2018, 18:26

Hmm. "Wymiona". Ja nie mam takich skojarzeń :)
Jak my tu przetrwaliśmy?
Radosław Kotowski
Chui

Postby cadrach » Tuesday, 30 January 2018, 13:51

Na zdjęciach wygląda to bardziej wymionowato, niż w rzeczywistości. Albo też po kilku godzinach patrzenia się na planszę przestałem na to zwracać uwagę.

Jeśli chodzi o jednostki z efektywnością 10, to są to kosy niemiłosierne. Niestety, na dwie partie Polakami, jakie zagrałem, artylerzyści Bema uciekali w pierwszym etapie, wobec czego wracali do dział w okolicach 5, kiedy i tak już nie mogą wiele strzelać. Podobnie działo się z jednym dywizjonem ułanów - ten sam scenariusz. Dzięki efektywności 10 ułanami można operować w miarę skutecznie na prawym skrzydle, tym najbardziej narażonym na ostrzał zza rzeki. W czasie walki z rosyjską kawalerią starcia skończone porażką i wycofaniem Polaków kończą się zwykle tylko dezorganizacją ich szyku. Etap - dwa, i ułani są znowu gotowi. Niestety, to tylko dwa żetony. Z kolei o Mazurach nie ma nawet co mówić, efektywność na poziomie Rosjan, a liczebność "polska".
Nie bądź obojętny! Dołóż swoją cegiełkę do upadku patriarchatu!
cadrach
Lieutenant-Adjudant-Major

Postby stanley » Thursday, 1 February 2018, 16:52

Są żetony, jest mapa to w jakiej formie zostanie wydana ta gra?
stanley
Carabinier

Postby Raleen » Thursday, 1 February 2018, 17:54

clown wrote:Ładnie, ale te "wymiona"...
Byłbym za jakimś "lżejszym" zaznaczeniem różnicy terenowej. Może same kreski wskazujące kierunek spadku terenu?

Postaram się jeszcze coś zrobić z "wymionami". Co do zmiany grafiki mapy na kreskową, wydaje mi się, że trochę na to za późno, poza tym chciałbym, żeby grafika mapy nawiązywała do "Ostrołęki".
stanley wrote:Są żetony, jest mapa to w jakiej formie zostanie wydana ta gra?

Nie chciałbym przesądzać już w tej chwili, ale wydaje mi się, że w tym przypadku pudełko nie jest potrzebne.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Postby stanley » Thursday, 1 February 2018, 18:25

Ale jako osobna gra, a instrukcja wersja z Ostrołęki czy nowa z poprawkami?
stanley
Carabinier

Postby Raleen » Thursday, 1 February 2018, 22:01

Poprawek czy raczej zmian by nie było wiele, więc chyba ta z Ostrołęki.

Raleen
Colonel Général

Postby Raleen » Friday, 9 February 2018, 15:19

Kolejna rozgrywka za nami. Oto jak pod Iganiami radził sobie Robert Sypek. Sytuacja w połowie 5 etapu (Robert grał Polakami):

Image

Raleen
Colonel Général

Postby Raleen » Wednesday, 21 February 2018, 21:17

Uprzejmie donoszę, że "wymiona" na planszy zostały zmodyfikowane. Mam nadzieję, że ci, którym one przeszkadzały, będą usatysfakcjonowani.

Raleen
Colonel Général

Postby stanley » Wednesday, 21 February 2018, 22:22

One jednak miały to coś. :oops:
stanley
Carabinier

Postby Radosław Kotowski » Thursday, 22 February 2018, 19:34

Mi też się podobały. Wszystko przez Clowna :(
Jak my tu przetrwaliśmy?
Radosław Kotowski
Chui

Postby clown » Friday, 23 February 2018, 08:37

I co teraz? Nie kupicie gry? :lol: zawsze możecie zamówić u Raleena poprzednią wersję ;]
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
clown
Général de Division Commandant de place

Postby kolosm » Friday, 23 February 2018, 14:12

Przepraszam za pewnie banalne pytanie, ale czy Iganie są lepszym (łatwiejszym, mniejszym, przystępniejszym) wyborem na początek dla raczkującego w systemie 1831?
Z tego co widzę po mapie i ilości jednostek to tak ale wolałbym mieć potwierdzenie. Dzięki!
kolosm
Carabinier

PreviousNext

Return to Ostrołęka 26 maja 1831