AK 47 Republic

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

AK 47 Republic

Post autor: AWu »

Stałem się ostatnio szczęśliwym posiadaczem owego systemiku produkcji PeterPiga, jest to mój pierwszy kontakt z firma w ogóle
podręcznik jest zestawem kserowek na różnokolorowych kartkach
Jednak zasady są opisane prosto i przejrzyście, z jednym małym wyjątkiem który wynika z updejtowania zasad do poziomu pierwszego z dodatków- o czym niżej.

Same zasady z założenia nie są historyczne, ale całkiem nieźle się nadają do opisania historycznych konfliktów bowiem \dobrze na założonym poziomie abstrakcji oddają specyfikę brudnych małych afrykańskich wojenek. jednak autorzy na samym początku stwierdzili ze traktują przedmiot z przymrużeniem oka co jest widoczne w całych zasadach kompozycji armii i przygotowywania do gry.

Otóż tworzenie armii zaczyna się od losowego wygenerowania flagi, nazwy kraju, z którego "armia" pochodzi oraz wygenerowania nazwy frakcji do której należy z zestawu określeń, co daje efekty w stylu Marxistowska Falanga Pokoju

Następnie gracz wybiera sobie rodzaj politycznego ustroju który jest podstawa tworzenia armii, oraz dyktuje to co może się w niej znaleźć
Podstawowa gra zawiera w sobie ruch religijny, dyktaturę, ruch masowy (nacjonalistyczny lub komunistyczny), państwo białych post kolonialnych osadników, oraz państwo klienckie jakiegoś supermocarstwa
- prócz dostępności oddziałów typ polityczny determinuje tabele działalności politycznej każdego gracza - która jest unikalnym dla systemu rozwiązaniem

Przy tworzeniu armii musimy przeznaczyć od 25 do 90 punktów na działalność polityczna, która może nam przynieść wymierne korzyści, lub wręcz przeciwnie, ale raczej prócz sytuacji bardzo pechowych się zawsze opłaca. Taka tabela jest prostym wykresem ze strzałkami, dającym zwykle w jednym miejscu wybór jednej z dwóch ścieżek, a składającym się z od 3 do 5-6 kolejnych etapów, który każdy kolejno idąc za strzałkami musimy opłacić z punktów strategicznych. Każdy taki etap uprawnia nas do rzutu kostka w mini tabelce dający nam jakiś pozytywny efekt, wzmocnienie sił lub osłabienie sił przeciwnika, ale daje tez czasem szansę na jakiś pechowy wynik osłabiający nasze siły. Przy czym niektóre z efektów są bardzo silne, np: eliminacja 1/5 armii przeciwnika, lub dodatkowe 100-120 punktów do armii (w sytuacji, w której gra się normalnie na 600 punktów to naprawdę sporo).
Każdy taki etap w tabeli kosztuje nas losowa ilość punktów politycznych, od 4K6 punktów aż do 10D6, dlatego nigdy nie możemy być pewni etapu, do którego będziemy mogli dotrzeć w tabeli, a zwykle im dalej tym lepiej.

Sam system gry jest prosty, atak składa sie z rzutu 2 kośćmi zmodyfikowanymi przez szereg czynników i porównywanego z rzutem 1 kością celu . Jeśli wynik wynosić 6 lub więcej cel jest eliminowany, jeśli równo 5 - cel jest przygnieciony ogniem (co sprawia ze traci turę działania), a wynik niższy oznacza atak nieskuteczny.
Jednostki wojskowe także są abstrakcyjne, czołg odróżnia od piechoty zasięg ataku, modyfikator +2 do rzutu na atak (co symuluje działo), i modyfikator -2 od rzutu na atak przeciwnika (co symuluje pancerz). W świetle systemu jest też obojętne jaki konkretnie typ czołgu posiadamy, czołgi różnią się tylko typem działa które maja, wyróżnione są czołgi ze starym działem oraz czołgi z najmowymi działami, które różnią się kosztem oraz zasięgiem. System jest bardzo prosty, ale płynny i dający całkiem niezłe odwzorowanie bitwy w afrykańskich klimatach.

każda jednostka ma 1 z 3 klas wyszkolenia
-milicja - najmniej przydatna bojowo (modyfikator -1 do wszystkiego praktycznie)
-regular
- profesjonalista (+ 1 i kilka dodatkowych modyfikatorów)
Cena punktowa jednostek rożni się dla każdego typu, ale tu ciekawostka nie zawsze milicja ma najtaniej. na przykład ciężarówka kosztująca normalnie 10 punktów, kosztuje milicje 15 punktów - co ma oddać rzadkość występowania transportu w formacjach milicji. Niektóre odziały występują nie we wszystkich rodzajach. Np.: śmigłowce zawsze muszą być profesjonalną załogę.

System TOE tez jest abstrakcyjny, Armia dzieli się na 5 do 6 oddziałów, które mogą mieć całkowicie mieszany skład - takie mini kampfgrupy , jedynym warunkiem jest to ze w takim oddziale wszystkie jednostki kusza mieć taka sama klasę wyszkolenia

Ruch jednostek, co ciekawostka jest tez losowy, nie ma stałych zasięgów ruchu lecz co turę wykonuje się rzut kostka

Każda jednostka ma tez startowo 3 punkty morale - po nieudanym teście morale jednostka traci 1 punkt morale. prócz normalnych testów wynikających ze strat i temu podobnych rzeczy każdy z graczy nominuje jedna jednostkę przeciwnika do której strzelano już w tej bitwie (ale nie koniecznie w tej turze) i nakazuje jej wykonanie testu morale
Może to doprowadzić do ucieczki oddziału bez ponoszenia strat, co jest niezłym dodatkowym mechanizmem urealniającym specyfikę walki afrykańskich milicji

Generalnie grę mogę polecić, choć jak na swój poziom wydania jest stosunkowo droga
podręcznik kosztuje 10 funtów + 6 funtów dodatek (wprowadzający elementy uwzględnione już w podręczniku, jak i część całkiem nowych - wynika to z połączenia 2 dodatków w jeden, i późniejszego włączenia pierwszej części do zasad podstawowych) co w sytuacji kserowke zbindowanych plastikowym laczkiem jest kwota dość spora. Dodatek jednak warto kupić oczywiście powodu zawarcia oczywiście nim dodatkowego setingu walki oczywiście Libanie oczywiście latach 80 tych, oraz Afryki AD 1990-2000


Producent oczywiście poleca swoje modele w skali 15 mm, jednak w system można grac w dowolnej skali

Na grupie dyskusyjnej jest dostępnych wiele wariantów, np: pierwszo-wojenny, 2 wojenne, z Wietnamu

Jednak nie sprawdzałem jakości tych modyfikacji, a sam system jest bardzo dostosowany do wymogów settingu. Wartość symulacyjna walk w innej sytuacji bez sporych zmian jest dyskusyjna.
Jednak w systemie chodzi przede wszystkim o zabawę. Jak zaznaczyłem na początku gra nie rości sobie symulowania starć rzeczywistych.
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: rrober »

AK 47 raczej trudno nazwać wargamingiem (a tym bardziej wargamingiem historycznym)- w zasadzie może być sklasyfikowana jako gra strategiczna
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

a dlaczegoz to nie wargamingiem?

bo ze historycznym to na pewno nie
Awatar użytkownika
apj
Lieutenant
Posty: 564
Rejestracja: środa, 12 kwietnia 2006, 12:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: apj »

AWu możesz napisać coś na temat rozmiarów podstawek czy też jest całkowita dowolność ?
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

calkowita

co prawda twoorcy twierdza ze 30 na 30 mm
ale dla 15 mm modeli (dla takiej skali jst system - ale to tylko marketing bo skala mu jes tcalkowicie obojetna ;>

swoje obsadzilem na cal na cal, zeby byly uzywalne w innych systemach - a w warszawie taka konwencja zapanowala

CVC i MAModern sa tak montowane lokalnie
Awatar użytkownika
apj
Lieutenant
Posty: 564
Rejestracja: środa, 12 kwietnia 2006, 12:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: apj »

To znaczy że gracie w skali ... ? 6 czy też 10 mm ?
I gdzie w Warszawie, no bo ja też właściwie tu mieszkam i chętnie bym zobaczył rozgrywkę AK47 ;)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

6 mm

grywamy to duzo powiedziane ;>
raczje nie grywamy
ale mamy (ja mamy) zamiar
Bogus_law
Captain
Posty: 833
Rejestracja: sobota, 20 maja 2006, 11:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bogus_law »

W sieci pojawił sie raport z 'bitwy' w tym systemie :
http://bongolesia.blogspot.com/2007/07/ ... atsia.html

niezły :).
Awatar użytkownika
apj
Lieutenant
Posty: 564
Rejestracja: środa, 12 kwietnia 2006, 12:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: apj »

Już za pare dni przyplynie paczka z Kanady z kompletem podreczników do AK 47 Republic :> tak więc AWu szykuj się na potyczki za jakiś czas :D
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

a czemu z kanady ?
nie nabija ci kokosow za wysylke ?

ja kupowalem z UKa
Awatar użytkownika
apj
Lieutenant
Posty: 564
Rejestracja: środa, 12 kwietnia 2006, 12:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: apj »

Z Kanady bo odkupilem je od kolegi z TheMiniaturesPage w Kanadzie gdyz Peter Pig [Wydawca] ma chore podejscie co do kosztow wysylki do Polski ...

Cytuje:
Subtotal £10.00
Current shipping is Shipping £35.00
Your Location : POLAND - change
Currency is British Pound Total £45.00
:shock:

45 GBP !!! za wysylke jednego [!!!] podrecznika do kraju EU !!!

Grrrrrrrrrrrrr !!! :evil:

Tak więc mam oba podręczniki w stanie jak nowe, za jedyne 113 PLN razem z wysyłka ;)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

ej nie zartuj
z Caliver books sie kupuje :>

ale nie pamietam ile zaplacilem
chyba 10+6 +6 (wysylka i durna oplata paypal)
wychodzi mi ze bys oszczedzil ze 20 zl minimum ;>
Awatar użytkownika
apj
Lieutenant
Posty: 564
Rejestracja: środa, 12 kwietnia 2006, 12:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: apj »

Caliver znam i zamawiam :) ale przyjazn i koleżeństwo sa bezcenne ... :D tak więc wspieram kolegę z kraju liścia klonowego. Swoją drogą to był bardzo zainteresowany czy i w co my w ogóle grywamy, zapewne z tymi białymi niedzwiedziami które przecież grasują powszechnie po naszych ulicach.... :rotfl:

A Paypal nie jest wcale be - ja uważam że wręcz przeciwnie. Ostatnio jak płaciłem za towar w Anglii kartą VISA tmiałem niemiłą niespodzianke w banku - mimo że kurs funta spadał to wartość zakupu została przeliczona po raz pierwszy w momencie płatności w Piątek a potem ponownie w Poniedziałek i to przy jeszcze niższym kursie [!] a przy paruset funtach to 'drobna' różnica wyniosła jakieś paredziesiąt PLN na moją niekorzyść w Poniedziałek :/
Natomiast przy PayPal-u nigdy nie miałem tego typu problemów. Fakt że pobierają sobie dodatkową kasę, ale ostateczna kwota jest ostateczna i nie powinna magicznie wzrosnąć później... ;)

Na koniec przyznaj się AWu jakie armie zbierasz do AK47. Muszę przygotować stosowną odpowiedź :>
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

w starym podreczniku do jakiegos RPGa (chyba WODziarskiego)
byl mapa renesansowej europy...

a na niej
Niemcy, czechy i wszystko od lini odry i nysy na wschod to bylo Empire of the Bear...
Awatar użytkownika
apj
Lieutenant
Posty: 564
Rejestracja: środa, 12 kwietnia 2006, 12:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: apj »

Do mojego ukochanego RPGa: Ars Magica, został kiedyś wydany podręcznik 'The Dragon And The Bear' http://www.atlas-games.com/product_tables/AG0260.php
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - od początku XX w.”