Pierwsza wojna światowa Green Miniatures

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Inkub
Colonel en second
Posty: 1425
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: Wawa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Pierwsza wojna światowa Green Miniatures

Post autor: Inkub »

Na blogu zamieściłem opis wstępnej wersji podręcznika gry Pierwsza wojna światowa wydawnictwa Green Miniatures i moje wrażenie odnośnie tejże pozycji.
Zapraszam.
http://miniwojna.blogspot.com/2017/07/w ... olsku.html
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Pierwsza wojna światowa Green Miniatures

Post autor: Sarmor »

Podstawową jednostką w grze jest kompania, podzielona na plutony, symbolizowane zapewne przez pojedyncze podstawki. Zapewne, ponieważ w podręczniku brak jest fragmentu, omawiającego to zagadnienie.
Nie mam teraz możliwości zajrzenia do podręcznika, ale po lekturze nie miałem wątpliwości co do tego, że podstawka reprezentuje pluton lub pojazd.

Co do liczby podstawek/plutonów w kompanii, to informacja ta jest zawarta w listach armii dołączonych do scenariuszy. AFAIK w podręczniku z zasadami nie będzie takich informacji, bo liczba podstawek będzie się zmieniała w zależności od starcia.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Inkub
Colonel en second
Posty: 1425
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: Wawa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Pierwsza wojna światowa Green Miniatures

Post autor: Inkub »

Ja wątpliwości generalnie też nie miałem, niemniej jednak myślę, że ktoś może mieć, zwłaszcza ktoś zaczynający przygodę z wargamingiem historycznym. O składzie kompanii mam wrażenie, że chyba wspomniałem, że w scenariuszach są podane.

Rozmawiałem po publikacji jeszcze z Marcinem, część moich uwag zapewne uwzględni przy ostatecznym składzie. Ogólnie podoba mi się mechanika, myślę, że to będzie przyjemna gra.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Pierwsza wojna światowa Green Miniatures

Post autor: Sarmor »

Zgadzam się, zasady wyglądają na przyjemne i z chęcią je przetestuję. Szkoda, że nie udało się zrobić pokazu na Gladiusie.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
MKG
Adjoint
Posty: 759
Rejestracja: środa, 3 września 2008, 08:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 24 times

Re: Pierwsza wojna światowa Green Miniatures

Post autor: MKG »

GreenMianitures wypuściło dzisiaj dodatek z Legionami!

http://greenminiatures.com/do-pobrania/
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 434 times
Kontakt:

Re: Pierwsza wojna światowa Green Miniatures

Post autor: Torgill »

Wątek przeniesiony tutaj z dawnego działu Konfederacji.
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: Pierwsza wojna światowa Green Miniatures

Post autor: Mordred79 »

Choć system zniknął już ze strony producenta i pewnie nie będzie rozwijany (jeśli ktoś ma przeciwne informacje proszę dać znać) ma tu własny watek, więc jako aktywnie testujący tą grę entuzjasta nie mogę mu pozwolić "zdechnąć".
Zebrałem trochę doświadczeń. Kilka potyczek rozegrałem sam ze sobą a trzy bitwy już z żywym przeciwnikiem. W tej chwili realizujemy minikampanię. Może nie jest porywająco ciekawa, ale pozwala trochę protestować zasady. Po jej rozegraniu niewątpliwie powstaną jakieś "ulepszające" home rules. Jeśli możliwości i czas pozwolą będziemy rozwijać projekt.
Dokładniejsze informacje znajdziecie na moim blogu. https://mordredsminiatures.blogspot.com ... atowa.html
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Pierwsza wojna światowa Green Miniatures

Post autor: Sarmor »

Modele przejmuje Tank Models, może zasady też?
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Pierwsza wojna światowa Green Miniatures

Post autor: Raleen »

Chyba już jakiś czas temu przejął.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: Pierwsza wojna światowa Green Miniatures

Post autor: Mordred79 »

Oni chyba przejęli tylko samochody pancerne. Figurek już od dawna nie było w sklepie Greenminiatures.
Istotą I wojny światowej są jednak walki mas piechoty i to musi być najlepiej w grze odzwierciedlone. Pojazdy opancerzone to swego rodzaju egzotyka. Żałuję tylko, że nie można już kupić Legionów. Potencjał modelarski jest w tym systemie ogromny. Niestety o modele trudno. Wiele zestawów nie jest dostępnych w sprzedaży. Nie ma jednak co narzekać - coś się daje skompletować a do tego w końcu chodzi tu też o kolekcjonowanie...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Pierwsza wojna światowa Green Miniatures

Post autor: Raleen »

Oczywiście, od strony historycznej masz w zupełności rację.

Tylko mam wrażenie, że dla autora systemu najciekawsze były właśnie te samochody pancerne i one były trochę wyeksponowane w tym systemie.

Inna sprawa, że rozmawiałem jakiś czas temu z mądrzejszymi ode mnie jeśli chodzi o ten temat i mało kto zdaje sobie sprawę z roli samochodów pancernych w początkach ich istnienia.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - od początku XX w.”