O serii i systemie "Wrzesień 1939"

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: rrober »

Dziękuję z uzupełnienie. Zgadza się autorem pierwszej koncepcji systemu jest Maciek.
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Raleen »

Nie "pierwszej koncepcji" tylko po prostu systemu. To, że potem różni gracze w ramach pracowni modyfikowali (nie zawsze szczęśliwie) szczegóły systemu dopasowując je do własnych upodobań zasadniczo nic tu nie zmienia. Standardem w przypadku tworzenia gier jest to, że najpierw jest autor, a potem są testerzy, którzy sprawdzają jak system działa i poprawiają szczegóły. Ekipa działająca w pracowni nie była w stanie sama stworzyć zasad dla kampanii wrześniowej i początek systemu był taki, że szef pracowni, Tomasz Kowalczyk zwrócił się do mnie osobiście z propozycją czy bym takich zasad nie opracował, bo ludzie działający u niego w pracowni, którym to wcześniej powierzał, zawiedli. Ja sam będąc zajęty pracami nad swoją grą planszową, a jednocześnie nie będąc pasjonatem kampanii wrześniowej i z racji tego, że lepiej znam się jednak na planszówkach niż na bitewniakach, zaproponowałem jako osobę, która przygotuje system xardasa jako doświadczonego gracza figurkowego, interesującego się i dobrze obeznanego z II wojną światową. On podjął się wtedy tego zadania i opracował system.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: rrober »

Nie będę się spierał, ale to co opracował Maciek i to co jest obecnie to dwie różne fazy życia produktu - oczywiście pełen szacunek dla Maćka za pomysł. Myślę, że nie ma o co kruszyć kopii.
Pozdrawiam,
rrober
WRZESIEŃ 1939

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: WRZESIEŃ 1939 »

Jako osoba koordynująca projekt Historyczna Gra Bitewna WRZESIEŃ 1939 ze zdziwieniem czytam na forum polemikę na temat autorstwa systemu, który aktualnie w częściach się ukazuje. Na żadnym egzemplarzu gry nie ma informacji o autorach, współautorach ani instytucjach wspierających i innych osobach, które pomagały w tworzeniu systemu. Informacja na ten temat znajdzie się w 5 tomie gry.
A tak na marginesie opracowanie podstaw mechaniki to nie jest opracowanie całego systemu gry, który aktualnie się ukazuje.

Bardzo dziękuje za wszelkie uwagi i sugestie dotyczące zastosowanych rozwiązań w grze.
Ostatnio zmieniony czwartek, 15 grudnia 2016, 20:20 przez WRZESIEŃ 1939, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Raleen »

Ze zdziwieniem czytam o praktyce niepodpisywania autora systemu i innych osób współpracujących przy jego powstawaniu na wszystkich egzemplarzach, ale historia wydawania tego systemu pokazuje, że niewiele już jest nas w stanie zdziwić. Dodam, że piszę to jako osoba, która przez lata w dobrej wierze starała się wspierać proces powstawania tego systemu.
Powstrzymam się od dalszych komentarzy do czasu ukazania się całości zasad.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: psborsuk »

Skoro osoby zwiazane z wydawaniem systemu tu zaglądają, to mam gorącą prośbę. Czy możecie zmienić klej, którym przyklejane są dodatki? Przez pewien czas był idealny, łatwo schodzący z okładki i nie zostawiający śladów. Teraz znów pojawił się taki, którego usunięcie równoznaczne jest z jej zniszczeniem.
A przy okazji, drugi numer zasad był już normalnie dostępny w łódzkim empiku.
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: rrober »

Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
skala72
Caporal
Posty: 73
Rejestracja: wtorek, 2 lutego 2010, 23:54
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 34 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: skala72 »

Nie jestem jakimś specem od WG czy też planszówek, ale ... powoli nawracam się i moim zdaniem ten zestaw żetonów i linijek jest porządnie zrobiony.
Pozdrawiam
Skala72


Hobby Store TANKmodels
YT: TankModelsTV
krajarek
Sergent-Major
Posty: 156
Rejestracja: czwartek, 2 września 2010, 08:55
Lokalizacja: Księstwo Siewierskie

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: krajarek »

Fajnie, że już jest ten zestaw (III tom)
Fajnie że już są te żetony i miarki. (znaczniki ran do OiM mogą pasować :) )
Fajnie, że nic się do okładki nie przykleiło, jak ostatnio.
Może uda mi się jeszcze w styczniu wstępnie zagrać. Już sprawdzam, co mam z Polaków, czekam na podstawki, no i... resztę zasad.
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Indar »

Czy opublikowane V tomów to już komplet zasad? Trochę wypadłem z obiegu i zatrzymałem się na 3.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: psborsuk »

Teoretycznie tak, choć nadal nie ma list armii (poza kilkoma przykładami zamieszczanymi na okładkach).
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: anonim »

5 tomów to komplet zasad. W szóstym będzie lista armii polskiej a w siódmym zapewne lista armii niemieckiej.
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: WarHammster »

Ale tu masz żetony, specjalne linijki i łącznik zeszytów ;).
A serio, kupując na raty raz w miesiącu nie odczuwa się utraty tych 140 zł. Z drugiej strony masz rację, zdecydowanie zbyt wiele jak na takie wydanie.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Zeka

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Zeka »

Ponoć są tzw. gratisami ;) A poważnie, podzielam opinię Profesa - sam kupiłem kilka pojazdów do innych rzeczy i stwierdziłem, że z resztą dam sobie spokój (wolę na początku wiedzieć ile i jakich modeli będę potrzebować; zresztą same zasady miały być darmowym dodatkiem do modeli. Potem się urodziło pięć zeszytów zasad, a teraz się okazuje, że nie są kompletne... Oj, przecież są, można grać przykładowymi wojskami pokazywanymi w zasadach...
Awatar użytkownika
skala72
Caporal
Posty: 73
Rejestracja: wtorek, 2 lutego 2010, 23:54
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 34 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: skala72 »

WarHammster pisze:Z drugiej strony masz rację, zdecydowanie zbyt wiele jak na takie wydanie.
Właśnie o to chodziło Tomkowi, że na zasady może sobie pozwolić każdy, ale nie oznacza to, że fajnie by było mieć wydane zasady w całości, w formie książki.
Pozdrawiam
Skala72


Hobby Store TANKmodels
YT: TankModelsTV
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - od początku XX w.”