O serii i systemie "Wrzesień 1939"

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Raleen »

Ja też nie ukrywam, że na to liczyłem Przemosie. Zresztą chyba wszyscy myślimy tutaj podobnie.

Jak bym miał spekulować to moim zdaniem logika wydawcy była taka, przynajmniej tak mi się kiedyś wydawało, że najpierw wyjdą wszystkie potrzebne modele, przynajmniej z tych podstawowych, a potem zasady. Dlaczego? Bo jak szybko wyda zasady, a części modeli nie będzie to ludzie, którzy z natury są niecierpliwi i chcą jak najszybciej zacząć grać, jak już będą mieć zasady, nie będą czekać aż on wyda te modele w ciągu iluś tam miesięcy tylko poszukają u konkurencji. Jak już kupią u konkurencji, to nie kupią u niego. Czyli opóźnienie miało na celu to, żeby nie zepsuć rynku dla tych później wychodzących modeli. A tak póki zasad nie będzie - myślał sobie wydawca - to ludzie będą na razie zbierać i kupować serię jak leci, nie rozglądając się na boki, bo nie będą do końca wiedzieć co i na ile im będzie potrzebne do systemu, skoro samego systemu jeszcze nie ma. Zdaję sobie sprawę, że moją teorię podważają przede wszystkim dwie rzeczy: 1) wydawca po części wydawał modele zupełnie nowe, których nie było na rynku albo były słabej jakości, 2) wydawca wydawał modele mało potrzebne do grania, jak model C2P, a więc modele niszowe, które mógł wydać później, bo nie były graczom niezbędne na początku. Także czas trwania całej operacji podważa jej sens, patrząc na chwilę obecną, choć trzeba tu brać poprawkę, że wydawca miał po drodze problemy techniczne, np. poślizgi z wydaniem figurek piechoty z winy odlewni, które spowodowały opóźnienia.

Wiem jednak jak to jest ze spekulacjami, bo na jednym z for spekulują ostatnimi czasy na temat wzrostu cen polskich Osprey'ów i nieraz to jest tak, że jak człowiek nie zna dobrze realiów to pewnych rzeczy nie jest w stanie ocenić, tak że nie będę twierdził, że tak było czy miało być.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Przemos19 »

Do tej teorii nie pasuje mi właśnie fakt, że brak było tanich i nieskomplikowanych a zarazem dobrych modeli do 1939 roku.
Wyjątki (mają być nieskomplikowane i tanie, zatem odpada żywica oraz czeski Attack w plastiku i ACE w short-runach a także Caesar)
Polacy -
7TP i inne na podwoziu Vickers od Mirage Hobby

Niemcy -
Panzer I Ausf B Italeri (ex esci)
Opel Blitz - Airfix, Italeri (ex ESCI)
Krupp Protze - Revell (ex-Matchbox)
działka z załogami Zvezda
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Raleen »

Podsumowując jakoś naszą wczorajszą ożywioną dyskusję w związku z zapowiedziami wydania (wreszcie!) systemu, myślę, że warto poczekać z ocenami do przełomu października i listopada, to wszyscy zobaczymy jak ostatecznie system wygląda. Mimo tego, że system wychodzi późno, myślę, że ma szansę zaistnieć i zachęcić nowych ludzi do grania, co było jednym z jego podstawowych założeń.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: TommyGn »

Raleen pisze:Jeszcze jedna rzecz: do tych dalszych numerów zasad mają być dołączane podstawki, ale tutaj chyba koncepcja wydawcy jeszcze się nie wyklarowała.
No tak by zasady były za free to było zbyt piękne. Natomiast zdecydowanie uważam, że zasady powinny być z modelami. Nawet 20 złotych za zeszycik z kartami to słono. A potem, no może podstawki. No cóż polityka tej firmy - zarówno kontaktowa [m. in. na stronie i na fb] oraz centusiostwo budzą niesmak, a wydanie reguł po więcej niż roku od startu, woła o pomstę do nieba.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Ogólnie o systemie "Kampania 1939"

Post autor: GRZ »

xardas12r pisze:Prace nad zasadami zostały skończone.
Prace trwają nad poprawą warstwy językowej tekstu, by był ładny, zrozumiały i jasny.
No i poprawiane są wszystkie babole jakie wychodzą w testach. Ja już nad zasadami nie pracuje, co najwyżej poprawiam i przeredagowuję.
wtorek, 26 listopada 2013, 18:57

:lol:
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: psborsuk »

Miałem okazję zagrać na Polach Chwały, i chyba dam systemowi szansę (o ile, rzecz jasna, system da szansę mi w niego zagrać ;) ).

Wedle tego, co zasłyszałem, w najbliższych numerach zagoszczą Hanomagi w wersjach różnych.
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: anonim »

Właśnie na listopad oficjalnie został zapowiedziany 1 zeszyt z zasadami i polską talią rozkazów. W listopadzie też wyjdzie Hanomag 251/1 w wersji A. W 41 numerze planują umieścić niemiecki ciągnik Sd Kfz. 11.
Wiciu
Adjudant
Posty: 228
Rejestracja: niedziela, 19 października 2014, 22:18
Been thanked: 3 times

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Wiciu »

psborsuk pisze:Miałem okazję zagrać na Polach Chwały, i chyba dam systemowi szansę (o ile, rzecz jasna, system da szansę mi w niego zagrać ;) ).
Mógłbyś coś szerzej napisać o wrażeniach z gry?

Ktoś jeszcze grał i chciałby w kilku słowach zrecenzować? :D
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Raleen »

Grać to grali, ale tam się zmieniało do końca, to teraz chyba lepiej poczekać i zobaczyć co z tego ostatecznie wyszło ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: rrober »

Raleen pisze:Grać to grali, ale tam się zmieniało do końca, to teraz chyba lepiej poczekać i zobaczyć co z tego ostatecznie wyszło ;)
To nie zupełnie prawda, że przepisy się zmieniały do końca - chodziło raczej o przetestowanie nowych broni (np. kawaleria pieszo i konno - tak, aby zgodne to było z doktryną i taktyką wrześniową) i nietypowych sytuacji, czyli parametryzację przepisów. A co wyszło? - to ci co jeszcze nie grali, a są lub będą w Warszawie mogą zajrzeć do Stratega (ul. Foksal 11, 4 piętro) i spróbować własnych sił. Zapraszamy.
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Przemos19 »

W takim razie czekamy na zasady, będą w empikach, inmedio itp?
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Raleen »

rrober pisze:
Raleen pisze:Grać to grali, ale tam się zmieniało do końca, to teraz chyba lepiej poczekać i zobaczyć co z tego ostatecznie wyszło ;)
To nie zupełnie prawda, że przepisy się zmieniały do końca - chodziło raczej o przetestowanie nowych broni (np. kawaleria pieszo i konno - tak, aby zgodne to było z doktryną i taktyką wrześniową) i nietypowych sytuacji, czyli parametryzację przepisów. A co wyszło? - to ci co jeszcze nie grali, a są lub będą w Warszawie mogą zajrzeć do Stratega (ul. Foksal 11, 4 piętro) i spróbować własnych sił. Zapraszamy.
Ja wiem od tych co grali testowe rozgrywki w Strategu, że się zmieniało.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: rrober »

Raleen pisze:
rrober pisze:
Raleen pisze:Grać to grali, ale tam się zmieniało do końca, to teraz chyba lepiej poczekać i zobaczyć co z tego ostatecznie wyszło ;)
To nie zupełnie prawda, że przepisy się zmieniały do końca - chodziło raczej o przetestowanie nowych broni (np. kawaleria pieszo i konno - tak, aby zgodne to było z doktryną i taktyką wrześniową) i nietypowych sytuacji, czyli parametryzację przepisów. A co wyszło? - to ci co jeszcze nie grali, a są lub będą w Warszawie mogą zajrzeć do Stratega (ul. Foksal 11, 4 piętro) i spróbować własnych sił. Zapraszamy.
Ja wiem od tych co grali testowe rozgrywki w Strategu, że się zmieniało.
Ok - przyjmuję ich punkt widzenia - dla mnie to była tylko parametryzacja
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: rrober »

Przemos19 pisze:W takim razie czekamy na zasady, będą w empikach, inmedio itp?


Ten sam kanał dystrybucji co dawniej.
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: psborsuk »

Wiciu pisze:
psborsuk pisze:Miałem okazję zagrać na Polach Chwały, i chyba dam systemowi szansę (o ile, rzecz jasna, system da szansę mi w niego zagrać ;) ).
Mógłbyś coś szerzej napisać o wrażeniach z gry?

Ktoś jeszcze grał i chciałby w kilku słowach zrecenzować? :D
Mogę, ale weź pod uwagę to, co napisał Raleen, oraz fakt, iż był to pokaz na konwencie, a więc pewne rzeczy mogły być pominięte, a pewne uproszczone.
Gramy za pomocą kości k10. Do naprzemiennej aktywacji używamy kart, dobieranych na początku rundy w odpowiedniej ilości. Aktywujemy całe plutony.
Grałem Polakami (pluton piechoty, 3 wz.34, ppanc Bofors i hq). Mój przeciwnik miał pluton piechoty, hq, 3 Pzkfwn 35t i (chyba) moździerz. Miałem sporo szczęścia w rzutach, bo 4 kolejne strzały (2x Bofors i 2x wz 34) trafiające 35t na 9+ wchodziły, i po kolei je podpalały (raz unieruchomiły). Potem testy morale Niemców, i w kolejnej rundzie wycofanie.
Ogólne wrażenia na tyle pozytywne, że postanowiłem zainwestować w zasady, i grać. Rozgrywka była dość szybka, prosta (patrz uwaga w pierwszym zdaniu), ciężko mi powiedzieć, ile jest tabelek, gdyż widziałem tylko jedną, wspólną dla obu stron. Dodatkowym plusem (dla mnie) jest fakt, iż jest to system polski.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - od początku XX w.”