O serii i systemie "Wrzesień 1939"

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Been thanked: 3 times

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: GRZ » wtorek, 4 października 2016, 09:46

Indar pisze:To kontynuacja strzelania sobie w kolano przez wydawnictwo. W/g mnie to decyzja która ma zmusić do zakupienia kolejnych numerów gazetki.
O ile będą to faktycznie krótkie odstępy a cena gazetki nie wzrośnie z uwagi na zawartość to jeszcze jestem w stanie rozważyć zakup.
Heh Indar to są oddzielne gazetki. Masz gazetkę z modelem i gazetkę z zasadami. (Tak zrozumiałem Ryśka)

Też ciesze się że odpuściłem sobie produkty FtF. (Co prawda dopiero po 3 plutonach czołgów :P)
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 132 times
Been thanked: 74 times
Kontakt:

Post autor: Raleen » wtorek, 4 października 2016, 10:08

Sarmor pisze:To zawsze "coś więcej", ale te karty są niezbędne do grania, więc w sumie nie są żadnym dodatkiem (tyle dobrze, że nie chcą sprzedawać ich osobno ;) ).
Do pełnego porównania dobrze byłoby znać jeszcze ilość stron.
Z kartami chodziło mi o porównanie cenowe.
Stron chyba ma być 12-15 (na jeden zeszyt), ale jeszcze tam są zdjęcia, jakieś dodatkowe opisy czy wstawki historyczne. Nie wiem jak ze scenariuszami, więc nie chciałbym podawać błędnych informacji, tak że z pełnym porównaniem wstrzymałbym się chociaż do czasu aż wyjdzie pierwszy numer. Bierz też pod uwagę, że wydawca bywało, że w ostatniej chwili coś zmieniał - stąd też moja wstrzemięźliwość.

Gazetki są oddzielne i niezależnie od nich mają wychodzić modele.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Kontakt:

Post autor: Sarmor » wtorek, 4 października 2016, 10:34

Raleen pisze:Z kartami chodziło mi o porównanie cenowe.
To ja się upewnię: chodziło o to, że za 100 zł dostaniemy podręcznik i 2 talie kart, czy że talie kart będą osobno?
Raleen pisze:Stron chyba ma być 12-15 (na jeden zeszyt)
Jeśli tak będzie, to podręcznik wypadnie słabo w porównaniu do konkurencyjnych produktów. Ale poczekajmy, aż się ukaże.
"For when countries are in conflict, then we find the soldier's part
Is to clean up all the troubles that the politicians start."

The Node / Sturmovik Commander PL Zapraszam!
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Kontakt:

Post autor: Przemos19 » wtorek, 4 października 2016, 11:17

Chyba, że 12-15 stron zasad i ponadto strony z ilustracjami itp jak w produktach GW ;)
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Kontakt:

Post autor: Indar » wtorek, 4 października 2016, 11:42

Tak patrzę na cały proces wydawniczy i odnoszę wrażenie że wydawca nie jest zainteresowany tym żeby system "był grany".
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » wtorek, 4 października 2016, 12:08

Sarmor pisze:To ja się upewnię: chodziło o to, że za 100 zł dostaniemy podręcznik i 2 talie kart, czy że talie kart będą osobno?
O to mi właśnie chodziło, że mają być razem. Inaczej to co pisałem wcześniej o cenie nie miałoby sensu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
ShVagYeR
Enfant de troupe

Post autor: ShVagYeR » wtorek, 4 października 2016, 12:17

Hm. Może to dlatego, że doświadczenie z wargamingiem mam praktycznie zerowe (chyba że liczymy WH40k ale to zupełnie inna "historia"), ale w ogóle mi nie przeszkadza taki plan wydania zasad. Wsadzę sobie w segregator albo dam do oprawienia te 5 zeszytów i też będzie dobrze. Wydaje mi się, że ważniejszy jest szybki dostęp do zasad w czasie rozgrywki i ogólna "poręczność" rulebooka, niż wspaniałe wydanie w twardej oprawie. :)
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Kontakt:

Post autor: Przemos19 » wtorek, 4 października 2016, 12:30

Jakby GW wydało rulebook (nie mówie o dexach) w ten sposób, to hejt byłby niesamowity :)
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » wtorek, 4 października 2016, 12:37

Mnie się wydaje ogólnie, że oczekiwania doświadczonych graczy mogą się w ocenach rozmijać z oczekiwaniami tych, którzy zbyt wiele nie grali i do których w znacznej mierze jest adresowany ten system. Zobaczymy jak to będzie. Na pewno występuje też naturalne zmęczenie tematem, tzn. tym, że ten system tak długo wychodzi.

Awatar użytkownika
Jarek
Général de Division Commandant de place
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Post autor: Jarek » wtorek, 4 października 2016, 12:44

To, że już dawno mam za sobą stan irytacji systemem wydawania tej gry, pozwala mi dostrzec zalety.
Kilka gazetek w segregatorze ułatwi "obsługę" zasad w trakcie gry.

Odnoszę to np. do podręcznika Ogniem i Mieczem Wargamera. Wielka księga, którą aż żal taszczyć i wertować w zazwyczaj trudnych warunkach w trakcie gry. Strasznie się niszczyła, na szczęście dokupiłem drugi egzemplarz z demobilu, już trochę zniszczony, ale przynajmniej ten z dedykacjami autorów bezpiecznie siedzi na półce.

Druga sprawa - zakup na raty, czasem ciężko wysupłać jednorazowo 150 zeta na książkę.

Czy to strzał w stopę? Po wielu opiniach przeczytanych w recenzjach - powinni już mieć odstrzelone obie nogi. Na szczęście wydają dalej.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Kontakt:

Post autor: Sarmor » wtorek, 4 października 2016, 12:45

Raleen pisze:Inaczej to co pisałem wcześniej o cenie nie miałoby sensu.
Mnie też wcześniej chodziło o kwestię ceny. ;)
2 talie kart to zawsze jakiś plus, ale po pierwsze nie da się bez nich grać, po drugie 75 stron + 2 talie za 100 zł to nie jakaś wyjątkowo atrakcyjna cena (ale też nie szczególnie wysoka, dość standardowa jak na grę bitewną, choć przy innym formacie wydania).
ShVagYeR pisze:Wydaje mi się, że ważniejszy jest szybki dostęp do zasad w czasie rozgrywki i ogólna "poręczność" rulebooka, niż wspaniałe wydanie w twardej oprawie. :)
Kłopot w tym, że poręczny podręcznik do konkurencyjnego Battlegroup (tylko chyba bez list armii) to 50 zł, w przypadku Bolt Action też jakoś podobnie (+/-20 zł, bo jest dodatkiem do startera i trzeba go kupić z drugiej ręki). I nic nie trzeba oprawiać. ;)

Zaletami Września pozostają język i dostępność w sklepach nie-branżowych (choć w dobie internetu to drugie nie wydaje mi się bardzo istotne).
"For when countries are in conflict, then we find the soldier's part
Is to clean up all the troubles that the politicians start."

The Node / Sturmovik Commander PL Zapraszam!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » wtorek, 4 października 2016, 12:50

Sarmor pisze:dostępność w sklepach nie-branżowych (choć w dobie internetu to drugie nie wydaje mi się bardzo istotne)
Tutaj znów, jak dla kogo, dla kogoś kto już bawi się w gry bitewne jakiś czas - pewnie jest tak jak piszesz, a dla zielonych w temacie może być istotne.

Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Been thanked: 3 times

Post autor: GRZ » wtorek, 4 października 2016, 13:06

Niby tak, ale wystarczy krótkie googlanie nawet nie żeby znaleźć sklep a jakieś forum i bardziej doświadczeni bitewniakowcy pomogą.

Kwestia ceny jest dość zabawna. Dla jednego to nic, drugi musi zbierać na podręcznik. Zanim jednak zasady nie wyjdą ciężko oceniać czy są warte takiej kwoty. Zarówno zawartość jak i wydanie. Jeśli jednak jakość będzie taka jak zeszyty dorzucane do modeli żeby można było płacić mniejszy podatek to nie wróżę temu projektowi szczęścia poza zupełnie zielonymi zbieraczami.
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » wtorek, 4 października 2016, 13:36

Jako prowadzący forum chciałbym, żeby tak było, że wszyscy zainteresowani a niewiedzący jaką grę wybrać przychodzą do nas na forum po radę. To bardzo miła perspektywa. I w jakiejś części to jest prawda, ale w jakiejś (pewnie znacznej) części nie jest.
GRZ pisze:Zanim jednak zasady nie wyjdą ciężko oceniać czy są warte takiej kwoty.
I tu się z Tobą w pełni zgadzam. Jak zasady okażą się dobre, to wszystko inne zejdzie na daleki plan.

Mało kto już pamięta jak było z "Ogniem i Mieczem". Ja kiedyś w wywiadzie z Sosną za radą kolegów zainteresowanych tematem zadałem mu pytanie o to czy i kiedy w ogóle wyjdzie zapowiadany od kilku lat system "Ogniem i Mieczem"... Wyszedł akurat parę miesięcy po tym.

misiek82
Adjudant-Major

Post autor: misiek82 » wtorek, 4 października 2016, 13:50

Tyle że było demo OiM, a Wrześniowcy nawet się nie starają, by wypuścić serię zasad na próbę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - od początku XX w.”