Kampania Cypryjska

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Przemek Wieczorek
Caporal-Fourrier
Posty: 84
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2008, 14:36
Lokalizacja: Wawa, Tarchomin
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Przemek Wieczorek »

Czołem,

Chciałbym aby Siły Samoobrony Turków Cypryjskich były "strategicznie" dowodzone przez gracza Tureckiego (w rzeczywistości są pod zwierzchnictwem tureckim) a ja bym dowodził nimi na poziomie "taktycznym" czyli już na samym stole. Z racji tego że wszystko wskazuje na to że będę sędziował, unikniemy przypadków że moje wojaki będę nagminnie trafiały w najsłabszy punkt Greków, hehe. Sędziowanie odbieram jako niezły fun ale wszelkie uwagi są mile widziane.

Co do terenów to proponuję utworzyć oddzielny wątek na którym podzielimy się uwagami i projektami. Czasu mamy w sumie dużo ale nie można zapomnieć że większość z nas ma do pomalowania całą armię.

Pozdrawiam, Przemek
Przemek Wieczorek
Caporal-Fourrier
Posty: 84
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2008, 14:36
Lokalizacja: Wawa, Tarchomin
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Przemek Wieczorek »

Mamy na czym się wzorować

http://arcticstrike2013.blogspot.com/

Przemek
Kadzik

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Kadzik »

Przemek Wieczorek pisze:Chciałbym aby Siły Samoobrony Turków Cypryjskich były "strategicznie" dowodzone przez gracza Tureckiego (w rzeczywistości są pod zwierzchnictwem tureckim) a ja bym dowodził nimi na poziomie "taktycznym" czyli już na samym stole.
Douch! Ja gram dla przyjemności malowania, przesuwania figurek i turlania kostkami, bo dowódca/taktyk/strateg ze mnie marny. Ofensywa Turecka może więc utknąć przeze mnie już na samym początku :P
Co do terenów to proponuję utworzyć oddzielny wątek na którym podzielimy się uwagami i projektami. Czasu mamy w sumie dużo ale nie można zapomnieć że większość z nas ma do pomalowania całą armię.
Terenowo powinno pójść dość łatwo zważywszy na jeszcze mniejszą skalę O8.


BTW: postuluję by Turcja nie szła ku Islamowi. Bardziej IMHO prawdopodobne jest, by władzę przejęli skrajni nacjonaliści. To nawet bardziej uprawdopodobnia załatwienie kwestii cypryjskiej. Wydaje mi się, że Islamiści skupiliby się na wschodzie.
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: xardas12r »

Zauważ, że w moim ramowym przedstawieniu fabuły agresorem jest republika Cypru, dlatego że islamiści skupili się na wschodzie ;)
Obrazek
Kadzik

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Kadzik »

xardas12r pisze:Zauważ, że w moim ramowym przedstawieniu fabuły agresorem jest republika Cypru, dlatego że islamiści skupili się na wschodzie ;)
Oj tam, oj tam :P
Kadzik

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Kadzik »

To mam jeszcze pytanie o wielkości sił. Jedna podstawka to 1 pluton, tak? Dużo tych plutonów będzie potrzebne. Naprawdę nie znam się na współczesnym polu walki, a jeszcze mniej na CWC i nie wiem jak to powinno działać.
Chciałbym robić 14. Brygadę Pancerną na M48 wspartą piechotą zmechanizowaną w zmodernizowanych M113. No i nieco Cobr :)
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: xardas12r »

Ostatnia moja bitwa była na 2k. Teraz będzie jeszcze śmieszniej ba na takie punkty to może zmieści się kompania czołgów. Raczej całej brygady na stole nie zobaczysz.
Obrazek
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 541 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Umpapa »

BTW: postuluję by Turcja nie szła ku Islamowi. Bardziej IMHO prawdopodobne jest, by władzę przejęli skrajni nacjonaliści. To nawet bardziej uprawdopodobnia załatwienie kwestii cypryjskiej. Wydaje mi się, że Islamiści skupiliby się na wschodzie.
Serio pisząc, bardziej prawdopodobna jest gospodarczo->polityczna degrengolada Grecji (i Cypru), staczanie się kraju poprzez koalicję rewolucyjnych neostalinowców aż po reakcyjny faszystowski pucz wojskowy (elewowie się już buntowali).
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Kadzik

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Kadzik »

xardas12r pisze:Ostatnia moja bitwa była na 2k. Teraz będzie jeszcze śmieszniej ba na takie punkty to może zmieści się kompania czołgów. Raczej całej brygady na stole nie zobaczysz.
Nie bardzo mnie oświeciłeś niestety :( Podstawka to pluton tak? Czyli przy 2k punktów wystawię kompanię pancerną ergo 3 podstawki czołgów? Jakoś mało....
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: xardas12r »

T-80 kosztuje ~500pkt ;)

Starsze wozy są tańsze.
Jedna podstawka=pluton
Obrazek
Kadzik

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Kadzik »

Ja źle patrzę? T-80 w liście sowieckiej to 280 pkt....
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Sarmor »

Kadziku, szukałeś czegoś na ACV 300, widziałeś to? http://www.picoarmor.com/pages/product_ ... p?pid=1771
W zasadzie ten sam pojazd, a przynajmniej baza (i tak nie widać, co do niego Turcy wsadzili).
xardas12r pisze:Jedna podstawka=pluton
Czyli 3 czołgi, na podstawce 4x4. No, Kadziku, nie tak łatwo będzie schować na niej 3 pięciogroszówki, żeby to jakoś wyglądało. Ale da się. ;)
TheNode.pl – zapraszam!
Kadzik

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Kadzik »

Sarmor pisze:Kadziku, szukałeś czegoś na ACV 300, widziałeś to? http://www.picoarmor.com/pages/product_ ... p?pid=1771
W zasadzie ten sam pojazd, a przynajmniej baza (i tak nie widać, co do niego Turcy wsadzili).
Super! Dzięki wielkie, nada się doskonale.

Czyli 3 czołgi, na podstawce 4x4. No, Kadziku, nie tak łatwo będzie schować na niej 3 pięciogroszówki, żeby to jakoś wyglądało. Ale da się. ;)
Da się :)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Sarmor »

Obrazek
British Forces Cyprus.

Liczebność: ~3,000 ludzi, z czego 1,260 liniowych żołnierzy armii, do tego żandarmeria, personel RAFu, itd.
Podstawowa broń piechoty: L85A2, L7A2, moździerze L16 81mm, Milan/Javelin, najprawdopodobniej Starstreak.
Jednostki: batalion lekkiej piechoty, eskadra śmigłowców RAF w Akrotiri, batalion lekkiej piechoty w Dhekelii.
Pojazdy: Jackal, Land Rover, Spartan (w zasadzie żadnego nie jestem pewny).

Choć jednym z celów BFC jest wspomaganie sił UNFICYP, to w obliczu nieuchronnego konfliktu Brytyjczycy koncentrują się na swoim podstawowym zadaniu - ochronie baz wojskowych. Nowy islamski rząd turecki budzi pewne niepokoje w Londynie, jednak jego zamierzenia nie są póki co znane. Z kolei atak ze strony sił cypryjskich nie wydaje się szczególnie prawdopodobny (bądź co bądź zagraniczne bazy wojskowe są dobrym źródłem zarobku), lecz w razie jakiegokolwiek incydentu BFC są gotowe należycie nań odpowiedzieć.

Mam taki pomysł, by pula dostępnych jednostek brytyjskich w trakcie kampanii się zwiększała wraz z eskalacją konfliktu, czyli upływem rund kampanii (1 runda to stoczenie bitew wszystkimi siłami na mapie). Oczywiście mam na myśli wyłącznie wybór jednostek, bez zmiany punktów, na jakie toczą się starcia.
Mój pomysł na dobór jednostek w kampanii, oparty bardziej na gdybaniu (i całkiem przyjemnej stronie Ministry of Defence), jest taki:
- na początku Brytyjczycy dysponują piechotą, moździerzami, Milanami/Javelinami (nie robi różnicy, bo mają te same współczynniki), pieszymi Starstreakami i Land Roverami i/lub Spartanami (zwiad i transport),
- po pierwszej rundzie Brytyjczycy dostają wsparcie samolotów Tornado i/albo Typhoon startujących z bazy Akrotiti lub lotnisk na kontynencie (włoskich? coś takiego było przerabiane podczas wprowadzania strefy zakazu lotów nad Libią),
- później* przypływa wsparcie Royal Navy - do wyboru są Artillery (Naval) i śmigłowce Lynx należące do Fleet Air Arm (nadal nie mogę uwierzyć, że na brytyjskich lotniskowcach nie ma już samolotów),
- ostatnia* fala to wsparcie lądowe: Scimitar, Spartan, Spartan MCT, FV432?, Warrior?, Apache? (tu kierowałem się też wyborem modeli od O8).

*Ilość tur jest do ustalenia, nie wiem, ile takie wsparcie by płynęło.

Można też uzależnić ilość tur od tego, czy BFC bierze udział w bardzo zaciętych walkach, czy nie.
No i podobny system można wprowadzić dla Turcji (tylko oni mają bliżej, ale np. lepsze czołgi pojawiłyby się z opóźnieniem przy cypryjskim ataku z zaskoczenia) i dla Grecji, o ile ta się w kampanii pojawi.

Czy jest jakaś strona z dodatkowymi jednostkami do CWC? Bo kilku z powyższych pozycji mi brakuje (przede wszystkim samolotów).
TheNode.pl – zapraszam!
Przemek Wieczorek
Caporal-Fourrier
Posty: 84
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2008, 14:36
Lokalizacja: Wawa, Tarchomin
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Przemek Wieczorek »

Dokładnie tak to omawialiśmy z Xardasem.

Na początek tabele z ograniczoną listą sprzętu i początkową pulą punktów (spoko, na początek wystarczy). Z niej zestawiamy siły na pierwszą bitwę. Po bitwie, punkty za stracone jednostki spadają z puli punktów a na następną bitwę możemy wydać tylko tyle ile mamy. Ale bez obaw, co turę dostajemy nowe punkciochy, każda ze stron "historycznie". Lokalne siły powolutku, goście z początku nic (statki się nie teleportują) a potem szerokim strumieniem. Turkom kranik odkręci się turę wcześniej niż Grekom, Amerykanom, Rosjanom, Aztekom i Pigmejom. Tak w skrócie. Jak gracz za bardzo przeholuje to albo walczy tym co ma z puli albo oddaje teren i czeka na nowe punkty. Jak będzie miał za plecami wodę i nie podejmie bitwy to kaput albo interwencja mistrza kampanii :) To mam być zabawa!

Szczegóły jeszcze dopracujemy.

Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - od początku XX w.”