Kampania Cypryjska

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Kampania Cypryjska

Post autor: xardas12r »

Tak mię ostatnio naszło - kampania bornholmska zbliża się powoli do końca. Zacząłem się rozglądać za nowym teatrem działań wojennych.

Mój wzrok padł na niepozorny Cypr. To jest obszar w Europie gdzie stężenie czołgów na km2 jest najwyższe. Mamy tu Armię Turecką, Siły Obronne Tureckiego Cypru, Cypryjską Gwardie Narodową. Ponadto jest baza brytyjska oraz całkiem niedaleka Grecja.

No więc proponowałbym dla mieszkańców Warszawy Kampanię z Mapą. Z modelami O8, bo w Wargamerze kończy się tanie GHQ. Z terminem startu na późne lato.

Wyobraźmy sobie sytuację:

W Turcji armia jest coraz słabsza, nie może już utrzymać tradycyjnego, świeckiego kursu państwa. Dochodzą do władzy skrajni islamiści. W wyniku ciągle rosnącego napięcia międzynarodowego dochodzi do konfliktu turecko-izraelskiego. Na Cyprze także nie dzieje się dobrze. W wyniku polityki finansowej związanej z kryzysem ludność traci zaufanie do systemu bankowego, organizacji międzynarodowych, oraz przede wszystkim - do własnego rządu. Ten ostatni, korzystając z sytuacji globalnej, postanawia ratować swoją pozycję - pada rozkaz dla Gwardii Narodowej. Pragnienie odzyskania straconych ziem jest przecież na Cyprze wciąż żywe...

Znajdą się chętni?

Ja sobie rezerwuję Gwardię Narodową Cypru ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Cisza »

Czemu nie.

Jaka skala?
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Sarmor »

Kuszący pomysł, niestety do połowy czerwca jestem bardzo zajęty. Ale do następnej kampanii bardzo chętnie się przyłączę, zwłaszcza na modelach O8.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: xardas12r »

Jaka skala?
Proponowałem 1:600 O8. GHQ jest coraz trudniej dostępne w PL ;)
Kuszący pomysł, niestety do połowy czerwca jestem bardzo zajęty. Ale do następnej kampanii bardzo chętnie się przyłączę, zwłaszcza na modelach O8.
Na datę startową kampanii proponowałem okolice sierpnia.
Obrazek
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Sarmor »

Jak sierpień, to się zgłaszam. Wziąłbym Brytyjczyków bądź Turków, z naciskiem na tych pierwszych. Tylko będę potrzebował wprowadzenia w konflikt i przede wszystkim w zasady CWC.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: AWu »

Wolałbym coś z po radzieckimi czołgami..
Kadzik

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Kadzik »

Też bym się pisał. Koniecznie Turcję :) Ew. jakie jeszcze kraje mogą być zamieszane w konflikt. Turcja, Cypr i Grecja oczywiście. Izrael, bo blisko. Egipt podobnie? Jak Izrael to USA?

Dwie sprawy jeszcze:
1. Jak podstawkujemy? Robię teraz też modele do Hind Commandera i pewną dozę wymienności chciałbym zachować.
2. Dysponuje ktoś jakimś ciekawym opracowaniem (może to za duże słowo - fajny w miarę szczegółowy opis o jej obecnej sytuacji) o armii tureckiej.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Sarmor »

To ja wyskoczę z podobnym pytaniem, ale o British Forces Cyprus. Znalazłem tylko wykaz jednostek tu: http://en.wikipedia.org/wiki/British_Fo ... _structure
Ale brakuje mi informacji o ich organizacji i wyposażeniu. W razie czego będę pytał na Lead Adventure, tam czasami się specjaliści znajdują.
Kadzik pisze:1. Jak podstawkujemy? Robię teraz też modele do Hind Commandera i pewną dozę wymienności chciałbym zachować.
Spróbuję zrobić podstawki do CWC, w które będzie można włożyć modele zapodstawkowane jak do HC (czyli w moim przypadku na okrągłych podstawkach 17mm), dam znać, co z tego wyjdzie.
Latadła chyba spokojnie możemy podstawkować jak do HC (20x20mm).

@AWu
Poproś xardasa, niech Ci cypryjskie T-80 odstąpi. ;)
TheNode.pl – zapraszam!
Kadzik

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Kadzik »

Spróbuję zrobić podstawki do CWC, w które będzie można włożyć modele zapodstawkowane jak do HC (czyli w moim przypadku na okrągłych podstawkach 17mm), dam znać, co z tego wyjdzie.
Podstawkiw CWC to 4x2? Zrobienie sabotów nie powinno być więc trudne.

Latadła chyba spokojnie możemy podstawkować jak do HC (20x20mm)
Mam nadzieję, że tak. Dla koszerności można nawet 2 śmigłowce obok siebie ustawić :) (albo nie, bo niestety nie wiem czemu dokładnie odpowiada model: sekcji, plutonowi?)
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: xardas12r »

Wieczorem coś napiszę o wyposażeniu wszystkich stron.

Co do podstawek to bym proponował raczej kwadraty niż typowe podstawki CWC. Na prostokątach kilka czołgów mogło by dziwnie wyglądać.
Na razie proponuje się ograniczyć do samego Cypru.

Dzisiaj na Cyprze stacjonuje 5 armii.
Turecka - podstawowe czołgi to zmodernizowane M48 , transportery m113 i ichnie bwp.
Samoobrona tureckiego cypru - brak czołgów, transportery m113.
Brytyjska - lotnictwo ma skorpiony i spartany, armia apc saxony.
Cypryjska - T80, AMX30, BWP3, Leonidasy.
Grecka - jest ich 30tys ale nie wiem co zabrali na wycieczkę. Możliwe leo 1, leo 2 i M60.

Z AWu mogę służyć w jednej armii ;)
Obrazek
Kadzik

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Kadzik »

xardas12r pisze:Wieczorem coś napiszę o wyposażeniu wszystkich stron.
Chwała! Czekam z niecierpliwością.
Co do podstawek to bym proponował raczej kwadraty niż typowe podstawki CWC. Na prostokątach kilka czołgów mogło by dziwnie wyglądać.
I fajnie. Jakieś konkretne wymiary?
Na razie proponuje się ograniczyć do samego Cypru.
Ale tak całkowicie: Układ Izolowany Cypr? Chyba jednak wsparcie lotnicze i posiłki się pojawią, a nie samymi BWP się będziemy naparzać.
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: xardas12r »

I fajnie. Jakieś konkretne wymiary?
Może pojazdy 4x4
Piechota 4x2
Ale tak całkowicie: Układ Izolowany Cypr? Chyba jednak wsparcie lotnicze i posiłki się pojawią, a nie samymi BWP się będziemy naparzać.
Na Cyprze na ten moment znajduje się ok 100000 żołnierzy z czołgami bwp i śmigłowcami. By wystarczyło.
Ale oczywiście posiłki i wsparcie dozwolone. Bardziej mi chodziło o powstrzymanie pomysłów z Egiptem, Izraelem i USA jakie się w tle pojawiły.

Jak na razie:
Armia Turecka: Kadzik
Samoobrona Turecka: Przemek Wieczorek
Armia Brytyjska: Sarmor
Gwardia Narodowa Cypru: xardas, AWu?
Armia Grecka: Jak nikt nie będzie chciał przetestować leo 2A7, to ja ich wezmę zamiast gwardii, aczkolwiek preferował bym gwardię.

Ponadto Przemek chciałby być mistrzem kampanii oraz się zadeklarował do budowy terenów.
Obrazek
Kadzik

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Kadzik »

I git. Podoba mi się Twój sposób zarządzania :)

Do robienia terenów to i ja się włączyć mogę.
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: xardas12r »

Zaczynamy z armiami:
Obrazek
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı
Siły Samoobrony Turków Cypryjskich
Liczebność: ~9000 żołnierzy w linii + 10 000 - 15 000 rezerwy
Podstawowa broń piechoty: G3, MG03, LAW72
Jednostki: Dwie brygady piechoty
Pojazdy: Transportery opancerzone M113, Otokary (Turecka modyfikacja Land Rovera)
Obrazek
Obrazek

Opis: Siły pomocnicze w stosunku do Armii Tureckiej znajdującej się na wyspie. Militarnie podlegają lokalnemu dowódcy tureckiemu, politycznie - rządowi Cypru Północnego
Obrazek
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Kampania Cypryjska

Post autor: Sarmor »

xardas12r pisze:Brytyjska - lotnictwo ma skorpiony i spartany, armia apc saxony.
Czy to info z Wikipedii? Bo znalazłem tę wzmiankę o Saxonach, ale artykuł o nich twierdzi, że zostały już całkowicie wycofane ze służby w armii brytyjskiej. Podobną informację można znaleźć w artykule o Skorpionach, więc może artykuł o BFC jest oparty na starych źródłach? Choć oczywiście możliwe, że Cypr traktują jako takie zadupie, że o nim przy wycofywaniu zapomnieli.

Czy przy opisach sił można by coś dodać o ich roli w konflikcie? Chętnie bym się dowiedział "kto kogo", zwłaszcza, że moja rola jest dla mnie nieoczywista (mam pilnować autochtonów, żeby się zbytnio nie pozabijali?).

Ja mogę coś z terenami podziałać, przynajmniej takimi prostszymi, jak wzgórza, lasy, drogi i rzeki (żeby było coś ambitniejszego od jednokolorowego paska) itp.
TheNode.pl – zapraszam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - od początku XX w.”