Kilka uwag krytycznych do systemu "Wrzesień 1939"

Forum systemu bitewnego "Wrzesień 1939".

Re: Kilka uwag krytycznych do systemu "Wrzesień 1939"

Postby Raleen » Monday, 13 March 2017, 13:50

Około połowy stycznia inny z recenzentów nie miał czasu się tym zająć, bo był na wyjeździe. Ja z kolei miałem w drugiej połowie stycznia na głowie m.in. konkurs modelarski. Proza życia...
george wrote:Czemu osoba, która w mniejszym czy większym stopniu wspierała produkt (portal ten miał patronat) błędy wskazuje dopiero teraz, kiedy można już popić wodą i produkt z niedociągnięciami trafił do odbiorców? Można było temu zapobiec.
Na pewno to się bardzo przysłuży rodzimemu wojnograniu ...

Wtedy pewnie zarzucano bym nam celowy czarny PR i nieuzasadnione atakowanie wydawcy zanim produkt został w całości opublikowany.

Zacytuję Ci też dwie opinie z tego linka, który zamieściłeś:

Bormac wrote:Kupiłem dziś drugi numer i takie kilka uwag na szybko (przyznaję, że na razie tylko przekartkowałem zasady z nr 2).

Jak na tak długi czas wydawania przepisów to trafiają się ciekawe błędy - w samej gazetce w rozpisce armii na 110 pkt mamy "dowódzctwo plutonu" polskiego (za to niemieckie jest już dowództwo, ale u nich zawsze był ordnung), natomiast na str. 16 przepisów prezentuje się "samochód pancerny SdKfz 251/1 Ausf. A".

Jest jednak ważniejsza kwestia - tabela zasięgu ruchu.

"Samochody opancerzone" - pod tą kategorię podpadają wszystkie samochody pancerne, czy tylko te które podpadają pod określenie "opancerzonych", czyli de facto te z otwartym przedziałem bojowym (Kfz. 13, itp)? Domniemuję, że opancerzone=pancerne, ale w tabeli i przykładach padają obydwa określenia.

"Samochody" - osobowe i ciężarowe mają identyczny zasięg ruchu?

"Transportery gąsienicowe" i "Ciągniki (gąsienicowe lub półgąsienicowe)" - czy już wymieniony SdKfz 251/1 podpada pod kategorię transporterów (tylko wtedy typ podwozia nie gra), czy pod ciągniki (tu podwozie już pasuje, ale przeznaczenie pojazdu jakby mniej), czy pod samochody pancerne (opancerzone) zgodnie z opisem ilustracji? Jest to ważne, skoro zasięg ruchu dla tych kategorii jest różny. Przepisy powinny to przecież jednoznacznie definiować.

krajarek wrote:Tych niejednoznaczności jest więcej, np. na s 24 obrazek nr 5.4.1.3. (sic! - ciekawa numeracja), a właściwie 5.4.1.3.(b). Głupi nie zauważy, a mądry się domyśli, że zakaz wchodzenia do ciężarówki dotyczy jednego oddziału, a nie obu, jak sugeruje obrazek - tak mi się przynajmniej wydaje :). Instrukcja powinna być tak tworzona, żeby mógł ją zrozumieć absolutny nowicjusz, a nie tylko starzy wyjadacze, którzy potrafią to odpowiednio zinterpretować i zweryfikować.

W ogóle z tą numeracją obrazków jest jakiś lekki bałagan. Na przykład: na s. 17 są 4 obrazki, pod jednym z nich jest podpis, który dotyczy dwóch obrazków z lewej kolumny i jednego z prawej. Podpis do tego prawego dolnego obrazka jest na s. 18, ale tam też jest bałagan, bo są dwa obrazki, przy jednym z nich jest opis dotyczący dwóch obrazków, ale nie tych właśnie, tylko jednego z nich i tego z poprzedniej strony. Drugi obrazek nie ma podpisu, choć dotyczy go tekst nad obrazkiem. Uff... Sorry, że o tym piszę, ale prosiłbym to przemyśleć, bo inaczej opis tego zjawiska (patrz: trzy poprzednie zdania) jest równie zawiły jak koncepcja tych podpisów.

No i rzecz, która irytuje mnie na każdym kroku: nie "TĄ jednostkę" ale "TĘ jednostkę" (choćby na samym dole s.22).

Ale żeby nie było - bardzom rad, że ta instrukcja, choć w kawałkach, nareszcie wygląda na światło dzienne. Powodzenia życzę i inwestycji w korektę. Choć w tak zwanym międzyczasie zapał zdążył mi nieco ostygnąć, to jednak mam nadzieję kiedyś w końcu zagrać.

Uwagi i komentarze są, jak widać, bardzo konkretne.

Podsumowując, poza recenzjami na portalu warto czytać forum. Nie zawsze jesteśmy w stanie zrecenzować na portalu wszystko co powinniśmy w odpowiednim czasie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Postby george » Tuesday, 14 March 2017, 16:13

Raleen wrote:
george wrote:Czemu osoba, która w mniejszym czy większym stopniu wspierała produkt (portal ten miał patronat) błędy wskazuje dopiero teraz, kiedy można już popić wodą i produkt z niedociągnięciami trafił do odbiorców? Można było temu zapobiec.
Na pewno to się bardzo przysłuży rodzimemu wojnograniu ...

Wtedy pewnie zarzucano bym nam celowy czarny PR i nieuzasadnione atakowanie wydawcy zanim produkt został w całości opublikowany.

Kto by Wam zarzucił? Chyba jedynie wydawca i jego wierni pretorianie. Czym by się to różniło od sytuacji bieżącej?
Jako forum wspierające mieliście większe możliwości i mandat niż zwykli grajkowie.
Nabraliście wody w usta, a teraz ta woda jest wypuszczana poniewczasie.

Najbardziej na tym wszystkim skorzystał wydawca, a stracił wargaming.
prawda przeciw światu
george
Tambour

Postby Raleen » Tuesday, 14 March 2017, 16:48

Tak jak już pisałem, mieliśmy wtedy równolegle inne rzeczy na głowie. Poza tym ocenianie niepełnego produktu jest z wielu względów problematyczne. Stąd, mimo wcześniejszych planów, zostało to odłożone na później. O innych kwestiach już pisałem, nie chce mi się po raz kolejny powtarzać tego samego.

Wkrótce o tomie 4 zasad.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Postby Raleen » Thursday, 16 March 2017, 14:51

Kilka uwag krytycznych do systemu "Wrzesień 1939" (cz. 4) na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=129

Raleen
Colonel Général

Postby Zeka » Friday, 17 March 2017, 12:06

Nie wiadomo tylko jaka jest różnica między łąką a polaną (w języku polskim oba te wyrazy to właściwie synonimy), a skoro nie ma różnicy, to po co je osobno wymieniać?

Tu akurat, przynajmniej z językowego punktu widzenia, mają rację, aczkolwiek skoro oba rodzaje terenu obejmują takie same zasady to faktycznie byty są niepotrzebnie mnożone. ;)
Zeka

Postby Raleen » Friday, 17 March 2017, 17:12

No tak, polana niby jest w lesie, natomiast nie ma przeszkód by nazywać polanę łąką, bo jest to określenie szersze oznaczające z grubsza teren porośnięty trawą - dlatego napisałem, że "to właściwie synonimy", a nie że "to synonimy".

Na tej zasadzie mogliby sobie wprowadzić jako dalsze rodzaje terenu obok lasu: puszczę, knieję itp. Też można twierdzić, że to językowo nie jest dokładnie to samo co las. Tylko jak w zasadach ma to takie same charakterystyki jak las, to wprowadzanie takich określeń mówi pośrednio o umiejętnościach redakcyjnych tego, kto je wprowadza ;)

Raleen
Colonel Général

Postby Raleen » Monday, 20 March 2017, 20:22

Kilka uwag krytycznych do systemu "Wrzesień 1939" (cz. 5) na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=129

Raleen
Colonel Général

Postby Bormac » Tuesday, 21 March 2017, 21:39

Kilka uwag krytycznych do systemu „Wrzesień 1939” wyd. First to Fight (cz. 5) wrote:Formacja ta, miła sercu każdego Polaka, wiąże się jakoś w powszechnym wyobrażeniu z kampanią wrześniową 1939 r., podczas której po raz ostatni zapisała chlubne karty w dziejach polskiej wojskowości.

W obecnym czasie temat zapomniany, bo to przecież niepoprawne politycznie wojsko, ale wg mnie ostatnią kawaleryjską chlubną kartą w dziejach polskiej wojskowości była szarża pod Borujskiem 1 marca 1945. ;)
"If you are going through hell, keep going."
Winston Churchill
Bormac
Adjudant

Postby Raleen » Tuesday, 21 March 2017, 22:48

Dzięki za cenną uwagę i poszerzenie wiedzy. Ja pisałem bardziej ogólnie o formacji jako całości, bo później już nie odgrywała takiej roli jak w 1939, choć pojedyncze chwalebne epizody to zdawałem sobie sprawę, że mogły mieć miejsce (nie miałem wiedzy i czasu, żeby szukać).

Raleen
Colonel Général

Postby Mariusz » Tuesday, 21 March 2017, 23:01

Bardzo dobra pod względem merytorycznym recenzja.

Ciekaw jestem tych wspomnianych na początku części 5 legendarnych przepisów o kawalerii w wersji "bardzo patriotycznej" :).
Alea iacta est.
Mariusz
Lieutenant

Postby Raleen » Tuesday, 21 March 2017, 23:05

Co do kawalerii w wersji "bardzo patriotycznej" słyszałem jedynie, że kawaleria mogła szarżować po lasach i tam ponoć wyżynała wszystko. Ogólnie las był najlepszym terenem do szarżowania. Ponieważ to nie wyszło, nie jestem w stanie tego zweryfikować, a wypytywanie o to dziś w sposób bardziej oficjalny kolegów ze Stratega ze zrozumiałych względów napotykać będzie pewne bariery.

Raleen
Colonel Général

Postby Mariusz » Tuesday, 21 March 2017, 23:16

Kilka uwag krytycznych do systemu „Wrzesień 1939” wyd. First to Fight (cz. 5) wrote:Należałoby tu uwzględnić jeszcze pojedyncze karty reakcji pozwalające na wykonanie ruchu, ale są też karty pozwalające reagować na reakcję – wszystko to pojedyncze sztuki, nie zmienia to zatem ogólnego obrazu.

Czy dobrze rozumiem, że te karty reakcji ruchem pozwalają się uchylić od walki?
Alea iacta est.
Mariusz
Lieutenant

Postby Raleen » Tuesday, 21 March 2017, 23:18

Właściwie tak, można się też uchylić przed ostrzałem.

Raleen
Colonel Général

Postby skala72 » Wednesday, 10 May 2017, 14:02

Mam nadzieję, że te cenne uwagi zostaną uwzględnione i np. wydane w erracie czy też updacie zasad do pobrania online.
Widzę, że zostało we "Wrzesień 1939" włożone kupę serca, czasu, własnej wiedzy, że system zostanie utrzymany i wypłynie na szerszy rynek czyli poza nasz grajdołek, było by miło. Czytałem, rozmawiałem itd... na temat innych gier i jakoś dali wszyscy radę. Ja bym proponował schować szabelki i odwiesić na ścianę.
Pozdrawiam
Skala72

TANKmodels
skala72
Appointé

Postby Raleen » Wednesday, 10 May 2017, 14:27

Ten wątek jest poświęcony dyskusji o zasadach tego systemu i sposobie jego tworzenia. Odnośnie kwestii autorstwa systemu, zapraszam do innego wątku. Jako autorowi uwag do systemu nie zależy mi jakoś szczególnie by wydawca je uwzględniał i tworzył w oparciu o nie erratę. W oparciu o to co znajduje się w wydanych zasadach (jak wydawca je tworzył i redagował) mam poważne wątpliwości czy jest w stanie rzetelnie coś takiego zrobić. Natomiast, tak jak już kiedyś pisałem, mam nadzieję, że moje uwagi będą pomocne dla graczy.

Raleen
Colonel Général

Previous

Return to Wrzesień 1939