Wrzesień 1939 nareszcie będzie wydany

Forum systemu bitewnego "Wrzesień 1939".
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: Wrzesień 1939 nareszcie będzie wydany

Post autor: TommyGn »

rrober pisze:haubica Skoda 100mm wz. 14/19, nowe figurki w trochę innej technologii - artylerzyści, kawaleria konno i spieszona itd. Oczywiście dużo innych w przygotowaniu.
Na pewno będziesz zadowolony z jakości następnych modeli, a może przekonasz się także do figurek.

Ponadto należy docenić, że po wydaniu 40 zeszytów seria nadal trzyma niską cenę - zobaczcie jak w ciągu ostatnich 2 lat poszybowały ceny modeli w 1/72.

Ponadto równie ważne, o ile nie ważniejsze od reguł są karty do gry i akcesoria - a to generuje największe koszty. W serii zeszytowej do każdego numeru będą dokładane właśnie karty i inne akcesoria do gry.
1. Figurki - niestety, było już o tym, że polska piechota ma źle osadzone hełmy na głowach. Jakość jest typowo caesarowska, czyli bardzo dobre detale munduru, za to słabiej z bronią. Malo póz, ale te co są OK. Przydałoby się uzupełnienie ze smaczkami jak Mors, karabin Maroszka. Ewentualnie ON z francuską bronią i starymi wzorami munduru [takie figurki mogłyby być uniwersalne na 1919-20]. Nieładny myk z równą ilością CKM i moździerzy w pudełkach - mimo że zestawy są pod etaty. Wśród figurek niemieckich przydałby się MP.
2. Ceny - czołgi tak, ale już działa cenowo nie są konkurencyjne.
3. Karty mają być w 1 [i chyba 2 numerze?], a co potem jako dodatki?
No nie tak miało to początkowo wyglądać, ale cóż. Trzymam kciuki za dalszy rozwój - Armia Czerwona. To i owo jest, ale to i owo można uzupełnić - zwłaszcza, że będzie pasować aż do 41/42.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wrzesień 1939 nareszcie będzie wydany

Post autor: rrober »

No, coż - można odpowiedzieć przysłowiem " jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim ... itd." czyli krótko mówiąc nie ma rzeczy doskonałych.
Tylko z tego co wiem od producenta to ta niedoskonała polska piechota (zgadzam się z opinią w większej częsci) sprzedała się cała i trzeba ją doprodukować. Mam nadzieję, że przyszłe figurki będą lepsze.
Te "niekonkurencyjne cenowo działa" (tym razem nie zgadzam się) zostały ogłoszone w światku modelarskim jako najbardziej udane w tej skali.
Karty nie wyczerpują całości akcesoriów potrzebnych do gry - jak będę miał szczegółowe informacje dam znać.

Też mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej niż jest i że powstanie dodatkowa subseria z RKKA'39. Jednak uważam, że trzeba się cieszyć z tego co już jest.
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wrzesień 1939 nareszcie będzie wydany

Post autor: rrober »

sewhoe pisze:Ile stron z zasadami będzie miał każdy zeszyt?
Jeszcze nie wiem. Tylko nie bardzo mogę zrozumieć sensu tak zadanego pytania - bo jak napiszę, że 10 lub że 20 - to będzie dużo czy mało - dobrze czy żle i jak na tej podstawie można wnioskować o jakości przepisów? Czy jak jest to gruba, rozbudowana "kniga" to przepisy są super czy nie? A jeżeli są krótkie, proste i zrozumiałe to dobrze czy nie?
A jeszcze rozmiar czcionki, ilość kolumn tekstu, ilość rysunków, schematów i zdjęć itd. :D
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Wrzesień 1939 nareszcie będzie wydany

Post autor: psborsuk »

Wedle słów osoby związanej z wydawnictwem, zasłyszanych na Polach Chwały, zasady mają mieć podobną objętość co zeszyty z modelami. I zgadzam się, że nie ilość przepisów decyduje o grywalności.
A RKKA ma być najwcześniej za 2 lata (imo dobrze, modeli radzieckich jest sporo, a naszych brak, więc niech robią w pierwszej kolejności PL ;) ).
Awatar użytkownika
sewhoe
Chasseur
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 8 lutego 2013, 08:34

Re: Wrzesień 1939 nareszcie będzie wydany

Post autor: sewhoe »

rrober pisze:
sewhoe pisze:Ile stron z zasadami będzie miał każdy zeszyt?
Jeszcze nie wiem. Tylko nie bardzo mogę zrozumieć sensu tak zadanego pytania - bo jak napiszę, że 10 lub że 20 - to będzie dużo czy mało - dobrze czy żle i jak na tej podstawie można wnioskować o jakości przepisów? Czy jak jest to gruba, rozbudowana "kniga" to przepisy są super czy nie? A jeżeli są krótkie, proste i zrozumiałe to dobrze czy nie?
A jeszcze rozmiar czcionki, ilość kolumn tekstu, ilość rysunków, schematów i zdjęć itd. :D
Daruj sobie te złośliwości o bezsensowności mojego pytania.

Już trzy lata zbieram tą kolekcję, bo polska inicjatywa, bo wrzesień 39. Bo mimo gumisiów, oraz wołającej o pomstę do nieba komunikacji z wydawcą, to modele pojazdów są naprawdę dobre. W końcu wydawca wydaje za sto złotych zasady i pytanie o objętość publikacji budzi takie zdziwienie?
Awatar użytkownika
sewhoe
Chasseur
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 8 lutego 2013, 08:34

Re: Wrzesień 1939 nareszcie będzie wydany

Post autor: sewhoe »

psborsuk pisze:Wedle słów osoby związanej z wydawnictwem, zasłyszanych na Polach Chwały, zasady mają mieć podobną objętość co zeszyty z modelami. I zgadzam się, że nie ilość przepisów decyduje o grywalności.
A RKKA ma być najwcześniej za 2 lata (imo dobrze, modeli radzieckich jest sporo, a naszych brak, więc niech robią w pierwszej kolejności PL ;) ).
Tu nie chodzi o zasady, ale raczej o jakość wydania. W takim wypadku wolałbym porządnie wydany podręcznik, niż sztucznie rozbity na pięć numerów twór w formie zbliżonej do obecnych zeszytów.
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wrzesień 1939 nareszcie będzie wydany

Post autor: rrober »

sewhoe pisze:
rrober pisze:
sewhoe pisze:Ile stron z zasadami będzie miał każdy zeszyt?
Jeszcze nie wiem. Tylko nie bardzo mogę zrozumieć sensu tak zadanego pytania - bo jak napiszę, że 10 lub że 20 - to będzie dużo czy mało - dobrze czy żle i jak na tej podstawie można wnioskować o jakości przepisów? Czy jak jest to gruba, rozbudowana "kniga" to przepisy są super czy nie? A jeżeli są krótkie, proste i zrozumiałe to dobrze czy nie?
A jeszcze rozmiar czcionki, ilość kolumn tekstu, ilość rysunków, schematów i zdjęć itd. :D
Daruj sobie te złośliwości o bezsensowności mojego pytania.

Już trzy lata zbieram tą kolekcję, bo polska inicjatywa, bo wrzesień 39. Bo mimo gumisiów, oraz wołającej o pomstę do nieba komunikacji z wydawcą, to modele pojazdów są naprawdę dobre. W końcu wydawca wydaje za sto złotych zasady i pytanie o objętość publikacji budzi takie zdziwienie?
Przepraszam, ale zostałem źle zrozumiany. Nie chciałem być złośliwy. To były tylko takie luźne dywagacje.
Jeśli będę miał szczegółowe informacje o tym co poza zasadniczymi regułami, które w wersji roboczej liczą ok. 70 stron standardowego maszynopisu, będzie jeszcze w zeszytach - dam znać.
Jeszcze raz sorry :oops:

Staram się odpowiadać szczerze na wszystkie pytania, ale czasami jest trudno.
Ostatnio zmieniony środa, 26 października 2016, 13:52 przez rrober, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wrzesień 1939 nareszcie będzie wydany

Post autor: rrober »

sewhoe pisze:
psborsuk pisze:Wedle słów osoby związanej z wydawnictwem, zasłyszanych na Polach Chwały, zasady mają mieć podobną objętość co zeszyty z modelami. I zgadzam się, że nie ilość przepisów decyduje o grywalności.
A RKKA ma być najwcześniej za 2 lata (imo dobrze, modeli radzieckich jest sporo, a naszych brak, więc niech robią w pierwszej kolejności PL ;) ).
Tu nie chodzi o zasady, ale raczej o jakość wydania. W takim wypadku wolałbym porządnie wydany podręcznik, niż sztucznie rozbity na pięć numerów twór w formie zbliżonej do obecnych zeszytów.
Zasady są tak proste (wiem z doświadczenia), że po jakimś czasie wystarcza skrótówka i prawie nigdy się do nich nie zagląda (można powiedzieć, że są wręcz intuicyjne). Zaglądam tylko w przypadku konieczności rozstrzygnięcia konfliktu między graczami lub realizacji akcji bardzo nietypowej, w której nie pamiętam procedury.
Problemem są karty i inne akcesoria, bez których nie da się grać. A sposób dystrybucji ich - kilka zeszytów z załącznikami, czy jeden pakiet - to sprawa mniej ważna. Wydawca wybrał ten - jego prawo.

Poza tym zawsze zeszyty można wpiąć w skoroszyt - przynajmniej ja tak zrobię. Chyba, że wydawca wymyśli coś fajniejszego - nic nie jest wykluczone.
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Wrzesień 1939 nareszcie będzie wydany

Post autor: Raleen »

Premiera historycznej gry bitewnej "Wrzesień 1939" - zapowiedź na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=127
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Bormac
Adjudant
Posty: 240
Rejestracja: niedziela, 24 września 2006, 23:43
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 7 times

Re: Wrzesień 1939 nareszcie będzie wydany

Post autor: Bormac »

rrober pisze:Seria jest niezależna od modeli - a tutaj też kilka niespodzianek z najbliższym czasie: Sd Kfz 251 A (w 2 wersjach - w tym wóz dowodzenia Guderiana) (...)
Czy wydanie wersji dowódczej (czyli SdKfz 251/3) będzie polegało jedynie na dodaniu anteny ramowej, czy będzie również zmienione wnętrze (radiostacje, enigma, itp)?

Bo na pierwszy rzut oka wygląda to super, ale wolałbym, żeby się nie skończyło jak w modelu Kfz 13/14 gdzie budując Kfz 14 trzeba było samemu organizować radiostację, bo twórca modelu FtF o niej zapomniał (nieświadomie, albo celowo zmniejszając koszty). ;)
"If you are going through hell, keep going."
Winston Churchill
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wrzesień 1939 nareszcie będzie wydany

Post autor: rrober »

Bormac pisze:
rrober pisze:Seria jest niezależna od modeli - a tutaj też kilka niespodzianek z najbliższym czasie: Sd Kfz 251 A (w 2 wersjach - w tym wóz dowodzenia Guderiana) (...)
Czy wydanie wersji dowódczej (czyli SdKfz 251/3) będzie polegało jedynie na dodaniu anteny ramowej, czy będzie również zmienione wnętrze (radiostacje, enigma, itp)?

Bo na pierwszy rzut oka wygląda to super, ale wolałbym, żeby się nie skończyło jak w modelu Kfz 13/14 gdzie budując Kfz 14 trzeba było samemu organizować radiostację, bo twórca modelu FtF o niej zapomniał (nieświadomie, albo celowo zmniejszając koszty). ;)
Szczerze mówiąc jeszcze nie wiem - mam nadzieję, że będzie OK.
Odnośnie Kfz 14 to trzeba pamiętać, że seria nie jest pomyślana jako wydawanie super dokładnych modeli na konkursy i ewentualnie na półkę, ale modeli wargamingowych. Dodatkowo podlega szeregowi ograniczeń - z tego co wiem to wnętrze do Kfz 14 było zaprojektowane i po prostu nie zmieściło się w formie - a dodatkowa forma to skokowy wzrost kosztów, przy których nie da się utrzymać ceny (nie wiem czy nie zdradzam za dużo szczegółów "kuchni" biznesowej - zresztą to tylko moje domysły). Może będzie jeszcze zestaw waloryzacyjny z radiostacjami - kto wie?
Zresztą opracowałem tutorial - w jaki prosty sposób dorobić wnętrze ze stołem, siedziskiem i radiostacjami, ale nie poszedł on do gazetki. Może go gdzieś zamieszczę.
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wrzesień 1939 nareszcie będzie wydany

Post autor: rrober »

rrober pisze:
sewhoe pisze:
psborsuk pisze:Wedle słów osoby związanej z wydawnictwem, zasłyszanych na Polach Chwały, zasady mają mieć podobną objętość co zeszyty z modelami. I zgadzam się, że nie ilość przepisów decyduje o grywalności.
A RKKA ma być najwcześniej za 2 lata (imo dobrze, modeli radzieckich jest sporo, a naszych brak, więc niech robią w pierwszej kolejności PL ;) ).
Tu nie chodzi o zasady, ale raczej o jakość wydania. W takim wypadku wolałbym porządnie wydany podręcznik, niż sztucznie rozbity na pięć numerów twór w formie zbliżonej do obecnych zeszytów.
Zasady są tak proste (wiem z doświadczenia), że po jakimś czasie wystarcza skrótówka i prawie nigdy się do nich nie zagląda (można powiedzieć, że są wręcz intuicyjne). Zaglądam tylko w przypadku konieczności rozstrzygnięcia konfliktu między graczami lub realizacji akcji bardzo nietypowej, w której nie pamiętam procedury.
Problemem są karty i inne akcesoria, bez których nie da się grać. A sposób dystrybucji ich - kilka zeszytów z załącznikami, czy jeden pakiet - to sprawa mniej ważna. Wydawca wybrał ten - jego prawo.

Poza tym zawsze zeszyty można wpiąć w skoroszyt - przynajmniej ja tak zrobię. Chyba, że wydawca wymyśli coś fajniejszego - nic nie jest wykluczone.
Najnowsza wiadomość jest taka, że do 5 zeszytu będzie dołączona usztywniona okładka i specjalny platikowy grzbiet, dzięki którym będzie można w prosty sposób spiąć wszystkie zeszyty z regułami w wygodną i trwałą książkę.
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Wrzesień 1939 nareszcie będzie wydany

Post autor: psborsuk »

rrober pisze: Zresztą opracowałem tutorial - w jaki prosty sposób dorobić wnętrze ze stołem, siedziskiem i radiostacjami, ale nie poszedł on do gazetki. Może go gdzieś zamieszczę.
Zamieść na blogu :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Wrzesień 1939 nareszcie będzie wydany

Post autor: Raleen »

Doszły mnie dziś wieści, z oficjalnego źródła, że pierwszy zeszyt z zasadami pojawi się 15 listopada. Tego samego dnia ma się też ukazać 40 numer serii "Wrzesień 1939" (gazetka z modelem).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Wrzesień 1939 nareszcie będzie wydany

Post autor: Szary »

O, to dobra wiadomość, bo nawet pytałem w paru kioskach/sklepach modelarskich i nikt nic nie wiedział.
Zablokowany

Wróć do „Wrzesień 1939”