Dowództwo polskie (nr 23)

Forum systemu bitewnego "Wrzesień 1939".
grot
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek, 25 listopada 2013, 20:14
Lokalizacja: Gliwice

Dowództwo polskie (nr 23)

Post autor: grot »

W mojej okolicy pojawił się już zestaw z Polskim Dowództwem. Od razu go kupiłem, mam już zestaw polskiej piechoty z HAT-a więc zależało mi najbardziej na radiostacjach których tam nie było. Po powrocie do domu otwieram opakowanie i ku mojemu zdziwieniu znajduję wewnątrz figurki w sześciu pozach 3x Ur, 3x Lornetka, 3x Oficer, 3x Granatnik, 4x Ładowniczy do granatnika, 2x Radiostacja. Odnoszę wrażenie że mam o ładowniczego za dużo i o radiostację za mało. Czy ktoś z was taż ma taki problem? I czy wiecie co z nim zrobić? Empik reklamacji nie przyjął bo przecież ilość elementów jest prawidłowa.
Zdjęcia: https://plus.google.com/109905217057235 ... UNXtA8uhsh

Recenzja modeli na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=130
Odważni nie żyją wiecznie, ostrożni nie żyją w ogóle...
Awatar użytkownika
Bormac
Adjudant
Posty: 240
Rejestracja: niedziela, 24 września 2006, 23:43
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 7 times

Re: Dowództwo Polskie

Post autor: Bormac »

Wygląda na to, że podczas pakowania zestawów figurek ktoś rzucał kostką, bo u mnie na całość składa się:
4 oficerów z Visem
4 podoficerów z lornetką i Mauserem
3 strzelców Ura
3 radiowców
2 z granatnikiem
2 amunicyjnych od granatnika.

Globalna liczba pasuje, ale wydaje mi się, że powinno być po 3 sztuki każdej figurki.
"If you are going through hell, keep going."
Winston Churchill
szumigaj
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 4 października 2014, 17:21

Re: Dowództwo Polskie

Post autor: szumigaj »

Znaczy si, random faktor in ekszyn!
Ale ogólnie jest wesoło, rzec można nawet - charaszo!
Radujmy się więc naszą rodzimą figurkowością, skorośmy do niej dożyli...:mrgreen:
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Dowództwo Polskie

Post autor: psborsuk »

Kupiłem jedno opakowanie, i mam taką samą konfiguracją jak Bormac :evil: A ponieważ czytałem, że inni mają inne rozłożenie, uznaję to za mniej lub bardziej celowe, i jest to mówiąc delikatnie denerwujące. Ciekawe, że w żadnym zestawie nie było nadmiaru ppanców czy moździerzy.
Pisał ktoś w tej sprawie do wydawcy? (pisanie na stronie czy FB nic nie daje, albo ignorują - FB - albo skasują - portal... :roll: )
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: Dowództwo Polskie

Post autor: TommyGn »

Ja kupiłem akurat jak ma być.
Ale to bardzo nieładnie ze strony FtF, a już zwłaszcza kasowanie zamiast "przepraszam" jest karygodne.
Nie podoba mi się też tendencja do zmniejszania liczby figur. W zestawach piechoty jest po 24, dowództwo niemieckie miało 21, to czemu polskie ma tylko 18 - nieładnie.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Wrednobrody
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek, 29 lipca 2013, 12:16
Been thanked: 1 time

Re: Dowództwo Polskie

Post autor: Wrednobrody »

Ja kupiłem 2 zestawy - w jednym było po 3 wszystkich wzorów, a w drugim tak jak wyżej, czyli tylko 2 z granatnikami i 2 ładowniczych, za to po 4 panów z lornetkami i pistoletami. Jak widać ilość poszczególnych figurek nie jest stała, ciekawe tylko od czego zależy.
Na marginesie, mam wrażenie że jakość wykonania jest gorsza od piechoty polskiej. Widać to zwłaszcza na przykładzie strzelca z UR-em, który ma kiepsko odlaną kolbę (momentami wręcz jej nie ma), jest za krótki, ale za to krzywy. Poza tym występują dość wyraźne nadlewki, zwłaszcza na linii łączenia form. Podoba mi się natomiast figurka z lornetką.
Awatar użytkownika
Bonus
Sergent
Posty: 122
Rejestracja: poniedziałek, 12 października 2009, 07:59
Lokalizacja: Nowy Sącz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dowództwo Polskie

Post autor: Bonus »

Też uważam ze jakość jest najsłabsza ze wszystkich figurek; kolby, nadlewki, zapadnięte plecy itp.
U mnie zestaw ma:
3 oficerów z Visem
3 podoficerów z lornetką i Mauserem
3 strzelców Ura
4 radiowców
3 z granatnikiem
2 amunicyjnych od granatnika.
Mam wrażenie że to zwykła pomyłka związana z podobną pozą. Tragedii nie ma ale spodziewałem się lepszej jakości i symetrycznego rozkładu modeli.
Deus Le Volt
n_b
Caporal
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2009, 20:27
Lokalizacja: Pl

Re: Dowództwo Polskie

Post autor: n_b »

Zakupiłem dwa zestawy i u mnie wszystko w porządku - w obu zestawach wszystkie pozy x3.
grot
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek, 25 listopada 2013, 20:14
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dowództwo Polskie

Post autor: grot »

Napisałem maila do wydawcy, niestety nie mam odpowiedzi ani nawet potwierdzenia ze mail został odczytany, choć sam adres sugerował by że opinie klientów będą respektowane a przynajmniej poddane analizie, przemyśleniu.
Odważni nie żyją wiecznie, ostrożni nie żyją w ogóle...
Awatar użytkownika
Inkub
Colonel en second
Posty: 1425
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: Wawa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Dowództwo Polskie

Post autor: Inkub »

Nie będą :)
krajarek
Sergent-Major
Posty: 156
Rejestracja: czwartek, 2 września 2010, 08:55
Lokalizacja: Księstwo Siewierskie

Re: Dowództwo Polskie

Post autor: krajarek »

Chyba mogę się uznać szczęściarzem, bo wszystkiego mam po 3 sztuki.
szumigaj
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 4 października 2014, 17:21

Re: Dowództwo Polskie

Post autor: szumigaj »

Zestaw dowództwa polskiego zawiera sylwetki bardzo przydatne w grach figurowych, także jako materiał do konwersji.
Celowniczy kb.Ur to ogromnie użyteczna sylwetka ilustrująca ruch taktyczny broni, czyli przesunięcie - zmiana stanowiska ogniowego – na polu walki. Może po minimalnej modyfikacji funkcjonować jako celowniczy rkm wz.28, a nawet strzelec z kb. Wymiary broni są tu chyba sprawą drugorzędną.
Obserwator z lornetką mógłby znakomicie funkcjonować jako etatowy obserwator z pocztu dowódcy plutonu piechoty, gdyby nie buty do jazdy konnej. W tej sytuacji będzie on idealnym zwiadowcą z plutonu zwiadu konnego pułku, a także wysuniętym obserwatorem lub dowódcą działa 75mm wz.02/26 z pułkowego plutonu artylerii piechoty. Bronie jezdne w pułku piechoty posiadały oczywiście hełmy wz.31. Kolejnym możliwym „wcieleniem” tej unikalnej figurki (chyba tylko niemiecki szeregowy-obserwator Matchboxa z uniesioną ręką funkcjonuje podobnie) jest pluton/kompania saperów wszystkich szczebli (zapewne jednostki pozadywizyjne saperów miały tylko czapki polowe). Po zmianie hełmu na Adrian nasz obserwator staje się żołnierzem szwadronu kawalerii lub cyklistów/kolarzy.
Amunicyjny jest figurką uniwersalną w ramach pułku piechoty, i tylko gabaryty skrzynki na amunicję wyróżniają rodzaj broni; może to być moździerz 81mm lub armata ppanc. 37mm wz. 36.
Telefonista to żołnierz potrzebny w sztabie batalionu piechoty lub na SD kompanii. Wymiary telefonu wz.27 byłyby OK., pudełko było jednak niższe – ok. 2mm. Minimalnie wyższe było pudło aparatu wz.36, ale było ono dużo węższe.
Celowniczy granatnika 46mm to również znakomity materiał na konwersję na żołnierza obsługi broni zespołowej polskiego pp, jak też jednostek armii USA, rumuńskiej czy niemieckiej – po zmianie hełmu, rzecz jasna.
Oficer piechoty to standardowa postać, którą można „obniżyć” drogą konwersji do pozycji klęczącej, lub nawet półleżącej (vide pudełko).
Uwaga odnośnie „idealnego” hełmu wz.31. Zarówno niektóre figurki HaT, jak i FtF wzbudzają tu zrozumiałe po części pretensje. Kształt hełmu FtF można poprawić malując kilkoma warstwami farby „gloss” (z połyskiem), która kładzie się grubiej. Na to wystarczy matowe wykończenie. Doskonałym szybkim „zastępnikiem” są też hełmy amerykańskie zestawu US Marines Revella.
Awatar użytkownika
sowabud
Lieutenant
Posty: 574
Rejestracja: wtorek, 10 listopada 2009, 18:50
Lokalizacja: Budapeszt-Warszawa na zmianę
Been thanked: 1 time

Re: Dowództwo polskie (nr 23)

Post autor: sowabud »

Recenzja modeli na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=130
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Dowództwo polskie (nr 23)

Post autor: Raleen »

Zgodzę się z Marcinem, że fatalna sprawa z tą "losowością" figurek w zestawach. Prawdopodobnie wytłumaczenie jest prozaiczne: bałagan przy pakowaniu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Dowództwo polskie (nr 23)

Post autor: Sarmor »

Zestaw dowództwa niemieckiego liczył 21 figurek, a polskiego, za tą samą cenę, tylko 18. Wydaje mi się, że jakaś figurka musiała zupełnie się nie udać, inaczej nie potrafię tego wytłumaczyć.
Obawiam się, że kolega ma zbyt dobre mniemanie o twórcach Września. Jest 18, bo miało być 18.
TheNode.pl – zapraszam!
Zablokowany

Wróć do „Wrzesień 1939”