Piechota polska 1939 (nr 19)

Forum systemu bitewnego "Wrzesień 1939".
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: Zestaw Piechota polska 1939

Post autor: TommyGn »

PPgryf pisze:
Cisza pisze:
Marcin2501 pisze: Ja nadal nie wiem co oni mają na głowach, bo na pewno nie hełm wz. 31.
Niektore wyglądają troche na czechosłowackie M30
A nie niemieckie Stahlhelmy?
A to które konkretnie?
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
grot
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek, 25 listopada 2013, 20:14
Lokalizacja: Gliwice

Re: Piechota polska 1939 (nr 19)

Post autor: grot »

Nie wiem jakie jest zadanie żołnierza z "Granatnikiem, Magazynkami" ale po drobnej adaptacji chętnie wcielę go do załogi boforsa 37mm 8-) A właściwie macie pomysł z czego jeszcze konwertować artylerzystów do 37mm Bofortsa i "Prawosławnej"?
Odważni nie żyją wiecznie, ostrożni nie żyją w ogóle...
szumigaj
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 4 października 2014, 17:21

Re: Piechota polska 1939 (nr 19)

Post autor: szumigaj »

Zestaw HAT 8161 (WW1 French Arty) oprócz 4 armat wz.97 z jaszczami zawiera sporo jezdnych i kanonierów dla dak-u. Figurki przyznać trzeba słabiutkie, z owijaczami, ale już coś jest. Rosyjska obsługa "prawosławnej" HAT 8257 z kolei wymaga rekapitacji (choć łatwo te chapki przerobić na polówki), no i te rosyjskie bluzy... Ogólnie na różnych funkcyjnych WP39 znakomicie nadają się szwaby, jest tylko kwestia hełmów/polówek. Mundury dak-u, co oczywiste, nosiły też obsługi 37mm ppanc w kawalerii (3-konne zaprzęgi).
Natomiast obsługa armat 02/26 w plutonach artylerii piechoty nosiła mundury broni jezdnych (długie buty - konwersje jak wyżej) z hełmami wz.31 (najlepszy rezerwuar hełmów to zestaw 02506 Revell USMC; niektóre sylwetki z tego zestawu nadają się na konwersję piechoty 1939).
Obsługa armat 37mm w pułkach piechoty nosiła mundury wz. 36 i hełmy wz. 31. Oprócz więc figurek z zestawu HAT 8115 WP39 do konwersji nadają się Gebirgsjegrzy Airfixa (ostatnio niedostępni) - po wymianie czapek na hełmy - oraz pojedyncze sylwetki z zestawów Deutsches Afrika Korps (ESCI/Revell/Italeri/stary Matchbox - długie spodnie i trzewiki z opinaczami). Caesar-Miniknight jakoś nie obrodził w artylerzystów, a obsługi niemieckich armat HAT-a niespecjalnie się nadają. Awizowany od lat zestaw HAT 8157 oferuje obsługi do dział ppanc (mundury wz.36 i hełmy wz.31) wraz z armatami 75mm wz.97, co jest oczywistym błędem. Ale nie ma tego złego... jak mawiają amatorzy konwersji. Oj, cieniutko drzewiej bywało...
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Piechota polska 1939 (nr 19)

Post autor: Fromhold »

Proponowałbym zalobbować u Ścibora o wykonanie głów w polówkach i hełmach dla piechoty i kawalerii polskiej do konwersji - od razu otworzyłoby to dużo różnych możliwości. Takie głowy w polówkach przydałyby się i do późniejszych 1 i 2 Armii WP jak i do partyzantki polskiej, powstańców warszawskich, etc.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
n_b
Caporal
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2009, 20:27
Lokalizacja: Pl

Re: Piechota polska 1939 (nr 19)

Post autor: n_b »

Zakupiłem zestaw i stwierdzam, że broń zdecydowanie do wymiany - chyba tylko w dwóch pozach "nie ma tragedii".
Czy ktoś może podpowie w co przezbroić ten zestaw? Może jakieś linki do zestawów?
Awatar użytkownika
sowabud
Lieutenant
Posty: 574
Rejestracja: wtorek, 10 listopada 2009, 18:50
Lokalizacja: Budapeszt-Warszawa na zmianę
Been thanked: 1 time

Re: Piechota polska 1939 (nr 19)

Post autor: sowabud »

Recenzja modeli na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=130
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Piechota polska 1939 (nr 19)

Post autor: Telamon »

o tej pory mieliśmy możliwość zakupu w tej skali jedynie nieudanych wyrobów firmy HAT sprzed kilku lat oraz figurki żywiczne, które ze względu na cenę i bardzo ograniczoną liczbę wzorów pozostaną tylko uzupełnieniem kolekcji większości z kupujących
Na rynku od dawna są dostępne 20mm figurki metalowe polskiej piechoty od Warmodelling.
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Piechota polska 1939 (nr 19)

Post autor: Fromhold »

Marcinie nie zgadzam się z częścią Twoich ocen.
Nie trzeba mieć figurek w rękach, aby ocenić ich jakość, przynajmniej w sensie ogólnego wyglądu.
Wystarczy porównanie dwóch figurek
Na pierwszej fotce drugi z prawej piechur strzelający z Mausera
http://www.plasticsoldierreview.com/Set ... SC201a.jpg
Każdy kto zbiera figurki z II wś, ten na pewno ma lub widział ten legendarny zestaw bodajże z lat 70 tych (czy 80 tych).
Można mu wytknąć pewne błędy merytoryczne. Nie da się tu jednak nic zarzucić krojowi mundurów, kształtowi hełmów i broni (może poza dwójnogiem MG 42). Wszystkie detale odtworzono perfekcyjnie w tym 'belki' na kołnierzach mundurów. MP 40 drugiego z lewej to prawdziwy majstersztyk i śmiem twierdzić, że to najlepiej odwzorowany ten typ broni, w tej skali.
W FtF odpowiednik strzelający stojąc z prawie identycznego Mausera to ten pierwszy z lewej
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... 285%29.JPG
Porównując oba produkty nie jestem w stanie zrozumieć pewnych rzeczy.
Czy krój munduru żołnierza polskiego jest trudniej odwzorować niż niemieckiego?
Czy hełm niemiecki da się odwzorować łatwiej niż polski? Czy kształt butów trzewików trudniej odwzorować niż niemieckich saperek? O porównaniu Mauserów nawet nie ma co pisać, a broń to jeden z czynników decydujących o ogólnym wyglądzie figurki.
Czy nie ma już dostępnego tworzywa tej jakości co w l.70 tych? Czy brakuje odpowiednich maszyn, metali do wykonania form? Cofnęliśmy się technologicznie?
Dlaczego można wyprodukować w Polsce bądź co bądź uproszczone modele pojazdów o jakości nawet zbliżonej czy wręcz przewyższającej jakość starych modeli ESCI, a figurek nie?
ESCI to standard z lat 70 tych czy 80 tych, FtF to standard +30 do 40 lat późniejszy. Jakie zmiany zaszły w produkcji modeli przez ten bardzo długi okres? Czy ubyło zdolnych rzeźbiarzy? Czy zubożała jakościowo technologia wykonania figurek plastikowych? To tak jakby po II wojnie światowej produkowano dalej dwupłatowe samoloty myśliwskie dla lotnictwa mówiąc pilotom - cieszmy się bo to polskie samoloty.
RKM Browning to już zupełna porażka jeśli chodzi o jakość odwzorowania.

Dla mnie to Warmodelling pomimo, że uproszczony i grubaskowy i nie lubię tej firmy, wygląda lepiej i bardziej w klimacie piechoty polskiej '39 niż produkt FtF.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Piechota polska 1939 (nr 19)

Post autor: Sarmor »

Nie mam jakichś złych skojarzeń dotyczących hełmów i nieproporcjonalności głów, co podnosiło wielu forumowiczów. Dla mnie nie są ani za duże ani za małe. Przeglądając przedwojenne zdjęcia, w większości przypadków hełm siedział na głowie dość głęboko, ale są też przypadki, że dość mocno odstawał.
Nie chodzi o to, że hełmy siedzą na ich głowach głęboko.

Zwróć proszę uwagę na stosunek szerokości twarzy do szerokości hełmu.
Obrazek
Obrazek

A teraz na ten sam aspekt na poniższych zdjęciach.
Obrazek
Obrazek

Zresztą co tam zdjęcia z epoki, wystarczy rzut oka na ilustrację na pudełku.
Obrazek
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
sowabud
Lieutenant
Posty: 574
Rejestracja: wtorek, 10 listopada 2009, 18:50
Lokalizacja: Budapeszt-Warszawa na zmianę
Been thanked: 1 time

Re: Piechota polska 1939 (nr 19)

Post autor: sowabud »

Awatar użytkownika
Marcin2501
Major
Posty: 1197
Rejestracja: środa, 10 października 2007, 11:33
Lokalizacja: z miasta Łodzi

Re: Piechota polska 1939 (nr 19)

Post autor: Marcin2501 »

A ja zrobiłem sobie swojego piechura ;)

Obrazek

PS. Nie - nie będzie produkowany ;)
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Piechota polska 1939 (nr 19)

Post autor: Fromhold »

Marcin2501 pisze:A ja zrobiłem sobie swojego piechura ;)
Żeby pokazać, że jak się chce, to można :)
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Marcin2501
Major
Posty: 1197
Rejestracja: środa, 10 października 2007, 11:33
Lokalizacja: z miasta Łodzi

Re: Piechota polska 1939 (nr 19)

Post autor: Marcin2501 »

Fromhold pisze:Żeby pokazać, że jak się chce, to można :)
W dużej mierze tak :D
Wykorzystałem w nim sporo starych "części", tak że pewnie jakbym go robił od podstaw, to parę elementów byłoby lepszych. Więcej zdjęć u mnie na blogu jakby ktoś był zainteresowany.
http://zminiatury.blogspot.com/2015/01/ ... -1939.html
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Piechota polska 1939 (nr 19)

Post autor: AWu »

Marcin2501 to twardy cyborg, ale w gruncie rzeczy ma miękkie serce..
Płakaliście to zrobił :P

Tylko teraz ze 3 kolegów, kmiste etc etc :>
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Piechota polska 1939 (nr 19)

Post autor: WarHammster »

Super model. Szkoda, że FtF nie zlecił ulepek ludków Marcinowi albo Ściborowi.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Zablokowany

Wróć do „Wrzesień 1939”