SdKfz 265 Panzerbefehlswagen (nr 4)

Forum systemu bitewnego "Wrzesień 1939".
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

SdKfz 265 Panzerbefehlswagen (nr 4)

Post autor: psborsuk »

Ponieważ jeszcze nic się nie pojawiło, wrzucam swoje małe wypociny na temat nowego modelu niemieckiego czołgu dowodzenia.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: SdKfz 265 Panzerbefehlswagen

Post autor: Raleen »

No proszę, widzę, że przegoniłeś z krótką recenzją nie tylko nas, ale i niezwykle skrupulatnego i pilnującego tych spraw Inkuba :).

Z tego co wyczytałem, model wypadł dobrze.

Zaciekawił mnie ten komentarz:
psborsuk pisze:Swoją drogą, ciekawi mnie, czemu Redakcja nie usuwa wpisów z pseudoplanami wydawniczymi, które wprowadzają tylko niepotrzebne zamieszanie wśród niezorientowanych. Rozumiem, że podstawą jest to, żeby o wydawnictwie było głośno, jednak przydałoby się wprowadzić nieco porządku. Ale to już moja fanaberia ;)
Krótko powiem: też wolałbym, żeby było w tym nieco więcej w tym wszystkim porządku. Na szczęście jesteśmy odrębną witryną od strony wydawcy i jego profilu na FB, więc nie musimy w tym zamieszaniu/działaniach promocyjnych (każdy niech sobie wybierze co woli) uczestniczyć.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: SdKfz 265 Panzerbefehlswagen

Post autor: psborsuk »

Owszem, według mnie model jest jak najbardziej w porządku.
A co do planów wydawniczych, to mogę z całą odpowiedzialnością napisać, że w kolejnym numerze będzie tankietka TK-3 ;)
Awatar użytkownika
Inkub
Colonel en second
Posty: 1425
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: Wawa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: SdKfz 265 Panzerbefehlswagen

Post autor: Inkub »

Wpisy sa, bo nie ma polecenia ich usuwania. Natomiast administrator profilu nie zna kolejnosci publikacji, poza paroma numerami, wiec tez sie nie wypowiada ;).
Co do mojej recenzji - nie mam na razie modelu, moze jutro bede mial. TK-3 za to pojawi sie na pewno przed dystrybucja jeszcze (bo juz go mam).
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: SdKfz 265 Panzerbefehlswagen

Post autor: psborsuk »

Inkubie, tyle, że te kilka numerów do przodu (nawet 2-3) podane oficjalnie, w połączeniu z kasowaniem wyssanych z palca bzdur, pozwoliłyby na rozwianie niepewności kupujących.
Awatar użytkownika
Inkub
Colonel en second
Posty: 1425
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: Wawa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: SdKfz 265 Panzerbefehlswagen

Post autor: Inkub »

2-3 numery sa podawane do przodu. Tzn. tak bylo do TK-3. Jak tylko bedzie wiadomo oficjalnie, co bedzie potem, pojawi sie z pewnoscia na profilu.
Marins
Appointé
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 18 listopada 2013, 10:49
Lokalizacja: Warszwa

Re: SdKfz 265 Panzerbefehlswagen

Post autor: Marins »

Napisałem i swoją, to się tu podepnę :P
http://marinswargamming.wordpress.com/2 ... lswagen-i/
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: SdKfz 265 Panzerbefehlswagen

Post autor: Sarmor »

Fajny myk z tym połączeniem zestawów, zastanawiałem się niedawno, czy będzie to możliwe. :)
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: SdKfz 265 Panzerbefehlswagen

Post autor: Przemos19 »

Recenzja modelu na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=130
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
szumigaj
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 4 października 2014, 17:21

Re: SdKfz 265 Panzerbefehlswagen (nr 4)

Post autor: szumigaj »

Ciekawym problemem jest wykorzystanie modeli czołgu dowodzenia BefPz I (SdKfz 265) w grze. Jest oczywiste, że przedstawiając lekką kompanię czołgów w skali ilościowej 1:1 decydujemy się na zupełnie marginalne wykorzystanie tego modelu (1 na 25 modeli). Zupełnie inna sytuacja ma miejsce wówczas, gdy dla potrzeb gry kompanijnej (np w skali ilościowej 1:20) tworzymy strukturę dowodzenia pułku czołgów. Wizualizacja wozów dowodzenia BefPz IIID/E (SdKfz 267) jest niepotrzebna, wystarczy pozostawić po jednym BefPz I w sztabie pułku i obu sztabach batalionów. Kompanie przedstawiane są w systemie TKS za pomocą pojedynczych modeli (dodatkowe modele mogą przedstawiać wydzielane do oddzielnych zadań plutony). Wprowadzając strukturę do walki plutonów w każdej kompanii lekkiej wykorzystuje się jeden model BefPz I oraz 4 modele czołgów bojowych (Pz I i Pz II). To powoduje pewne zbalansowanie proporcji ilościowej modeli poszczególnych typów (tj. zwiększenie ilości potrzebnych BefPzI w stosunku do czołgów bojowych). Wizualizacja wozów dowodzenia jest celowa z punktu widzenia mechanizmu gry, pozwalając przedstawić/oddać:
- utratę ciągłości dowodzenia poprzez mechaniczną awarię czołgu w marszu lub jego zniszczenie/unieruchomienie w walce, nocnym wypadzie na stanowisko dowodzenia czy rajdzie/zasadzce patrolu, np. TKS20mm, dalekim odstrzale artylerii, ataku lotniczym (P23, P37) itp., wreszcie zabłądzenie w nocnym marszu;
- możliwości koordynacji/intensyfikacji wsparcia własnej artylerii polowej, piechoty, ppanc, saperów z wyższego szczebla poprzez fizyczną obecność dowódcy pcz/bcz na danym kierunku (do 1000m od obiektu – widoczność w walce). Podobnie samochód terenowy wyższych dowódców (np. kfz21 ACE) oznacza ich rekonesans przed walką, ale także wizytę/stawianie zadań podwładnym w toku walki; używanie do tego celu pancernego wozu dowodzenia było niedopuszczalne, bo demolowało system łączności. Tylko Rommel lub Hoth(Kursk) mogli sobie jeździć w swoich małych transporterach SdKfz.250/3, bo byli dowódcami armii; mechanizm boju świetnie funkcjonował i bez ich udziału według uświęconych reguł.
szumigaj
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 4 października 2014, 17:21

Re: SdKfz 265 Panzerbefehlswagen (nr 4)

Post autor: szumigaj »

Spieszę z wyjaśnieniem: TKS - taktyczny kompanijny system (1:15/25)
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: SdKfz 265 Panzerbefehlswagen (nr 4)

Post autor: Przemos19 »

Pozwolę sobie wkleić analizę dla SdKfz 265 z podręcznika Battlegroup Barbarossa. Otóż pojazd ten może być wykorzystany jako dowództwo Grupy Bojowej oraz jako Armoured Forward Observer dla jednostek artylerii.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Zablokowany

Wróć do „Wrzesień 1939”