[Zasady] Podstawki/Pluton

Forum systemu bitewnego "Wrzesień 1939".
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: [Zasady] Podstawki/Pluton

Post autor: Sarmor »

Obawiam się, że polskie środowisko graczy 1/72 polega głównie na figurkach plastikowych, a nie metalowych.
A właściwie to nie mamy do czynienia ze "środowiskiem", a z wieloma środowiskami i pracowniami, które uzgadniają takie rzeczy między sobą.

Jeśli chodzi o link do Google, to mi podaje głównie wyniki z podstawkami kwadratowymi 20x20 mm do figurek 28mm. :P

Ja nie mam żadnych figurek 1/72 i nic Ci nie sugerowałem. ;)
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: [Zasady] Podstawki/Pluton

Post autor: WarHammster »

Zaznaczyłem, że używają głównie co jest standardem, a co nie oznacza, że posiada jakieś normy ISO etc. - po prostu w tym przypadku oznacza to nic innego jak przeciętność, schematyczność. Pisałem w liczbie mnogiej, nie było to wyłącznie do Ciebie.

Idąc Twoim tokiem rozumowania to również przy modelach 28mm nie ma standardu wymiaru podstawek.

Nie wiem co się wyświetla u Ciebie, wpisz miniatures 20mm (znasz lepiej język angielski ode mnie, wiec nie powinieneś mieć problemu)
https://www.google.pl/search?q=figurki+ ... tures+20mm&*
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 marca 2017, 10:21 przez WarHammster, łącznie zmieniany 1 raz.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: [Zasady] Podstawki/Pluton

Post autor: Przemos19 »

Taki wymóg był w zasadach np. Alzo Zero -> Operation Overlord -> Operation World War 2.
Duża część graczy drugowojennych z tego co obserwuję też zdjęcia z zachodu podstawkuje na około 19-20mm (3/4 cala) albo jednopensówkach (20,3 mm). 15mm podstawka wygląda lekko chybotliwie. Dokonałem wiekopomnego odkrycia - do podstawek FTF idealnie pasują monety 1gr. To, że większość figurek na nie nie wejdzie bo ich oryginalne plastikowe podstawki są za szerokie dodawać nie muszę...
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: [Zasady] Podstawki/Pluton

Post autor: Sarmor »

Nic o żadnych standardach ISO nie pisałem. :P
Jasne, przy figurkach 28 mm nie ma standardowych wymiarów podstawek, ale jest ok. 5-6 typów, które są najczęściej do nich dołączane przez producentów. A polskie "środowisko" 1/72 używa głównie figurek plastikowych, do których producenci nie dołączają osobnych podstawek, więc tym bardziej ich rozmiar leży w gestii danej grupy graczy. Moim zdaniem trudno mówić o jakimś "środowisku", do którego mieliby odnosić się twórcy Września.

Inna sprawa, że wedle moich doświadczeń pracownie to bardzo zamknięte środowiska i raczej uważają swoje rozwiązania za najlepsze.
Przemos19 pisze:To, że większość figurek na nie nie wejdzie bo ich oryginalne plastikowe podstawki są za szerokie dodawać nie muszę...
Nie umiem tego skomentować inaczej niż: :shock: :lol:
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: [Zasady] Podstawki/Pluton

Post autor: WarHammster »

Nie wiem dokąd idziesz, ale powodzenia Ignacy ;).
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: [Zasady] Podstawki/Pluton

Post autor: Sarmor »

A ja z kolei nie wiem, o czym Ty teraz piszesz.
Nigdzie nie idę. Wyraźnie napisałem: moim zdaniem trudno w Polsce określić "najczęściej stosowany" rozmiar podstawek do figurek 1/72, więc nic dziwnego, że twórcy Września wymyślili sobie własny (albo nie wymyślili - patrz post Przemosa). Czego tu nie rozumiesz?
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: [Zasady] Podstawki/Pluton

Post autor: Przemos19 »

Oczywiście mam na myśli, że większość figurek innych producentów nie wejdzie. Np. Italeri od razu można skreślić, podobnie Revell, Ceaesar, PSC. Stare ESCI powinno się częściowo zmieścić, Pegasus tak pół na pół. Innymi słowy te podstawki nie sprzedadzą się tak dobrze jak powinny z powodu właśnie problemów z nietypowym rozmiarem.
Z moich doświadczeń podstawkowania na podstawkach około 20mm, niektóre podstawki oryginalne figurek należało i tak lekko przycinać aby się zmieściły (Italeri), zatem nie widzę jak mają się zmieścić na 15mm podstawki.
Rozmiar podstawek "polski" to raczej i tak kalka z zachodu, a tam jak pisałem wcześniej króluje około 20mm średnica podstawki (czy to 3/4 cala podkładka, czy to pens czy inne).
Sprawdziłem nawet na czym podstawkują bracia zza oceanu (USA) - 1-centówki, mają około 19mm średnicy. Nasze 5gr mają koło 19,5mm :)
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: [Zasady] Podstawki/Pluton

Post autor: Sarmor »

Podejrzewam, że zdaniem wydawcy trudności z zamontowaniem na jego podstawkach figurek innych firm to zaleta. ;)
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: [Zasady] Podstawki/Pluton

Post autor: WarHammster »

Sarmor pisze:moim zdaniem trudno w Polsce określić "najczęściej stosowany" rozmiar podstawek do figurek 1/72, więc nic dziwnego, że twórcy Września wymyślili sobie własny (albo nie wymyślili - patrz post Przemosa). Czego tu nie rozumiesz?
Bo nie zbierasz modeli 20mm, nie podstawkujesz ich, nie interesujesz się tym.
Zbierasz modele 28mm i wiesz na jakich podstawkach się umieszcza figurki i śmiało stwierdzasz, że są standardy.
Zbieram modele 20mm i wiem na jakich podstawkach najczęściej umieszcza się figurki i śmiało stwierdzam, że jest utarta tu schematyczność stosowania podstawek o średnicy ~20mm.

Widziałem niejednokrotnie w PMiHW i Strategu figurki na 15mm podstawkach. Zbyt mała powierzchnia podstawki sprawia, ze figurki mogą się przewracać i był to dobry motyw przy strzelaniu do figurek ze spluwy czy innych ręcznych kusz strzelających zapałkami stosowany w Strategu i PMiHW - być może o tym nie wiesz ale tam stosuje się takie metody gry (walki). Zakładam się, że nie wiem jak bardzo byś się nadymał przy spluwie czy napinał bicepsy przy ręcznych kuszkach - nie powaliłbyś modelu na podstawce 20mm. Gdyby FtF zadało sobie trud ws. wysondowania od opinii wargamingowej, jakich używają podstawek to zrobiliby krok w kierunku klienta.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: [Zasady] Podstawki/Pluton

Post autor: Sarmor »

WarHammster pisze:Zbierasz modele 28mm i wiesz na jakich podstawkach się umieszcza figurki i śmiało stwierdzasz, że są standardy.
Śmiało jak cholera:
Sarmor pisze:jeśli chodzi o standardowe wymiary podstawek, to są chyba tylko w skali 28 mm.
WarHammster pisze:Gdyby FtF zadało sobie trud ws. wysondowania od opinii wargamingowej, jakich używają podstawek to zrobiliby krok w kierunku klienta.
Patrząc na postawę FtF (i nie mam tu na myśli tylko ostatniej sprawy autorstwa zasad), nie spodziewam się po nich przejmowania się opiniami czy przyzwyczajeniami klientów.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: [Zasady] Podstawki/Pluton

Post autor: Telamon »

Sarmor ma rację - w 28mm występuje standaryzacja podstawek. Głównie występują okrągłe 25mm i kwadratowe 20mm (lub 25mm, nie pamiętam już).
Są oczywiście też inne ale je dedykuje się specjalnym jednostkom jak kawaleria bądź rydwany. Reszta to egzotyka.
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: [Zasady] Podstawki/Pluton

Post autor: WarHammster »

A przy skali 1/72 używa się głównie podstawek o średnicy 20mm co jest standardem (może powinienem napisać robi się schemat). Głównie występują okrągłe i kwadratowe 20mm (ogółem wahają się między 18-21mm). Są oczywiście też inne, ale je dedykuje się specjalnym jednostkom, jak kawaleria, rydwany, czy smoki. Reszta to egzotyka.

To nie FtF uciera szlaki, a gracze. Jeśli 90% graczy używa właśnie ~20mm podstawek znaczy, że jest to wykoncypowany schemat i nowi gracze stosują ten standard - głównie.

Wracając do Stratega. Tam nie ma (tak mi się wydaje) innych podstawek jak 15mm. Nie był to żaden chwyt marketingowy tylko niezrozumienie - gdyby zastosowali podstawki 20mm wielu członków klubu Strateg musiałby przepodstawkować swoje modele czy raczej całej pracowni (a jest ich wiele), ale wtedy młodsi gracze nie mogliby przewracać modeli strzałami ze spluw. Domyślam się, że był to główny motyw - robimy pod siebie, a przy okazji dalej będzie można strzelać z zapałek.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: [Zasady] Podstawki/Pluton

Post autor: Asienieboje »

Panowie, nie ma czegoś takiego jak standardowe podstawki w wargamingu. Są tylko przyzwyczajenia graczy i ewentualnie uzgodnienia pomiędzy grupami graczy wewnątrz jakiejś szerszej bądź też węższej społeczności. Ja np. używam dla figurek 1/72 jednopensówek, jednak jest to tylko i wyłącznie moje widzimisię, tak samo jak dla 28mm używam dwupensówek. Inni gracze używają dla skali 28mm też jednopensówek i nam to nie przeszkadza używać obu wymiarów na stole, w tej samej grze. Dla niektórych gier przyjęliśmy pewne wymiary umowne, ale i to nie przeszkadza nam w tej samej grze posługiwać się figurkami na różnych podstawkach. Generalnie w środowisku nie lubi się producentów narzucających wymiary podstawek, inne niż ogólnie przyjęte. Np. Ogniem i Mieczem do swojej gry przyjął uznawane na całym świecie rozmiary podstawek i z powodzeniem ich używa. Dużym wyjątkiem jest tutaj FOW, który z powodzeniem używa własnych rozmiarów i pewnie ten wzór został wybrany przez twórcę gry Wrzesień 1939 (co moim zdaniem nie jest najlepszym rozwiązaniem).
Ja wszystkie swoje figurki tak jak powiedziałem podstawkuję tak by mi to pasowało, więc używam monet, ale również innych kształtów, jak prostokąty, czy kwadraty.
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Zasady] Podstawki/Pluton

Post autor: rrober »

Ja używam podstawek 20mm - do Września 1939 także - cenię sobie ten rozmiar i mam tak opodstawkowanych (taki neologizm :D ) ponad 300 figurek do tego systemu.
WarHammster pisze:robimy pod siebie, a przy okazji dalej będzie można strzelać z zapałek.
Wiesz, że dzwoni, ale nie za bardzo wiesz, w którym kościele. Pogłęb wiedzę o historii polskiego wargamingu figurkowego.
Ostatnio zmieniony piątek, 17 marca 2017, 14:33 przez rrober, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
rrober
Zeka

Re: [Zasady] Podstawki/Pluton

Post autor: Zeka »

To właściwie o co chodzi z przyjętym rozmiarem podstawek?

P.S.
rrober pisze:Ja używam podstawek 20mm - do Września 1939 także - cenię sobie ten rozmiar i mam tak opodstawkowanych (taki neologizm :D ) ponad 300 figurek do tego systemu. I co powiecie na to?
Nic ;)
Zablokowany

Wróć do „Wrzesień 1939”