Uwagi do nowego regulaminu Ligi - na szybko

Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Uwagi do nowego regulaminu Ligi - na szybko

Post autor: GRZ »

6) BUA musi być w 900 krokach od 2 krawędzi (W mojej pierwszej grze wystawiłem od jednego - wybacz Kadzik) co spycha ją w róg. Jednak narzekanie na teren jest trochę dziwne. Co mają zrobić armie oparte na rycerzach/wozach w terenie w którym są 2 lasy i 2 ciężkie góry (na dodatek te największe ;) ) Tu też jakieś zmiany chcecie wprowadzać?
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Uwagi do nowego regulaminu Ligi - na szybko

Post autor: Greebo »

Jak widzę i jak się spodziewałem punkty za dojazd będą głównym tematem.

Przypomnę więc (jeszcze raz) parę rzeczy:

1. Z tego co wiem są one tylko w Lidze Hiszpańskiej i Cezary od razu zwracał mi uwagę że one zaburzają punktacje bo osoba która dużo jeździ zbiera punkty jak za bardzo dobre miejsce w turnieju. Z tego co wiem Hiszpanie się z tego przynajmniej częściowo wycofują.

2. Od początku w naszej lidze była to kwestia bardzo dyskusyjna. I tak jak pisałem moim zdaniem nie dała żadnych efektów. Łatwo to zauważyć nie tylko patrząc na te punkty w zestawieniu ale i na ilość graczy w Lidze. W tegorocznej Lidze mamy mniej graczy niż w ubiegłorocznej.
W ubiegłym roku w lidze było 22 graczy, w tym jest tylko 18 czyli o 4 graczy mniej. Warto też zauważyć że na tych 22 graczy tylko 6 brało udział w więcej niż 2 turniejach na 5 jakie były, a 15 graczy grało tylko RAZ! To wszystko jest na forum w wynikach Ligi!! W tym roku moim zdaniem jest tylko 3 lub 4 graczy którzy grali więcej niż dwa razy w turnieju!!!

3. Liga robi się bardziej Warszawska niż ogólnopolska. W ubiegłym roku były 2 turnieje poza Warszawą i Niepołomice gdzie równie dobrze mogłem zrobić ten turniej w Warszawie. W tym roku był tylko 1 turniej poza Warszawą. W Warszawie były po 3 turnieje w obu sezonach (jeśli dobrze pamiętam). Na Każdym turnieju przyjezdnych jest góra 2 graczy. Reszta to gracze miejscowi. Jedyny wyjątek kiedy udało mi się ściągnąć do Warszawy graczy z trójmiast. Ale nieskromnie powiem że większy wpływ na ich przyjazd miałem chyba jednak ja niż punkty za dojazd.

Dlatego uważam że pomysł z tymi punktami się nie sprawdził.


Co do nowej punktacji i modyfikacji za mniejsze turnieje to nie jest to żadne "udziwnienie". Problem małej ilości punktów w małych turniejach przy takiej punktacji poruszał Tsar już przed rokiem. Stąd moja propozycja która moim zdaniem niweluje przynajmniej częściowo ten problem.

Ponadto małe turnieje u nas nie są spowodowane tym że mało jeździmy (bo nie jeździmy jak pokazuje liga) więc argument MiSiA że wszędzie jest tak że jak ktoś jeździ na turnieje to zbiera punkty to ma punkty a jak nie jeździ to ich nie ma nie ma do nas zastosowania. Powodem jet to że turnieje robione poza Warszawą są mniejsze bo tam nie ma graczy.
W Warszawie turnieje zawsze miały 10 graczy, jedynie w ostatnim wakacyjnym było nas 8, w tych nielicznych poza Warszawą zwykle było 6 graczy!!!

Co do robienia kalendarza razem z regulaminem to jestem ciekaw jak to sobie wyobrażasz MiSIO ?
Zwłaszcza że sprawdzoną metoda jest dogrywanie daty turnieju na półtora miesiąca przed turniejem bo wtedy ludzie wiedza w przybliżeniu czy przyjadą. Dziś ustalanie terminu np na 28 stycznia 2012 roku jest moim zdaniem nierealne.
Natomiast tak jak napisałem zakładam że będziemy organizować turnieje raz na miesiąc lub co półtora miesiąca. To jedyny kalendarz jaki moim zdaniem teraz można ustalić. Takie jest przynajmniej moje zdanie. Do tej pory zakładałem sobie bowiem organizowanie w Warszawie jednego turnieju w na kwartał i przy takim założeniu udawało mi się robić te turnieje które graliśmy w obu ligach w Warszawie.

Chcę więc to teraz przełożyć na cały kraj. Tyle tylko że oprócz terminu będziemy starać się ustalać również jego miejsce.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Uwagi do nowego regulaminu Ligi - na szybko

Post autor: Raleen »

Greebo pisze:a 15 graczy grało tylko RAZ!
I to jest chyba najgorszy element tej statystyki, którą przytoczyłeś. Na 22 graczy 15 grało tylko 1 raz czyli w 1 turnieju.
Przede wszystkim z tym warto by coś zrobić.

Mogło się złożyć szereg czynników na takie statystyki - nad tym też warto by się zastanowić. Nie udało się zebrać na Grenadierze, po drodze najpierw Bitewny Zgiełk, potem forum przechodziły reorganizację techniczną itd.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Uwagi do nowego regulaminu Ligi - na szybko

Post autor: Greebo »

Grenadier nie wyszedł bo ludzie woleli oglądać imprezę albo grać FoG-a.

Upadek forum nie dał zrobić szybkiego turnieju zastępczego.

Natomiast w tym roku aż tak dużo jednoturniejowców już nie ma i myślę że trochę w tym mojej zasługi bo zwołuję ludzi a turnieje w większości były w Warszawie.
Awatar użytkownika
tsar
Caporal-Fourrier
Posty: 76
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uwagi do nowego regulaminu Ligi - na szybko

Post autor: tsar »

Najpierw pozwolę sobie odpowiedzieć na pytania Jarka.
Greebo pisze:Jak oceniacie punktacje? (Choćby w związku z propozycja Tsara która pojawiła się na początku tej strony (o punktacji w lidze za miejsca w turnieju a nie jako suma punktów w turniejach.)
Sam proponowałem, więc podobają mi się propozycje zmian. Może nie do końca jest sens robienia tak, że wszyscy dostają punkty, ale tu już nie będę się czepiał. Dodatkowe punkty dla małych turniejów? Trochę udziwnienie, ale rozumiem ideę ich powstania.
Jak oceniacie dodatkowe punkty za dojazd?
Te punkty są ok, ale nie w przypadku kiedy wszystkie, lub niemal wszystkie turnieje są robione w jednym miejscu. Teraz wydają się bez sensu, a w skali nowej punktacji nawet +1 punkt za dojazd zmieni jeszcze więcej niż teraz.
Jak oceniacie zakaz spieszania wojsk?
Zakaz utrzymałbym bez dyskusji.
Jak oceniacie dobór par na turniejach? (System szwajcarski który zdaje się obecnie stosujemy.)
Dobór par jest świetny!
Jak oceniacie limit czasu dla gier i związane z tym walkowery i zasady remisów?
Niestety to racja, że czas pozwala grać na remis, zasady wydają się być ok, no bo nic lepszego nie wymyślimy... naprawdę. Chyba, że zlikwidujemy remisy w przypadku gdy jeden z graczy wyciągnął więcej "małych punktów" w grze i damy mu zwycięstwo? W takim wypadku jakiekolwiek dodatkowe zasady są niepotrzebne.

Co do BUA, to na zachodzie przede wszystkim mówi się o tym, że "skala" zasad tego terenu nie przystaje do pozostałych i dlatego bym ją wywalił. Tyle.
Zapraszam na Bitewny Zgiełk!
Awatar użytkownika
tsar
Caporal-Fourrier
Posty: 76
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uwagi do nowego regulaminu Ligi - na szybko

Post autor: tsar »

A teraz do MiSiA bo mnie zjeżył.
MiSiO pisze:
To miło postawiona sprawa. Aż się chce znowu gdzieś jechać. Nie licząc premii za dojazdy i tak w niej prowadzę. Więc coś tu chyba nie zostało powiedziane właściwie...

Punkty za dojazd, w pewnym stopniu, zniwelowały niedogodność moich dojazdów na turnieje. Z powodu opóźnień PKP i innych środków lokomocji, spóźniłem się do tej pory na 2 turnieje, co oznacza, że straciłem 2 gry.

Moim zdaniem kilka, nawet symbolicznych pkt za dojazdy mogłoby zostać.
Jarek bardzo dokładnie napisał, że obecnie punkty za dojazd nie zmieniają twojej pozycji na liście, ale po poprzednim turnieju tak było, więc nie ma się co ciskać, że coś źle zostało powiedziane. Wierzę, że dojazdy są uciążliwe, ale po prawdzie to Ty dojeżdżasz (dojeżdżałeś) nawet do Bielska i do Krakowa spod Pszczyny, za to też należą się punkty? To tylko zaczepka, ale chcę powiedzieć, że w sytuacji kiedy niemal wszystkie turnieje odbywają się w Warszawie, ta punktacja nie ma sensu.
Jak system zaproponowany przez tsara mi się podoba, tak argument, będący jednocześnie wyrazem niezadowolenia, że najwyżej w lidze są Ci, którzy jeżdżą na największa liczbę turniejów już uważam za krzywdzący. Tak działają chyba wszystkie znane mi ligi. Rezygnacja z gry oznacza rezygnację z potencjalnych punktów, niezależnie od tego jak uczciwy bądź nieuczciwy jest system punktacji samych turniejów. Oczywiście zdecydowanie wolę jak ilość punktów za miejsce jest stała i nie jest 1-1 ilością pkt z samych gier. Bonus za wielkość turnieju też ma sens. Duży turniej da dużo punktów zwycięzcy a mały przegranemu.
"Rezygnacja z gry" no to żeś mi pojechał. Robsonowi nie wyszły dwa terminy turniejów, na które gotów byłem jechać (miałbym dodatkowe punkty za dojazd) w czasie Grenadiera miałem sesję egzaminacyjną w szkole, kończącą rok, więc bym nie przyjechał. O turnieju 20 sierpnia dowiedziałem się po powrocie z urlopu na 3 dni przed turniejem, bo planowany zaczął być w ostatniej chwili... Jak mi jeszcze raz powiesz o "rezygnacji z gry" to Ci chyba palnę!

I tak! Jestem za ustaleniem kalendarza z góry na cały rok. To sensowniejsze, niż planowanie turniejów na miesiąc przed, zwłaszcza, że i tak nie wypalają (3 w tym roku?). Obecnie właściwie nie chce mi się nawet brać udziału w turnieju na Polach Chwały.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 12 września 2011, 09:07 przez tsar, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na Bitewny Zgiełk!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Uwagi do nowego regulaminu Ligi - na szybko

Post autor: Raleen »

tsar pisze:I tak! Jestem za ustaleniem kalendarza z góry na cały rok. To sensowniejsze, niż planowanie turniejów na miesiąc przed, zwłaszcza, że i tak nie wypalają (3 w tym roku?). Obecnie właściwie nie chce mi się nawet brać udziału w turnieju na Polach Chwały.
Co do Pól Chwały, Greebo ma nie być, a pewnie z różnymi osobami też może być różnie, więc postarajcie się, żeby ostatni turniej miał odpowiednią frekwencję, bo inaczej będzie to zmierzać już w prostej linii do tego, że turnieje będą się odbywać tylko w Warszawie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Uwagi do nowego regulaminu Ligi - na szybko

Post autor: Greebo »

Na razie moge tylko pozdrowic Was z Jerez w Hiszpanii, a do uwag odniose sie juz po powrocie. Prosze tylko o jakies sugestie co do kalendarza turniejow jesli chcecie dokladniej go zrobic niz zalozenie ze jeden na miesiac lub gora na 6 tygodni.
Robson
Sous-lieutenant
Posty: 399
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 17:22
Lokalizacja: Las k. Żywca/Kraków

Re: Uwagi do nowego regulaminu Ligi - na szybko

Post autor: Robson »

Ja proponuję jeden w grudniu w Krakowie (DBC)
Następny może być w lutym w Krakowie albo w Bielsku Białej.
Później mam gościnne występy w stolicy przez pół roku, więc.....
Noc poślubna Sun-tzu. Młoda żona leży na łóżku obok zamyślonego stratega i mówi z wyrzutem:
- Czemu nic nie robisz?
- Obmyślam najbliższe posunięcia...
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Uwagi do nowego regulaminu Ligi - na szybko

Post autor: Greebo »

Pomyslalem o turniejach np w kazda 4 sobote miesiaca (poza grudniem) (Bo Pola Chwaly sa w 4 weekend wrzesnia) ale nie mam teraz ze sob kalendarza żeby sprawdzi jak to wychodzi w stosunku do swiat. (Na pewno nie zadziala to w grudniu ale i bez tego mielibysmy dwa turnieje nowej ligi w 2011 (22.X i 26.XI) i co najmniej 5 plus Pola chwaly w 2012 (28.I, 25.II, 24.III, 28.IV i 26. V - prawdopodobnie na Grenadierze).

Co do innych sugestii:

BUA mozna wyrzucic z Turniejow, a punktacje (nowa) zostawic bez dodatkw za turnieje 6 i 8 osobowe.

To tyle na szybo

Tym razem pozdrowienia z Sewilli :)
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Uwagi do nowego regulaminu Ligi - na szybko

Post autor: MiSiO »

"Rezygnacja z gry" no to żeś mi pojechał. Robsonowi nie wyszły dwa terminy turniejów, na które gotów byłem jechać (miałbym dodatkowe punkty za dojazd) w czasie Grenadiera miałem sesję egzaminacyjną w szkole, kończącą rok, więc bym nie przyjechał. O turnieju 20 sierpnia dowiedziałem się po powrocie z urlopu na 3 dni przed turniejem, bo planowany zaczął być w ostatniej chwili... Jak mi jeszcze raz powiesz o "rezygnacji z gry" to Ci chyba palnę!

I tak! Jestem za ustaleniem kalendarza z góry na cały rok. To sensowniejsze, niż planowanie turniejów na miesiąc przed, zwłaszcza, że i tak nie wypalają (3 w tym roku?). Obecnie właściwie nie chce mi się nawet brać udziału w turnieju na Polach Chwały.
Rezygnacja dobrowolna cz nie to ciągle rezygnacja. Nazwijmy to kontuzją. Trudno za to "karać" tych, co mieli tyle farta, że im termin "siadł". Nie mówię, że to nie jest przykre jak się nie da pojechać na turniej na który się chce jechać ale nie uważam, żeby dobrym pomysłem było "premiować" te "kontuzje". Przynajmniej miałeś urlop :D:D

Zresztą zdecydowanie wolałbym Cię widzieć na imprezie (z punktami za dojazd czy bez). Co do bicia, to oszczędź!

Też jestem za kalendarzem imprez.
Jarek bardzo dokładnie napisał, że obecnie punkty za dojazd nie zmieniają twojej pozycji na liście, ale po poprzednim turnieju tak było, więc nie ma się co ciskać, że coś źle zostało powiedziane. Wierzę, że dojazdy są uciążliwe, ale po prawdzie to Ty dojeżdżasz (dojeżdżałeś) nawet do Bielska i do Krakowa spod Pszczyny, za to też należą się punkty? To tylko zaczepka, ale chcę powiedzieć, że w sytuacji kiedy niemal wszystkie turnieje odbywają się w Warszawie, ta punktacja nie ma sensu.
Kwestią osobną jest ile km to "dojazd". Ostatni rok (to na pewno), dojeżdżam z Poznania :) Jak ostatnio jechałem do Warszawy to akurat z Jankowice ale to znowu dalej niż z Poznania. Ogólnie każdorazowo robię na turniej przynajmniej 250km w jedną stronę. 5 godzin grania, 5-6 godzin w pociągu (nie, żeby mi to przeszkadzało ale z racji odległości zdarzają się wpadki z czasem przyjazdu - punkty za dojazd powinny zostać). Co do prawie wszystkich turniejów to w tym roku jedynie 60% całej puli imprez odbyło się w stolicy. 3/5.

Co do dojazdów to nadal uważam, że sprawa postawiona została niewłaściwie i wybiórczo i już wyjaśniłem dlaczego.

DBC popieram i chętnie pomogę Robsonowi.

Co do punktacji to każda metoda będzie dobra. I tak decyduje ostatecznie stół... i punkty za dojazdy :D
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Uwagi do nowego regulaminu Ligi - na szybko

Post autor: MiSiO »

Na Polach Chwały ustaliłem z Czakim, że zrobimy jeden ligowy turniej w Poznaniu. Może przystąpmy do pisania kalendarza imprez?
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Re: Uwagi do nowego regulaminu Ligi - na szybko

Post autor: Pablo »

A co myślicie o turniejach historycznych w lidze.

Przydałyby się chociaż dwa jeden na Grenadierze drugi na Polach Chwały :D .
Mogą być to turnieje gdzie pary historyczne są stałe ustalone przed turniejem, albo każdy przynosi armię z jednego ustalonego okresu np. z czasów wojny diadochów albo czasów Mieszka i Chrobrego czy jeszcze inne.
Robson
Sous-lieutenant
Posty: 399
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 17:22
Lokalizacja: Las k. Żywca/Kraków

Re: Uwagi do nowego regulaminu Ligi - na szybko

Post autor: Robson »

Ciężko to zrobić, bo chyba mamy tylko jedną osobę, która ma na tyle par armii - Greebo. A cięzko zmuszać graczy żeby wspomogli organizatora, nie każdy też ma armie dobrane po przeciwnikach... Choć sam chętnie zagrałbym w takim turnieju :)
Noc poślubna Sun-tzu. Młoda żona leży na łóżku obok zamyślonego stratega i mówi z wyrzutem:
- Czemu nic nie robisz?
- Obmyślam najbliższe posunięcia...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Uwagi do nowego regulaminu Ligi - na szybko

Post autor: Raleen »

Wydaje mi się, że to dobry pomysł. Co więcej, można utworzyć historyczne pary armii zbliżone także pod względem geograficznym i dokładnego okresu średniowiecza. Daje to również możliwość balansowania grywalnościowo armii. W takim układzie zorganizowanych byłoby z góry 8 armii, którymi grają gracze, i gracze przechodziliby od stołu do stołu, przy których byłyby już gotowe określone pary armii. Bez Greebo oczywiście raczej nie damy rady :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnopolska Liga DBA”