[XXV] [6] Kapsuła Statku "Wostok" [GOTOWE]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Gingerhead18848
Carabinier
Posty: 20
Rejestracja: środa, 3 stycznia 2024, 07:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

[XXV] [6] Kapsuła Statku "Wostok" [GOTOWE]

Post autor: Gingerhead18848 »

Cześć!

Zgodnie ze spoilerem w jednym z poprzednich moich tematów...

Kiedyś oglądając "Spacer w kosmosie" i kopiąc po internecie za terenami do gier w typowym klimacie zimnej wojny znalazłem model - kapsuła statku Wostok (od twórcy WindhamGraves).
Pomysł się narodził, zestaw wydrukowałem, żeby pasował do skali 15mm i... wylądował w pudełku.
Teraz kiedy przeglądałem kategorie konkursowe wertowałem w pamięci co takiego mógłbym zmajstrować, więc:

Wrzucam Pracę do kategorii terenowej - kapsuła statku Wostok po lądowaniu, jako objective do gier Team Yankee/7 Days to the River Rhine.

Na początek zestaw - sama kapsuła od wspomnianego wcześniej twórcy (kapsuła i 3 pokrywy, wydrukowałem tylko boczne bo wiedziałem że pokrywa spadochronu się nie przyda).
I tu właśnie - spadochron.
Z moich doświadczeń z klejeniem, modelowaniem i terenowaniem spadochronów już wiedziałem że tego tematu nie będę w stanie sensownie i jednocześnie efektywnie ugryźć.
Zwyciężyła terenowa przystępność nad realizmem rozwiązania, użyłem zatem przerobionego nieco modelu i przeskalowanego spadochronu od pojemnika zrzutowego CLE, chyba udostępnianego kiedyś przez Wargames Atlantic (choć tu głowy nie dam).
Do kompletu figurka kosmonauty, oryginalnie w duużo większej skali ale jak widać w 15mm też swoje da rade ;)
Całość siądzie na podstawce z hipsu, pomysł w głowie już jakiś mam ale jak wyjdzie - zobaczymy.

Obrazek

Zestaw wstępnie spodkładowany i rozłożony, choć już wiem że jego układ zmieni się pewnie co najmniej kilka razy.
Następna część - malowanie (czego na początek? zobaczymy na co najdzie wena i czas).
Ostatnio zmieniony sobota, 17 lutego 2024, 02:27 przez Gingerhead18848, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: [XXV] [6] Kapsuła Statku "Wostok"

Post autor: Raleen »

Zastanawia mnie wargamingowość tego projektu, bo że jest on historyczny, to niewątpliwie, i te dwa systemy też kojarzę, zwłaszcza ostatni był swego czasu pokazywany na Gladiusie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Gingerhead18848
Carabinier
Posty: 20
Rejestracja: środa, 3 stycznia 2024, 07:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: [XXV] [6] Kapsuła Statku "Wostok"

Post autor: Gingerhead18848 »

Objective do kontrolowania/ewakuacji pilota.

Sam swego czasu napisałem scenariusz gdzie to kapsuła statku spada gdzieś przy granicy Niemiec i komponenty sowieckie ruszają odzyskać technologie, jednocześnie kontyngent NATO chce przejąć elementy sowieckiego programu kosmicznego.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: [XXV] [6] Kapsuła Statku "Wostok"

Post autor: Raleen »

OK, masz akceptację ze strony organizatora, możesz jechać.

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Gingerhead18848
Carabinier
Posty: 20
Rejestracja: środa, 3 stycznia 2024, 07:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: [XXV] [6] Kapsuła Statku "Wostok"

Post autor: Gingerhead18848 »

Przyznam szczerze, zmęczył mnie ten projekt.
Miał być głupi i efektowy w swojej prostocie a wyszło jak zwykle- jak zwykle.

Kapsuła: Na początek wnętrze przeciągnięte kolorem Metallic z nowego Vallejo Game Colour i podkreślone Silverem z Vallejo Air.
Wierzch powodował więcej problemów ale ostatecznie okazało się że dla koloru całkiem fajnie sprawdzi się FX Rust z Vallejo (kupiony w zasadzie z czapy i do sprawdzenia czy umyje sie do pigmentów i washy z takim samym przeznaczeniem. Odpowiem- nie)
Na teksture spalonego metalu i powłoki poszedł Rust Pigment, potem zalakierowany i przeciągnięty jeszcze raz FX Rust. Wykończenie lekkim dry brushem czarną farbą.
Elementy pulpitów w środku i na pokrywie randomowymi kolorkami jakie były pod ręką.
W zasadzie to przez nią projekt trwał tak długo- a to nie mogłem się za nią zabrać, a to walała sie i przeszkadzała- pociągnięta warstwą farby i czekamy na efekt.

Spadochron: Trochę sie nie polubiliśmy na początku ale potem mi to wynagrodził. Zacząłem od zenitala i był bardzo ambitny plan zrobienia całości materiału i preshade z aerografu i farb mr hobby, ale jednak plan spełzł na wkurzaniu się i czyszczeniu efektów.
finalnie bazowego koloru nadał drybrush białego i ivory.
Kolory materiału następnie zbudowanym kolorem mieszanką czerwieni i pomarańczu, tak żeby na koniec dorzucić zarys linek w spadochronie.
Akurat z niego jestem całkiem zadowolony a zrobienie zajęło chyba 1 bądź 2 wieczory.

Kosmonauta: Bałem się trochę że zupełnie przypadkiem o coś nim zaczepie i sie połamie- na szczęście dzielnie zniósł tortury. 2 razy malowana twarz, próby zrobienia tego inaczej niż bazowy kolor i odfajkowane. Kombinezon wymagał kilku poprawek i finalnie dodatków kolorystycznych. Poza przemalowaniami całkiem sprawnie i szybko.

Baza: Uznałem postawienie na klasykę klasyków- najpierw format z hipsu, potem masa szpchlowa, prawdziwa ziemia z klejem do drewna.
Potem malowanie ziemi, najpierw nieco aerografu i na koniec drybrush.
Tufty i roślinki to miks maty MiniNatur (używam jej, używam i jakoś sie nie chce skończyć) i tufrów z Gamersgrass i Paintforge- efekt całkiem niezły zważywszy na to że w koncepcji miało to być niemal płaskie pole z kilkoma kępkami trawy.

Na tyle drażnił mnie ten projekt że nie mam jakichś większych zdjęć ,,mid process" - jedynie te załączone. Zwyczajnie nie miałem weny i motywacji żeby rozkładać sprzęt i obfotografować projekt z którego nie jestem zadowolony.
Jednak bądź co bądź- projekt ukończony!
I pewnie wpadnie gdzieś w wolnej chwili na stół do grania a wojska nato i układu warszawskiego zetrą się w drodze do odratowania (lub przejęcia) sowieckiego kosmonauty!


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”