[XXV] [5] MiG-3, Trumpeter 1:48

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

[XXV] [5] MiG-3, Trumpeter 1:48

Post autor: Telamon »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mam nadzieje, że dodam jeszcze opis historyczny... ale pod warunkiem, że zdobędę książkę Bieszanowa i książki Pokryszkina. Oraz znajdę czas.
Model otrzyma malowanie wzorowane na obrazku z pudełka RPM. Zawsze mi się podobało.

Należy spodziewać się czegoś takiego:

https://www.youtube.com/watch?v=pEIgqGCSeyg

https://www.youtube.com/watch?v=JXh8EA24WRs

https://www.youtube.com/watch?v=30tw57SWg6w&t=26s

Baza lotnicza od sponsora konkursu: Black Grom Studio.

W modelarstwie lotniczym jestem świeży. Uczę się nowych rzeczy i je utrwalam. W tym konkursie samolotów 1:48 praktycznie nie było, a w innych skalach pojawiały się sporadycznie. Zatem będzie to coś oryginalnego, ciekawego.
Awatar użytkownika
Malory
Sous-lieutenant
Posty: 425
Rejestracja: poniedziałek, 19 marca 2018, 22:08
Lokalizacja: Trójmiasto
Has thanked: 147 times
Been thanked: 161 times

Re: [XXV][5] MiG-3, Trumpeter 1:48

Post autor: Malory »

Samolotami w takiej skali to nie będzie ciężko grać w coś?
“The saddest thing about any man is that he be ignorant, and the most exciting thing is that he knows.”
― Alfred the Great
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: [XXV][5] MiG-3, Trumpeter 1:48

Post autor: Telamon »

Obrazek

Obrazek

Nie. To pełni rolę znacznika nalotu. Albo samo robi "nalot". Można to też zdjąć i zrobić z tego jakiś element terenu. W Bolcie, na zachodzie, widok takiego samolotu nie jest niczym dziwnym (zdjęcia widziałem).
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: [XXV] [5] MiG-3, Trumpeter 1:48

Post autor: sgr »

Ciekawy temat. Podziel się proszę spostrzeżeniami jak ze spasowaniem, bo u Trumpetera to różnie bywa. No i mam nadzieję, że będzie pilot :P. Skończone samolociki bardzo, bardzo fajne, ładne kolory :). Brak swastyk rozumiem zamierzony?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: [XXV] [5] MiG-3, Trumpeter 1:48

Post autor: Telamon »

Dziękuję. ;)

W kwestii budowy to też jestem dość początkujący. Z każdym (a zbudowałem trzy maszyny) modelem były problemy. Nawet czeski Eduard, "topowa jakość", sprawiał pewne problemy na mocowaniu skrzydła-kadłub. Trzeba było ścierać papierem ściernym, szlifować, szpachlować. W modelarstwie wargamingowym raczej tego typu problemy nie występują, a w redukcyjnym o dziwo producenci bywają "liberalni" gdy mowa o dokładności. Np. C.202 ma tak nierozsądnie rozplanowany przód kadłuba iż ludzie (chcąc zakryć łączenie połówek) powszechnie ścierają nity znajdujące się w części dziobowej.

Zobaczymy jak Trumpek będzie się sklejał. Jestem pozytywnej myśli. Pewne problemy zapewne spowoduje podwozie, a konkretnie przerobienie go na wariant schowany. Prawie żaden producent nie przewiduje opcji "latającej" (z chlubnymi wyjątkami jak rosyjska Zvezda).
Pilocika nie będzie. :( Trudno znaleźć odpowiednią figurkę, a mało producentów wkłada je do zestawów. Zastanawiam się nad zvezdowym Su-2 i icmowskim I-153 (chyba w Czechach robią taką ładną figurkę pilota, z fotelem). Ale póki co będzie MiG-3 bo to ładny samolot.

Swastyka - zgadza się. Do Bf-109 nawet jej nie dołożyli. Algorytmy nie lubią, a ludzie też mają obiekcję.
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: [XXV] [5] MiG-3, Trumpeter 1:48

Post autor: sgr »

Tamiya zawsze dodaje ludziki, z tego co wiem zdecydowana większość modelarzy ich nie dokleja, więc jakbyś chciał to pewnie ktoś będzie miał zbędnych (te z nowych wypustów są bardzo fajne, te starsze... trochę mniej ;). Jeśli chodzi o spasowanie to kup sobie nową Tamiyę - bajka, Meng (sklejałem tylko Me-410) też zrobił na mnie świetne wrażenie, Eduard ma niestety parę trupów w szafie. Te podwozia to wielki ból, nie tak dużo trzeba - wydawałaoby się - żeby to zaprojektować, a wszyscy mają to gdzieś.
Awatar użytkownika
Malory
Sous-lieutenant
Posty: 425
Rejestracja: poniedziałek, 19 marca 2018, 22:08
Lokalizacja: Trójmiasto
Has thanked: 147 times
Been thanked: 161 times

Re: [XXV][5] MiG-3, Trumpeter 1:48

Post autor: Malory »

Telamon pisze: niedziela, 3 grudnia 2023, 16:48 Obrazek

Obrazek

Nie. To pełni rolę znacznika nalotu. Albo samo robi "nalot". Można to też zdjąć i zrobić z tego jakiś element terenu. W Bolcie, na zachodzie, widok takiego samolotu nie jest niczym dziwnym (zdjęcia widziałem).
A w sensie znacznika do gry lądowej to co innego. Myślałem że to do jakiejś gry areonautycznej typu Blood Red Skies. :)
“The saddest thing about any man is that he be ignorant, and the most exciting thing is that he knows.”
― Alfred the Great
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: [XXV] [5] MiG-3, Trumpeter 1:48

Post autor: Telamon »

sgr pisze: niedziela, 3 grudnia 2023, 19:58 Tamiya zawsze dodaje ludziki, z tego co wiem zdecydowana większość modelarzy ich nie dokleja, więc jakbyś chciał to pewnie ktoś będzie miał zbędnych (te z nowych wypustów są bardzo fajne, te starsze... trochę mniej ;). Jeśli chodzi o spasowanie to kup sobie nową Tamiyę - bajka, Meng (sklejałem tylko Me-410) też zrobił na mnie świetne wrażenie, Eduard ma niestety parę trupów w szafie. Te podwozia to wielki ból, nie tak dużo trzeba - wydawałaoby się - żeby to zaprojektować, a wszyscy mają to gdzieś.
Dzięki. Dobry pomysł z tymi ludkami, już złożyłem zapytanie na modelwork. ;) Na Tamkę popatrzę choć teraz bardziej kieruję się przydatnością modelu, kolorystyką kamuflażu i preferencjami ludzi. Mam np. w grudniu do pomalowania Ju-87 G-2 choć nie zdecydowałem jeszcze czy będę go pchał w konkurs.
Meng to niestety nisza i drożyzna. Eduarda chwalę np. za starego P-39, gdzie jest pilocik. Nowy ma ładniejszy detal. Edek ma tą zaletę iż jest dość łatwo dostępny i tani. :)

Malory - Jak Blood Red Skies to 1:200. ;) Może kiedyś eskadrę MiGów-3 bym złożył. Ale póki co wolę 1:48.
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 138 times
Kontakt:

Re: [XXV] [5] MiG-3, Trumpeter 1:48

Post autor: twhistoria »

Do jakiego systemu bitewnego jest ten model?
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: [XXV] [5] MiG-3, Trumpeter 1:48

Post autor: Telamon »

Zasadniczo do Bolt Action. Tam mamy zasadę Nalotu (przywoływanego przez Obserwatora Artyleryjskiego) więc maszyna może pełnić rolę znacznika pokazującego jaki oddział ma zostać zbombardowany i od jakiego punktu rozkładane są obrażenia. W Polsce w tej roli najczęściej widziałem samoloty 1:72, a to z racji modeli "gotowych". 1:48 trzeba sobie samemu skleić.

Ale jest też zasada "Warplanes" czyli samolot działający jako pojazd. W Polsce używana dość rzadko - Hurricane Mk. II ma 12-ście karabinów maszynowych czyli 60 kostek "strzelania". Wypalał "dziurę w stole"
Natomiast sam rozmiar modelu (gdyby kogoś dziwił) - pojazdy lotnicze w Warhammerach bywają nawet większe.

Oczywiście figurki i pojazdy są "uniwersalne" więc pewnie model będzie nadawał się do szeregu innych systemów. Aczkolwiek ja znam głównie Bolt Action.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”