XXV edycja

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: XXV edycja

Post autor: rilian »

Z jednej strony w pełni się z Tobą zgadzam, ale z drugiej mam pewne zastrzeżenia. To moim zdaniem ma sens, jeśli takie spełnienie minimalnych wymagań kwalifikuje się do albo książki albo do rozlosowania owej książki, jeśli książek jest mniej niż uczestników. Z dwóch przyczyn. Po pierwsze jak ja mam ocenić, jeśli dwie osoby wypiszą mi takie wspomniane minimum, która zrobiła to lepiej? Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wybór tematu pozwala jednemu rozpisać się na 3 strony forum, a drugiemu napisanie 5 zdań. Ja, laik mogę ocenić, że te 3 strony to zdecydowanie bardziej wyczerpany temat niż 5 zdań, a ktoś kto wie o czym pisze, domyśli się, że te 3 strony to streszczenie jednego artykułu, czy dwóch, bo materiałów na dany temat jest mnóstwo, a te 5 zdań, to 3 miesiące poszukiwań wzmianek na temat, który jest mniej popularny.

Po drugie byłby to kolejny już obowiązek dla oceniającego, czytania całych stron (jeśli byłaby za to nagroda, to jestem pewny, ze chcący ją zdobyć wysilą się bardziej niż te 3 zdania) tekstów, które niekoniecznie muszą mnie interesować. Już obecnie ocenianie w sumie zajmuje więcej niż wystawienie kilku prac w konkursie, a przynosi zdecydowanie mniej frajdy. Jakbym miał jeszcze tracić wzrok, czytając z ekranu teksty, które mnie nie interesują i z powodu braku wiedzy na dany temat w sumie niewiele mi mówią, bo i tak nie umiałbym ich porównać z innymi, podobnymi, to też raczej podziękuję za taką zabawę.

Jak pisałem wcześniej. Moim zdaniem pomysł jest mega spoko, ale raczej na zasadzie rozlosowania nagród pośród ludzi, którzy spełnili minimalne wymagania, a nie na zasadzie oceny, kto zrobił to lepiej.

...i jako bardziej modelarz niż "historyk" wolałbym oceniać hello kitty niż trafność opisu historycznego. A że jednym z moich hobby są też rzeczy sci-fi, czy fantasy, to osobiście dobrze wymyśloną historię wozu hello kitty też bym ocenił na równi z dobrze opisaną historią faktycznie istniejącego wozu ;) Natomiast rozumiem, że tutaj jest forum historycznego wargamingu, więc nikomu nie narzucam i brzydziłoby mnie ocenianie takiego hello kitty w towarzystwie prac trzymających się realiów, bo nawet pod względem modelarskim jest to po prostu niesprawiedliwe, kiedy jeden uczestnik musi się ograniczać do realiów, a drugi ma wolną rękę.
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: XXV edycja

Post autor: rilian »

Ba, po namyśle nawet powiem, że wyżej ceniłbym dobrze wymyśloną historię niż niektóre tła historyczne prac, bo nie ma się co oszukiwać, spora część z nich powstaje na zasadzie ctrl C + ctrl V ;)
Awatar użytkownika
Malory
Sous-lieutenant
Posty: 425
Rejestracja: poniedziałek, 19 marca 2018, 22:08
Lokalizacja: Trójmiasto
Has thanked: 147 times
Been thanked: 161 times

Re: XXV edycja

Post autor: Malory »

Jak pisałem wcześniej. Moim zdaniem pomysł jest mega spoko, ale raczej na zasadzie rozlosowania nagród pośród ludzi, którzy spełnili minimalne wymagania, a nie na zasadzie oceny, kto zrobił to lepiej.
I to jest moim zdaniem spoko pomysł, który coś nowego wprowadza co zachęca do nauki i nie obciąża specjalnie organizatorów.
...i jako bardziej modelarz niż "historyk" wolałbym oceniać hello kitty niż trafność opisu historycznego. A że jednym z moich hobby są też rzeczy sci-fi, czy fantasy, to osobiście dobrze wymyśloną historię wozu hello kitty też bym ocenił na równi z dobrze opisaną historią faktycznie istniejącego wozu ;) Natomiast rozumiem, że tutaj jest forum historycznego wargamingu, więc nikomu nie narzucam i brzydziłoby mnie ocenianie takiego hello kitty w towarzystwie prac trzymających się realiów, bo nawet pod względem modelarskim jest to po prostu niesprawiedliwe, kiedy jeden uczestnik musi się ograniczać do realiów, a drugi ma wolną rękę.
I dlatego właśnie zastanawiałem się czy w konkursie ten aspekt można jakoś zaakcentować. Bo jakby unikalność tego konkursu polega na tym że jest historyczny i pod tym względem różni się od powiedzmy Kontrastu. Argument że jurorzy nie czują się kompetentni by oceniać aspekt zgodności modeli od okresu antyku do współczesność jak najbardziej do mnie przemawia. Ale może właśnie istnieje jakiś pozytywny, a nie negatywny sposób oceny prac, gdzie osoby pielęgnujące ten bardzo fajny aspekt są doceniane.
“The saddest thing about any man is that he be ignorant, and the most exciting thing is that he knows.”
― Alfred the Great
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: XXV edycja

Post autor: sgr »

Musielibyśmy chyba powołać jakichś ekspertów, którzy pochyliliby się tylko nad poprawnością historyczną (albo spośród jurorów albo z szerszego kręgu użytkowników, jeśli żaden juror nie czuje się "ekspertem" w danym temacie). Tyle tylko, że stan naszej wiedzy też się zmienia i czasami dochodzi do zmian rzeczy zdawałoby się kanonicznych nawet w tematach bardzo popularnych i zdawałoby się przepracowanych we wszystkie strony (jak choćby jasno-oliwkowy kolor Zer w Pearl Harbor a nie jasno-szary jak przez dziesięciolecia utrzymywano - tu trzeba by być bardzo na czasie ze wszystkim, a i tak pewności nie ma, że jest poprawnie).

Co do komentarzy to szczerze mówiąc mnie osobiście lepiej ocenia się pracę pisząc od razu do niej komentarz. Łatwiej sobie poukładać co w pracy jest udane bardzo, a co mniej i porównać z innymi. To, że nie wszyscy uczestnicy mają w planach duży progres jak dla mnie jest ok, to wciąż w sumie malowanie laleczek, czy ktoś to robi lepiej czy gorzej ;). Natomiast pisanie jest czasochłonne - to jest kilka stron maszynopisu o pracach, które czasami są na bardzo zbliżonym poziomie, a fajnie jest pokazać w każdej rzeczy udane i unikalne, bo każda skończona figurka to zawsze sukces i to trzeba nagradzać dobrym słowem oraz skrytykować aspekty mniej udane - zazwyczaj te same w większości prac i to tak, żeby nie co drugi komentarz był pisany przy pomocy ctrl-c, ctrl-v. To trwa, podobnie jak wpatrywania się w zdjęcia, żeby nie popłynąć myląc kalkomanię z freehandem i jakoś to wszystko uzasadnić - ta praca jest lepsza, bo... Dotychczas starałem się komentować wszystko, tym razem z przyczyn losowych albo organizatorzy musieliby poczekać na mnie i bardzo opóźnić ogłoszenie wyników albo bez opóźnień opublikować komentarze do kilku kategorii. W kolejnej edycji, jeśli będę miał oczywiście możliwość i przyjemność jej sędziowania postaram się powrócić do zwyczaju komentowania wszystkiego. Co mnie jednak zastanawia - rilian zauważył, że część uczestników nie notuje wielkiego progresu w technikach malowania, a jak to wygląda z komentarzami? Czy macie wrażenie, że zauważamy w komentarzach Wasz progres? Przydają się na coś, czy to bardziej ciekawostka, tudzież możliwość wychwycenia jurora, który jednak nie zauważył kalkomanii na tarczach ;)?
Aspirant
Adjudant
Posty: 260
Rejestracja: sobota, 14 listopada 2020, 21:16
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

Re: XXV edycja

Post autor: Aspirant »

Mam propozycję w sprawie prac które są rozpoczęte a nie ruszone.
Mogę założyć wątek i go moderować gdzie będzie spis wszystkich prac
Będzie tam tytuł pracy, autor, grupa, link do niego i zdjęcie z najbardziej aktualnym zdjęciem.
Coś podobnego proponowałem ostatnio podczas dyskusji o XXIV lub XXIII edycji.
Będę wtedy starał się go codziennie aktualizować jak będą zmiany. Wtedy będzie w jednym miejscu widać prosto na jakim etapie co jest.
Kolejność prac w jakiej bym umieścił to na dole rozpoczęte i nieruszone, później byłyby skończone, a na samym początku każdej grupy, które zaczęło się malowanie kolorami.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: XXV edycja

Post autor: Raleen »

Jeśli chodzi o komentarze jurorów, temat jest znany od jakiegoś czasu. Zapewne będzie jeszcze wracał niejednokrotnie. Myślę, że po 25 edycji jeszcze podyskutujemy co dalej, natomiast w tej edycji chciałbym, żeby zostało po staremu i mam prośbę do jurorów, żeby postarali się na ile mogą napisać komentarze, tak żeby było ich możliwie najwięcej. To szczególna edycja, postarajmy się by wypadła jak najlepiej.

Co do propozycji oceniania wartości historycznej prac, po części to już jest w ramach konkursu, tzn. jako organizatorzy dajemy m.in. za to, a także za tutoriale, dodatkowe punkty. W ostatniej edycji była też nagroda specjalna:
Dodatkowa nagroda specjalna od Playmaty.pl za zaangażowanie w konkurs i dyskusje na forum
Nagroda przeznaczona dla uczestników konkursu, którzy w ciekawy sposób będą prowadzili swój wątek, zamieszczając w nim dodatkowe informacje historyczne lub modelarskie dotyczące przygotowywanej pracy. Będziemy także brali pod uwagę liczbę wystawionych i ukończonych przez uczestników prac oraz udział w dyskusjach na forum. O przyznaniu nagrody decyduje organizator. Nagrodą jest voucher na zakup mat do grania i innych akcesoriów wargamingowych o wartości 100 zł do zrealizowania w firmie Playmaty.pl.
Ona po części jest za to, także jeśli ktoś wrzuca ciekawe rzeczy w wątku i jest ich dużo, ale nie takie typowo modelarskie - w tym sensie, że takie, które większość i tak wrzuca i są standardem. Doceniani są również uczestnicy aktywnie biorący udział w dyskusjach w wątkach konkursowych i wnoszący coś do nich. Możemy iść dalej w tym kierunku i rozwijać te nagrody, ale one będą siłą rzeczy po części uznaniowe. Z kolei mogę powiedzieć, że otrzymałem w jednej z poprzednich edycji propozycję od Rebela by zrobić osobne trzy nagrody za najlepsze tutoriale. I dwie edycje wcześniej była osobna nagroda za najlepszy tutorial. Jeśli chodzi o angażowanie jury, najlepiej gdyby oni to oceniali, ale to jest dodatkowa robota i dodatkowe, osobne podliczanie głosów. Nie wszyscy chcą oceniać takie rzeczy i się w to wdawać. Opóźniałoby to też ogłoszenie wyników. Tak, że faktycznie wzięliśmy to na siebie wraz z Umpapą, tylko znowu nie chcemy tworzyć w ramach konkursu alternatywnego systemu nagród i wchodzić w buty jury, więc póki co to jest jedna dodatkowa nagroda, ewentualnie mogą być dwie.

Poruszany był także temat pilnowania się wzajemnie przez uczestników konkursu. Jeśli zgłaszanie pewnych rzeczy w wątkach może być problemem, bo będzie potencjalnie źle odbierane, mogę zaproponować by pewne rzeczy zgłaszać przez prywatne wiadomości jednemu z organizatorów, który by nad tym czuwał. Jako że ja zajmuję się równolegle wieloma innymi rzeczami, myślę, że lepszą osobą będzie tutaj Umpapa. Natomiast ogólnie idea by uczestnicy sami zadbali trochę bardziej o porządek w ramach konkursu i czuwali nad nim jest słuszna. Z perspektywy organizatorów i jury oczywiście z tego względu, że ich odciąża, tu nie ma się nad czym rozwodzić. Ale także więcej par oczu czuwa nad konkursem, łatwiej dzięki temu pewne rzeczy wyłapać, bo nie oszukujmy się, jesteśmy tylko ludźmi, kolejne edycje konkursu trwają faktycznie przez większość roku i mało kto jest w stanie cały ten czas skupiać się tylko na konkursie. W ramach forum i portalu funkcjonuje wiele różnych inicjatyw i robimy mnóstwo innych rzeczy. Poza tym, że każdy z nas ma swoje własne, prywatne życie.

Odnośnie propozycji Aspiranta zrobienia jakiejś listy wątków i prac, pokazujących poziom zaawansowania, jestem jak najbardziej za. Jeśli ktoś będzie nad tym czuwał i jurorom to pomoże, mogę tylko przyklasnąć. Jakiś czas temu Ogmios zaczął pomagać nam przy zliczaniu głosów. Ogólnie jeśli na tej zasadzie ktoś będzie chciał pomóc przy jakimś aspekcie konkursu, co pozwoli go usprawnić - jestem za.

Kończąc, trwają rozmowy ze sponsorami co do nagród. W większości są już ustalone, ale czekam jeszcze na niektórych i staram się wyciągnąć trochę więcej w związku ze srebrną rocznicą.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: XXV edycja

Post autor: Raleen »

Rozmowy ze sponsorami powoli posuwają się do przodu, przy czym najważniejsze rzeczy mam już ustalone. Mam nadzieję, że przypadająca z dnia dzisiejszego na jutrzejszy rocznica Nocy Listopadowej przyniesie tu radykalny postęp. Wygląda na to, że wystartujemy, ale część rzeczy co do nagród będzie uzupełniana w trakcie, bo obecnie niektórzy mają z tym problemy (budżety promocyjne na kolejny rok w trakcie zatwierdzania itp.).

Jeśli macie jeszcze jakieś uwagi, propozycje, to piszcie. Zostało już niewiele czasu do rozpoczęcia 25 edycji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: XXV edycja

Post autor: Raleen »

Do końca listopada jak widać już się nie wyrobimy, ale na 1 grudnia jak najbardziej. Trochę się przeciągnęło ze względu na kwestię nagród i rozmowy ze sponsorami. Muszę to mieć ustalone choćby w zarysie, a oni tak się składa mają teraz najgorętszy okres, stąd są opóźnienia.

Ostatnie uwagi, spostrzeżenia jak ktoś jeszcze ma...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: XXV edycja

Post autor: Telamon »

https://www.hataka-hobby.com/en_US/c/Pa ... et-Line/40

Pewnie do nich pisałeś ale jeżeli nie to warto. Może dadzą 1 zestaw swych nowych farb bo zależy im na promocji towaru w świecie wargamingowym.
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 323
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 169 times

Re: XXV edycja

Post autor: Majbach »

Telamon pisze: czwartek, 30 listopada 2023, 17:46 https://www.hataka-hobby.com/en_US/c/Pa ... et-Line/40

Pewnie do nich pisałeś ale jeżeli nie to warto. Może dadzą 1 zestaw swych nowych farb bo zależy im na promocji towaru w świecie wargamingowym.
A farbki mają spoko :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: XXV edycja

Post autor: Raleen »

Niestety już nie zdążę jak mamy zaczynać. Pisanie do każdego sponsorów, jakieś wyjaśnienia, negocjacje co do nagród - wszystko to pochłania czas. Jeśli sponsor nas zupełnie nie zna albo jest z zagranicy, tym bardziej. Niewykluczone, że w trakcie konkursu jeszcze dołączą, tak jak niektórzy sponsorzy dochodzą w trakcie, z różnych przyczyn, albo pojawiają się nowe nagrody.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”