[XXIII] [5] Swift Boat (Gotowe)

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Vort
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 24 grudnia 2022, 20:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 6 times

[XXIII] [5] Swift Boat (Gotowe)

Post autor: Vort »

Witam!
Postanowiłem pobawić się z synami żołnierzykami :evil:. Tak niegdyś z kolegami toczyliśmy wojny w piaskownicy i wymyślaliśmy zasady , tak teraz chcę zarazić historią kolejne pokolenie. Dowiedziałem się, że II wojna jest "passe". Spytałem o inne wojny i okazało się, że o Wojnie w Wietnamie młodzież nie słyszała. Pokazałem dzieciakom Pluton, Czas Apokalipsy, Full metal Jacket i Rambo :evil: i coś zaskoczyło. Pograli by. Nie znalazłem systemu ani planszówki to wyszło, że trzeba zrobić. Znalazłem witkong i marins w 20 mm i nagle się okazało, że mają być łódki, helikoptery i komandosi... Poczytałem troszkę o Brown Water Navy z tego okresu i okazało się, że może być ciekawie. Żeby nie męczyć się od razu z żywicznymi konwersjami wysłałem Mikołajowi link z JEDYNYM obecnie produkowanym modelem "łódki" , która pomieści "komandosów" z Italeri.
Niby jestem modelarzem, niby wiem co i jak, niby warsztat i narzędzia mam ale tak małe modele "ludzików" są dla mnie nowością. 1:35 jednak wydaje się za duże do grania albo ja mam za mały metraż. No i pomalowanie jakiegoś konkretnego składu trwało by kilka lat. A tu mi pokazali konkurs z konkretnym terminem. A zona powiedziała magiczne zdanie : " nie zdążysz"... także:

Na potrzeby wojny w Wietnamie amerykanie zamówili 2 całkiem nowe konstrukcję. Jedna to był PBR znany z Czasu Apokalipsy i wyprawy J.Clarksona do Wietnamu. Druga to całkowicie aluminiowy, 15 metrowy PCF. I o nim będzie ta piosenka.

PCF - Patrol Crft Fast został zaprojektowany specjalnie ba potrzeby walk w Wietnamie, na początku od 1965 roku pełnił funkcję nadzorowania ruchu morskiego na wybrzeżach Morza Południowo Chińskiego, a potem misje na niezliczonych rzekach i kanałach delty Mekongu i innych rejonach Wietnamu. Gdzie przewoził wojska Południowo wietnamskie, komandosów SEALS, pomoc humanitarną oraz pełnił funkcje patrolowe zapobiegając transportowi broni przez Wietkong.

Typowe wykorzystanie tzw Swift boat polegało na podpłynięciu do brzegu i wysadzeniu desantu, a potem wspieraniu walczących żołnierzy. Do tego celu PCF miał podwójny .50 browning na dachu i pojedynczy z tyłu. Ciekawostką był moździerz 81 mm sprzężony z rufową .50... Do takiego wykorzystania tej łódki będę dążył.

Model Revela jest szczegółowy i dokładny, malowanie z instrukcji odkładam na bok i planuje go pomalować na zielono :P Czyli na Olive Drab bo tak były malowane te które pływały po rzekach. W planach jest nie sklejanie nadbudówki co by można było desant do środka ładować i wyładowywać , planuje dorobić siatkę z lin na dziobie i styrać go troszkę. Na pewno nie będzie mi się zgadzał numer taktyczny, nie założę anten itp ale przykleję ile się da w końcu nie będę z nim łaził zbyt daleko.

Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela, 5 lutego 2023, 23:20 przez Vort, łącznie zmieniany 1 raz.
Vort
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 24 grudnia 2022, 20:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 6 times

Re: [XXIII] [5] Swift Boat

Post autor: Vort »

Siatka desantowa do zrobienia wygląda tak:

Obrazek

Kolor będzie taki:

Obrazek

A łódź z desantem będzie wyglądać jakoś tak:

Obrazek
Vort
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 24 grudnia 2022, 20:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 6 times

Re: [XXIII] [5] Swift Boat

Post autor: Vort »

Zabawę rozpoczynam od przeczytania instrukcji i przeglądu części pod kątem otwierania i zamykania nadbudówki. Model ma na ramkach rok 2021... i pełne wyposażenie wnętrza. Fajnie to będzie wyglądać. Ramki są tylko 2, części dużo ale to są rozdrobnione rzeczy. No i 2 gaśnice, szafki, zlew, fotele 2 koła sterowe, barierki i takie tam. Rzadko mam do czynienia ze skala 1/72, ale z tego co widzę to karabiny są w jakości o niebo lepszej niż broń wojaków z Italeri.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: [XXIII] [5] Swift Boat

Post autor: Raleen »

Dobre zdjęcia i fajnie, że zaczynasz od czegoś konkretnego.

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Vort
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 24 grudnia 2022, 20:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 6 times

Re: [XXIII] [5] Swift Boat

Post autor: Vort »

Model jak napisałem ma rok:

Obrazek

Skleiłem kadłub używając kleju Tamiya extra thin i zacisków z Biedronki

Obrazek

Ogólnie wychodzę ze swojej strefy komfortu. Nie dość, że 1.72/ łódka/ to jeszcze musiałem obrobić elementy, których zazwyczaj nie widać jak śruby i stery. A do tego przydaje się wspomniany klej. Nie tylko klei ale i wygładza nierówności. Tylko nie wolno dotykać potem. :) Przy okazji wymyśliłem jak zrobić podstawkę. Do kawałka płyty przykleję podstawkę dodaną przez producenta, dorobię wodę i kawałek brzegu z fragmentem dżungli z roślin akwariowych! :lol:

Obrazek
Vort
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 24 grudnia 2022, 20:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 6 times

Re: [XXIII] [5] Swift Boat

Post autor: Vort »

Po potwornej grypie wracam do łódki. :) Na rozgrzewkę - podstawka.
Kawałek płyty, styrodur, palnik, Farby Valeio jak na fotce, pędzel, klej CA E - bo innym Super glue można styrodur spalić:

Obrazek

Malujemy dno rzeki, ze styroduru robimy kawałek skarpy, palnikiem ostrożnie wygładzamy.
Vort
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 24 grudnia 2022, 20:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 6 times

Re: [XXIII] [5] Swift Boat

Post autor: Vort »

Obrazek

Do zrobienia kawałka dżungli używam kleju typu wikol ale taki jak na zdjęciu schnie 20 min, roślinek do akwarium, jakiś pozostałości listowia do robienia drzew i korzonków.
Potrzebna też jest drobno przesiana sucha ziemia

Obrazek

Kawałek styroduru pokrywam klejem, a potem pryskam alkoholem izopropylowym (IPA) żeby zmniejszyć napięcie powierzchniowe.

Obrazek
Vort
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 24 grudnia 2022, 20:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 6 times

Re: [XXIII] [5] Swift Boat

Post autor: Vort »

Potem posypujemy to ziemią, potem znowu klej i ziemia,

Obrazek

Obrazek

czymś ostrym robię dziurki na korzenie i ośliny, doklejam trochę jakiegoś zielska i zostawiam do schnięcia.

Obrazek

Tak to wygląda z kadłubem

Obrazek
Vort
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 24 grudnia 2022, 20:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 6 times

Re: [XXIII] [5] Swift Boat

Post autor: Vort »

Na koniec efektem wody od AK smaruję dno. Można użyć zwykłego wikolu lub modge podge. I zostawiam na noc.

Obrazek

Obrazek
Vort
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 24 grudnia 2022, 20:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 6 times

Re: [XXIII] [5] Swift Boat

Post autor: Vort »

Rano pomalowałem boki jakaś brązową farbą, żel od AK nie wysechł jeszcze ale jak znam tem produkt to będzie w pełni przezroczysty jak skończę malować model :)

Obrazek

Obrazek

Patent na "szybką dżunglę" już jest. Jak będzie potrzeba inne podstawki lub tereny to już wiem jak szybko zrobić, cały czas szukam jakiś zasad do skirmisza w epoce zimnej wojny :)
Vort
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 24 grudnia 2022, 20:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 6 times

Re: [XXIII] [5] Swift Boat

Post autor: Vort »

Zaczynam malowanie. Muszę malować po kawałku ale coś czuję, że łódka będzie zamknięta. Mimo, że model w miarę nowy to Jak zwykle u Revela wszędzie są ślady po wlewach, wypychaczach itp. Większość w środku, nie chce mi się z tym bawić to po prostu zamknę model.

Obrazek
Farby Tamiya, aerograf Fineart, dysza 0,2.

Obrazek
Efekt takim podmaluję pędzlem i zamknę :)

Obrazek
Vort
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 24 grudnia 2022, 20:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 6 times

Re: [XXIII] [5] Swift Boat

Post autor: Vort »

Pomalowałem aerografem farbą Tamiya Olive Drab. Dno pędzlem farbą Valleyo, koła ratunkowe i ponton też, Użyłem trochę washu Army Painter Soft Tone i na dachu Afrika Dust od Valleyo. Łódka nie sklejonam trochę poprawek jeszcze przede mną. No i okazało się że pokład też był szary :)

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony środa, 1 lutego 2023, 23:18 przez Vort, łącznie zmieniany 1 raz.
Vort
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 24 grudnia 2022, 20:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 6 times

Re: [XXIII] [5] Swift Boat

Post autor: Vort »

Dowód na takie malowanie.
Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Sigwald
Adjudant
Posty: 246
Rejestracja: czwartek, 4 października 2012, 00:05
Has thanked: 245 times
Been thanked: 106 times

Re: [XXIII] [5] Swift Boat

Post autor: Sigwald »

Dobrze idzie, trzymam kciuki! Te kamizelki to z ''Keglaru''? :mrgreen:
''A real man makes his own luck, Archie. Right, Dawson?''
Vort
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 24 grudnia 2022, 20:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 6 times

Re: [XXIII] [5] Swift Boat

Post autor: Vort »

Sigwald pisze: wtorek, 31 stycznia 2023, 22:04 Dobrze idzie, trzymam kciuki! Te kamizelki to z ''Keglaru''? :mrgreen:
Tak jest! Keglar to potęga! Tylko trzeba uważać bo Wielki Brat Patrzy! I Banują za "keglar" :P BTW to ten sam materiał, z którego robią kegi z piwem? :?
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”