[XXIII] [3] Kremlowscy kadeci [GOTOWE]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Hubertw
Caporal-Fourrier
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 12 listopada 2017, 18:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 59 times

[XXIII] [3] Kremlowscy kadeci [GOTOWE]

Post autor: Hubertw »

Mój Marder czeka jedynie na przyozdobienie roślinnością, więc można zająć się czymś nowym. Oto kremlowscy kadeci, najlepsi z najlepszych, metr osiemdziesiąt wzrostu, elita Armii Czerwonej :D
Bolt Action, 28mm, Warlord Games

Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek, 20 stycznia 2023, 16:03 przez Hubertw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [XXIII] [3] Kremlowscy kadeci

Post autor: Raleen »

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XXIII] [3] Kremlowscy kadeci

Post autor: Umpapa »

Powodzenia!
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Hubertw
Caporal-Fourrier
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 12 listopada 2017, 18:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 59 times

Re: [XXIII] [3] Kremlowscy kadeci

Post autor: Hubertw »

Pierwszy update. Eksperymentalna technika daje całkiem niezłe efekty. Kolorystyka, wyposażenie i w sumie cały pomysł na projekt inspirowane są filmem ,,Spaleni Słońcem 2". Brąz wyszedł mi bardziej szary niż na filmie, ale z drugiej strony szynel czerwonoarmisty może być w absolutnie każdym kolorze, więc niech już tacy zostaną. Jednolite umundurowanie pasuje do kadetów szkoły oficerskiej, a to wraz z innymi oznaczeniami na patkach kołnierzowych łatwo odróżni ich od zwykłych piechociarzy, których maluję w tysiącu różnych odcieni.
Pomimo inspiracji filmem, pułk kremlowskich kadetów istniał naprawdę i zdecydowanie nie jest to historia odosobniona, ponieważ w ZSRR niejednokrotnie rzucano na front jednostki formowane z kadetów szkół oficerskich, którzy nie ukończyli jeszcze nauki. Gorzej może być ze znalezieniem ciekawych szczegółów, bo większość informacji albo jest bardzo powierzchowna, albo jest typową papką dla rosyjskich patriotów.
Zacznijmy od tego że jesienią 1941 pod Moskwą walczyło co tylko było pod ręką: naprędce formowana milicja, kawaleria, czołgi ocalałe z dotychczasowych pogromów i dywizje strzeleckie ściągane z całego ZSRR (wtrącę jednak że syberyjskie dywizje narciarzy ratujące Moskwę są mitem i nie mają nic wspólnego z faktycznym przebiegiem bitwy). Z kadetów Moskiewskiej Szkoły Piechoty sformowano w październiku 1941 pułk pod dowództwem dyrektora szkoły Bohatera ZSRR pułkownika Mładencewa. Liczył on łącznie około 1500 ludzi i nie był nawet pierwszą jednostką tego typu. Nieco wcześniej sformowano równie znany pułk kadetów Podolskiej Szkoły Piechoty i Podolskiej Szkoły Artylerii, a już w lipcu nad Ługą ginęli kadeci Leningradzkiej Szkoły Piechoty. Nie są to jednak rekordziści, bo najwcześniejsze znalezione przeze mnie informacje o kadetach szkół oficerskich, którzy trafili na front pochodzą z 30 czerwca 1941, chociaż tutaj określenie ,,trafili na front" nie jest najtrafniejsze, ponieważ to front przyszedł do nich. Mowa o walczących na linii Połock-Borysów-Bobrujsk-Mozyr kadetach Bobrujskiej Szkoły Traktorowo-Samochodowej, Wileńskiej Szkoły Piechoty, Lepelskiej Szkoły Moździerzowej i Borysowskiej Szkoły Pancernej. Z drugie strony wysyłanie kadetów szkół oficerskich na front trwało jeszcze długo po zakończeniu bitwy pod Moskwą i na przykład 293 Dywizja Strzelecka, która w listopadzie 1942 miała wziąć udział w Operacji ,,Uran" została uzupełniona niedoszłymi podporucznikami z Taszkientu.

Obrazek

Obrazek
Hubertw
Caporal-Fourrier
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 12 listopada 2017, 18:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 59 times

Re: [XXIII] [3] Kremlowscy kadeci

Post autor: Hubertw »

Ostatnie malowanie w tym roku :)
Pomalowałem niektóre detale, w tym patki kołnierzowe, a połowa oddziału ma prawie skończone plecaki. Patki kadetów wszystkich rodzajów broni zarówno na płaszczu jak i bluzie miały kolor czerwony, ale obszyte były złotym galonem jak u oficerów. Poza tym patki miały pole i wypustkę w kolorach danego rodzaju broni. W przypadku piechoty jest to malinowe pole i czarna wypustka. Noszono też korpusówki i wyszywane złotą nicią skrócone nazwy uczelni. Albo i nie noszono, bo to w końcu Armia Czerwona, a konkretnych informacji o tych detalach na patkach kursantów Moskiewskiej Szkoły Piechoty nie znalazłem, więc po prostu pomalowałem je jak na filmie. Przykładowo tak wyglądają patki na płaszcze kadetów Kijowskiej Szkoły Wojsk Pancernych i Leningradzkiej Szkoły Lotniczej. W 1941 wprowadzono rozkaz nakazujący nosić wszystkim żołnierzom po prostu jednolicie zielone patki zamiast kolorowych, ale z bardzo wielu powodów tego nie robiono. Niektórzy nie chcieli, a inni po prostu nigdy nie dostali nowych i nosili stare kolorowe, a w 1943 cały ten system oznaczeń stopni i tak zniesiono.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Hubertw
Caporal-Fourrier
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 12 listopada 2017, 18:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 59 times

Re: [XXIII] [3] Kremlowscy kadeci

Post autor: Hubertw »

Projekt powoli zbliża się ku końcowi, a pomalowani żołnierze pułku kremlowskiego już niedługo będą mogli bronić Moskwy.
Słów kilka o samym pułku, bo znacząco różnił się od typowego pułku strzeleckiego Armii Czerwonej i bardziej przypominał amerykański Regimental Combat Team.
Sformowano go 6 października 1941, a już wieczorem 7 października zajmował pozycje w rejonie Jaropolca. Dosyć zaskakujące żeby dało się sformować pułk w jeden dzień i wysłać go na front, ale mowa tu o szkole piechoty, która w tym czasie stacjonowała w obozie pod Sołniecznogorskiem prowadząc przyspieszone szkolenie swoich kadetów. Spod Sołniecznogorska do Jaropolca już aż tak daleko nie jest, szczególnie dla żołnierzy przyzwyczajonych do forsownego marszu. Swoją drogą w międzyczasie pewna ilość personelu szkoły pojechała na front zgłaszając się na ochotnika. Poza tym szkoła sama w sobie była pułkiem licząc prawie dwa tysiące ludzi pogrupowanych przecież na roczniki.
Pułk miał organizację dość nietypową. Składał się z dziesięciu kompanii zgrupowanych w czterech batalionach. Pierwszy batalion, którym dowodził kapitan A. I. Bobrowskich składał się z czterech kompanii złożonych z najmłodszych kadetów. Pozostałe miały po dwie kompanie i dowodzili nimi kapitan Wasilij Jakowlewicz Łobodin (zajmował się później wojskową gazetą ,,Frunzewiec", dosłużył się pułkownika, przeżył wojnę, a za dowodzenie batalionem kadetów otrzymał order czerwonego sztandaru. Nie wiem za co dokładnie, bo nie byłem w stanie rozczytać odręcznie napisanego powodu), kapitan Władimir Pietrowicz Byczkowski (dosłużył się pułkownika, walczył o Warszawę oraz Królewiec i przeżył wojnę) i major Paweł Fiodorowicz Triapkin (również odznaczony orderem czerwonego sztandaru za dowodzenie batalionem kadetów, dosłużył się podpułkownika i przeżył wojnę). Jeżeli chodzi o dowódców kompanii i plutonów, to byli oni wybierani spośród pozostałych oficerów, a oficerami politycznymi zostawali pracownicy polityczni szkoły. Na dowódców drużyn przypuszczam że mianowano po prostu wyróżniających się kadetów.
Dlaczego porównałem to do jednostki amerykańskiej? Ponieważ Pułk Kadetów 16 Armii posiadał na stałe przyłączone sporo jednostek, w tym kilka nietypowych dla pułku strzelców: batalion artylerii z Moskiewskiej Szkoły Artylerii (nie znalazłem ile i jakich dział), 302 Samodzielny Batalion Karabinów Maszynowych, baterię dział 76mm, 42 Samodzielną Kompanię Miotaczy Ognia, kompanię saperów z Moskiewskiej Szkoły Inżynierii, oraz standardowe oddziały medyczne, łączności i zaopatrzenia. W porównaniu do zwykłego pułku strzelców ilość aktywnych bagnetów była niewiele większa, pułk kadetów najprawdopodobniej nie posiadał moździerzy, mimo to dysponował większą siłą ognia ze względu na posiadanie na własność batalionu artylerii, batalionu karabinów maszynowych oraz kompanii miotaczy ognia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Hubertw
Caporal-Fourrier
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 12 listopada 2017, 18:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 59 times

Re: [XXIII] [3] Kremlowscy kadeci

Post autor: Hubertw »

Do zrobienia zostały hełmy, weathering, poprawki i podstawki, które będą celować w zimowe klimaty, które towarzyszyły kadetom przez większość szlaku bojowego. Szlaku bojowego, o którym warto by coś wspomnieć, ale jako że nie znalazłem porządnych opracowań, nie ma co zagłębiać się w szczegóły (no chyba że ktoś lubi czytać o ,,dziesiątkach spalonych faszystowskich czołgów i setkach wziętych jeńców :P ). Kadeci zajęli linię obrony pod Jaropolcem, ale na wroga musieli już sobie kilka dni poczekać. W tym czasie ich koledzy z Podolska ginęli setkami nieopodal Małojarosławca. Na skrzydłach mieli 2 Korpus Kawalerii Gwardii generała Dowatora i 316 Dywizję Strzelecką (tą od mitu o 28 Panfiłowcach, ale co się stało w Dubosiekowie i dlaczego poległych Bohaterów ZSRR znajdowano później w niemieckiej niewoli to już inna historia). Kadeci walczyli i utrzymali się przez miesiąc w rejonie Jaropolca. Nie było to wyłącznie ich zasługą, ale też Niemców, którzy nacierali w tym czasie na północ, na Kalinin, odpuszczając nieco kierunek centralny oraz zaliczyli pauzę operacyjną. Gdy przeprowadzili kolejne poważne natarcie w połowie listopada, pułk kadetów unikając okrążenia wycofał się pod Klin. Na przełomie listopada i grudnia resztki pułku walczyły pod Klinem. Ostatnie walki kadeci stoczyli pierwszego grudnia na wschód od Sołniecznogorska, skąd wyruszali na front. Drugiego grudnia resztki pułku przeniesiono do rezerwy, a ostatnim zadaniem kadetów było zabezpieczanie przeprawy przez kanał Moskwa-Wołga w rejonie Ignatowa. 6 grudnia pułk rozwiązano. Liczył w tym czasie około 300 ludzi. Pozostali przy życiu kadeci już jako porucznicy zostali rozesłani po najróżniejszych jednostkach Armii Czerwonej, ich dowódcy wyjechali do Nowosybirska, gdzie na nowo otwarto szkołę, a około 800 żołnierzy pułku nigdy nie doczekało się dowodzenia własnym plutonem.

Obrazek

Obrazek
Hubertw
Caporal-Fourrier
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 12 listopada 2017, 18:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 59 times

Re: [XXIII] [3] Kremlowscy kadeci

Post autor: Hubertw »

Pierwszy model posłużył do sprawdzenia koncepcji na podstawki. Chciałem nieco urozmaicić śnieżne pola pod Moskwą na przykład gałązkami, ale nadal to śnieg i pole mają być elementami dominującymi. Za śnieg posłużyła Valhallan Blizzard od GW, pomogłem sobie momentami zwykłą białą farbą, bo tekstura jest za gruba by brudzić nią płaszcz, a gałązka to gałązka z chodnika :) . Ciekawostką na dziś niech będzie fakt że Moskiewska Szkoła Piechoty istnieje do dziś jako Moskiewska Wojskowa Wyższa Szkoła Dowódcza, a jej kadeci od 2016 biorą udział w akcji upamiętniającej tych z 1941. W pełnym oporządzeniu, niosąc replikę sztandaru szkoły, maszerują 85km czyli tyle ile pokonał pułk kadetów w drodze na front .

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Hubertw
Caporal-Fourrier
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 12 listopada 2017, 18:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 59 times

Re: [XXIII] [3] Kremlowscy kadeci [GOTOWE]

Post autor: Hubertw »

Przyszedł wreszcie czas na zdjęcia końcowe, czyli zdecydowanie najmniej lubiany przeze mnie etap. Tak czy inaczej oto kremlowscy kadeci, najlepsi z najlepszych, dwadzieścia osiem milimetrów wzrostu, elita Armii Czerwonej w całej swej okazałości :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dawidsoon6
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2019, 02:18
Has thanked: 102 times
Been thanked: 163 times

Re: [XXIII] [3] Kremlowscy kadeci [GOTOWE]

Post autor: dawidsoon6 »

Świetni :)
Hubertw
Caporal-Fourrier
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 12 listopada 2017, 18:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 59 times

Re: [XXIII] [3] Kremlowscy kadeci [GOTOWE]

Post autor: Hubertw »

Zadowolony ze zdjęć Shermanów, postanowiłem powtórzyć sesję kadetów. Wystarczyła mała zmiana tła i powyłączanie wszystkich profesjonalnie brzmiących opcji, które w tym telefonie bardziej szkodzą niż pomagają. Od razu zdjęcia wyszły jaśniejsze i ostrzejsze, więc o poprzednich można już raczej zapomnieć :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Max Savastianowicz
Sous-lieutenant
Posty: 408
Rejestracja: wtorek, 1 grudnia 2015, 00:16
Has thanked: 69 times
Been thanked: 63 times

Re: [XXIII] [3] Kremlowscy kadeci [GOTOWE]

Post autor: Max Savastianowicz »

Bardzo dobra praca. Super malowanie. Szczególnie podobają mi się czerwone rękawiczki.
Awatar użytkownika
Sigwald
Adjudant
Posty: 246
Rejestracja: czwartek, 4 października 2012, 00:05
Has thanked: 245 times
Been thanked: 106 times

Re: [XXIII] [3] Kremlowscy kadeci [GOTOWE]

Post autor: Sigwald »

Śliczne malowanie z naciskiem na detale, fajnie wycieniowane mordeczki, przyjemny efekt ośnieżonych płaszczy - to lubię :) Naprawdę nie zazdroszczę Sędziom ich obowiązków :mrgreen:
''A real man makes his own luck, Archie. Right, Dawson?''
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”