[XXIII] [4] Marynarka Carskiej Rosji [KONIEC]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Aspirant
Adjudant
Posty: 260
Rejestracja: sobota, 14 listopada 2020, 21:16
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

[XXIII] [4] Marynarka Carskiej Rosji [KONIEC]

Post autor: Aspirant »

Narazie wystawiam dwa statki carskiej marynarki wojennej do gry Togo. Skala 1:1200. Będą to statki z floty Bałtyckiej, taki jest zamiar.

Stan przed nałożeniem podkładu:
Obrazek

Pomalowane podkładem:
Obrazek

Używam tylko farbki id Vallejo, kadłub pomalowany numerem 70.870 Medium Dwa Grey, odeskowanie 70.880 Khaki Grey:
Obrazek

Poradnik modelarski
Używam głównie farbek od vallejo

Gdy brak tobie czasu na malowanie, bo wojsko już idzie wysłać Ciebie na Syberię lody kręcić

Wycięty i umyty model malujesz podkładem w sprayu MR. FINISNING SURFACER 1500 GRAY. Później pokład okrętu kolorem 70.880 Khaki Grey, lufy wystające z kadłuba 70.862 Black Grey a kominy 70.913 Yellow Ochre.
Podstawkę pokrywamy kolorem 70.963 Medium Blue i na to naklejamy model.
Gotowy model przed zostaniem Sybirakiem

Robienie wody na podstawki

Pierwszym krokiem jaki trzeba zrobić jest pomalowanie podstawki. Ma to na celu nie przebijanie się jej koloru przez wodę jaka później nałożymy. Najlepiej nadaje się do tego kolor niebieski, choć można poeksperymentować.
Jak już mamy pomalowaną podstawkę nakładamy imitacje wody. Wszystko zależy od twoich umiejętności. Można użyć do tego kleju wikol lub specjalnej chemii
Woda wykonana za pomocą wikolu

Obrazek
Trochę trzeba przy tym się napracować, ale efekt może wyjść ciekawy.

Do okrętów wybrałem jednak chemię, jest to Deep Ocean A.MIG.2200. Myślałem także nad Pacific Waters A.MIG.2201, ale po konsultacji ze sprzedawcą w sklepie doszedłem, że nie będzie pasować. Ta woda jest jaśniejsza i bardziej na plydsze wody będzie się nadawać
Obrazek

Wodę nakładałem, pędzelkiem i nie gruba warstwa wszędzie. Nakładając wodę odrazu formowałem fale.
Wykorzystywałem kolor na jaka została pomalowana podstawka na końcowy efekt.
Różnice pomiędzy kolorami podstawki można zauważyć poniżej:

Obrazek

Można zauważyć różne efekty koloru wody. Każdy znajdzie dla swojej floty najlepszy odcień wody.

Po wyschnięciu wody, przy użyciu kolejnej chemia będę podkreślał fale, ślad torowy i kilwater

Obrazek

Przy użyciu bezbarwnego kleju A.MIG.2031 uwydatniłem ślad torowy i dodawałem fale. Później nałożyłem AV26.231 w celu zrobienia fal. Nakładałem na ślad torowy, dookoła okrętu, na większość fal za pomocą pędzelka. Przy robieniu kilwatera korzystałem gąbkę do ochrony figurek.

Uwaga
Na koniec polecam przed zrobieniem pierwszego okrętu, spróbować zrobić to na pustej podstawce. Wtedy będzie wiadomo jaki efektu można się spodziewać i odrazu poćwiczyć nakładanie chi i robienia fal. U mnie bardzo to pomogło
Ostatnio zmieniony wtorek, 24 stycznia 2023, 20:35 przez Aspirant, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [XXIII] [4] Marynarka Carskiej Rosji

Post autor: Raleen »

Pierwsza praca zgłoszona w 23 edycji - gratuluję!

Koledzy z GM Boardgames na pewno będą wspierać, ja również :)

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: [XXIII] [4] Marynarka Carskiej Rosji

Post autor: Jarek »

Powodzenia!
I od razu (chociaż będziesz moim konkurentem w tej kategorii ;) ) taka uwaga - te modele są lekko wygięte do góry na dziobie i rufie. Najłatwiej to wyprostować podgrzewając suszarką lub gorącą wodą. Lepiej to robić przed malowaniem. A najlepiej jak są ciepłe i jeszcze plastyczne dokleić do podstawki.
Aspirant
Adjudant
Posty: 260
Rejestracja: sobota, 14 listopada 2020, 21:16
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

Re: [XXIII] [4] Marynarka Carskiej Rosji

Post autor: Aspirant »

Jarek pisze: środa, 23 listopada 2022, 13:13 Powodzenia!
I od razu (chociaż będziesz moim konkurentem w tej kategorii ;) ) taka uwaga - te modele są lekko wygięte do góry na dziobie i rufie. Najłatwiej to wyprostować podgrzewając suszarką lub gorącą wodą. Lepiej to robić przed malowaniem. A najlepiej jak są ciepłe i jeszcze plastyczne dokleić do podstawki.
Dzięki za poradę
Właśnie się klei do podstawki pierwszy statek.

Obrazek
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: [XXIII] [4] Marynarka Carskiej Rosji

Post autor: Torgill »

Powodzenia!!!
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XXIII] [4] Marynarka Carskiej Rosji

Post autor: Umpapa »

Powodzenia!
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: [XXIII] [4] Marynarka Carskiej Rosji

Post autor: Darth Stalin »

OKRĘTY, kurde, nie żadne "statki"!!!
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: [XXIII] [4] Marynarka Carskiej Rosji

Post autor: Jarek »

Darth Stalin pisze: czwartek, 24 listopada 2022, 00:03 OKRĘTY, kurde, nie żadne "statki"!!!
To walka z wiatrakami. Ale próbować trzeba :)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: [XXIII] [4] Marynarka Carskiej Rosji

Post autor: Jarek »

Aspirant pisze: środa, 23 listopada 2022, 14:20
Jarek pisze: środa, 23 listopada 2022, 13:13 Powodzenia!
I od razu (chociaż będziesz moim konkurentem w tej kategorii ;) ) taka uwaga - te modele są lekko wygięte do góry na dziobie i rufie. Najłatwiej to wyprostować podgrzewając suszarką lub gorącą wodą. Lepiej to robić przed malowaniem. A najlepiej jak są ciepłe i jeszcze plastyczne dokleić do podstawki.
Dzięki za poradę
Właśnie się klei do podstawki pierwszy statek.

Obrazek
Jeśli go podgrzałeś żeby był plastyczny i się ładnie wyprostował, to te zaciski są ryzykowną opcją. Mogą się odcisnąć na pokładzie. Dobry klej i delikatne ale stanowcze paluszki ;) .
Aspirant
Adjudant
Posty: 260
Rejestracja: sobota, 14 listopada 2020, 21:16
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

Re: [XXIII] [4] Marynarka Carskiej Rosji

Post autor: Aspirant »

Czas zacząć urlop, więc będzie zapewne szło sprawnie malowanie

Obrazek

Obrazek

W pierwszym poście za niedługo zacznę poradnik modelarski.

Do rozjaśnienia desek została użyta farbka 70.977 Desert yellow
Okna okrętu pomalowałem białą farbą 70.820 Off White
Lufy dział 70.862 Black Grey
Maszty do nadbudówki 70.992 Neutral Grey

Ręka zaczyna boleć przez dokładność z jaką trzeba malować. A jeszcze jest sporo miejsc gdzie trzeba poprawki porobić. Widać to dobrze na dużym przybliżeniu w aparacie.
Aspirant
Adjudant
Posty: 260
Rejestracja: sobota, 14 listopada 2020, 21:16
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

Re: [XXIII] [4] Marynarka Carskiej Rosji

Post autor: Aspirant »

Napisałem poradnik jak szybko pomalować model, dokładniejszy będzie później.

Narazie pomalowałem kominy i porozjaśnialem elementy okrętu

Obrazek

Zacząłem także ćwiczyć robienia wody. Dużą rolę robi tutaj na jaki kolor pomaluje się podstawkę. Do samej wody wykorzystałem od Miga Deep Ocean A.MIG-2200.

Obrazek

Widać, duża różnice w jakości. Dla mnie najlepiej wychodzi jak pomaluje podstawkę kolorem 70.963 i 70.962

Także, zacząłem ćwiczenie nakładanie piany. Najlepiej wychodziło mi kilwater po przez nakładanie za pomocą gąbki.
Pierwszy raz coś takiego robię, więc przygotowałem kilka podstawek do treningu aby wyszło jak najlepiej i nie zająć ostatniego miejsca

Obrazek
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: [XXIII] [4] Marynarka Carskiej Rosji

Post autor: Torgill »

Pytanie co do kolorów burt i nadbudówek. Nie chciałeś zrobić ich ciemniejszych? Czy tam będą jeszcze kolejne warstwy nakładane?
Bo flota bałtycka miała czarne kadłuby (choć to dosyć niewdzięczny kolor do malowania).

Obrazek
Aspirant
Adjudant
Posty: 260
Rejestracja: sobota, 14 listopada 2020, 21:16
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

Re: [XXIII] [4] Marynarka Carskiej Rosji

Post autor: Aspirant »

Planowałem jaśniej je pomalować, aby dobrze kontrastowały się z wodą.
Jak tak piszesz to może delikatnie nałożę 70.992 Neutral Grey
Aspirant
Adjudant
Posty: 260
Rejestracja: sobota, 14 listopada 2020, 21:16
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

Re: [XXIII] [4] Marynarka Carskiej Rosji

Post autor: Aspirant »

Kolejne postępy. Zapewne w grudniu dołącza kolejne statki.
Na razie myślę, że skończyłem malować pancernik BORODINO. Chciałem zrobić olinowanie, ale przy tej skali było by praktycznie nie widoczne. Na pewno dodam flagę na rufie okrętu

Obrazek

Szukając zdjęć statku znalazłem ciekawą stronę opisująca i z ciekawym rysunkiem Borodino:
http://www.mierzejewski.biz/Borodino.html
Oraz zdjęcie okładki z modelu tego statku od eksperta jakim jest Zvezda w sprawie uzbrojenia rosyjskiego.

Obrazek
Aspirant
Adjudant
Posty: 260
Rejestracja: sobota, 14 listopada 2020, 21:16
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

Re: [XXIII] [4] Marynarka Carskiej Rosji

Post autor: Aspirant »

Pierwsza podstawka posiada już wodę. Do zrobienia i poprawienia fal wykorzystaniem A.MIG.2031, zrobienia fali morskiej Vallejo 26.231.

Obrazek

Do nakładania piany mocno polecam pędzelek, wtedy według mnie bardzo realistycznie wygląda.
Podczas nakładania wody starałem się już ukształtować fale i killwater. Największa trudnością dla mnie było ułożenie odpowiednio fal. Szczególnie, że pochodzę z gór i bardzo daleko mi do morza. Oto efekt pracy:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziś na drugim okręcie położę wodę. Zapewne w piątek kupuje sobie starter do Rosjan i dojdą kolejne statki do konkursu. Napewno chce jeszcze aby dołączył krążownik Aurora i torpedowiec, ponieważ jest bardzo malutki
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”