[XXII] [7] Gospodarstwo - front wschodni WWII [GOTOWE]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
dawidsoon6
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2019, 02:18
Has thanked: 102 times
Been thanked: 163 times

Re: [XXII] [7] Gospodarstwo - front wschodni WWII

Post autor: dawidsoon6 »

ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Chciałem pokazać proces powstawania formy sylikonowej. Używam i polecam materiały ze sklepu modelarnia 24. Dokładne nazwy na zdjęciach można podpatrzeć.
Na plastikowej przezroczystej płytce przygotowałem kartonowe pudełeczko. do wieczka przykleiłem moje 3 słoneczniki. Zazwyczaj oryginały przyklejam do podłoża ale tym razem zawiesiłem je do góry nogami na drucikach. Potem będzie można przez otwory wsadzić drucik i zalać go żywicą tworząc cienką i elastyczną łodygę. Kwiatki i pudełko popsikałem nie pokazanym tu sprayem antyadhezyjnym. Ilość potrzebnego sylikonu odmierzam za pomocą sypkiego pyłu/piasku. Do sylikonu dodaje 5% utwardzacza. Jak to policzyć zapyta ktoś? Wagę sylikonu dzieli się na 100 a wynik mnoży przez 5 ;) Dodałem go tym razem trochę więcej. Składniki należy porządnie wymieszać inaczej mogą pozostać w formie obszary nieutwardzone. Wlewam powoli cienkim strumieniem do pudełeczka. Pozwala to usunąć część pęcherzyków powietrza. Części można pozbyć się stukając o blat pojemnikiem z sylikonem. Ale bez komory próżniowej i tak zawsze sporo ich zostaje. najważniejsze żeby nie powstały miejsca gdzie sylikon nie dotarł. Dlatego delikatne płatki słoneczników umazałem sylikonem przed zanurzeniem. Małe pęcherzyki po odlaniu żywicy pozostają jak piasek lub takie kuleczki po spawaniu i dość łatwo je można usunąć. Proces rozcinania formy nie do końcami wyszedł. Chciałem ciąć po linii płatków ale trudno było na ślepo wycelować i jeden słonecznik trochę będzie problematyczny do zalewania. Ale ogólnie forma się nada.

ObrazekObrazekObrazek

Użyłem żywicy zastygającej dość szybko. Pierwszy odlew nie chciał się utwardzić gdyż źle wymieszałem małą ilość żywicy. Dobrze jest dodać sobie trochę barwnika wtedy widać gdzie jest obszar nie wymieszany, i używać większych ilość. pod ręką mam przygotowaną formę do odlewania beczek i zawsze tam wlewam pozostałości. Przygotowałem 3 druciki z supłami na końcu. Umieściłem je w formie i zalałem dosłownie 3 większymi kroplami żywicy. Za pomocą drucika wcisnąłem ją w zakamarki płatków. Jakieś nie dolewki niestety w takich miejscach zawsze powstają.
Pierwsza partia słoneczników gotowa. Listki z papieru im dorobię.
dawidsoon6
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2019, 02:18
Has thanked: 102 times
Been thanked: 163 times

Re: [XXII] [7] Gospodarstwo - front wschodni WWII

Post autor: dawidsoon6 »

Obrazek
Efekt końcowy po dodaniu listków i malowaniu.
Widzę teraz kilka niedomalowanych miejsc, ale to było takie na szybko pędzlem bez podkładu malowanie.
Duże zbliżenie też im nie służy, ale przy chacie czy za płotem powinny fajnie wyglądać.
dawidsoon6
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2019, 02:18
Has thanked: 102 times
Been thanked: 163 times

Re: [XXII] [7] Gospodarstwo - front wschodni WWII

Post autor: dawidsoon6 »

ObrazekObrazek
Trawkę pod płotem musiałem pomalować aerografem. Oryginalny kolor był paskudny. Tak to jest kupować trawkę przez neta ;)
Na drugim zdjęciu robienie kwiatków.

Obrazek
Jeden odcinek płotu gotowy. Jeszcze jeden będzie ze słonecznikami i kilka z kolorowymi kwiatkami tak żeby front obejścia był ozdobny a reszta raczej prosta będzie tylko z żółtymi polnymi kwiatkami.
dawidsoon6
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2019, 02:18
Has thanked: 102 times
Been thanked: 163 times

Re: [XXII] [7] Gospodarstwo - front wschodni WWII

Post autor: dawidsoon6 »

Obrazek
Nic specjalnego tylko trawę dodałem wkoło budynków
dawidsoon6
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2019, 02:18
Has thanked: 102 times
Been thanked: 163 times

Re: [XXII] [7] Gospodarstwo - front wschodni WWII

Post autor: dawidsoon6 »

Obrazek
Obrazek
Dodałem kwiaty polne wkoło płotków. Igłą naniosłem punktowo klej i zasypałem całość żółtymi wiórkami, potem nadmiar strząsnąłem.
Awatar użytkownika
Max Savastianowicz
Sous-lieutenant
Posty: 408
Rejestracja: wtorek, 1 grudnia 2015, 00:16
Has thanked: 69 times
Been thanked: 63 times

Re: [XXII] [7] Gospodarstwo - front wschodni WWII

Post autor: Max Savastianowicz »

Super to wszystko wygląda.
dawidsoon6
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2019, 02:18
Has thanked: 102 times
Been thanked: 163 times

Re: [XXII] [7] Gospodarstwo - front wschodni WWII

Post autor: dawidsoon6 »

ObrazekObrazek

Dzięki Max.
Dodałem klamotki wokół chatki. Beczka to 3d print reszta dłubana w drewnie itp. Jeszcze komin dodam i będzie gotowe.
dawidsoon6
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2019, 02:18
Has thanked: 102 times
Been thanked: 163 times

Re: [XXII] [7] Gospodarstwo - front wschodni WWII

Post autor: dawidsoon6 »

Kolejne powolne postępy. Wzmocnienie koziołkami szczytu dachu stodoły.
Obrazek
dawidsoon6
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2019, 02:18
Has thanked: 102 times
Been thanked: 163 times

Re: [XXII] [7] Gospodarstwo - front wschodni WWII

Post autor: dawidsoon6 »

Dodałem kilka detali do stodoły

Obrazek
Snopki siana zrobiłem z pakuł lnianych. Na ścianie wiszą burty od wozu drabiniastego.
Obrazek
Siano także z ciętych pakuł, pomalowane aerografem na zielono i zdrybrushowane delikatnie kolorem lnianym i ochrą.
Widły ze szpilki i wykałaczki.
dawidsoon6
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2019, 02:18
Has thanked: 102 times
Been thanked: 163 times

Re: [XXII] [7] Gospodarstwo - front wschodni WWII

Post autor: dawidsoon6 »

Obrazek
Dodałem dodatki do szopek. Jedna to taka drewutnia z porąbanym drewnem i jakimiś kijkami(+grabie w cieniu) , a druga niby stajnia a na ścianie chomąto dla konia i lejce.
Myślę że to by było na tyle, już mam trochę dość tego tematu a inne czekają.
Poczekam na dobrą pogodę i zrobię na dworze jakieś lepsze grupowe końcowe zdjęcia.
dawidsoon6
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2019, 02:18
Has thanked: 102 times
Been thanked: 163 times

Re: [XXII] [7] Gospodarstwo - front wschodni WWII

Post autor: dawidsoon6 »

Oto nadejszla pora na galerię końcową:

Najpierw rozstawienie mieszczące się w wymaganych rozmiarach kategorii Terenowej:

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

A teraz jedno z wielu możliwych luźniejszych rozstawień:

ObrazekObrazekObrazek

Uroczy domek ;)

Obrazek

A teraz zdjęcia poszczególnych elementów:

Dom

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Stodoła

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Stajnia


ObrazekObrazekObrazek

Szopa

ObrazekObrazekObrazek

Bramy i płot

ObrazekObrazekObrazekObrazek


Ujęcie ogólne:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 138 times
Kontakt:

Re: [XXII] [7] Gospodarstwo - front wschodni WWII [GOTOWE]

Post autor: twhistoria »

Praca jest przepiękna, ale nie jestem pewien, czy można ją wystawić z tłem.
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: [XXII] [7] Gospodarstwo - front wschodni WWII [GOTOWE]

Post autor: Raleen »

To sztucznie dorobione tło odpada (w sensie dorobione komputerowo), natomiast jako że to kategoria terenowa, to kolorowy podkład może być - taki jak na ostatnim zdjęciu.

Tamte zdjęcia też można zostawić tylko do konkursu jako finalne zamieść bez tego.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
dawidsoon6
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2019, 02:18
Has thanked: 102 times
Been thanked: 163 times

Re: [XXII] [7] Gospodarstwo - front wschodni WWII [GOTOWE]

Post autor: dawidsoon6 »

Tło może wygląda nieco dziwnie ale jest naturalne. Po prostu wyszedłem na zewnątrz i położyłem matę trawiastą na stole. Ciężko tak dużemu elementowi zrobić dobre zdjęcia w środku. Choćbym lampek nastawiał w koło to i tak wyjdzie średnio. Nie mam takiego wielkiego lightboxa. Te ostatnie zdjęcie jest jednolite dlatego że lekko z góry je zrobiłem i widać głównie dachy, a chcąc ukazać lepiej ściany ustawiłem aparat niżej i złapało się to co w tle było. Mógłbym podwinąć matę do góry ale trochę jak w incepcji by wyglądało ;).
Spróbuję jeszcze później może zrobić zdjęcie do galerii konkursowej.
A czy dopuszczalna była by jakaś błękitna duża kartka z tyłu co by trochę niebo imitowała, czy raczej mam tę matę podwijać?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: [XXII] [7] Gospodarstwo - front wschodni WWII [GOTOWE]

Post autor: Raleen »

Niebieska jako niebo myślę, że tak. Najwyżej niech się jeszcze Umpapa wypowie, bo on bardziej pilnuje tutaj tematu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”