[XXI] [3] Rycerze krucjat północnych - Fireforge Games [GOTOWE]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

[XXI] [3] Rycerze krucjat północnych - Fireforge Games [GOTOWE]

Post autor: gervaz »

I w tej edycji nie mogło mnie zabraknąć. Tym razem wrzucam zdjęcia figurek robiących w grach za rycerstwo z połowy XIII wieku. Rejon pochodzenia wojaków: północne Niemcy, Dania, południowa Szwecja. Punkt docelowy - Inflanty, i mieszkający tam dzikusi, którzy nawet nie wiedzą, jak bardzo w ich życiu brakuje Jezusa.
Figurki to krzyżacka kawaleria produkowana przez Fireforge Games - jedna z główek może pochodzić z zestawu z templariuszami.

Tym razem nikt nie przyczepi się, że twarz wyszła płasko :)

Obrazek
Ostatnio zmieniony czwartek, 20 stycznia 2022, 18:26 przez gervaz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: [XXI] [3] Rycerze krucjat północnych - Fireforge Games

Post autor: Raleen »

Figurki fajne, tylko ten z rogami na hełmie raczej fantastyczny.

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

Re: [XXI] [3] Rycerze krucjat północnych - Fireforge Games

Post autor: gervaz »

Raleen pisze: czwartek, 16 grudnia 2021, 11:27 Figurki fajne, tylko ten z rogami na hełmie raczej fantastyczny.
Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: [XXI] [3] Rycerze krucjat północnych - Fireforge Games

Post autor: Raleen »

Ja na tej miniaturze widzę jakieś dodatki w postaci głów zwierząt, a nie rogi, ale spoko, ostatecznie jak jeden taki będzie to ujdzie ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: [XXI] [3] Rycerze krucjat północnych - Fireforge Games

Post autor: sgr »

gervaz pisze: czwartek, 16 grudnia 2021, 10:56 Tym razem nikt nie przyczepi się, że twarz wyszła płasko
O Panie, będziemy pod przyłbice zaglądać :P

Serio, powodzenia, też mam te modele ciśnięte do szuflady, nie obrażę się jak mnie zainspirujesz do malowania.
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XXI] [3] Rycerze krucjat północnych - Fireforge Games

Post autor: Umpapa »

Powodzenia!
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

Re: [XXI] [3] Rycerze krucjat północnych - Fireforge Games

Post autor: gervaz »

Święta, czas radości, rodzinnego ciepła i dłubania przy figsach! Dlatego zaliczyłem istotny progres w projekcie.
Ale najpierw mały kamyczek do dyskusji o historyczności modeli. Zależało mi, żeby ludziki pasowały do krucjat północnych. Niestety trudno było mi odnaleźć dokładną listę szlacheckich uczestników, więc skorzystałem z drogi na skróty. Poszukałem sobie duńskich i północnoniemieckich (zwłaszcza nadbałtyckich) herbów potencjalnych uczestników. Celowałem zwłaszcza w biskupstwa - oraz w herby dostatecznie łatwe do odtworzenia przy malowaniu. Oto częściowy efekt moich poszukiwań.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Te właśnie herby chciałem odtworzyć na malowanych rycerzach. Tak wyglądali po nałożeniu kolorów bazowych.

Obrazek

Następny etap to oczywiście washowanie i kolorowanie mniejszych czy większych detali.

Obrazek

A potem już tylko rozjaśnianie. Kolejnym etapem będą freehandy, a jeszcze kolejnym - podstawki. Niemniej jednak pierwszy rycerz, graf Werle jest już gotowy, nie licząc rybek na herbie.

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: [XXI] [3] Rycerze krucjat północnych - Fireforge Games

Post autor: Raleen »

Tyle, że dwa z nich z tego co widzę to są herby biskupstw.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

Re: [XXI] [3] Rycerze krucjat północnych - Fireforge Games

Post autor: gervaz »

Raleen pisze: czwartek, 6 stycznia 2022, 18:38 Tyle, że dwa z nich z tego co widzę to są herby biskupstw.
Dokładnie. Wojska biskupstw jak najbardziej brały udział w działaniach zbrojnych, czego dowodem jest choćby bitwa pod Grunwaldem. Zresztą jutro wrzucę update z prac wraz z komentarzem.
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

Re: [XXI] [3] Rycerze krucjat północnych - Fireforge Games

Post autor: gervaz »

Na początku tego update'u miał być mem o biskupie (arcy) dziś, który narzeka na komórki oraz biskupie kiedyś. Który ewangelizuje Liwonię ogniem i mieczem. Raleen skomentował, że część harbów możnych biorących udział w krucjacie to herby biskupie. No tak, a o co chodzi? Duchowieństwo wszelkich religii brało udział w działaniach zbrojnych we wszystkich epokach. Czasami było to tylko wsparcie ideologiczne i moralne, niekiedy finansowe i logistyczne, a nawet rekrutacyjne.. Ale byli też i tacy duchowni, którzy osobiście chwytali za miecz. Na przykład papieże Leon IX i Juliusz II. Jak było dokładnie w tym przypadku? Czy to sam biskup Gevezin ruszył na pogan? Jakiś szlchacic z jego ziem? Syn - ślubny lub nie? Ministeriał? Najemnik? You'll never now...

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: [XXI] [3] Rycerze krucjat północnych - Fireforge Games

Post autor: Raleen »

To znaczy ja się zastanawiałem jakie to są biskupstwa, czy z rejonu późniejszego państwa Zakonu Krzyżackiego albo z rejonu państwa Zakonu Kawalerów Mieczowych? Jeśli tak, to wszystko się zgadza. Natomiast jeśli to są jakieś biskupstwa z terenów Danii czy Rzeszy, to mam wątpliwości, ale nie zapoznawałem się szczegółowo z tematem, więc nie będę się spierał. Oczywiście mogli to być rycerze podlegli biskupom jako feudałom wyższego rzędu. Generalnie Kościół był w strukturze feudalnej, a każdy feudał miał obowiązek wystawiać zbrojnych kiedy prawo feudalne tego wymagało, w tym na wyprawy. Nie byli to duchowni tylko rycerze bądź inne kategorie wojowników. Co do walki orężem, formalnie to było tak, że duchowny nie mógł przelewać krwi, więc dozwolona była broń obuchowa, ale np. miecz nie za bardzo. Później to się mogło zmienić... Czasy papieża Juliusza II to renesans, więc trochę inna epoka.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

Re: [XXI] [3] Rycerze krucjat północnych - Fireforge Games

Post autor: gervaz »

Zacznę od tego, że rycerze rekonstruowani w tym temacie mają pochodzić z samego początku XIII wieku, właśnie z Niemiec północno - wschodnich oraz Danii. Później (już połowa XIII w.) istniały dość dobrze osadzone na miejscu organizmy zakonne (Zakon Inflancki, Krzyżacy) i kościelne, które brały na siebie główną rolę w organizowaniu i podejmowaniu działań zbrojnych w trakcie kolejnych "krucjat" na ziemiach litewskich, żmudzkich, estońskich.

Zostawiając na boku domniemania nt. tego, jak dalece osoby wyświęcone przykładały rękę do realizacji krucjat, przejdę do pochwalenia się kolejnym etapem prac. Oto ukończeni dwaj kolejni zbrojni. Dzięki temu mam już czwórkę rycerzy. Jeszcze tylko herby i podstawki - i praca skończona! Niestety herby to kolejna zagwozdka. Wybrane przeze mnie mają to do siebie, że stosunkowo łatwo można je samodzielnie namalować. Niestety, "stosunkowo" nie równa się "bezwysiłkowo". Mimo to sądzę, że łatwiej będzie podłubać, niż szukać odpowiednich kalkomanii.

A zatem przede mną ostatnia malarska prosta!

Obrazek
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

Re: [XXI] [3] Rycerze krucjat północnych - Fireforge Games

Post autor: gervaz »

No i zrobione. Są herby, są podstawki - zdjęcia najlepsze, jakie potrafię zrobić.

Obrazek

Obrazek
Pepe
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: sobota, 28 sierpnia 2021, 18:19
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: [XXI] [3] Rycerze krucjat północnych - Fireforge Games [GOTOWE]

Post autor: Pepe »

Nie widać zbyt dokładnie ale wydaje mi się, że te konie mają ludzkie oczy ;)
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

Re: [XXI] [3] Rycerze krucjat północnych - Fireforge Games [GOTOWE]

Post autor: gervaz »

Pepe pisze: czwartek, 20 stycznia 2022, 20:31 Nie widać zbyt dokładnie ale wydaje mi się, że te konie mają ludzkie oczy ;)
Jeśli jest lekkie podobieństwo - to celowo.

https://swiatkoni.pl/tiny_files/artykul ... 2020/3.JPG
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”