[XXI/XXIII] [7] Mazowiecki kościółek

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Silverhand
Caporal-Fourrier
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:38
Has thanked: 26 times
Been thanked: 93 times

[XXI/XXIII] [7] Mazowiecki kościółek

Post autor: Silverhand »

Wracamy z nowym tematem w kategorii terenowej. Była już karczma, teraz będzie mazowiecki kościółek.

Projekt zakłada budowę i malowanie modelu wzorowanego na kościele pw. św. Piotra i Pawła w Rokiciu z XIII wieku.

Saga - do której ten teren jest wykonywany - narzuca mi maksymalny rozmiar terenu - musi się zmieścić w kwadracie 30x30cm - w związku z czym, zachowując mniej więcej generalne proporcje model będzie miał 27,5cm długości i 15cm szerokości - wysokość to mniej więcej 45cm.

Planuję wykonać podstawę z płyty piankowej i pokryć ją warstwą glinki z odciśniętymi cegiełkami - wałeczek z Greenstuff World - jeśli dobrze pamiętam mniejszy z dwóch dostępnych. Testowy 'odcisk' również na zdjęciu.
Codo dachu to szczerze mówiąc nie mam koncepcji jak dobrze odwzorować dachówkę mnich/mniszka, będę pewnie eksperymentował z jakimiś rureczkami odpowiednich średnic.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: [XXI] [7] Mazowiecki kościółek

Post autor: rilian »

Te wałeczki całkiem nieźle odciskają się też w styrodurze :)

Może na dachówki coś takiego:
https://www.battle-models.com/Aedes-Ars ... szt-p18028
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [XXI] [7] Mazowiecki kościółek

Post autor: Raleen »

Zapowiada się ciekawie.

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XXI] [7] Mazowiecki kościółek

Post autor: Umpapa »

Powodzenia!
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
darekpwl
Caporal
Posty: 64
Rejestracja: sobota, 16 stycznia 2021, 23:54
Has thanked: 62 times
Been thanked: 70 times

Re: [XXI] [7] Mazowiecki kościółek

Post autor: darekpwl »

Mam w planach zbudowanie tego samego kościółka z racji teatru działań na jaki pozwalają moje zbiory figurek ;) Póki co na pewno będę z zainteresowaniem śledził Twoją pracę, powodzenia!
Silverhand
Caporal-Fourrier
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:38
Has thanked: 26 times
Been thanked: 93 times

Re: [XXI] [7] Mazowiecki kościółek

Post autor: Silverhand »

rilian pisze: sobota, 4 grudnia 2021, 08:01 Te wałeczki całkiem nieźle odciskają się też w styrodurze :)
Na podstawie przeprowadzonych prób jestem zdania, że jednak nie. Gdzieś na Etsy zdaje się widziałem drukowane wałeczki z bardzo głębokimi ściankami, które moim zdaniem dużo lepiej nadadzą się do styroduru. Te są po prostu za płytkie.

Obrazek
Wałek odciskany w styrodurze (żółty) i płycie piankowej obdartej z warstwy papieru (biała)

Obrazek
Tu z kolei odcisk z tej samej glince, na górze grubości 5mm, na dole 2mm. Wydaje mi się, że stanowczo lepszy efekt na dole wynika z tego, że glinka nie może się sprężyć, dzięki czemu lepiej przyjmuje kształt.

Obrazek
A tu jeszcze zestawienie glinka vs płyta piankowa.
Ale to dachówka romańska, a nie mnich/mniszka :P Nawet znalazłem, producent ma w ofercie takie jakby mnie interesowały https://modelarski.eu/aedes-ars-2206-da ... -szt-p1800 , ale niestety dwa razy za duże co najmniej. Sprawdzę na ile to https://allegro.pl/oferta/dachowka-mnic ... rO5jmijsEg się nadaje, choć nie wiem czy się nie skończy na rureczkach ciętych na pół.
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: [XXI] [7] Mazowiecki kościółek

Post autor: rilian »

Za słabo dociskałeś ;)
Obrazek

Tak na poważnie, to raz, że mocno trzeba cisnąć, a dwa, że to ładnie wychodzi tylko z tej 'brzydszej' strony styroduru

Nie twierdzę oczywiście, że glina to zły pomysł, wygląda super. Ja po prostu lubię styrodur za łatwość obróbki i masę, co czasem też ma znaczenie.
Silverhand
Caporal-Fourrier
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:38
Has thanked: 26 times
Been thanked: 93 times

Re: [XXI] [7] Mazowiecki kościółek

Post autor: Silverhand »

Mała aktualizacja postępu prac, złożyłem po kilku poprawkach bazę pod cegły. Zostało jeszcze wrysowanie otworów okiennych i drzwiowych. Niestety na przestrzeni lat kościół przechodził wiele przebudów więc czeka mnie trochę kopania w źródłach - celuję w jego oryginalny kształt. Niektóre zmiany można zaobserwować gołym okiem - cegły w niektórych miejscach są widocznie nowsze, przybudówka cała wygląda niehistorycznie. O wejściu w innym miejscu niż teraz przeczytałem na stronie z pierwszego posta - gorzej z oknami i dachem nad częścią główną. Są na pewno efektem późniejszej przebudowy, niestety nie wiem jak dokładnie wyglądały wcześniej - jeśli w książkach nic nie będzie to będę musiał poczynić pewne założenia.

Obrazek

Obrazek

Na pierwszym zdjęciu widać, że cegiełki niestety są stanowczo większe niż w rzeczywistości - przynajmniej w stosunku do rzeczywistej budowli. Po części to skala samych cegieł, po części efekt przeskalowania budynku, żeby nadawał się do grania w Sagę.

rilian pisze: niedziela, 5 grudnia 2021, 21:54 Tak na poważnie, to raz, że mocno trzeba cisnąć, a dwa, że to ładnie wychodzi tylko z tej 'brzydszej' strony styroduru
Hm, to może ja złego materiału używam. Dla mnie styrodur to to https://www.castorama.pl/polistyren-xps ... 72891.html i jest cholernie twardy, przynajmniej puki się go nie potraktuje rozgrzanym drutem.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [XXI] [7] Mazowiecki kościółek

Post autor: Raleen »

Fajnie się rozwija tylko jakieś zdjęcia z regulaminową kartą wrzuć, jeśli mógłbym prosić.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Silverhand
Caporal-Fourrier
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:38
Has thanked: 26 times
Been thanked: 93 times

Re: [XXI] [7] Mazowiecki kościółek

Post autor: Silverhand »

Raleen pisze: wtorek, 7 grudnia 2021, 21:26 Fajnie się rozwija tylko jakieś zdjęcia z regulaminową kartą wrzuć, jeśli mógłbym prosić.
Pardon, myślałem, ze to na pierwszym zdjęciu wystarczy.

Obrazek

Kontynuuję odciskanie cegiełek oraz poszukiwania odpowiednich źródeł. Mam już kilka wskazówek, jak kościół wyglądał w średniowieczu, ale chcę jeszcze dopaść badania A. Tomaszewskiego z 1974 - "Romańskie kościoły z emporami zachodnimi na obszarze Polski, Czech i Węgier" gdzie powinny być już konkrety nt. historycznej formy świątyni.
dawidsoon6
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2019, 02:18
Has thanked: 102 times
Been thanked: 163 times

Re: [XXI] [7] Mazowiecki kościółek

Post autor: dawidsoon6 »

Czym rozwałkowujesz glinkę żeby uzyskać równą grubość?
Silverhand
Caporal-Fourrier
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:38
Has thanked: 26 times
Been thanked: 93 times

Re: [XXI] [7] Mazowiecki kościółek

Post autor: Silverhand »

dawidsoon6 pisze: poniedziałek, 13 grudnia 2021, 21:34 Czym rozwałkowujesz glinkę żeby uzyskać równą grubość?
Wałkiem :D mam 2mm sklejkę z innych modeli, rozkładam po dwóch stronach gliny i wałkuję póki się daje. Kończę z ~2mm plackiem, a wałek z teksturą cegiełki ma 2mm nakładki, więc też utrzymuje stałą grubość (widać go na ostatnim zdjęciu, prawy górny róg).
Silverhand
Caporal-Fourrier
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:38
Has thanked: 26 times
Been thanked: 93 times

Re: [XXI] [7] Mazowiecki kościółek

Post autor: Silverhand »

Po przerwie spowodowanej świętami oraz brakiem materiałów wracam do roboty.

Obrazek

Jak widać podzieliłem budynek na dwa, łatwiej pracować. Kiedy jedna część schnie rzeźbię w drugiej. Potem tylko dołożę duże płaskie ściany nawy głównej i już.

Przy okazji uczulam wszystkich, przejechałem się strasznie na glince Jovi. Nawet się nie spodziewałem, jak duża może być różnica przy glinkach w zasadzie o jednakowych cenach i dostępności. Tylko DAS.
Silverhand
Caporal-Fourrier
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:38
Has thanked: 26 times
Been thanked: 93 times

Re: [XXI] [7] Mazowiecki kościółek

Post autor: Silverhand »

Prace powoli postępują. Żeby tym razem nie zachetać się dach będzie odlewany. Dorwałem całkiem ładne dachówki od Green Stuff World, skala idealna i mniej więcej ujdą jako mnich-mniszka.
Obrazek
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: [XXI] [7] Mazowiecki kościółek

Post autor: rilian »

Zapowiada się naprawdę ekstra. Już zazdroszczę terenu i kto wie, może nawet podkradnę to rozwiązanie z glinką. Nigdy się nie bawiłem czymś takim, a wałków mam kilka. Materiał jest kruchy jak gips, czy ma jakąś elastyczność...?
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”