Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XIX edycji

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XIX edycji

Post autor: Raleen »

Wyniki XIX edycji Konkursu Modelarskiego Forum Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=127

Gratulacje dla zwycięzców. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej edycji Konkursu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XIX edycji

Post autor: Raleen »

OCENY I KOMENTARZE JURORÓW

Poniżej szczegółowe informacje jak głosowali poszczególni jurorzy i ich komentarze do prac. Te ostatnie pojawiają się po raz drugi w historii konkursu. Nadal nie udało nam się w pełni ich zharmonizować tj. ujednolicić co do formy. Ponadto ta edycja ze względu na to, że było znacznie więcej prac niż w poprzednich, stanowiła zarówno dla jurorów, jak i dla organizatorów wyzwanie. Każdy z jurorów miał skomentować co najmniej 1-2 kategorie, dodatkowo mógł więcej, jak zrobił to sgr, który skomentował wszystkie kategorie, czy Greebo, który skomentował dwie kategorie i wszystkie prace na miejscach punktowanych przez siebie w pozostałych kategoriach. Inkuba z racji problemów zdrowotnych zwalniamy z komentowania, więc w jego przypadku są tylko oceny. Najważniejsza rzecz dla uczestników, zanim zaczniecie czytać komentarze: jurorzy komentowali prace kierując się punktacją, którą sami przyznali, stąd jeśli chodzi o miejsca punktowane one są uszeregowane według ich własnych ocen. Oczywiście mogą i w wielu przypadkach będą odbiegać one od ocen końcowych. Czytając komentarze i przeglądając oceny łatwo zauważycie, że często co do tych samych prac bardzo się one różnią. Dla nas jako organizatorów śledzących od lat przebieg tych głosowań nie jest to nic nadzwyczajnego. Wierzymy, że miarodajna jest ocena komisyjna, to znaczy jak łącznie daną pracę oceniło kilka osób. Różni jurorzy, co jest naturalne, zwracają bowiem uwagę na różne rzeczy. Pamiętajcie też, że te oceny zawsze są mniej lub bardziej subiektywne.


Oceny i komentarze do wszystkich kategorii – sgr

Starałem się skomentować dobre i słabsze strony każdej z prac. To komentarz subiektywny. Mogłem też czegoś nie zauważyć, coś pomylić, itp. – przepraszam, proszę mi wytknąć. Rady co mogłoby być lepsze są również subiektywne, możecie się z nimi nie zgadzać, część może nie mieć sensu, możemy o tym podyskutować. Co mnie zaskoczyło to poziom – nie ma ani jednej zepsutej pracy. Są malunki, które mogłyby być bardziej dopieszczone, ale żadna praca nie jest zepsuta czy po prostu brzydka. Klasyfikacja poniżej nie oddaje wyrównanego poziomu, musiałem któreś prace wybrać, ale w każdej kategorii panował bardzo duży tłok i różnice pomiędzy „najlepszymi” a „najgorszymi” pracami nie są wcale kosmiczne. Chciałem też zwrócić niektórym z Was uwagę, że część modeli, które wybraliście do malowania, jest ... średniej jakości, a to dodatkowe utrudnienie. Lepiej może w przyszłej edycji wybrać modele, przy malowaniu których będziecie się mogli bardziej wykazać? Mam też świadomość, że część prac jest dużo lepsza niż zdjęcia je prezentujące. W moim odczuciu warto dać jak największe zdjęcie, a jak jeszcze będzie dobrze naświetlone to już w ogóle, bo proszę pamiętać – oceniać mogę tylko na podstawie zdjęć.


KATEGORIA 1

Miejsca:

1 – Aaoth (4 pkt)
2 – Kubbek (3 pkt)
3 – miszczu (2 pkt)
4 – Majbach (1 pkt)
5 – unicorn
6 – darekpwl
6 – elt
6 – gervaz
9 – arekarkadiusz
9 – Cesarski
9 – Kretus
12 – dawidsoon6
13 – Matwiej92

Komentarze (w kolejności alfabetycznej):

Aaoth – Bardzo ładne, różnorodne modele. Zdjęcia mogłyby być trochę większe. Fajne i schludne freehandy. Może to wina zdjęć, ale figurki trochę za bardzo się świecą. Koniki śliczne, podstawki w sam raz. Czarne płaszcze rules... Ogólnie bardzo dobra i – najważniejsze – oryginalna praca.

arekarkadiusz – Skórzane odzienia super. Freehandy na sztandarach czyste, o wyraźnych kolorach, bardzo mi się podobają. Podstawki bez fajerwerków, ale pasujące do modeli. Konie bardzo ładne. Przyczepiłbym się tylko do małej różnorodności – wiem, że to modele do gry, ale przydałoby się trochę więcej smaczków na pojedynczych figurkach, żeby je jakoś od siebie odróżnić (poza kolorem czapek).

Cesarski – Zastrzeżenie największe – zdjęcia. Wyglądają na zażółcone i są dość niewyraźne. Z tego co widzę jest bardzo dobrze. Kurtki i twarze są trochę płaskie – przydałoby się jakieś rozjaśnienie/wash. Z drugiej strony, widać, że washowałeś, więc może to wina zdjęcia. Podobnie z konikami – trochę cieni/rozjaśnień by im się przydało. Modele różnią się delikatnie, ale wyraźnie, wciąż jednak wyglądają jak jeden oddział. Podstawki w porządku, bez wodotrysków, ale dobrze.

darekpwl – Nie przekonuje mnie biel. Wygląda na jasny szary, myślę, że przekombinowałeś z cieniami. Ręcznie malowane symbole bardzo fajne – to zawsze miły dodatek. Podstawki bez zastrzeżeń. Różnorodność modeli też w porządku.

dawidsoon6 – Niestety brązowo-zieloni wojacy z II wojny św. mają pod górkę w konkurencji z papuzimi wojakami z poprzednich stuleci. Modele są ok. Zdjęcia mogłyby być lepsze. Wszystko wygląda na schludne. Może przydałyby się jakieś akcenty kolorystyczne, żeby je trochę ożywić (gwiazdka na hełmie, jakieś kolorowe bajery na podstawkach – w tej skali to element bardzo ważny)? Podobają mi się kolory jakich użyłeś, w moim odczuciu pasują bardzo dobrze do sowieckich wojaków.

elt – Jest kolorowo. Wina zdjęcia, czy modele są troszkę świecące? Wygląda, że użyłeś dużo washa, może przydałoby się też rozjaśnić pędzlem jakiś detal tu i ówdzie? Kolor skóry wygląda trochę nienaturalnie – jest zażółcony. Ogólnie jednak modele bardzo zacne i dobrze prezentujące się tak pojedynczo, jak i w kupie.

gervaz – Cóż, nie widać zbyt wiele na zdjęciach. Podobają mi się stonowane, ziemiste kolory, prosty, ale efektowny sztandar. Odrobina freehandu też jest ok. Różnorodność modeli również warta pochwały. Podstawki utrzymane w tej samej tonacji co modele. Przez jakość zdjęcia trudno mi niestety ocenić jak bardzo te wszystkie rzeczy mi się podobają.

Kretus – Zdjęcia trochę rozmyte. Modele bardzo kolorowe i różnorodne (co lubię). Myślę, że warto byłoby się przyłożyć do twarzy, odrobina rozjaśnienia tu i tam. Trochę nie przekonują mnie podstawki – są ok, ale ten brąz z lekka zdrybrushowany i prześwitujący pomiędzy kępkami trochę razi. Konie wyglądają dobrze, ale nie ma ujęcia od boku, wszystko z przodu albo z półprofilu, a mnie interesują zady końskie.

Kubbek – Te wszystkie detale – pagony, emblematy, itp. trochę giną na tych zdjęciach. Podobnie z cieniowaniem – widać, że jest, ale zdjęcia nie pomagają zobaczyć jak dobrze to wyszło. Podstawki – śnieg, trawa pokryta śniegiem, itp. są bardzo ładne. Całość wygląda bardzo klimatycznie. Może przydałoby się też odejść od prawdy historycznej i trochę rozjaśnić broń – bo brązy zlewają się z gunmetalem (czy czego tam użyłeś na elementy metalowe). Jest to oczywiście praca bardzo dobra.

Majbach – Podobają mi się te figurki. Bardzo dobrze dobrałeś kolory, wszystko jest soczyste i wyraźne. Panterki też pomalowane super. Czego mi brakuje to może trochę różnorodności – sztandar, muzyk, coś co rozbiłoby wizualnie ten oddział? Konie też bardzo podobne mają maści – może tu odrobina szaleństwa? To oczywiście także sprawa gustu (nie wiem też czy panowie nie jeździli na koniach o jednym umaszczeniu, może tak musi być).

Matwiej92 – Jest schludnie i czysto. Ale da się z tego zestawu na pewno wyciągnąć więcej. Masz z przodu działa wielki kawał płaskiej powierzchni, może dałoby się go jakoś wykorzystać? (kalkomania, wyraźniejsze cieniowanie, obicia, gałęzie z listowiem, itp.?) Ożywiłoby to trochę oddział. Myślę, że zaszaleć mógłbyś też na podstawkach. Duże FoWowe podstawki mają sporo miejsca na jakieś przeszkadzajki. Żołnierze są w porządku, ale battledressy u artylerzystów nie dają wielkiego miejsca na popisy malarskie. Ogólnie ładny, czysty oddział.

miszczu – Dużo, bardzo kolorowo i bardzo różnorodnie. Freehandy na sztandarach są bardzo fajne. Dobór kolorów, pomysł na modele, itp. też w dziesiątkę. Podstawki ciut odstają – tu mógłbyś nałapać jeszcze trochę punktów. Myślę też, że dałoby się wyciągnąć więcej z cieniowania i rozjaśnień.

unicorn – Bardzo ładne modele. Dobrze zaznaczona różnorodność. Bardzo fajne i unikalne tarcze. Super krata na spodniach i tunikach. Podstawki pasujące do modeli. Przydałoby się ciut pocieniować płaskie powierzchnie tarcz. Miejscami cieniowanie ubrań jest trochę za silne.


KATEGORIA 2

Miejsca:

1 – Noire (4 pkt)
2 – unicorn (3 pkt)
3 – Domel82 (2 pkt)
4 – Sigwald (1 pkt)
5 – Ogmios
6 – anonim

Komentarze (w kolejności alfabetycznej):

anonim – Figurki dość schludnie i starannie pomalowane. Brakuje rozjaśnień, jakichś cieni (choćby washa), podkreślenia detali. Przydałoby się też trochę więcej trawy na podstawce, bo prześwieca przez nią dość mocno brąz ziemi.

Domel82 – Ładne modele. Koniki podobają mi się szczególnie. Brakuje jednak trochę podkreślenia detali. Wash dość mocno przyciemnił barwy. Kolor cielisty ładny, choć oczy czasami zbyt wielkie, czasami wyglądają jak szparki. Podstawki całkiem, całkiem.

Noire – Podoba mi się. Delikatnie zaznaczona różnorodność, bardzo ładne konie. Jest w tych modelach jakaś dostojność. Świetnie dobrany sztandar. Bardzo sympatyczne podstawki. Bardzo solidna praca.

Ogmios – Trudno coś zobaczyć na tych zdjęciach – są bardzo ciemne, figurki też ciemne, wszystko się zlewa. Odważne podstawki, chociaż lepiej wyglądałyby bez tak dużych ziaren piasku. Widzę, że coś się dzieje na szatach – jakieś kolory, wzory, ale trudno ocenić mi ich jakość, bo średnio je widać. Hebanowa skóra wygląda dobrze.

Sigwald – Nie wyglądają te modele na najlepsze. Tym bardziej wypada docenić malowanie, bo jest ładnie. Na jednym zdjęciu pies stoi na dwóch podstawkach, już obawiałem się czy go przekroiłeś na pół, ale widzę, że jest ruchomy. Przy okazji pies bardzo udany. Żołnierze też, choć ze względu na pozy dość monotonni. Podstawki bardzo oszczędne.

unicorn – Odważny wybór jak na modele na konkurs malarski. Myślę, że poradziłeś sobie dość dobrze. Nie przekonują mnie ci czarni – wyglądają jak kominiarze, a zamiast twarzy kartofle (nie Twoja wina rzecz jasna). Podstawki dużo dają. Tam gdzie mogłeś wyciągnąłeś trochę detali, w grupie wyglądają dużo lepiej niż pojedynczo.


KATEGORIA 3

Miejsca:

1 – Aaoth (4 pkt)
2 – De Morney (3 pkt)
3 – Icmrg (2 pkt)
4 – Malory (1 pkt)
5 – Telamon
6 – rilian
6 – Noire
8 – szeperd
9 – Podwys
10 – demi_morgana
11 – Jeyo4
12 – defoxicator
12 – elt
12 – gervaz
12 – ink
16 – dawidsoon6
17 – Gonzo
17 – Jarek
19 – Aspirant
19 – Myks
21 – Młody Wojownik

Komentarze (w kolejności alfabetycznej):

Aaoth – Bardzo podoba mi się i tematyka, i wykonanie. Nie przeszkadzają nawet drobne niedoskonałości we freehandach. Każda figurka ma swoją własną historię i każda jest interesująca. Bardzo podobają mi drobne detale, takie jak oczy zwrócone tam, gdzie powinna patrzeć figurka (biorąc pod uwagę pozę). Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić (poza nienajlepszym jednak zdjęciem), to do podstawek – są fajne, dużo na nich się dzieje, ale są bardzo ciemne, co w połączeniu z dość ciemnymi barwami, jakimi pomalowałaś modele, sprawia, że są mało widoczne.

Aspirant – Wybrałeś trudny kolor i w sumie dobrze na tym wyszedłeś. Ręcznie malowane tarcze są świetne i przyciągają uwagę. Mógłbyś trochę popracować nad modulacją. Żółty broni się na tarczach (dzięki dodatkom), ale na figurkach wygląda płasko. Podstawki też mogłyby być bardziej dopieszczone.

dawidsoon6 – Bardzo przyzwoita praca. Czysto pomalowana. Może te leżące modele wyglądają trochę nienaturalnie (ten rzucający granat najbardziej). Dobrze bronią się podstawki, przemyciłeś tutaj trochę ciekawych rzeczy i dodałeś od siebie. Czego brakuje to trochę lepszego cieniowania i rozjaśniania. Ameba wygląda też w niektórych miejscach bardziej jak wash niż plama maskująca.

De Morney – Jestem pod dużym wrażeniem. Bardzo, bardzo ładne, nienachalne cieniowanie, super skóra, do tego ciekawe i niebanalne kolory (błękit rules…). Świetne modele, technicznie i estetycznie chyba najlepiej pomalowane w tej edycji, ale... Jedyne do czego się mogę przyczepić to podstawki – wiem, że pokład to pokład, ale można było tu też trochę poszaleć, bo modele są warte wypasionej bazy.

demi_morgana – Ciekawa praca. Nie do końca jestem fanem śniegu na podstawkach, wygląda bardziej jak sól niż świeży opad. Skóra żołnierzy wygląda dość nienaturalnie, ale to pewnie trupia bladość z powodu zimna, więc wpisuje się w scenę. Podobają mi się flagi na ramionach, gogle, hełmy. Średnio podoba mi się zdjęcie. Mam wrażenie, że te modele są znacznie lepsze niż to co widać na fotografiach.

elt – Tak, nad bielą trzeba popracować – te czarne cienie na nogawkach nie wyglądają dobrze. Nie wiem czy niebieskie kurtki są cieniowane, na zdjęciach wygląda, że raczej nie, w dodatku trochę się błyszczą. To wady, ale zalet zdecydowanie więcej. Wszyscy wojacy w regimencie wyglądają bardzo dobrze, dobrze wymalowane detale umundurowania (szczególnie nakrycia głowy) przyciągają wzrok i cieszą oko. Podstawki też w sam raz. Ogólnie bardzo udane malowanie.

gervaz – Zdjęcia jakie są, takie są. Trudno mi wyrokować o odcieniach, bo na każdym zdjęciu wyglądają inaczej. Malowanie schludne, czasami może za dużo washa. Figurki są bardzo podobne do siebie, jakiś proporzec, dowódca, itp. dodaliby kolorytu.

Gonzo – Fajnie Ci grają kolorystycznie te modele. Ten brudno-różowy sztandar też bardzo dobrze pasuje i bardzo mi się podoba. Podstawki skromne, ale nie ubogie. Można by jednak trochę powalczyć z washem i jakimiś rozjaśnieniami. Oczy też wyszły średnio. Koniki zyskałyby na urodzie jak byś tu i tam coś rozjaśnił i przyciemnił.

Icmrg – Trochę inne modele, bo większość w tej kategorii to epoka płaszcza i szpady. Czy modele w zielonym, nudnym kolorze mają więc szanse? Jak najbardziej. Malujesz w fajnej manierze, cieniowanie z grubsza, ale wygląda to bardzo dobrze i jest bardzo konsekwentne. Detale na modelach super, odcień skóry, krew z rany – wszystko trafione. Trawiasty zielony na mundurach jest może trochę kreskówkowy ale pasuje jak ulał. Podstawki też na wypasie. Świetne modele!

ink – Jest dobrze. Bardzo czysto Ci to wyszło. Bardzo ładnie kalkomanie zgrały się z malowaniem na tarczach. Te delikatne odrapania też pasują. Można by trochę popracować bardziej nad podstawkami i nad cielistym, bo wygląda dość płasko – jakieś rozjaśnienia pędzlem by się przydały (chyba, że zdjęcia są temu winne).

Jarek – Cielisty to trudny kolor i chyba troszkę dał Ci popalić na tych modelach. Tu można sporo poprawić. Nie wiem czy pewna nieschludność na tarczach wynikła z pośpiechu czy z zamiaru, ale dobrze to pasuje do tych modeli – trochę nierówności, zachlapanej farby, itp. Podstawki w porządku, bez fajerwerków, ale dają radę. Futra na plecach też.

Jeyo4 – Koniki dobrze wyszły, choć wyglądają jakby nie wszystkie oczy miały pomalowane, a niektóre wyłupiaste. Podstawki ok. W obu tych przypadkach można by trochę temat poprawić. Fajnie wyszły tarcze – naklejki dobrze się zgrały z resztą, co wcale takie oczywiste i proste nie jest. Jako oddział modele prezentują się bardzo dobrze.

Malory – Świetna praca. Czysta, schludna i z pomysłem. Śnieg na bazach cieszy, zawsze to jakaś odmiana. Modele bardzo różnorodne, z dobrze dobranymi kalkomaniami na tarczach. Do tego bardzo dobrze wycieniowane, choć rzeźba nie była w tym zbyt pomocna. Bardzo dużo charakteru jest w tej bandzie, bardzo mi się podoba.

Młody Wojownik – Wojacy bardzo sympatyczni (o ile SS może być sympatyczne…). Warto byłoby podkreślić trochę detale – washem, rozjaśnieniami. Cielisty, którego używasz, mnie nie przekonuje, wpada trochę w pomarańczowy i wygląda dziwnie. Podstawki w porządku. Sumując staranne malowanie z potencjałem.

Myks – Bardzo przyzwoite – takie słowa mi się nasunęły po obejrzeniu Twojej pracy. Brakuje trochę czegoś ekstra (można było na przykład pokusić się o efekt oświetlenia modelu od pochodni, może jakiś fikuśny sztandar). Wszystko jest w porządku, skóra w dobrym odcieniu, oczy dobrze zaznaczone, ale bez przesady, czysto położone naklejki na tarcze, sensowne podstawki, ale żadnego szaleństwa.

Noire – Aż dziwne, że Włosi są tacy jednokolorowi – gdzie piórka przy hełmach ja się pytam... Bardzo dobra praca. Jest trochę smaczków, są dobrze dobrane kolory, jest różnorodność, są sensowne podstawki i wielgaśny sztandar. Czego chcieć więcej? No tych piórek na kapeluszach...

Podwys – To praca, która jest dość nierówna. Panterki są bardzo zacne, cieniowanie także, ale odcień skóry mnie nie przekonuje. Zarost nie wyszedł za dobrze. Jest kilka miejsc, gdzie farba nie jest domalowana. Mimo tego, końcowy rezultat jest bardzo dobry.

rilian – To komiksowe, ostre cieniowanie jest bardzo fajne – na pewno także inne. Ameby wyszły dobrze, wszystkie kolory dobrze dobrane. Podstawki też dobre. Wszystko dobre, ale to druga praca z tymi modelami i szczerze mówiąc mam mieszane odczucia, jeśli chodzi o rzeźby i pozy. Podobnie także jak w większości buro-zielonych współcześniejszych modeli, trudniej tu o jakieś achy i ochy, bo ameba zawsze jest tylko amebą.

szeperd – Jest dobrze. Brakuje może jeszcze finalnego rozjaśnienia na mundurach, żeby podkreślić trochę ich trójwymiarowość. Skóra fajna, efekty specjalne i fryzury także. Podstawki są w porządku, ale niczym się nie wyróżniają, a mogłyby być o niebo lepsze i podkreślić gdzie Ci panowie wojują.

Telamon – Monty, chociaż go nie lubię, podoba mi się najbardziej, choć i on ma nochal jak ogr z Gumisiów. Jak pewnie dobrze wiesz, modele są pomalowane wyśmienicie, ale wybrałeś figurki, które nie grzeszą urodą, w dodatku mocne cieniowanie, jakie stosujesz, pogłębia trochę ten efekt i straszą gęby jak z obrazów Muncha. Mam dlatego z tymi modelami kłopot. Panterki są rewelacyjne. Różnorodność, dbałość o szczegóły także. Malarsko wadzą mi tylko bronie – wyglądają bardzo ciemno i jednowymiarowo. Ogólnie rewelacja, ale figurki są brzydkie, a to jednak konkurs piękności, stąd taka, a nie inna ocena.


KATEGORIA 4

Miejsca:

1 – Gusła (4 pkt)
2 – rilian (3 pkt)
3 – Domel82 (2 pkt)
4 – unicorn (1 pkt)
5 – Torgill
6 – xardas12r
7 – Sarmor
8 – dawidsoon6
9 – Aspirant
9 – Cesarski
9 – elt
9 – twhistoria
13 – anonim
13 – Fidor111

Komentarze (w kolejności alfabetycznej):

anonim – Solidne malowanie. Bez fajerwerków, ale także bez wpadek. Brakuje trochę wyraźniejszego podkreślenia linii podziału i detali. Narzędziom przydałoby się też odrobinę rozjaśnień. Błoto wyszło średnio – jest jednokolorowe i bardzo nagle się urywa.

Aspirant – Mam wrażenie, że to dobra baza pod dalsze malowanie. Wszystko jest w porządku, ale brakuje trochę rozjaśnień, podkreślenia detali, itp. Można by też trochę przejechać pilnikiem koła i lufy, bo są średnio odlane. Podstawki dobrze, ale tu też można coś dodać, coś opowiedzieć – przestrzeni jest sporo. Lufy nawiercone (wraz z hamulcami wylotowymi) wyglądają dużo lepiej, to prosta rzecz, a daje modelom bardzo wiele.

Cesarski – Trudno zobaczyć wszystkie detale na tych zdjęciach. Działa wyglądają trochę jakby dostały za dużo washa, a obsługa za mało. Można też wywiercić otwory w lufach. Generalnie jest bardzo w porządku, ale brakuje mi trochę czegoś od autora, jakiegoś wkładu własnego.

dawidsoon6 – Mam kilka uwag – okopcenia przy wydechach (i na lufach) lepiej robić na samym końcu malowania i nie dawać bezbarwnego na nie (czarny wygląda lepiej, bardziej smoliście). Lufy warto nawiercić, szczególnie, że hamulce masz na przestrzał. Trochę za dużo tych brązowych zacieków, miejscami wyglądają mało naturalnie. Załoganci bardzo ładni. Może warto też pokusić się o małą modulację? To są bardzo ładne modele, mam wrażenie, że w następnej edycji (jeśli weźmiesz udział) może być walka o bardzo wysokie miejsca.

Domel82 – Bardzo mi się podoba. Jest tu historia i kawał porządnego warsztatu. Drewno wygląda super, żołnierze i konie też. Troszkę może odchodzi metalowy bandaż na kole tu czy tam, ale to pewnie tylko na zdjęciach makro widać. Przydałoby się trochę więcej trawki po bokach, bo brąz prześwituje.

elt – Zlewają się kolory na działach – brąz i brązowe drewno, wszystko dość obficie podlane washem. Tu można by trochę lepiej (szczególnie metaliki). Żołnierze w porządku, ale na czapkach pilnik by się przydał. Podstawki ładne.

Fidor111 – Solidnie. Lufy nawiercamy. Pojazdy są bardzo do siebie zbliżone, można by im dokleić trochę szpeju na burtach. Te zabrązowienie chyba poszło troszkę za daleko. Mógłbyś też podkreślić detale pędzlem (przejechać po krawędziach na przykład).

Gusła – Bardzo dużo tego paliwa porozlewanego – ja rozumiem, że w Iraku to może nie problem, a zawsze też Sowieci mogą dosłać, ale sporo tego. Tak na serio to kapitalne modele. Jest w nich i research, i różnorodność, i dbałość o detale. Na zdjęciach wygląda jakby nie wszystkie gąski był zakurzone w ten sam sposób – może to wina zdjęcia, ale część wygląda na czyściutkie. Kmy na wieżach też dość jednowymiarowe. Poza tym pierwsza klasa.

rilian – Bardzo wiele mi się w tym modelu podoba – czyste, pewne malowanie, nieprzesadzony weathering, bardzo fajne napisy na burtach, reflektory – wszystko bez zarzutu, na najwyższym poziomie. Mam ambiwalentny stosunek do żółtego na wieży – nie wiem czego mu brakuje, ale nie wygląda do końca autentycznie – może jest za czysty? I rzecz, która mi najbardziej nie pasuje, i która uderzyła mnie jak tylko umieściłeś zdjęcia na forum – brak różnicy w kolorach pomiędzy „oczami” a wizjerami na wieży. Użyłeś tych samych odcieni niebieskiego – wygląda to dziwnie. Myślę, że całość wyglądałaby lepiej gdybyś zrobił wizjery na szaro/czarno, itp. To są oczywiście małe wady, ale przy tej klasie modelu rzutują już na ocenę końcową.

Sarmor – Brakuje podkreślenia detali – czy drybrushem, czy delikatnym przemalowaniem krawędzi w jakimś jasnym kolorze. Myślę też, że lepiej wyglądałoby camo na Panterze gdybyś użył bardziej kontrastowego zestawienia brązu i zieleni – oba te kolory zlewają się. Gąski bardzo dobre. Kratki lepiej by wyglądały jak byś je zapuścił washem (nawet kilka razy), bo czarną farbką łatwo wyjechać. Żeby nie było, że mi się Twoje modele nie podobają – w żadnym wypadku, są bardzo fajne – wykombinowałeś różnorodne kamuflaże, pobawiłeś się całkiem udanie we freehandy i zrobiłeś bardzo schludnego washa – to wszystko widać i czuć.

Torgill – Maleństwo i zacnie pomalowane. Bardzo mi się podoba. Podstawka robi kawał dobrej roboty. Może te rdzawe zacieki na kadłubie mogłyby być lepiej kontrolowane? I co raczej nie jest zarzutem, bo w tej skali to trudne, ale bardzo puste pokłady, przydałby się ludzik albo dwa.

twhistoria – Myślę, że można by tu trochę urozmaicić boczne (głównie choć nie tylko) powierzchnie – jakiś olejny efekt, jeśli nie chcesz modulacji, może coś powiesić, może jakieś fajne zakurzenia? Modele są schludne, czyste, ale brakuje im czegoś, żeby wzbudzać achy i echy i jakiś och.

unicorn – Ładne okręty. Ładne żagle, ładne burty, wszystko czyste i ładne. Brakuje trochę załogi, żeby je ożywić. Flagi są bardzo grube. W czarnych elementach można by trochę podkreślić detale. To wszystko jednak nic, bo chciałbym takie okręciki mieć.

xardas12r – Podoba mi się i szary, i żółty. Brakuje trochę kierowcy i jakieś załogi. Błoto mogłoby mieć trochę więcej różnorodnych kolorów (podobają mi się źdźbła traw w mieszance). Kamuflaż jest prosty, ale efektowny. Udane malowanie.


KATEGORIA 5

Miejsca:

1 – Telamon (4 pkt)
2 – rilian (3 pkt)
3 – Fidel01 (2 pkt)
4 – dawidsoon6 (1 pkt)
5 – demi_morgana
6 – Jarek
7 – Młody Wojownik
8 – defoxicator

Komentarze (w kolejności alfabetycznej):

dawidsoon6 – Materiał dość niecodzienny jak na bitewniaki, sporo wkładu własnego i efekt więcej niż zadowalający. Wadzi troszeczkę dość monotonne malowanie. Można by trochę urozmaicić – weatheringiem, olejami, modulacją albo jakimś szpejem porozwieszanym po bokach. Nawet kalkomanie dałyby radę (choćby tablica rejestracyjna).

defoxicator – Nie wygląda to na najlepszy model (te śruby są olbrzymie i zajmują większość powierzchni na płytach pancernych, inne detale też przeskalowane). Model się troszkę świeci (może to wina zdjęć). Pomalowany poprawnie, ale bez czegoś wyjątkowego co przyciąga wzrok. To chyba nienajlepszy wybór na model konkursowy. Mógłbyś też trochę zróżnicować kolor błota.

demi_morgana – Małe, malutkie zdjęcia, trudno coś na nich wypatrzeć. Wygląda dość chaotycznie szczerze mówiąc. Modulacje przed dodaniem zmywalnej bieli bardzo mi się podobały, to co można zobaczyć na tych zdjęciach (reflektory na przykład) jest wysokiej jakości, ale całość sprawia wrażenie trochę bałaganiarskie. To może być wina małych zdjęć, bo biały wygląda na ładnie zmyty i fajnie prześwitujący. Trochę to błoto wygląda też na dodane nieco bez przemyślenia gdzie i jak. To nie jest zły model, wręcz przeciwnie, ale zdjęcia zdają się niestety tylko podkreślać niedostatki.

Fidel01 – Model być może z aspiracjami na najwyższe miejsca, ale zdjęcia za małe. Wszystko wygląda ok, ale trudno dostrzec jakiekolwiek szczegóły. To duży czołg, potrzebuje dużego, ładnego zdjęcia. To co udało mi się wypatrzeć bardzo mi się podoba – stonowane, realistyczne malowanie z subtelną, ale dobrze widoczną modulacją. Bardzo dobrze naniesione oznaczenia (gwiazda na wieży świetnie „obejmuje” ten wystający element). Załogant też prima sort. W konkurencji jednak z pracami, które nie ukrywają na zdjęciach szczegółów (nie zarzucam Ci świadomego ukrywania niczego oczywiście), a tym samym i drobnych potknięć, muszę jednak dać im pierwszeństwo, bo u Ciebie nie mam pewności (na przykład trudno ocenić ubłocenia, kadłubowy kaem to kilka pikseli, itp., itd.). Podejrzewam, że z lepszymi zdjęciami walczyłbyś o zwycięstwo.

Jarek – Jest bardzo dobrze. Kamuflaż wyszedł Ci bardzo dobrze – kolory dobrze dobrane. Obicia, rdza na wydechu też ok. Trochę rażą smugi na kadłubie – mógłbyś je bardziej rozmazać. Trochę więcej uczucia mógłbyś też wykazać w stosunku do gąsienic.

Młody Wojownik – Fajnie Ci to wyszło. Oczywiście jest trochę braków, ale dodałeś dużo od siebie, pokombinowałeś z podstawką. Na przyszłość warto byłoby trochę zdrybrushować ziemię na podstawce, bardziej też podkreślić detale na modelach za pomocą washa. No i zmień kolor cielisty, bo modele wyglądają trochę jak rodzina Donalda Trumpa.

rilian – Brzydki ten czołg, ale ładnie pomalowany. Kuchnia – świetny pomysł i równie dobrze wykonany. Czołg pomalowany bardzo czysto, obicia przemyślane i dobrze wykonane. Śnieg też wyszedł dobrze. Jedynymi rzeczami, które mi się nie podobają to plecaki pod akordeonem. Wyglądają na doklejone na szybko i takoż maźnięte farbą – te rozjaśnienia nie są najlepsze, ale to detal, model jest wyśmienity. Nie jest tak ekstrawagancki jak StuG z poprzedniej edycji i szczerze mówiąc dużo bardziej mi się podoba. Może warto byłoby troszkę poszaleć po bokach – te burty są duże, eksponowane, jakiś zaciek paliwa/wody, trochę delikatnych smug urozmaiciłoby całość.

Telamon – Ładniutkie te czołgi. Dużo kontrastu, soczyste kolory, wszystko wykonane czysto i pewnie. Załogant też ładny, detale powyciągane, dużo dodane od siebie (roślinność wyszła bardzo dobrze). Bardzo przyjemnie się patrzy na Twoje malunki, z powodu soczystości i kontrastów bardzo przyciągają wzrok. Wydaje mi się tylko, że nie do końca przemyślałeś weathering. Taka Puma ma mnóstwo kurzu/błota w bieżnikach opon, ale zero gdzie indziej. Koło zapasowe jest zakurzone w takim samym stopniu jak koła jezdne. Podobnie na czołgu trochę za dużo tych błotnych odprysków, może lepiej by było gdybyś nagromadził w odpowiednich miejscach trochę błota i napryskał odrobinę dookoła, bo teraz popryskane są nawet górne płyty pancerne, co wygląda trochę nienaturalnie. Gąski na zewnątrz też nie są ubrudzone choć wewnątrz dookoła kół błota mnóstwo. Żeby nie było, to są super-świetne modele, w dodatku nawet nie na Twoim najwyższym poziomie, więc ta krytyka, choć obszerna, musi być wpisana w kontekst – te rzeczy, które wymieniłem, są w sumie mało istotne.


POZA KONKURSEM

Twhistoria – Pierwsze skojarzenie: co te Churchille robią na Marsie? A tak serio to wyglądają bardzo dobrze. Można by trochę urozmaicić odcienie, bo mimo kamuflażu i drybrusha brakuje im trochę trójwymiarowości. No i czemu lufy nie nawiercone? Nie są gigantyczne, ale wiertełko można spokojnie jakieś dobrać i zrobić dziurkę. Nie wiem też czy to tylko gra światła na zdjęciu, ale liny na burcie czołgu dowódczego wyglądają jakby mogły być pomalowane ciut staranniej (tylko na tym czołgu tak to wygląda, więc – zakładam – to przekłamanie zdjęcia).


Oceny i komentarze do kategorii 5 – Szkocki

KATEGORIA 1

4 pkt: MajbachKawaleria diadochów (skala: 15 mm, producent: Museum Miniatures)

3 pkt: KubbekAmerykańscy spadochroniarze z Bastogne (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)

2 pkt: DarekpwlCiężka jazda księstwa mazowieckiego z XIII wieku (skala: 15 mm, producent: Mirliton)

1 pkt: ArekarkadiuszMołojcy rejestrowi (skala: 15 mm, producent: Wargamer)


KATEGORIA 2

4 pkt: SigwaldPiechota niemiecka z I wojny światowej (skala: 20 mm, producent: Revell, Caesar)

3 pkt: NoireDragoni Pułku Lichtenstein z Wojny Siedmioletniej (skala: 20 mm, producent: prywatna produkcja)

2 pkt: OgmiosNubijczycy (skala: 20 mm, producent: Caesar Miniatures)

1 pkt: Domel82Pruscy huzarzy (skala: 20 mm, producent: Waterloo)


KATEGORIA 3

4 pkt: AaothMuszkieterowie AD 1666 (skala: 28 mm, producent: Wargamer)

3 pkt: De MorneyMarynarze do „Blood and Plunder” (skala: 28 mm, producent: Firelock Games)

2 pkt: TelamonDrugowojenna zbieranina (skala: 28 mm, producent: Warlord Games, Rubicon Models)

1 pkt: IcmrgTrzy wybitne persony z szeregów Chinditów (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)


KATEGORIA 4

4 pkt: RilianM4 (skala: 20 mm, producent: Italeri)

3 pkt: GusłaIrackie T-55 (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures, Plastic Soldier Company)

2 pkt: UnicornDwa sloopy (skala: 1:700, producent: Warlord Games)

1 pkt: Domel82Pruski wóz amunicyjny (skala: 20 mm, producent: HaT)


KATEGORIA 5

4 pkt: RilianM8 Scott i Khz 14 Gulaschkannone (skala: 28 mm, producent: Rubicon Models + scratch build)
O czym tu pisać: bardzo dobre wycieniowanie, uszkodzenia eksploatacyjne oraz zabrudzenia wyraźnie zaznaczone, ale nie przesadzone i do tego w logicznych miejscach (krawędzie). Model wiarygodnie oddaje pojazd w trakcie działań. Śnieg wyszedł naturalnie. Pomysł z trofiejną gulaschkannone – super. I do tego bardzo fajnie zrobiony od zera model. No i oczywiście akordeon – „kupił” mnie od razu. Jedyne czego brakuje to kilku chłodzących się w wiaderku butelek Chateau Lafite rocznik ’39. Nawet nie mam się do czego przyczepić.

3 pkt: TelamonPuma i M3 Lee (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Bardzo ładnie wykonane modele pojazdów. Kamuflaż na Pumie prezentuje się dobrze, podobnie zabrudzenia na wozie. Natomiast zabrudzenia na kołach wyszły trochę sztucznie. Jeżeli pancerz jest w dolnej części tak zabrudzony, to tym bardziej powinny być całe koła. Natomiast tutaj mamy na oponach cały czarny równiutki pierścień oraz bród równo osadzony w bieżniku. Gałęzie wyszły bardzo dobrze. W mniejszym stopniu ten sam problem występuje na czołgu M3 – dość czyste gąsienice przy sporym stopniu zachlapania podwozia. Uszkodzenia eksploatacyjne na obu pojazdach prezentują się dobrze. Szkoda tylko, że producent nie dostarczył kalkomanii z hasłami odpowiadającymi rozmiarem tym na historycznym pojeździe (uwaga do M3 Lee). Ogólnie modele pierwsza klasa.

2 pkt: Dawidsoon6BA-20 (skala: 28 mm, producent: wyrób własny modelarza)
No i po co nam te drogie plastikowe, żywiczne lub metalowe modele skoro mamy karton. Naprawdę niezła paca modelarska. Przez chwilę nawet zastanawiałem się nad drugim miejscem dla tego modelu za całokształt włożonej pracy twórczej. Generalnie model prezentuje się realistycznie natomiast brakuje mu trochę „życia” poprzez wydobycie detalu (obrys elementów ruchomych – pokryw, włazów, wizjerów). Nie za bardzo widoczne są uszkodzenia eksploatacyjne, a realizm został osiągnięty głównie poprzez stonowane zabrudzenia. Wydaje się przez to mało imponujący (chyba że jest to skutek oświetlenia na zdjęciach). Generalnie kawał niezłej roboty modelarskiej.

1 pkt: Fidel01Churchill Avre (skala: 28 mm, producent: Italeri, Warlord Games)
Solidna, realistyczna robota modelarska. Model tym trudniejszy, że nie ma atrakcyjnego kamuflażu, chociaż sam pojazd jest ciekawy. Niemniej trudniej o efekt WOW. Przydałyby się lepszej jakości zdjęcia by w pełni docenić detal i cieniowanie (a u członka załogi, że cieniowanie było i to dość dobre).

Defoxicator39M Csaba (skala: 28 mm, producent: Walord Games)
Generalnie solidny poziom wargameowy. Na dość dokładnych zdjęciach wychodzi jeden mankament malowania pędzlem – dość gruba warstwa farby. Powoduje to dodatkowe „powiększenie” nitowania, które i tak jest mocno przerysowane przez producenta modelu. Aerograf sprawdziłby się lepiej (szczególnie w trójkolorowym kamuflażu), ale jak domyślam się to ma być model w pierwszej kolejności do grania i nie mamy czasu na takie zabawy. Techniką suchego pędzla da się pewne rzeczy wydobyć i/lub ukryć (zostały nią wykonane zabrudzenia), ale mam wrażenie, że pędzel nie był całkiem suchy (na oponach widać za dużo farby w kilku miejscach co nie wygląda dobrze).

Demi_morganaM8 Scott (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Z tym modelem mam problem. Na zdjęciu przed nałożeniem zimowego „wystroju” pojazdu widać, że umiejętności i technika są na wysokim poziomie (co widać chociażby po światełkach), ale dalej coś poszło nie tak. Zakładam, że miał to być improwizowany kamuflaż zimowy wykonany ad hoc przez załogę (pewnie w Ardenach). Jak na mój gust przedobrzono tutaj z efektami zimowymi. Problemem jest też słaba jakość zdjęć, które nie pozwalają na dokładną ocenę modelu.

Jarek7TP (skala: 28 mm, producent: Kromlech Miniatures)
Malowanie historycznie poprawne, solidny poziom wargameowy. Zabrakło trochę wydobycia detali, subtelniejszego podkreślenia zabrudzeń, uszkodzeń i pewnej staranności przy wykańczaniu detalu (np. gumowe rolki na kołach). Przed procesem zabrudzania warto mieć starannie zrobiony detal na pojeździe (np. wspomniane gumowe rolki na kołach, czy elementy wyposażenia przechowywane na pancerzu, takie jak łopaty), gdyż i tak niedokładności wyjdą po zabrudzaniu, a poprawianie nie będzie zbyt skuteczne.

Młody WojownikPaK 40 (skala: 28 mm, producent: Rubicon Models)
Poziom wargamowy i fajna kompozycja modeli na podstawce. Trochę jeszcze trzeba popracować nad techniką (cieniowaniem), a przede wszystkim nad starannością. Kamuflaż działa wygląda dobrze, natomiast kamuflaż mundurów obsługi nie wyszedł za dobrze. Przy tej wielkości figur detale też są już do zrobienia (kołnierze, czapka oficera i ogólnie cieniowanie). Obecnie w necie można znaleźć pełno filmów bardzo dobrych modelarzy pokazujących różne tricki jak uzyskać jakieś efekty.


Oceny i komentarze do kategorii 4 i 5 – SPIDIvonMARDER

KATEGORIA 1

4 pkt: MajbachKawaleria diadochów (skala: 15 mm, producent: Museum Miniatures)

3 pkt: Matwiej92Bateria dział p-panc. z 1 Pułku Artylerii Przeciwpancernej (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)

2 pkt: KubbekAmerykańscy spadochroniarze z Bastogne (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)

1 pkt: Dawidsoon6Sowiecka kompania szturmowa (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)


KATEGORIA 2

4 pkt: Domel82Pruscy huzarzy (skala: 20 mm, producent: Waterloo)

3 pkt: UnicornObrońcy Hougoumont (skala: 20 mm, producent: Italeri, HaT)

2 pkt: NoireDragoni Pułku Lichtenstein z Wojny Siedmioletniej (skala: 20 mm, producent: prywatna produkcja)

1 pkt: SigwaldPiechota niemiecka z I wojny światowej (skala: 20 mm, producent: Revell, Caesar)


KATEGORIA 3

4 pkt: IcmrgTrzy wybitne persony z szeregów Chinditów (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)

3 pkt: PodwysWaffen SS (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)

2 pkt: TelamonDrugowojenna zbieranina (skala: 28 mm, producent: Warlord Games, Rubicon Models)

1 pkt: EltPiechota francuska (skala: 28 mm, producent: Perry Miniatures)


KATEGORIA 4

4 pkt: Gusła – Irackie T-55 (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures, Plastic Soldier Company)
Mnóstwo czołgów, wiele kamuflaży i bardzo dobrze ukazane ślady użytkowania, wciąż całkiem zindywidualizowane.

3 pkt: Unicorn – Dwa sloopy (skala: 1:700, producent: Warlord Games)
Malutkie okręciki to sztuka sama w sobie, gdyż nawet najmniejsze dotknięcie pędzla w tej skali jest ogromną plamą. Tutaj nie ma błędów, a są świetnie zrobione fale i pokłady, a także bardzo spodobały mi się żagle z podkreśloną fakturą.

2 pkt: Dawidsoon6 – Sowiecka ciężka grupa szturmowa (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)
Bardzo duża grupa wykonana bardzo estetycznie. To imponuje i jest świetnym dowodem na konsekwencję i wytrwałość modelarza. Temat z jednej strony nieco ogranicza (gdyż musimy dać pojazdom podobne malowania i ogólnie uczynić je podobnymi), a z drugiej pozwala ukazać różnice w śladach eksploatacji takich samych maszyn.

1 pkt: Domel82 – Pruski wóz amunicyjny (skala: 20 mm, producent: HaT)
Imponujący wkład własny w pracę. Samodzielne wykonywanie elementów z drewna zasługuje na oklaski. Co więcej, reszta makiety też jest dobra, szczególnie podstawka. Jedynie cieniowanie koni wydaje mi się nieco odstawać od średniej. Brakuje też kolein pod wozem, choć grunt wydaje się nieco grząski.

Pozostałe (kolejność losowa):

Xardas12r – Sd.Kfz 7/2 (skala: 20 mm, producent: nieznany)
Bardzo dobre modele o wysokim poziomie estetyki. Wysoko oceniam zabrudzenie podwozia i delikatny kamuflaż w p-lotce!

Aspirant – Sowieckie ciężkie działa przeciwpancerne BS-3 (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)
Wyglądają zaiste potężnie i są fajnie wykonane. Pomimo małej skali udało się oddać „ich ciężar”. Podobają mi się też podstawki, szczególnie w rejonie ciemniejszej posypki (trawy). Niestety, figurki moim zdaniem nieco odstają od poziomu, np. ich twarze.

Twhistoria – Pluton rozpoznawczy Humber IV (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)
Tutaj oznakowanie, pomimo małej skali, jest bardzo czytelne i dobrze ubrudzone. Przetarcia na kantach może nieco za duże (i za mocne), lecz dodają pustynnego klimatu.

Torgill – USS Brooklyn ACR-3 (skala: 1:1200, producent: GM Boardgames)
Imponująca skala modelu I ogólny wydźwięk wykonania. Bardzo dobrze zaznaczone granice między elementami drewnianymi a stalowymi. Zrobienie zabrudzeń w tej skali to kosmiczne wyzwanie i choć jest tutaj bardzo szeroko płaszczyznowe, to i tak wygląda dobrze. Jedynie ta rozbryzgana woda i kilwater… trochę mi brakuje subtelniejszego cienia.

Sarmor – Pantera i przyjaciele (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures, Zvezda)
Ciekawe kamuflaże i bardzo, bardzo dobrze zrobione gąsienice, szczególnie biorąc pod uwagę skalę. Szkoda tylko, że zabrakło podobnie odtworzonych zabrudzeń górnych części modeli.

Rilian – M4 (skala: 20 mm, producent: Italeri)
Lubię oryginalne tematy i malowania, dodam też punkty za weathering, w tym utworzony przez gradienty. Ciekawie odwzorowane reflektory i piach w gąsienicach.

Fidor – M7 Priest (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures + nieznany producent – sprzęt, Skytrex – załogi)
Dobre ślady eksploatacji i figurki, które ożywiają model. Punkty też za odpowiednio postarzone kalkomanie! Trochę… czegoś mi brakuje w okolicach gąsienic. Błota lub trawy? Możliwe…

Elt – Szwedzka 12-funtówka (skala: 15 mm, producent: Wargamer)
Tutaj podstawka, a raczej makieta mocno imponują, a sama armata ma fajne detale. Super, super zrobione kosze! Trochę zabrakło mi wygładzenia cieni w figurkach.

Cesarski – Cesarska artyleria (skala: 15 mm, producent: Wargamer)
Nie jestem fanatykiem malowania twarzy w figurkach, jednak w skali tego konkursu to chyba konieczne. Jednak poza tym makiety ciekawe i miłe dla oka, z dobrze zrobionymi podstawkami, a ciuchy wyglądają na skórzane… gdyż się trochę świecą. Do tego bardzo fajnie zrobione drobne detale ubrań.

Anonim – Fiat 508/III Furgon (skala: 20 mm, producent: IBG)
Oryginalny temat i niezłe wykonanie. Koła są fajnie pobrudzone, ale trochę przeraża pustka w reszcie modelu. Na przykład wloty silnika są bardzo czyste, tak samo kabina.


KATEGORIA 5

4 pkt: Fidel01 – Churchill Avre (skala: 28 mm, producent: Italeri, Warlord Games)
Rewelacyjnie zbalansowanie brudu, ale i realizmu z ogólną estetyką. Bardzo podobają mi się te subtelne przetarcia i pieczołowicie położone błoto na każdym ogniwie gąsienicy. No i kalkomania bardzo dobrze układa się na pancerzu.

3 pkt: Telamon – Puma i M3 Lee (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Sam nie wiem, czy bardziej podobają mi się same modele ze świetnym weatheringiem, gradientami i kamuflażami (i sloganami)… czy te urocze roślinki na pancerzu. Rozpryskane błoto też cudowne.

2 pkt: Rilian – M8 Scott i Khz 14 Gulaschkannone (skala: 28 mm, producent: Rubicon Models + scratch build)
Ciekawy temat i dodatki, a także imponująco zrobione gradienty. Ślady eksploatacji, śnieg i trawa miodzio.

1 pkt: Demi_morgana – M8 Scott (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Czarne, zabrudzone podwozie i rozpuszczony śnieg robią dobre wrażenie. Tak samo jak przetarcia i ogólny wydźwięk.

Pozostałe (kolejność losowa):

Dawidsoon6 – BA-20 (skala: 28 mm, producent: wyrób własny modelarza)
Papierowy model, i to przeskalowany, to imponujący rodzynek tego konkursu. Wykonany bardzo porządnie z ciekawie odtworzonym uszkodzeniem lufy. Trochę chyba za dużo tego pyłu na podwoziu, skoro tak jednolicie pokrył nawet łopatę.

Defoxicator – 39M Csaba (skala: 28 mm, producent: Walord Games)
Ciekawy temat, kamuflaż, ale nieco zabrakło mi bardziej rozbudowanego weatheringu. Mamy tutaj na pewno cienie, ale nie mogę dostrzec wiele więcej. Poza kołami, które mają okay błocko.

Jarek – 7TP (skala: 28 mm, producent: Kromlech Miniatures)
Bardzo, bardzo dobry model z fajnie odtworzonym kamuflażem, niełatwym dla tej skali. Plusy za washe na podwoziu, choć na samych gąsienicach przydałoby się zdeponować trochę piachu czy czegoś.

Młody Wojownik – PaK 40 (skala: 28 mm, producent: Rubicon Models)
Artyleria z figurkami to zawsze ciekawy temat, który również i tutaj został fajnie zaprezentowany. Makieta super, dodatkowe punkty za siatkę maskującą i użycie prawdziwego drewna. Jednak mogłoby mieć więcej weatheringu, tak jak i figurki. Jednakże i tak makietka jest fajna!


POZA KONKURSEM

Twhistoria – Pluton Churchill IV (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)
Modele mają ładne kamuflaże i odznaczenia, ale nieco wątpliwości budzą te przetarcia głębokie do gołej stali. I to szerokie. Na mniejszych Humberach to trochę mniej rzucało się w oczy… Niemniej modele wciąż są fajne i estetyczne. Mają klimat!


Oceny i komentarze do kategorii 3 – Maciejus

KATEGORIA 1

4 punkty:
Kawaleria diadochów (skala: 15 mm, producent: Museum Miniatures)
malowanie: Majbach

3 punkty:
Amerykańscy spadochroniarze z Bastogne (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)
malowanie: Kubbek

2 punkty:
Macedończycy i Hellenowie (skala: 15 mm, producent: Xyston Miniatures)
malowanie: Kretus

1 punkt:
Mołojcy rejestrowi (skala: 15 mm, producent: Wargamer)
malowanie: arekarkadiusz


KATEGORIA 2

4 punkty:
Dragoni Pułku Lichtenstein z Wojny Siedmioletniej (skala: 20 mm, producent: prywatna produkcja)
malowanie: Noire

3 punkty:
Obrońcy Hougoumont (skala: 20 mm, producent: Italeri, HaT)
malowanie: unicorn

2 punkty:
Piechota niemiecka z I wojny światowej (skala: 20 mm, producent: Revell, Caesar)
malowanie: Sigwald

1 punkt:
Pruscy huzarzy (skala: 20 mm, producent: Waterloo)
malowanie: Domel82


KATEGORIA 3

Przyznam, że w tej edycji miałem chyba najciężej z przydzielaniem punktów. Jeszcze tak ciężko z przydzielaniem punktów nie było. Nie starczyło ich dla wszystkich, dlatego zdecydowałem się na wyróżnienia. Przy wyborze decydowały detale, dlatego bardzo cieszyłem się ze zdjęć, które umożliwiały mi ich dostrzeżenie.

4 punkty:
Drugowojenna zbieranina (skala: 28 mm, producent: Warlord Games, Rubicon Models)
malowanie: Telamon
+ dokładne malowanie
+ ładne twarze
+ kamuflaż
+ kontrast
- biorąc pod uwagę powyższe, malowanie samej broni wydaje się ubogie (czarne elementy)

3 punkty:
Muszkieterowie AD 1666 (skala: 28 mm, producent: Wargamer)
malowanie: Aaoth
+ plus za duże, wyraźne zdjęcia (chyba aż za duże)
+ malowanie twarzy i oczu
+ freehand na sukience (dla mnie pani z całej pracy pomalowana najładniej)
- czasami farba wychodzi na inne elementy, na tym poziomie malowania spróbowałbym bardziej zaznaczać linie podziału

2 punkty:
Waffen SS (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
malowanie: Podwys
+ kamuflaż
+ szczegóły typu ubrudzone buty czy zdarta farba na skrzynce
+ wyraźne zdjęcia

1 punkt:
Marynarze do „Blood and Plunder” (skala: 28 mm, producent: Firelock Games)
malowanie: de Morney
+ czyste malowanie
+ wyraźne zdjęcia
+ malowanie skóry
- popracowałbym nad większym kontrastem i liniami

Wyróżnienia:
- Trzy wybitne persony z szeregów Chinditów (skala: 28 mm, producent: Warlord Games),
malowanie: Icmrg
- Reggimento Savoir Cavalleri (skala: 28 mm, producent: Empress Miniatures)
malowanie: Noire
- Amerykańscy spadochroniarze (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
malowanie: szeperd
Te trzy prace też zwróciły moją uwagę (Reggimento za ładne i czyste malowanie, Trzy wybitne persony za rozjaśnienia, a Spadochroniarze mają ładnie pomalowaną broń i podobało mi się malowanie twarzy żołnierza z irokezem) i bardzo miałem ochotę dokładniej przyjrzeć się tym figurkom, niestety liczba zdjęć lub ich jakość mi to uniemożliwiły.

- Wojownicy wikingów (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
malowanie: Malory
+ ładne, czyste malowanie

- Radzieccy zwiadowcy (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
malowanie: rilian
+ interesujące malowanie z ostrymi rozjaśnieniami, na stole do gry pewnie wyglądają bardzo dobrze, podobał mi się poradnik

Pozostałe prace:
- Węgierska drużyna Panzerschrecka i obserwator (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
malowanie: defoxicator – Ładne podstawki, popracowałbym nad rozjaśnieniami i detalami twarzy, szczególnie, że ładnie został zrobiony taki drobiazg jak szkła lornetki.

- Waffen SS (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
malowanie: Młody Wojownik – Dobre, wyraźne zdjęcia. Pierwsze co się rzuca w oczy to nieusunięte nadlewki. Druga rzecz to za gruba warstwa farby, przez co gubią się detale figurki.

- Piechota amerykańska (skala: 28 mm, producent: Warlord Games, West Wind, Artizan Designs)
malowanie: demi_morgana – W grupie wyglądają fajnie, ale trudno mi coś więcej napisać. Słaba rozdzielczość zdjęć uniemożliwia mi dostrzeżenie szczegółów.

- Rzymscy Auxiliares z okresu wczesnego cesarstwa (skala: 28 mm, producent: Victrix)
Malowanie: Myks – Figurki wydają się pomalowane dokładnie, ale ciężko jednoznacznie stwierdzić i coś podpowiedzieć. Szkoda, że jakość zdjęć nie jest równa poziomowi malowania.

- Lekka kawaleria grecka (skala: 28 mm, producent: Victrix)
malowanie: gervaz – Porównałem figurki na stronie producenta i wydaje mi się, że farba jest trochę za grubo położona, co powoduje zalanie szczegółów. Popracowałbym nad dokładnością i bardziej odważnymi rozjaśnieniami.

- Wikingowie (skala: 28 mm, producent: Victrix)
malowanie: ink – Ciężko coś zobaczyć, ale wydaje się, że mocniejsze rozjaśnienia wpłynęłyby dobrze na odbiór pracy. Lepszej jakości zdjęcia będą mile widziane.

- Piechota francuska (skala: 28 mm, producent: Perry Miniatures)
malowanie: elt – Podkreśliłbym linie podziałów na całej figurce, tak jak jest to zrobione przy białych pasach na plecakach.

- Kawaleria galijska (skala: 28 mm, producent: Victrix)
malowanie: Jeyo4 – Z tego co jestem w stanie zobaczyć, to fajnie byłoby bardziej pocieniować hełmy i usunąć nadlewki przed malowaniem.

- Berserkerzy (skala: 28 mm, producent: V&V Miniatures)
malowanie: Jarek – Podobają mi się pobrudzone tarcze. Popracowałbym nad liniami podziału. Gdzieniegdzie widać nieusuniętą nadlewkę.

- Sowieccy zwiadowcy (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
malowanie: dawidsoon6 – Ze względu na jakość zdjęć trudno jest mi dostrzec szczegóły. Wydaje się, że malowanie jest w miarę dokładne.

- Wojownicy Henryka II Pobożnego (skala: 28 mm, producent: Fireforge Games)
malowanie: Aspirant – W pierwszej kolejności skupiłbym się nad dokładnością i liniami podziału, w dalszej kolejności rozjaśnienia. Plus za freehand na tarczach.

- 7th Queen’s Own Hussars (skala: 28 mm, producent: Perry Miniatures)
malowanie: Gonzo – Pierwsze na co zwróciłem uwagę to oczy figurek. Popracowałbym nad cieńszą warstwą farby, a w dalszej kolejności nad rozjaśnieniami np. koni.


KATEGORIA 4

4 punkty:
Irackie T-55 (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures, Plastic Soldier Company)
malowanie: Gusła

3 punkty:
Sd.Kfz 7/2 (skala: 20 mm, producent: nieznany)
malowanie: xardas12r

2 punkty:
M4 (skala: 20 mm, producent: Italeri)
malowanie: rilian

1 punkt:
Pruski wóz amunicyjny (skala: 20 mm, producent: HaT)
malowanie: Domel82


KATEGORIA 5

4 punkty:
Churchill Avre (skala: 28 mm, producent: Italeri, Warlord Games)
malowanie: fidel01

3 punkty:
Puma i M3 Lee (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
malowanie: Telamon

2 punkty:
M8 Scott i Khz 14 Gulaschkannone (skala: 28 mm, producent: Rubicon Models + scratch build)
malowanie: rilian

1 punkt:
7TP (skala: 28 mm, producent: Kromlech Miniatures)
malowanie: Jarek


Oceny i komentarze do kategorii 2 oraz do wyróżnionych prac w kategorii 4 – Przemos

KATEGORIA 1

4 punkty:
Kawaleria diadochów (skala: 15 mm, producent: Museum Miniatures) malowanie: Majbach

3 punkty:
Czarne Płaszcze (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: Aaoth

2 punkty:
Macedończycy i Hellenowie (skala: 15 mm, producent: Xyston Miniatures) malowanie: Kretus

1 punkt:
Mołojcy rejestrowi (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: arekarkadiusz


KATEGORIA 2

4 punkty:
Pruscy huzarzy (skala: 20 mm, producent: Waterloo) malowanie: Domel82
Figurki firmy Waterloo zachwycają dobrym detalem, sztuką jest nie ukryć tego detalu malowaniem. Autor bardzo dobrze wyciągnął te detale, w związku z czym figurki przyciągają wzrok. Na szczególne uznanie zasługuje malowanie koni w kolorze „siwek”.

3 punkty:
Obrońcy Hougoumont (skala: 20 mm, producent: Italeri, HaT) malowanie: unicorn
Figurki z odpowiedniej odległości wyglądają bardzo dobrze, i taki też był zamiar autora. Na szczególną uwagę zasługuje malowanie czarnych mundurów, bo to nigdy nie jest proste, a często idzie się na skróty używając zbyt bladych kolorów do rozjaśniania oraz szarych spodni – odpowiedni kontrast pozwala na wyciągnięcie wrażenia 3D w tej skali.

2 punkty:
Dragoni Pułku Lichtenstein z Wojny Siedmioletniej (skala: 20 mm, producent: prywatna produkcja) malowanie: Noire
Kolejna praca z zastosowaniem malowania blokowego oraz rozjaśnianiem przy czym z bliska malowanie mniej wyraźne niż dwie prace powyżej. Obserwowane z większej odległości zyskują na atrakcyjności.

1 punkt:
Piechota niemiecka z I wojny światowej (skala: 20 mm, producent: Revell, Caesar) malowanie: Sigwald
Prawdziwa mieszanka producentów, a efekt finalny odpowiednio skomponowany. Na uwagę zasługuje preshading aczkolwiek wydaje się, że ginie w toku kolejnych etapów malowania (wash, rozjaśnianie). Wydaje się też, że kontrast między rozjaśnianiem a washem winien być większy – niektóre figurki wyglądają dość płasko. Za to na uwagę zasługują detale w postaci np. szkieł od lornetek oraz twarzy (wąsy).

Nubijczycy (skala: 20 mm, producent: Caesar Miniatures)
malowanie: Ogmios
Praca zapowiadała się bardzo dobrze. Autor zaprezentował część etapów malowania. Jed-nakże w ostatecznym rozrachunku zbyt ciemne zdjęcia nie pozwoliły na lepszą ocenę pracy – nie widać bowiem detali, nad którymi autor pracował. Rzeźba figurek pozwalała na odro-binę fantazji w tym temacie. Nie przekonuje mnie też sposób malowania czarnej skóry – jest to jednak problem uniwersalny i mało który malarz sobie z tym radzi.

Żołnierze niemieccy z kampanii wrześniowej 1939 roku (skala: 20 mm, producent: First to Fight) malowanie: anonim
Figurki pomalowane poprawnie, z uwagi choćby na brak widocznego washa lub innego spo-sobu zaimitowania światłocienia wyglądają bardzo płasko. Kolor cielisty wydaje się zbyt blady. Na podstawkach zastosowano szereg typów roślinności, co wzbogaciło warstwę wizu-alną. Natomiast samo podłoże (piasek?) wymaga pomalowania, a jeśli było malowane (bo to nie wynika wprost ze zdjęć), to koniecznym jest zwashowanie i porządne zastosowanie tech-niki suchego pędzla celem rozjaśnienia.


KATEGORIA 3

4 punkty:
Muszkieterowie AD 1666 (skala: 28 mm, producent: Wargamer) malowanie: Aaoth

3 punkty:
Marynarze do „Blood and Plunder” (skala: 28 mm, producent: Firelock Games) malowanie: de Morney

2 punkty:
Drugowojenna zbieranina (skala: 28 mm, producent: Warlord Games, Rubicon Models) malowanie: Telamon

1 punkt:
Waffen SS (skala: 28 mm, producent: Warlord Games) malowanie: Podwys


KATEGORIA 4

4 punkty:
M4 (skala: 20 mm, producent: Italeri) malowanie: rilian
Obserwując relację miałem wrażenie, że jest to M4 Italeri, ale w skali 1:56. Zastosowano z powodzeniem techniki z większej skali. Na uznanie zasługuje zwłaszcza free-hand – oczy oraz napisy.

3 punkty:
Sowiecka ciężka grupa szturmowa (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures) malowanie: dawidsoon6
Efekt końcowy oddaje ogrom pracy włożonej w poszczególne etapy malowania. W szczególności modulacja z początku prac nie zniknęła w trakcie weatheringu. Wydaje się, że autor używał częściowo odmiennych technik przy „brudzeniu” poszczególnych modeli.

2 punkty:
Irackie T-55 (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures, Plastic Soldier Company) malowanie: Gusła
Praca, która w mojej ocenie zasługiwała na równorzędne miejsce ex-aequo z sowiecką ciężką grupą szturmową.

1 punkt:
Dwa sloopy (skala: 1:700, producent: Warlord Games) malowanie: unicorn
Świetna praca w małej skali i nietypowy temat. Co istotne, detale malowania zostały wykonane pieczołowicie i zwracają na siebie uwagę.


KATEGORIA 5

4 punkty:
Puma i M3 Lee (skala: 28 mm, producent: Warlord Games) malowanie: Telamon

3 punkty:
M8 Scott i Khz 14 Gulaschkannone (skala: 28 mm, producent: Rubicon Models + scratch build) malowanie: rilian

2 punkty:
BA-20 (skala: 28 mm, producent: wyrób własny modelarza) malowanie: dawidsoon6

1 punkt:
Churchill Avre (skala: 28 mm, producent: Italeri, Warlord Games) malowanie: fidel01


Oceny i komentarze do kategorii 1 i 2 oraz wyróżnionych prac w pozostałych kategoriach – Greebo

KATEGORIA 1

4 pkt: MajbachKawaleria diadochów (skala: 15 mm, producent: Museum Miniatures)
Świetne malowanie i cieniowanie (patrzcie na groty włóczni). Konie bardzo dobrze zrobione, ale chyba największe wrażenie zrobiły na mnie cętki i skóry lamparcie jako derki. Super!

3 pkt: KubbekAmerykańscy spadochroniarze z Bastogne (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)
Może nie kolorowe, ale bardzo dobre cieniowanie i świetnie zrobiony śnieg.

2 pkt: ArekarkadiuszMołojcy rejestrowi (skala: 15 mm, producent: Wargamer)
Dobrze pomalowane i nienachlanie cieniowane. Dodatkowy plus za czerwone wypustki precyzyjnie namalowane na niebieskich mundurach.

1 pkt: UnicornPiechota Galów w służbie Kartaginy (skala: 15 mm, producent: Magister Militum)
To czwarte miejsce głównie za ręcznie malowane tarcze.

AaothCzarne Płaszcze (skala: 15 mm, producent: Wargamer)
CesarskiCesarscy kirasjerzy (skala: 15 mm, producent: Wargamer)
GervazPruscy rajtarzy (skala: 15 mm, producent: Wargamer)
Dobre i moim zdaniem równorzędne malowanie wszystkich trzech prac, ale minus za konie. Generalna uwaga do powyższych prac: wszystkie powyższe prace oceniam jako poprawne, ale niestety umiejętność malowania umaszczenia koni, którą uważam za bardzo trudny element, nie jest w nich najlepsza.

DarekpwlCiężka jazda księstwa mazowieckiego z XIII wieku (skala: 15 mm, producent: Mirliton)
Moim zdaniem trzeba jeszcze popracować nad cieniowaniem i precyzją detali. Ponadto ta sama uwaga dotycząca malowania umaszczenia koni co przy pracach Aaoth, Cesarskiego i Gervaza.

EltJazda siedmiogrodzka (skala: 15 mm, producent: Wargamer)
Jak dla mnie duży minus za konie, zwłaszcza białe (siwe), które są zresztą bardzo trudne do malowania.

KretusMacedończycy i Hellenowie (skala: 15 mm, producent: Xyston Miniatures)
Dobrze zrobione wojsko, ale minus za konie.

Dawidsoon6Sowiecka kompania szturmowa (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)
Poprawne malowanie, ale właściwie bez próby cieniowania, a szkoda.

Matwiej92Bateria dział p-panc. z 1 Pułku Artylerii Przeciwpancernej (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)
Bardzo poprawne malowanie, choć trochę brak efektów ubrudzenia/ubłocenia. Niestety bardzo duża konkurencja nie dała mi możliwości umieszczenia pracy na punktowanych miejscach.

MiszczuMilicja litewska z XVII wieku (skala: 15 mm, producent: Wargamer)
Poprawne malowanie, ale jak dla mnie zbyt jaskrawe kolory jak na polowe jednostki z XVII wieku.


KATEGORIA 2

4 pkt: Domel82Pruscy huzarzy (skala: 20 mm, producent: Waterloo)
Zdecydowanie 1 miejsce. Bardzo dobrze pomalowane konie, a na mundurach świetnie zrobiony szamerunek, sznury i guziki na spodniach.

3 pkt: SigwaldPiechota niemiecka z I wojny światowej (skala: 20 mm, producent: Revell, Caesar)
Choć mało kolorowe wojsko, to bardzo porządna robota i bardzo dobre cieniowanie.

2 pkt: NoireDragoni Pułku Lichtenstein z Wojny Siedmioletniej (skala: 20 mm, producent: prywatna produkcja)
Chyba przede wszystkim za poprawnie pomalowane konie, no i konkurencja do tego miejsca już właściwie żadna.

1 pkt: UnicornObrońcy Hougoumont (skala: 20 mm, producent: Italeri, HaT)
Z jednej strony bardzo fajne cieniowanie spodni, a z drugiej kiepsko pomalowane twarze i rozlana niebieska farba (kołnierze) Brunszwiku.

AnonimŻołnierze niemieccy z kampanii wrześniowej 1939 roku (skala: 20 mm, producent: First to Fight)
Z dwóch prac poza podium to ta moim zdaniem jest chyba słabsza, ale poprawna. Jak dla mnie mapa za bardzo kontrastowa i więcej psuje niż daje.

OgmiosNubijczycy (skala: 20 mm, producent: Caesar Miniatures)
Widać staranie, ale potrzeba jeszcze trochę pracy. Brak cieniowania, a podstawki moim zdaniem zbyt zielone w stosunku do trawy jak na pustynną armię.


KATEGORIA 3

4 pkt: TelamonDrugowojenna zbieranina (skala: 28 mm, producent: Warlord Games, Rubicon Models)
Świetne malowanie. Nawet w najtrudniejszym białym kolorze!

3 pkt: AaothMuszkieterowie AD 1666 (skala: 28 mm, producent: Wargamer)
Ze względu na świetnie pomalowane wzory na sukni długo się wahałem czy nie 1 miejsce, ale jednak uznałem, że Telamon tym razem jest lepszy.

2 pkt: de MorneyMarynarze do „Blood and Plunder” (skala: 28 mm, producent: Firelock Games)
Świetne cieniowanie zwłaszcza białych elementów ubioru, ale też ciała (dwa nagie torsy). Jedyne do czego się można przyczepić to złota szarfa na spodniach w biało-niebieskie pasy, która trochę nie ma krawędzi.

1 pkt: MaloryWojownicy wikingów (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Świetne tarcze i śnieg na podstawkach.


KATEGORIA 4

4 pkt: GusłaIrackie T-55 (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)
I świetnie, i dużo. Nic dodać.

3 pkt: RilianM4 (skala: 20 mm, producent: Italeri)
Bardzo fajne malowanie i z jajem. Świetne „robaczki” na burcie.

2 pkt: Domel82Pruski wóz amunicyjny (skala: 20 mm, producent: HaT)
Głównie za konie i uprząż.

1 pkt: Dawidsoon6Sowiecka ciężka grupa szturmowa (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)
Za bardzo lśnią nowością jak na zabrudzone w drodze.


KATEGORIA 5

4 pkt: Fidel01Churchill Avre (skala: 28 mm, producent: Italeri, Warlord Games)
Duże wrażenie zrobiło na mnie błoto na gąsienicach. Świetna robota.

3 pkt: RilianM8 Scott i Khz 14 Gulaschkannone (skala: 28 mm, producent: Rubicon Models + scratch build)
Bardzo chciałem dać 1 miejsce, bo wyjątkowo mi się podoba malowanie i efekty (zwłaszcza ten śnieg!). Niestety harmoszka zdecydowanie odstaje od malowania pojazdu.

2 pkt: Jarek7TP (skala: 28 mm, producent: Kromlech Miniatures)
Porządnie zrobione malowanie maskowania, ale trochę zabrakło mi jakiegoś brudu na gąsienicach. Pewnie jeździł tylko po brukowanych ulicach.

1 pkt: TelamonPuma i M3 Lee (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Co mnie zniechęciło: równe „ubłocenie” opon Pumy, a sowiecki czołg niby ubłocony, a lśni nowością, nie wspominając, że wygląda jak Francuz na wybiegu pokazu mody.


Oceny Inkuba

KATEGORIA 1

4 punkty: Macedończycy i Hellenowie – Kretus

3 punkty: Bateria dział p-panc. z 1 Pułku Artylerii Przeciwpancernej – Matwiej92

2 punkty: Amerykańscy spadochroniarze z Bastogne – Kubbek

1 punkt: Czarne Płaszcze – Aaoth


KATEGORIA 2

4 punkty: Dragoni Pułku Lichtenstein z Wojny Siedmioletniej – Noire

3 punkty: Piechota niemiecka z I wojny światowej – Sigwald

2 punkty: Nubijczycy – Ogmios

1 punkt: Obrońcy Hougoumont – unicorn


KATEGORIA 3

4 punkty: Muszkieterowie AD1666 – Aaoth

3 punkty: Amerykańscy spadochroniarze – szeperd

2 punkty: Marynarze do „Blood and Plunder” – de Morney

1 punkt: Trzy wybitne persony z szeregów Chindit’ów – Icmrg


KATEGORIA 4

4 punkty: Dwa sloopy – unicorn

3 punkty: USS Brooklyn ACR-3 – Torgill

2 punkty: Pluton rozpoznawczy Humber IV – twhistoria

1 punkt: Irackie T-55 – Gusła


KATEGORIA 5

4 punkty: Churchill Avre – fidel01

3 punkty: 7TP – Jarek

2 punkty: BA-20 – dawidsoon6

1 punkt: M8 Scott i Khz 14 Gulaschkannone – rilian
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
de Morney
Adjudant-Major
Posty: 292
Rejestracja: środa, 26 czerwca 2019, 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 71 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XIX edycji

Post autor: de Morney »

Gratulacje dla wszystkich! Organizatorom i sponsorom - bez Was nie byłoby tego konkursu. Ogromne ukłony dla sędziów za ich pracę, dla mnie, a i z pewnością dla każdego z uczestników, te komentarze są na wagę złota!
Gratulacje też dla wszystkich - bez wyjątku czy osobom z podium, czy bez. Każdy z nas dorzucił do swoich kolekcji pomalowane modele, rozwinął swoje techniki i dołożył się do tego ogromnego przedsięwzięcia :-)
Awatar użytkownika
Młody Wojownik
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: wtorek, 8 września 2020, 21:56
Has thanked: 89 times
Been thanked: 27 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XIX edycji

Post autor: Młody Wojownik »

Wow zająłem przed ostatnie w 5 :D Jest sukces.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 436 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XIX edycji

Post autor: Torgill »

Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników i oczywiście szczególne dla zwycięzców. To szczególna edycja konkursu, nigdy nie było aż tylu uczestników - fantastycznie. Poziom też bardzo wysoki. Mi szczególnie podoba się to, że coraz więcej osób dba o dobre zdjęcia. One są bardzo ważne w tego rodzaju konkursach.
Podziękowania dla sponsorów to dzięki Wam ten konkurs ma coraz więcej uczestników.
Podziękowania dla organizatorów i jurorów - dzięki Waszej ciężkiej, ochotniczej pracy konkurs jest z każdą edycją lepszy. Jak tak dalej pójdzie, to będzie i ponad 100 prac. Byłoby super!

A prywatnie dziękuję za 3 punkty, które dostałem dla Brooklyna. Zmobilizują mnie do dalszego malowania, czego nie za bardzo lubię, ale jak dostaję punkty, no to trzeba kontynuować ;)
unicorn
Capitaine
Posty: 844
Rejestracja: sobota, 22 lipca 2006, 10:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 307 times
Been thanked: 165 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XIX edycji

Post autor: unicorn »

Gratulacje dla uczestników, zwłaszcza tych na podium :)
Wielkie podziękowania dla organizatora i sponsorów. Dziekuję sędziom za trud oceniania i wartosciowe komentarze.
Poziom wszystkich pracy jest bardzo wysoki, tym bardziej cieszy podium w jednej z kategorii :D
Aspirant
Adjudant
Posty: 260
Rejestracja: sobota, 14 listopada 2020, 21:16
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XIX edycji

Post autor: Aspirant »

Gratulacje zwycięzcom, piękne prace w tej edycji były.
Komentarz sędziów duzo daje, wiem nad czym muszę popracować do następnej edycji :)
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XIX edycji

Post autor: Asienieboje »

Gratulacje dla wszystkich zwycięzców i uczestników.
Podziękowania dla organizatorów, sędziów i sponsorów.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XIX edycji

Post autor: Raleen »

Ja tylko jeszcze dodam, że niektóre komentarze jurorów, zwłaszcza sgr, są pisane miejscami z przymrużeniem oka, choć nie ma tam emotikonów myślę, że nikt z Was nie będzie miał problemu z odczytaniem właściwego sensu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
miszczu
Adjudant
Posty: 273
Rejestracja: środa, 7 listopada 2018, 15:46
Has thanked: 24 times
Been thanked: 109 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XIX edycji

Post autor: miszczu »

Rewelacyjna sprawa Panie i Panowie!!
Całość konkursu znów na tip top ;)
Dziękuję konkurentom za stworzenie, aż tylu dobrych prac przez co czuło się przyjemny dreszczyk rywalizacji ;)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XIX edycji

Post autor: Telamon »

Dziękuję sponsorom iż pofatygowali się i ufundowali nagrody. ;)
Dziękuję też Raleenowi za wysiłek włożony w organizowanie konkursu. Poza tym Umpapie za jego pilnowanie.
Telamon – Monty, chociaż go nie lubię, podoba mi się najbardziej, choć i on ma nochal jak ogr z Gumisiów. Jak pewnie dobrze wiesz, modele są pomalowane wyśmienicie, ale wybrałeś figurki, które nie grzeszą urodą, w dodatku mocne cieniowanie, jakie stosujesz, pogłębia trochę ten efekt i straszą gęby jak z obrazów Muncha. Mam dlatego z tymi modelami kłopot. Panterki są rewelacyjne. Różnorodność, dbałość o szczegóły także. Malarsko wadzą mi tylko bronie – wyglądają bardzo ciemno i jednowymiarowo. Ogólnie rewelacja, ale figurki są brzydkie, a to jednak konkurs piękności, stąd taka, a nie inna ocena.
Dziękuję też sgr za szczerość. Zapamiętam iż choć figurki zostały "pomalowane wyśmienicie" to jednak jest konkurs piękności. :)

Ale przejdę do meritum. Pominę opony "Pumy". Myślę, że jak zrobi się cieplej to w okolicach późnego kwietnia-maja zainteresowani sami będą mogli zobaczyć jak odkłada się błoto i kurz na oponach i nadwoziu. Szczególnie polecam ciągniki. Ja sprzęt ciężki (mały, duży i ogromny) mam zasadniczo na wyciągnięcie ręki, ale warto też zajrzeć za opony własnego samochodu. Zwłaszcza jeżeli nie porusza się jedynie w mieście i nie jest zbyt często w myjni. ;)

Ale mój główny błąd popełniłem przy gąsienicach M3 Lee ponieważ zakładałem iż ten fakt jest wszystkim dość znany:

Obrazek

Ogniwo gąsienicy T41. To czarne, które nie jest pokryte warstwą rdzy jak bolce, jest gumową powłoką. Lee, Stuarty i Shermany przynajmniej we wczesnych wersjach otrzymały właśnie takie nakładki dla ochrony gąsienic przed np. ich ścieraniem. Dlatego to ma taki kolor, a ze względu na materiał i kształt brudzi się także w inny sposób niż gąski z późniejszego okresu wojny czy np. te w pojazdach niemieckich. :P
Z drugiej strony gumowa nakładka pozwala na ciekawe jej niszczenie... gdyby to była skala np. 1/35, a gąski wykonano w osobnym zestawie (najlepiej jako pojedyncze ogniwa).

Też żałuję, że nie wydano lepszej i dedykowanej kalkomanii. :( Podobno w tym roku Warlord ma wydać kilka nowych zestawów plastikowych i może M3 w końcu się załapie.

Ps. Liczę, że gdy Inkub wyzdrowieje to jednak znajdzie choć trochę siły na stworzenie krótkich komentarzy uzasadniających. ;)
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 lutego 2021, 19:38 przez Telamon, łącznie zmieniany 2 razy.
Cesarski
Appointé
Posty: 40
Rejestracja: piątek, 20 listopada 2020, 06:33
Been thanked: 9 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XIX edycji

Post autor: Cesarski »

Wielka szkoda, że oceniający nie brali pod uwagę waloru edukacyjnego prac i historyczności odwzorowania modeli a skupili się na warsztacie malarskim, mimo iż jest o tym zapis w regulaminie.
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XIX edycji

Post autor: Majbach »

Mój pierwszy udział w konkursie na tym forum, na pewno nie ostatni! Gratuluję uczestnikom i oczywiście laureatom nagród. Szczególne wyrazy uznania dla osób, które zajęły podium w królewskiej, w mojej ocenie, kategorii trzeciej.
Dziękuję jurorom, mam nadzieję, że w kolejnych edycjach będzie jeszcze więcej słów oceny poszczególnych prac :)
Gonzo
Podpułkownik
Posty: 974
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:20
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XIX edycji

Post autor: Gonzo »

Ja również po raz pierwszy i już czekam na kolejny.
Wygrać się nie udało, ale na to nawet nie liczyłem.

Gratuluję zwycięzcom!

Udało mi się za to w nagrody pocieszenia. Akurat z mojego ulubionego sklepu - Battle Models :D

PS. Dziękuję oceniającym za wskazówki.
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 lutego 2021, 19:56 przez Gonzo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XIX edycji

Post autor: rilian »

Dzięki za organizację. Miło mi, że moje prace zostały docenione (choć brak nawet jednego punkciku dla moich zwiadowców zabolał biedaków :P). Moje nagrody przekazuję do dyspozycji organizatorów w poczet nagród specjalnych, lub na kolejną edycję konkursu, czy jak tam uznają, będzie najlepiej dla konkursu.
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”