[XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton) [Gotowe]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
darekpwl
Caporal
Posty: 64
Rejestracja: sobota, 16 stycznia 2021, 23:54
Has thanked: 62 times
Been thanked: 70 times

Re: [XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton) [Gotowe]

Post autor: darekpwl »

Poniżej fotki w mniejszych grupach.
Jako że już końcówka konkursu gratuluję wszystkim uczestnikom świetnych prac oraz życzę powodzenia!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton) [Gotowe]

Post autor: Ogmios »

darekpwl pisze: niedziela, 17 stycznia 2021, 22:24 Do konkursu wystawiam ciężką jazdę z okresu rozbicia dzielnicowego z terenu Księstwa Mazowieckiego za czasów Konrada Mazowieckiego. Docelowo będą to 4x rycerze z Zakonu Braci Dobrzyńskich oraz po jednym rycerzu z rodu Gryfitów, Awdaniec, Odrowąż oraz Starżów, jako że m.in. te rody miały przynajmniej w założeniach pilnować granicy Księstwa przed najazdami Prusów, Jaćwingów (których też muszę pomalować) i Litwinów.
Z jakich książek/źródeł korzystałeś? Pytam, bo mam się brać niedługo za swoich do kampanii w czasoprzestrzeni okolic Grunwaldu, m.in. Prusów już mam i Krzyżaków. Akurat też myślałem o księciu mazowieckim. Figurki pomalowane zacnie.
darekpwl
Caporal
Posty: 64
Rejestracja: sobota, 16 stycznia 2021, 23:54
Has thanked: 62 times
Been thanked: 70 times

Re: [XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton) [Gotowe]

Post autor: darekpwl »

Ogmios pisze: wtorek, 9 lutego 2021, 00:36
darekpwl pisze: niedziela, 17 stycznia 2021, 22:24 Do konkursu wystawiam ciężką jazdę z okresu rozbicia dzielnicowego z terenu Księstwa Mazowieckiego za czasów Konrada Mazowieckiego. Docelowo będą to 4x rycerze z Zakonu Braci Dobrzyńskich oraz po jednym rycerzu z rodu Gryfitów, Awdaniec, Odrowąż oraz Starżów, jako że m.in. te rody miały przynajmniej w założeniach pilnować granicy Księstwa przed najazdami Prusów, Jaćwingów (których też muszę pomalować) i Litwinów.
Z jakich książek/źródeł korzystałeś? Pytam, bo mam się brać niedługo za swoich do kampanii w czasoprzestrzeni okolic Grunwaldu, m.in. Prusów już mam i Krzyżaków. Akurat też myślałem o księciu mazowieckim. Figurki pomalowane zacnie.
Dzięki :) Jeśli chodzi o przedstawione rody to info o nich wziąłem z jednego z Pocztu królów i książąt polskich w rozdziale o Konradzie Mazowieckim. Najciekawsza z punktu widzenia mojej pracy była jednak książka wybitnego polskiego mediewisty prof. Andrzeja Nadolskiego - "Broń i strój rycerstwa polskiego w średniowieczu" -1979r. (używki do kupienia na allegro po śmiesznej cenie ok 2 dyszki). Świetna pozycja, bardzo przystępnie i ciekawie napisana, sporo ilustracji i zdjęć.
Były tam przydatne dla mnie wzmianki o rycerstwie mazowieckim, z których upewniłem się co do poprawności wyposażenia moich figurek. Otóż do połowy XIII wieku ich wygląd nie różnił się zbytnio od zachodnioeuropejskich rycerzy, zatem nic nie przekłamałem :) Natomiast od ok. 1250 r. coraz bardziej przyjmowali wzory ruskie i ogólnie wschodnie, co widać wpisując 'rycerz mazowiecki' na guglach, fotki w spoilerze.

Dodatkowo polecam Ci kilka innych książek Nadolskiego, w mojej kolekcji mam jeszcze dwie - "Polska technika wojskowa do 1500 r." (50 - 70 zł na allegro) oraz "Bitwa grunwaldzka 1410" (ok 20 zł). Napisane w podobnym tonie, jak dla mnie rewelacja. O ile ta druga nie przyda się do okresu który figurkowo przedstawiam, to ta pierwsza już tak, zresztą żadna dawka wiedzy nie zaszkodzi :)
Spoiler
Show
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Malory
Sous-lieutenant
Posty: 422
Rejestracja: poniedziałek, 19 marca 2018, 22:08
Lokalizacja: Trójmiasto
Has thanked: 141 times
Been thanked: 157 times

Re: [XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton) [Gotowe]

Post autor: Malory »

Przednio się prezentują. :)
“The saddest thing about any man is that he be ignorant, and the most exciting thing is that he knows.”
― Alfred the Great
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”