[XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton) [Gotowe]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
darekpwl
Caporal
Posty: 65
Rejestracja: sobota, 16 stycznia 2021, 23:54
Has thanked: 62 times
Been thanked: 70 times

[XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton) [Gotowe]

Post autor: darekpwl »

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post na tym forum, chociaż przeglądam go już od jakiegoś czasu.
Długo nosiłem się z zamiarem wystawienia czegoś do konkursu, jednak trochę się wahałem widząc tutejszy poziom i spoglądając na moich pomalowanych już dzielnych wojów bardziej krytycznym okiem :)

Niemniej jednak myślę, że mój warsztat poprawił się już na tyle, żeby chociaż figurki bez wstydu zaprezentować szerszemu gronu. Chętnie przyjmę na klatę wszelką krytykę i rady, ponieważ mój start tutaj traktuję jako dodatkową motywację do pomalowania figurek zarówno konkursowych, jak i kilkuset pozostałych :D

Tyle słowem wstępu, teraz do rzeczy:
Do konkursu wystawiam ciężką jazdę z okresu rozbicia dzielnicowego z terenu Księstwa Mazowieckiego za czasów Konrada Mazowieckiego. Docelowo będą to 4x rycerze z Zakonu Braci Dobrzyńskich oraz po jednym rycerzu z rodu Gryfitów, Awdaniec, Odrowąż oraz Starżów, jako że m.in. te rody miały przynajmniej w założeniach pilnować granicy Księstwa przed najazdami Prusów, Jaćwingów (których też muszę pomalować) i Litwinów.

Figurki będą robiły za Mounted Men-At-Arms, czyli ciężką jazdę z systemu Lion Rampant. Wszystkie z firmy Mirliton.

Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela, 7 lutego 2021, 00:26 przez darekpwl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: [XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton)

Post autor: Raleen »

Witaj na forum i w konkursie. Często tak bywa, że ktoś śledzi przez jakiś czas forum tylko czytając, a w pewnym momencie postanawia dołączyć... :)

Jako przedstawiciel Księstwa Mazowieckiego, któremu jego średniowieczna historia jest bliska, będę szczególnie kibicował.

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 535 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton)

Post autor: Umpapa »

Powodzenia!

Ambitnie! Cookie point za research.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
darekpwl
Caporal
Posty: 65
Rejestracja: sobota, 16 stycznia 2021, 23:54
Has thanked: 62 times
Been thanked: 70 times

Re: [XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton)

Post autor: darekpwl »

Na koń!

Wszyscy już na swoich miejscach, jutro w planie podkład i ogarnięcie podstawek.
W roli kopii spinacze biurowe, nie dla wszystkich starczyło i nie wszyscy zdążyli je naostrzyć ;)

Obrazek
darekpwl
Caporal
Posty: 65
Rejestracja: sobota, 16 stycznia 2021, 23:54
Has thanked: 62 times
Been thanked: 70 times

Re: [XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton)

Post autor: darekpwl »

Podstawki gotowe, po pomalowaniu figurek dojdzie jeszcze trawka i inna zielenina.

Trochę wcześniej eksperymentowałem z kolorami podkładów do figurek. O ile na czarnym podkładzie bardzo fajnie wychodzą wszystkie kontury, to jednak koniec końców figurka wychodzi za ciemna i trzeba później długo walczyć z highlightami żeby w tej skali wydobyć szczegóły.
Szary podkład z kolei to za dużo dłubania przy dokładnym pomalowaniu każdego elementu, szczególnie przy paskach, sznurach etc.
Najlepszym dla mnie rozwiązaniem jakie widać na zdjęciu jest nałożenie szarego podkładu i na to rozwodnionej czarnej farby. Kontury i zagłębienia wyjdą ciemne a powierzchnie łatwo przykryć i rozjaśnić.

Jutro w końcu można się zabrać za malowanie samych figurek :D

Obrazek
darekpwl
Caporal
Posty: 65
Rejestracja: sobota, 16 stycznia 2021, 23:54
Has thanked: 62 times
Been thanked: 70 times

Re: [XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton)

Post autor: darekpwl »

Tyle na dzisiaj, jeszcze sporo do zrobienia jednak piątek okazał się za krótki ;)

Obrazek
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 535 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton)

Post autor: Umpapa »

Nieźle.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
darekpwl
Caporal
Posty: 65
Rejestracja: sobota, 16 stycznia 2021, 23:54
Has thanked: 62 times
Been thanked: 70 times

Re: [XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton)

Post autor: darekpwl »

Powoli ale do przodu :)

Obrazek
Obrazek

Do systemu w którym będę grał każda ze stron potrzebuje dowódcy - bohatera, dlatego zdecydowałem się wykorzystać okazję i odpowiednio pomalować jedną z figurek - to ta z kropierzem w barwach Księstwa Mazowieckiego, mieczem w rękach i herbem Lilie na plecach. Mieczyk trzeba było wykonać samodzielnie z pręcika 1mm, ponieważ oryginalny był lichutki i wyginał się od dmuchnięcia ;)

Jako że figurkowo skupiam się na konflikcie Księstwa Mazowieckiego z Jaćwingami i Prusami w I poł. XIII wieku, to nie ma chyba lepszego kandydata na dowódcę strony mazowieckiej niż wojewoda Krystyn z Gozdowa, bardzo ciekawa postać zresztą, jego krótka historia w spoilerze. Zastanawiam się nad podobnym bohaterem Jaćwingów/Prusów i nikt nie przychodzi mi do głowy, gdyby ktoś miał pomysł to proszę o info ;)
Spoiler
Show
Bohater bitwy pod Zawichostem, utrzymywał z sukcesem obronę północnych rubieży Księstwa, przez plemiona północy nazywany "Mazowieckim bogiem", ponieważ stanowił dla nich solidną przeszkodę. Niestety książę Konrad Mazowiecki dorastając zauważył, że rośnie uznanie dla Krystyna ze strony rycerstwa i ludności księstwa, wobec czego postanowił pozbyć się problemu - Krystyn został uwięziony i stracony. Na wieść o śmierci wojewody rozpoczęły się niszczycielskie napady plemion z północy, którym książę postanowił zapobiec sprowadzając Krzyżaków.... Może gdyby nie zawiść księcia Konrada wobec Krystyna, być może nie byłoby potrzeby sprowadzania Rycerzy Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego?
Zmienię też lekko rody jakie przedstawię na figurkach, bo musiałbym wszystkich malować na biało-czerwono zgodnie z barwami herbowymi, trochę nuda :) Dlatego zamiast Gryfity będzie wielmoża z rodu Leliwa i tym sposobem jest pretekst na pomalowanie jednego z rycerzy na niebiesko ;)
Obrazek
Niestety bez klejnotu i labrów z dwóch powodów: pierwszy to że nie mam green stuffu żeby je zrobić, a po drugie nawet gdybym miał to nie umiałbym ich zrobić ;D

edit: poprawa jakości fotek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: [XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton)

Post autor: Raleen »

Już prawie są... Jak bym mógł dać drugiego lajka na zachętę, z wielką ochotą bym to zrobił, ale technicznie się nie da.

Mam nadzieję, że ukończysz i będziemy mogli oglądać mazowieckie rycerstwo ciężkozbrojne w konkursie!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
darekpwl
Caporal
Posty: 65
Rejestracja: sobota, 16 stycznia 2021, 23:54
Has thanked: 62 times
Been thanked: 70 times

Re: [XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton)

Post autor: darekpwl »

Raleen pisze: niedziela, 31 stycznia 2021, 18:35 Już prawie są... Jak bym mógł dać drugiego lajka na zachętę, z wielką ochotą bym to zrobił, ale technicznie się nie da.

Mam nadzieję, że ukończysz i będziemy mogli oglądać mazowieckie rycerstwo ciężkozbrojne w konkursie!
Dzięki za zachętę mimo braku drugiego lajka :D Wszystkie figurki już pomalowane, obecnie na warsztacie proporce a następnie już tylko sadzenie trawki i ewentualne detale do poprawki. Max jutro\pojutrze wrzucam fotki gotowej pracy :)

Obrazek
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: [XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton)

Post autor: rilian »

O.O papieru milimetrowego nie widziałem od lat 90-tych poprzedniego wieku :D czad!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: [XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton)

Post autor: Raleen »

darekpwl pisze: piątek, 5 lutego 2021, 01:06
Raleen pisze: niedziela, 31 stycznia 2021, 18:35 Już prawie są... Jak bym mógł dać drugiego lajka na zachętę, z wielką ochotą bym to zrobił, ale technicznie się nie da.

Mam nadzieję, że ukończysz i będziemy mogli oglądać mazowieckie rycerstwo ciężkozbrojne w konkursie!
Dzięki za zachętę mimo braku drugiego lajka :D Wszystkie figurki już pomalowane, obecnie na warsztacie proporce a następnie już tylko sadzenie trawki i ewentualne detale do poprawki. Max jutro\pojutrze wrzucam fotki gotowej pracy :)

Obrazek
Ja lajkowałem wszystkie :D . Świetny temat wybrałeś z naszej rodzimej średniowiecznej historii, dlatego szczególnie Ci kibicuję, żebyś ukończył i wystawił ciekawą pracę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
miszczu
Adjudant
Posty: 273
Rejestracja: środa, 7 listopada 2018, 15:46
Has thanked: 24 times
Been thanked: 109 times

Re: [XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton)

Post autor: miszczu »

Super pomysł i naprawdę dobre wykonanie ;)
Widać że mamy do czynienia z prawdziwym modelarzem ;)
darekpwl
Caporal
Posty: 65
Rejestracja: sobota, 16 stycznia 2021, 23:54
Has thanked: 62 times
Been thanked: 70 times

Re: [XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton)

Post autor: darekpwl »

Mazowieckie rycerstwo doprowadzone do ładu, doczekali się szczęśliwego końca prac :D
Jestem całkiem zadowolony z efektu, tym bardziej że malowałem dwiema technikami - pierwsza to malowanie bazą -> wash -> highlight (jedna figurka), druga to kolory bazowe i rozjaśnianie bez użycia washa (wszystkie pozostałe). Było to moje pierwsze podejście do tej techniki, figurki zajęły mi 3x tyle czasu co normalnie ale nauka była cenna i przyda się do pozostałych figsów.

Jutro popróbuję jeszcze porobić zdjęcia mniejszym grupom figurek oraz od tyłu bo w ferworze fotograficznym i późnej pory jakoś mi to umknęło, dodam je zaraz pod tymi tutaj. (edit: dodane)

Zrobiłem też małe zmiany jeśli chodzi o przedstawione rody. Jak pisałem wcześniej, zamiast kogoś z rodu Starżów zrobiłem Wojewodę mazowieckiego Krystyna z Gozdawy, a miejsce Gryfity pojawił się rycerz rodu Jastrzębiec (nie Leliwa jak myślałem wcześniej, ponieważ ród ten nie występował w takiej liczbie na ziemiach Mazowsza a Jastrzębiec tak. Na szczęście obydwa rody mają herby na niebieskim polu więc można było dodać trochę innego koloru do całego oddziału).

W spoilerze parę ilustracji na których się opierałem malując figurki oraz proporce.
Na marginesie dodam, że pracę dedykuję mojej szanownej małżonce z którą w końcu będę miał czas obejrzeć coś wieczorem :lol:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Spoiler
Show
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Odrowąż:
Obrazek


Jastrzębiec:
Obrazek


Awdaniec:
Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela, 7 lutego 2021, 14:58 przez darekpwl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: [XIX] [1] Ciężka jazda księstwa mazowieckiego XIII wiek (Mirliton) [Gotowe]

Post autor: rilian »

Bardzo zacna praca Waszmości.

...i pozdrowienia dla Małżonki, od braci figurkowej ;)
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”