[XIX] [1] Successors Companions / Xystophoroi 15mm [GOTOWE]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
miszczu
Adjudant
Posty: 273
Rejestracja: środa, 7 listopada 2018, 15:46
Has thanked: 24 times
Been thanked: 109 times

Re: [XIX] [1] Successors Companions / Xystophoroi 15mm

Post autor: miszczu »

Kibicuje mocno! Zapowiada się finał z fajerwerkami :)
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XIX] [1] Successors Companions / Xystophoroi 15mm

Post autor: Majbach »

I końcowe fotki (nie jest łatwo robić zdjęcia modelom w tej skali...):

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I coś na białym tle - ale gorzej wyszły :(
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: [XIX] [1] Successors Companions / Xystophoroi 15mm [GOTOWE]

Post autor: Raleen »

Jest fajnie, wstaw jeszcze to pierwsze w wersji bez dodatków (tych nakładek w kółkach).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XIX] [1] Successors Companions / Xystophoroi 15mm [GOTOWE]

Post autor: Majbach »

Raleen pisze: niedziela, 7 lutego 2021, 17:26 Jest fajnie, wstaw jeszcze to pierwsze w wersji bez dodatków (tych nakładek w kółkach).
Proszę :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Malory
Sous-lieutenant
Posty: 422
Rejestracja: poniedziałek, 19 marca 2018, 22:08
Lokalizacja: Trójmiasto
Has thanked: 143 times
Been thanked: 157 times

Re: [XIX] [1] Successors Companions / Xystophoroi 15mm [GOTOWE]

Post autor: Malory »

To powinno do jakiegoś podręcznika iść :) Gratulacje!
“The saddest thing about any man is that he be ignorant, and the most exciting thing is that he knows.”
― Alfred the Great
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: [XIX] [1] Successors Companions / Xystophoroi 15mm [GOTOWE]

Post autor: rilian »

Na białym wyszły lepiej, bo widać figsy ;) Widać, że nie było czego chować, tylko się chwalić :)
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XIX] [1] Successors Companions / Xystophoroi 15mm [GOTOWE]

Post autor: Majbach »

rilian pisze: niedziela, 7 lutego 2021, 18:48 Na białym wyszły lepiej, bo widać figsy;) Widać, że nie było czego chować, tylko się chwalić:)
Na białym są prześwietlone nieco i bledsze - te na czarnym tle mają kolory bliższe rzeczywistym. I moim zdaniem czarne wyglądają ładniej, ale co kto lubi. Dlatego są oba warianty ;)
miszczu
Adjudant
Posty: 273
Rejestracja: środa, 7 listopada 2018, 15:46
Has thanked: 24 times
Been thanked: 109 times

Re: [XIX] [1] Successors Companions / Xystophoroi 15mm [GOTOWE]

Post autor: miszczu »

Tak jak sądziłem, świetna praca.
Dojrzały dobór kolorów i wykonanie, dzięki któremu mimo jednakowego schematu malowania i tych samych modeli nie wygląda to jak atak klonów ;)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: [XIX] [1] Successors Companions / Xystophoroi 15mm [GOTOWE]

Post autor: Sarmor »

Fantastyczne jak na 15mm. :o
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
de Morney
Adjudant-Major
Posty: 292
Rejestracja: środa, 26 czerwca 2019, 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 71 times

Re: [XIX] [1] Successors Companions / Xystophoroi 15mm [GOTOWE]

Post autor: de Morney »

:o
Jak dla mnie - podium gwarantowane, ta praca to mój absolutny faworyt w tej kategorii :!:
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XIX] [1] Successors Companions / Xystophoroi 15mm

Post autor: Majbach »

rilian pisze: poniedziałek, 18 stycznia 2021, 17:19 Te skóry zwierzaków robią bardzo dobre, realistyczne wrażenie, chętnie bym przeczytał, co to za kolory. Fajnie Ci to wychodzi wszystko :)
Na razie zrobiłem poradnik na podstawki. Wersja ENG, ale mam nadzieję nie jest to problem :)

https://docs.google.com/document/d/1Mf7 ... sp=sharing

LUB:

https://files.fm/f/tjq9ja5rx
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XIX] [1] Successors Companions / Xystophoroi 15mm [GOTOWE]

Post autor: Majbach »

sgr pisze: wtorek, 9 lutego 2021, 17:50 Podobają mi się te figurki. Bardzo dobrze dobrałeś kolory, wszystko jest soczyste i wyraźne. Panterki też pomalowane super. Czego mi brakuje to może trochę różnorodności – sztandar, muzyk, coś co rozbiłoby wizualnie ten oddział? Konie też bardzo podobne mają maści – może tu odrobina szaleństwa? To oczywiście także sprawa gustu (nie wiem też czy panowie nie jeździli na koniach o jednym umaszczeniu, może tak musi być).
Dziękuję jurorowi za ocenę i uwagi. Chciałbym wyjaśnić skąd taki a nie inny wybór modeli. Generalnie unikam przedstawiania muzyków, liderów czy sztandarów w przygotowywanych oddziałach. Zdarza mi się, ale robię rzadko z tego względu, że oddział jest i tak kilka razy mniejszy niż to co prezentuje. Jak 1/12 ludzi w oddziale to muzykanci jakoś mi to nie pasuje... A pełen command jak stanowi 1/4 całości wygląda w mojej ocenie po prostu dziwnie. Co innego jak wymagają tego zasady. Akurat w Mortem et Gloriam, a do tego systemu przygotowywałem oddział, żadnych zasad grupy dowodzenia nie ma.

Konie mają 3 różne maści - od czekoladowej, niemal karej przez ciemny brąz, po średniej intensywności brąz. Faktycznie, nie wyróżniają się do poziomu, w którym rzucałoby się w to w oczy. Wyszedłem z założenia, że najbardziej elitarny oddział w armii powinien mieć spójne kolorystycznie konie. Inaczej robię bardziej podrzędną kawalerię.

Podobnie mogłem zrobić większą zróżnicowanie w ustawieniu, ale znowu - to elitarna formacja, w grze ma zasadę 'drilled'. Dlatego trzymają równo szeregi. Modele, które są gorzej wyszkolone ustawiam nieco chaotycznie, tutaj z tego zrezygnowałem świadomie.

Jeszcze raz dziękuję za ocenę i uwagi, będą nad tym jeszcze myślał :)
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: [XIX] [1] Successors Companions / Xystophoroi 15mm [GOTOWE]

Post autor: Kretus »

Praca świetna, która w pełni zasługuje na swoje miejsce w konkursie. Wygrała zasłużenie.
Natomiast mam pytanie, którego nie zadałem wcześniej aby nie wyjść na zazdrośnika. Czy jednolite kolory ubrań są poprawne? Czy była to formacja jednolicie ubrana z zasobów "państwa" jakich niewiele w starożytności, czy raczej grupa bogaczy ubierających i uzbrajających się własnym sumptem?
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XIX] [1] Successors Companions / Xystophoroi 15mm [GOTOWE]

Post autor: Majbach »

Kretus pisze: wtorek, 16 lutego 2021, 16:33 Praca świetna, która w pełni zasługuje na swoje miejsce w konkursie. Wygrała zasłużenie.
Natomiast mam pytanie, którego nie zadałem wcześniej aby nie wyjść na zazdrośnika. Czy jednolite kolory ubrań są poprawne? Czy była to formacja jednolicie ubrana z zasobów "państwa" jakich niewiele w starożytności, czy raczej grupa bogaczy ubierających i uzbrajających się własnym sumptem?
Dziękuję!

Co do poprawności. To jest bardzo trudne pytanie. Nie mamy zbyt wiele informacji o tej formacji w ogóle. A o ich baktryjskim wariancie (gram armią Greko-Baktryjską) nie wiemy w sumie nic. To co znalazłem wskazuje na to, że bywała uniformizacja. Szczególnie w kwestii płaszczy. Natomiast pancerze, co bardzo trudno ukazać na zdjęciach, mają indywidualne cechy. Zostawiłemem je niemal białe ze względów estetycznych, ale mają różne zdobienia, choć wciąż z wykorzystaniem koloru czerwonego. Moglem zdecydować się na bardziej urozmaicone wykończenia linothoraxów. Na pewno tak zrobię dla kolejnego oddziału kawalerii - tym razem mniej elitarnej.

Dla tego konkretnego oddziału wybrałem uniformizację. Jedna rzecz mi się nie udała - płaszcze miały mieć różne odcienie fioletu - subtelne różnice chciałem wyzyskać. Zbyt ostrożnie podszedłem do tego i wyszło jednolicie. Nie każdy mój oddział tak ma. Zawsze chcę zrobić oddział na kilka sposobów i zawsze jestem decyzyjne rozdarty i zwykle po czasie wpadam na lepszy pomysł... Ale od implementacji nowych rozwiązań będą kolejne oddziały ;)
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: [XIX] [1] Successors Companions / Xystophoroi 15mm [GOTOWE]

Post autor: sgr »

Dzięki za wyjaśnienie. Ma to oczywiście sens i jest w tym logika :). To oczywiście Twoje modele i malujesz je pod siebie i najważniejsze żebyś był zadowolony, a tu chyba jesteś, bo modele są bardzo ładne. Natomiast przy ocenie ta różnorodność, przy porównywalnych pracach, może dawać lekką przewagę. Brak różnorodności sam w sobie wadą nie jest, czasami oddziały jednorodne wyglądają o niebo lepiej niż chaotyczna zbieranina, ale tu, w konkursie, liczy się też odrobina efekciarstwa.
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”