[XVIII/XIX] [2] DBA Nubian Army I/3 20mm [GOTOWE]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

[XVIII/XIX] [2] DBA Nubian Army I/3 20mm [GOTOWE]

Post autor: Ogmios »

Pudełko figurek Caesar Miniatures jak na zdjęciu umożliwia złożenie kompletnej armii nubijskiej I/3 (okazyjnie nabyta w cenie 8 ludków w 15mm :P ). Szukałem czegoś w 20mm do przetestowania odczepianego podstawkowania, akurat się trafiła ta. W sumie armie "biblijne" mógłbym skompletować w tej skali.
Obrazek
Sama armia to w 100% piechota, 3Bw* (strzela chyba bez +1, a jak broni się od ostrzału?), 2x3Wb, 8xPs/3Bw (trzeba zrobić 3Bw modyfikowalny do Ps, np. przez możliwość odczepienia środkowej figurki; ja zamyślam wszystkie figurki zrobić na magnesach) i Ps.

Nadmiary według moich wyliczeń powinny wystarczyć do zrobienia elementów nubijskich w innych armiach (PS/3Bw do różnych Egiptów i chyba jeszcze do jednej armii coś). Jak sie uprzeć, to można je użyć do Kuszytów, ale tam jeszcze rydwany dochodzą i inne typy piechoty.
Obrazek
Zatem docelowo cała armia, nadmiary poza kategorią. W najbliższym poście będzie pokazane konkretnie co, jak już rozplanuję elementy.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 8 lutego 2021, 23:57 przez Ogmios, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: [XVIII] [2] DBA Nubian Army I/3 20mm

Post autor: Raleen »

Mam nadzieję, że Twoja praca będzie inspiracją dla graczy DBA (zwłaszcza tych, którzy kiedyś grywali, a już trochę zapomnieli... :)).

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 535 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XVIII] [2] DBA Nubian Army I/3 20mm

Post autor: Umpapa »

Powodzenia!

Uwielbiam ten zestaw. Pomalowałem go parę lat temu jako (pulpowe) Lost Tribe. Ciekawym, jak wyglądało historycznie.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: [XVIII] [2] DBA Nubian Army I/3 20mm

Post autor: xardas12r »

Czekam na efekt - ostatnio o DBA sobie przypomniałem :)
Obrazek
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVIII] [2] DBA Nubian Army I/3 20mm

Post autor: Ogmios »

Lost Tribe? Z twarzy fajnie pasują do południowo i środkowo amerykańskich Indian, ale efekt psują te kilty, trzeba by modyfikować.

A u mnie wszyscy zapodkładowani już. Również rozplanowani jak na jednostki, będzie tak jak widać. Dojdzie trochę "blingu" na generalski element, może gdzie niegdzie na inne elementy, na pewno dodatkowe oszczepy dla Ps, może po toporku dla Wb. Trochę się zastanawiam nad malowaniem, bo w DBMie wszystkie elementy są jako Irregular, ale na większości obrazków jakie widziałem, to są jak od sztancy - białe pióra, czerwone błoto we włosach (oznaka klasy wojowników :?: ?) i skóry z geparda (chyba by wyginęły dla wyekwipowania armii :roll: ). Będę musial się zagłębić w temat. BTW, jeśli dobrze przeliczam, to na armię do DBMa trzeba z 10 pudełek i byłyby wszystkie opcje do pełna i minimium łuczników... Sporo.

W każdym razie robię ich wszystkich oprócz bonusowego Egipcjanina - akurat po armii nubijskiej nadmiarów starczy na ciury, mieszkańców miasta (oba to te leżące poziomo) i pojedyńczy element 3Bw/Ps (akurat te dualne oszczepo-łuki) do ewentualnych armii egipskich I/2a-b, I/22b, I/38. Teoretycznie jednostki z tej armii można by też użyć jako elementy Kuszytów I/46, ale ja moich robię z miedzianą bronią (i jeszcze sprawdzę groty, czy wręcz krzemienne nie najlepiej zrobić), a to juz słabo pasuje w 745 BC.
Obrazek
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVIII] [2] DBA Nubian Army I/3 20mm

Post autor: Ogmios »

Trochę pogrzebałem i tak:
- broń będzie miedziana, stać ich było, mieli kopalnie złota plus szlaki handlowe z Afryki do Egiptu; żelazo dopiero w okolicy kontaktu z Asyryjczykami, brąz pod koniec czasu armii, a miedź nawet przed 3000BC.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nubia

- skóry lampartów teoretycznie mogą być wszystkie (podobno w 1988 było jeszcze jakieś 700.000 sztuk, to z 10k na armię to mało), ale z uwagi na faktyczne rozbicie na plemiona, a nawet 3 kultury zrobimy ich z różnymi skórami, pewnie z krasuli, zebry i żyrafy dojdzie. Zresztą są i obrazki, nawet z różnym błotem na głowie. Tak pomalowani będą irregulars, jak stoi w DBMie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lampart_plamisty
Obrazek

- "gorącym" tematem jest kolor skóry Nubijczyków np. mi pasują "fantastycznie czarni, najczarniejsi w Afryce" jak pisze Kapuściński w "Gdyby cała Afryka..." o Nilotach z obecnego Sudanu (akurat męczę, fajne źródło do AK-47 Republic). Aczkolwiek jest też teoria, że z północnych terenów Nubii wyszli założyciele Egiptu, to równie dobrze można ich zrobić jaśniejszych. Trochę ich będę cieniował, to wyjdzie jak wyjdzie.
https://www.quora.com/Why-do-many-say-t ... they-didnt#

- znalazłem też fajny pomysł na BUA, obecnie stosuje sie antyczną technologie do budowy chat ze znikomym użyciem drewna; wygląda całkiem fajnie, może studnia zamiast tego gara, dodamy jakies skóry porozpinane i będzie ok. Ewentualnie własne piramidy:
Obrazek
Obrazek

- na obóz by mi pasowała boma plus jakieś krowy...albo struś :lol:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Boma_(ogrodzenie)
Obrazek
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVIII] [2] DBA Nubian Army I/3 20mm

Post autor: Ogmios »

Dwie figurki testowe już są. Średnio udany lampart, trzeba będzie poszukać tutoriala. Teoretycznie na przodzie wypada bielsze podbrzusze z innymi cętkami, tak jak malowałem, ale może po prostu walnąć cały pomarańczowy jak na pudełku? Korci mnie dorobić cięciwy. I jeszcze kwestia dłoni i stóp - czy robić ich jaśniejsze wnętrza? Trzeba będzie pogooglać za obrazkami.
Nowe makro w aparacie i widać efekty... oraz co wymaga małych poprawek.
Obrazek
Obrazek
unicorn
Capitaine
Posty: 844
Rejestracja: sobota, 22 lipca 2006, 10:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 307 times
Been thanked: 165 times

Re: [XVIII] [2] DBA Nubian Army I/3 20mm

Post autor: unicorn »

Świetnie skóry geparda wyszły - zapowiada się super praca :)
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: [XVIII] [2] DBA Nubian Army I/3 20mm

Post autor: xardas12r »

Robisz do DBA 3.0?
Obrazek
Awatar użytkownika
Malory
Sous-lieutenant
Posty: 422
Rejestracja: poniedziałek, 19 marca 2018, 22:08
Lokalizacja: Trójmiasto
Has thanked: 143 times
Been thanked: 157 times

Re: [XVIII] [2] DBA Nubian Army I/3 20mm

Post autor: Malory »

Zapowiadają się bardzo ładnie. :)
“The saddest thing about any man is that he be ignorant, and the most exciting thing is that he knows.”
― Alfred the Great
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVIII] [2] DBA Nubian Army I/3 20mm

Post autor: Ogmios »

xardas12r pisze: wtorek, 9 czerwca 2020, 19:52 Robisz do DBA 3.0?
Taki mam zamiar. Zresztą ta akurat armia ma prawie identyczne rozpiski w różnych edycjach.

Na drugi ogień pójdą Warbandy z dorobioną bronią (same maczugi to jakoś tak niefajnie, toporek może być importowany z Egiptu, dogrzebałem się wzmianki, że używano włóczni, miedziane bolce do maczugi jak sądzę też są możliwe) plus po figurce już ze zwykłą pałką do elementów ciur i mieszkańców BUA. Tym dwóm ostatnim figurkom zalepiłem cętki, będą mieli jakąś zwykłą skórę, na geparda trzeba zasłużyć. Poza tym "zblingowałem" je - słabo widać, ale dolepiłem bransolety, naszyjniki, paciorki. Jak się sprawdzi to łucznicy też dostaną podobne dodatki. Na razie stuff schnie, jutro pewnie będę malować. Wcześniej trzeba będzie trochę obrobić, bo mam grube paluchy i broń wychodzi mi jak dla orków.
Obrazek
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVIII] [2] DBA Nubian Army I/3 20mm

Post autor: Ogmios »

Do przeniesienia na nastepną edycję. Stan na dzisiaj jak na zdjęciu, warbandy prawie ukończone, trochę maźnięta część łuczników, wszystko przynajmniej w podkładzie. Trochę podolepiane stuffa, w tym wódz na wypasie. Chyba muszę się ograniczać do minimum przy ilości modeli, 10 sztuk pewnie bym miał gotowych :roll: . Ale nie ma tego złego, na spokojnie potestuję jak to zapodstawkować w slotach, no i bedzie można dorobic obóz i BUA.
Obrazek.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: [XVIII/XIX] [2] DBA Nubian Army I/3 20mm [Do przeniesienia]

Post autor: Raleen »

Odblokowane do XIX edycji.

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: [XVIII/XIX] [2] DBA Nubian Army I/3 20mm [Do przeniesienia]

Post autor: Jarek »

Nie wiem czy jak napiszę, że będzie kolorowa armia, to będzie poprawnie politycznie? ;)

Powodzenia!
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 535 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XVIII/XIX] [2] DBA Nubian Army I/3 20mm

Post autor: Umpapa »

Powodzenia!
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”