[XVIII] [3] Afrika Korps [Gotowe]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

[XVIII] [3] Afrika Korps [Gotowe]

Post autor: Ogmios »

Modele z dzieciństwa wygrzebane na strychu. Skala 1:32, chyba jakaś PRL-owa podróbka Matchboxa. Generalnie nie zamierzam zbierać powyżej 20mm, są bardziej do poćwiczenia techniki malowania, m.in. cieniowania, co zastosuję w innych kategoriach.

Na początek i tak trzeba będzie ich zaszpachlować po skrobaniu, dodać jakiś "bling" ze stuffa, a najpierw research uniformów. Tyle co przejrzałem do tej pory, to koleś w szortach wskazuje na tropiki, a coś co chyba jest zdobyczną bazooką sugeruje Afrykę, czyli najwcześniej koniec '42.
Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 września 2020, 17:23 przez Ogmios, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: [XVIII] [3] Afrika Korps

Post autor: Raleen »

Pierwsza nowa praca (znaczy się nie kontynuowana) w tej edycji.

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 535 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XVIII] [3] Afrika Korps

Post autor: Umpapa »

Powodzenia!

Takimi figurkami (ta skala, też nielegalne podróby, inny kolor) bawiłem się za młodu. Te to już są odlewy z ok 1990 (barwnik do masy).
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVIII] [3] Afrika Korps

Post autor: Ogmios »

Nadadzą się do eksperymentowania - jak widać dwóch Niemców marynuje sie w occie, ponoć polepsza przyczepność podkładu przez wytworzenie mikroporów, a którym będzie... klej uniwersalny - cała kombinacja ma podobno hermetycznie zabezpieczyć plastik przed kruszeniem ze starości, a przynajmniej kiedyś tak robiono. Nie jest mi to niezbędne w normalnym malowaniu np. armii do DBA, ale jak jest okazja to można spróbować. Testowe figurki nie stopiły się, może minimalnie nabrały szorstkości.

Dodatkowo zbadam jaki jest wpływ białego i czarnego podkładowania (jakoś ten pierwszy mi podchodzi bardziej), normalne figurki już widać, octowe potem.

A na deser oficer z mieszanym czarnym i białym podkładem malowany tylko rozcieńczonymi farbami.
Obrazek
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: [XVIII] [3] Afrika Korps

Post autor: sgr »

Wyglądają, szczególnie te w słoiczku, bardzo smakowicie. Nie pomyl ich z marynata tylko, bo się mocno rozczarujesz ;)
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVIII] [3] Afrika Korps

Post autor: Ogmios »

He he, trzeba było zobaczyć jaki se-zamek ;) niedawno ze żwirkowej posypki ukleiłem. Może jutro wrzucę zdjęcie pomalowanego.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVIII] [3] Afrika Korps

Post autor: Ogmios »

Kolory bazowe już są, jeszcze się zastanawiam nad detalami jak szelki itp. Podejrzanie szybciej mi się je maluje niż 15ki. Co do efektu kleju, nie jestem do końca przekonany, wydaje się, że może i trochę lepiej farba przylega, ale jest problem jeśli przyjdzie np. usuwać coś z figurki, wtedy kleju schodzi większy kawałek. Tak więc to metoda najlepiej na idealnie oskrobane figurki.

Kolory mieszane na bieżąco, jak kogoś interesuje któryś to mogę spróbować go odtworzyć. Akurat z Afrika Korps jest o tyle łatwo, że ze względu na problemy zaopatrzeniowe właściwie normalne jest, że są niejednolicie i często nieregulaminowo umundurowani (a czytałem nawet, że w razie potrzeby "pożyczano" nawet co nieco od Luftwaffe, Kriegsmarine czy w ostateczności Włochów).
Obrazek

A tu dałem wspomnianego se-zamka:
viewtopic.php?f=162&t=7627&p=379579#p379579
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 535 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XVIII] [3] Afrika Korps

Post autor: Umpapa »

Cookie point za bardzo dobry research i ciekawe badanie porównawcze marynat i niemarynowanych. :)
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVIII] [3] Afrika Korps

Post autor: Ogmios »

Uff, końcówka z tymi przynajmniej. Jakieś może drobne poprawki (m.in podeszwy butów) i będzie gotowe. Ostatecznie nic nie dolepiałem nie mogąc się zdecydować z jakiej Kartoffel Kompanie są i w jakich stopniach, tak więc tylko malowałem podstawowe szczególiki, aby pasowali do niemieckich wojsk w Afryce. Oficer w typowej czapce, bo widziałem obrazki i tak, i w piaskowych kolorach, ale zrobiłem według rule of cool - na żółtawo wychodzi za podobny do działaczy partyjnych. Zresztą mógł stracić w walce i używa tej z europejskiego kompletu, z początku wojny.

Co do działania octu, nie jestem przekonany - u stojącego z MP odłaziła farba na butach, a był moczony; u pozostałych takich problemów nie było. Warstwa wikolu przed podkładowaniem wydaje mi się być przydatna do wygładzania powierzchni, a formalnie to ma zabezpieczyć plastik przed degradacją z czasem, zamykając dostęp powietrza. Coś może być na rzeczy - na początku w bazukowcu musiałem kleić nogę, bo pękła.

Co do różnicy między bialym podkładem (żołnierze w czapkach), a czarnych (w hełmach) to na moje oko nie mogę stwierdzić jednoznacznie, który lepszy. Może przy malowaniu mocno rozrzedzonymi farbkami to lepiej widać. Czarny przydaje się czasem, bo można go zostawić jako kontur, cień itp. Biały łatwiej się kryje jasnymi kolorami (zwłaszcza żółtym) i dla mnie jakoś lepiej widać szczegóły.

Też testuję piasek na podstawkach i rezultat mi się podoba.

U mnie pochmurno dzisiaj, to tylko jedno zdjęcie.
Obrazek
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 535 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XVIII] [3] Afrika Korps

Post autor: Umpapa »

Łezka się w oku zakręciła.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVIII] [3] Afrika Korps

Post autor: Ogmios »

Poprawki ograniczyły się do podkucia widocznych podeszw. Pogoda lepsza zatem pora na zdjęcia finałowe, nie wszystkie najlepsze, ale wrzucam jak leci korzystając z okazyjnego szybkiego internetu. Na początek kandydaci do zdjęcia do galerii.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tu ledwo, ale widać palmę na opasce gościa z MP; całkiem fajnie wyszła; reszta opasek w wersji wcześniejszej, bez palm, wyszła gorzej. Na podstawkach podmalowany piasek akwarystyczny w dwóch kalibrach, nawet fajnie wyszło.
Obrazek
Reszta zdjęć taka sobie miejscami, kombinowałem też z oświetleniem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Malory
Sous-lieutenant
Posty: 424
Rejestracja: poniedziałek, 19 marca 2018, 22:08
Lokalizacja: Trójmiasto
Has thanked: 145 times
Been thanked: 157 times

Re: [XVIII] [3] Afrika Korps [Gotowe]

Post autor: Malory »

Gratulacje. :) Fajnie wyszli.
“The saddest thing about any man is that he be ignorant, and the most exciting thing is that he knows.”
― Alfred the Great
Awatar użytkownika
de Morney
Adjudant-Major
Posty: 292
Rejestracja: środa, 26 czerwca 2019, 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 71 times

Re: [XVIII] [3] Afrika Korps [Gotowe]

Post autor: de Morney »

Świetnie Ci wyszli! Dasz radę zrobić lepsze zdjęcia? Fajnie byłoby móc przyjrzeć się bliżej szczegółom :-)
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: [XVIII] [3] Afrika Korps [Gotowe]

Post autor: rilian »

Tak, wygląda, jakbyś miał aparat/telefon za blisko obiektu. Jak nie masz dobrej lampki, to najlepiej zdjęcie zrobić na dworzu/balkonie, albo chociaż blisko okna, jeszcze trochę słońca jest :)
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVIII] [3] Afrika Korps [Gotowe]

Post autor: Ogmios »

Porobiłem pojedyńcze zdjęcia bez flesha, też dogrzebałem się jakiś ustawień ogniskowania, lepiej niż te nie będzie. Ale niedoróbki widać jak na dłoni, w tym parę nowych, bo zalakierowałem figurki przed tą partią zdjęć i gdzie niegdzie zostały włosy z pędzla - błąd nooba, trzeba na świeżo było sprawdzić i pozdejmować. :oops:

Ze szczegółów wyróżniających Afrika Korps to manierki są z drewna impregnowanego plastikiem, z "zatyczkami" z bodaj bakelitu; webbing jest tropikalny (alternatywnie mógłby być bardziej oliwkowy), pasy i buty też (aczkolwiek oficerowie często mogli mieć obie te rzeczy nadal czarne); orzeł na piersi jest na musztardowym tle, taki kolor też jest w starym typie opasek, oznaczeniach na kołnierzu i czapkach. Podkucia butów btw są inne u oddziałów górskich. NIemniej to tylko wytyczne, jak wspominałem z powodu braków w zaopatrzeniu używano co się udało zdobyć, nawet na wrogu.

Do kompletu trzeba by dolepić naramienniki (z oznaczeniami jednostki, do poziomu numeru batalionu, jeśli nie wręcz kompanii :shock:), plus stopnie na rękawach (a niektóre biorą pod uwagę staż słuzby :o ); jakieś odznaczenia też by były na miejscu dla weteranów (każda w kilku odmianach :roll: ). Mnie to trochę odrzuciło na pierwszy raz, jest jak jest, minimum pasujące dla piechoty (bo wypustki też różnią się kolorem w zależności od rodzaju oddziału, normalka 8-) ).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jest palma, powinna być też druga na drugim krańcu, ale się nie zmieściła, zresztą nie widać by było; ta opaska jest też najczytelniejsza. Figurki niby duże, ale jak przyjdzie malować szczegóły na dwa palce, to słabo idzie... Ten nowy typ noszono na lewym rękawie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Oficer ma wybitnie włochate plecy :roll:
Obrazek
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”