Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: Raleen »

Czasy mamy, jakie mamy, wiele nie trzeba się rozwodzić... wiadomo. Teoretycznie prawie wszyscy siedzą w domach, powinni mieć więcej czasu na hobby. Teoretycznie, bo w praktyce różnie bywa... Wypadł nam z kalendarza konwent "Gladius", którego organizacja absorbowała o tej porze roku większość środowiska bitewniakowego związanego czy współpracującego mniej lub bardziej z forum. Stąd pomysł by w tym roku uruchomić edycję letnią naszego konkursu modelarskiego wcześniej. Chciałem w związku z tym zainicjować dyskusję podobną do tej jaka miała miejsce przed ostatnią decyzją:

viewtopic.php?f=231&t=18575

Czyli najkrócej mówiąc wszelkie sprawy regulaminowe i organizacyjne. Co warto by zmienić w tej edycji. Co się sprawdziło, a co niekoniecznie. Niektóre sprawy jakie poprzednio się pojawiały można jeszcze raz przedyskutować. Mamy nowe, w miarę świeże doświadczenia (przynajmniej ci, którzy brali udział w tej edycji albo przynajmniej ją śledzili).

Nie wiem jak ta edycja wypadnie, zwłaszcza od strony nagród, bo część sponsorów może przeżywać trudne chwile i nie być tak skora do wspierania nas, więc wiele wskazuje, że i tak ta edycja będzie inna od poprzednich. Myślę, że fajnie by było zacząć wcześniej. Może konkurs będzie dobrą odtrutką i sposobem na poradzenie sobie z tym przez co teraz wszyscy przechodzimy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: Ogmios »

Mnie by interesowało, czy mogę dokończyć poprzednią armię - jest zrobiona na 95%, właściwie tylko podstawki do dorobienia w bodaj pięciu elementach (skucha z kruszącą się masą modelarską), może ewentualnie pobawię się w cieniowanie i przemalowanie niektórych flag, bo będzie czas. Drugi projekt (artyleria) nadal na etapie podkładu, to nie powinno być problemu z przeniesieniem.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: Raleen »

Nie ma problemu z kontynuacją prac z poprzedniej edycji. To jest w regulaminie konkursu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 138 times
Kontakt:

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: twhistoria »

Proponowałbym wydzielić skale 6 mm i mniejsze w pojazdach jako osobną kategorię
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 138 times
Kontakt:

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: twhistoria »

Może oddzielić okręty, pojazdy i samoloty od siebie?
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: Telamon »

Ja rzucę za jakiś czas propozycję (uzasadniając dlaczego) wprowadzenia mieszanego systemu oceniania prac. Teraz nie mam czasu się rozpisywać więc skupię się na najważniejszym.

1. Nie da się wydzielić nowych kategorii jeżeli nie będzie dla nich odpowiednich nagród. W obecnej sytuacji może być tak źle iż trzeba będzie część kategorii ze sobą scalić.
2. Być może trzeba przesunąć konkurs o kilka miesięcy aby sponsorzy mieli czas na rozruch. W najmroczniejszej wersji trzeba brać pod uwagę nawet anulowanie edycji letniej. Obawiam się iż skromniejsza pula nagród może skutkować mniejszą frekwencja. To może rzutować na małą ilość nagród również w kolejnej edycji.
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: sgr »

A moze uczestnicy moga pomoc? Cos ufundowac z wysylka do organizatorow, albo wyjac z szuflady zachomikownae modele i podeslac do organizatorow? To nie musza byc przeciez jakies wielkie mecyje. Nie wydaje mi sie tez, zeby nagrody byly najwazniejsze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: Raleen »

Co do kategorii, żeby nowe kategorie miały sens, powinna być odpowiednia liczba chętnych, którzy wystawią prace, bo jeśli w każdej kategorii mają być 1-2 prace, czy nawet 3, to nie ma to sensu. Rozumiem, że dla startujących to jest fajne, bo w takim przypadku mają gwarancję, że będą na podium, tylko wartość takiego sukcesu, gdzie wygrywa się, bo nie ma konkurencji, jest chyba niezbyt wielka. Druga sprawa to nagrody, bo jak kategorii ma być więcej, to trzeba więcej nagród. O ile nagrody do rozlosowania wśród wszystkich, których ostatnio przybywało, nie muszą być jakieś spektakularne, to nagrody za miejsca na podium (zwłaszcza za pierwsze miejsce), wypadałoby, żeby to było coś więcej niż pojedyncza książka czy paczuszka figurek. Wątpię czy byśmy znaleźli nawet w dobrych czasach na 3 nowe kategorie, a teraz z racji pandemii i kryzysu na pewno nie znajdziemy. Trzeba się liczyć z tym, że nagród będzie mniej, więc tworzenie nowych kategorii zdecydowanie odpada.

Zmniejszać liczby kategorii też bym nie zmniejszał. Tutaj zostawmy, przynajmniej wstępnie tak jak jest. Zobaczymy jeszcze jak będzie z nagrodami i ze sponsorami, najwyżej wtedy zdecydujemy. Póki co rozmawiałem z Andrzejem Pałką i deklarował, że Tereny do Gier się dorzucą, tylko prosił, żeby oni mieli możliwość decydowania o nagrodach, bo jak ludzie zaczynają wybierać i przebierać w ofercie to jest z tym tyle problemów, okazuje się, że tego albo tamtego nie ma, ci co wygrali chodzą niezadowoleni, bo mają poczucie, że to coś co sobie upatrzyli im się należało, a nie dostali itd. Z innymi sponsorami jeszcze nie rozmawiałem. Trzeba się pogodzić, że nagród będzie mniej niż poprzednio. Natomiast jeden z uczestników nie odebrał nagrody i nie ma z nim kontaktu, więc wykorzystamy to co zostało na tą edycję. Poza tym, tak jak pisał sgr, wydaje mi się, że zwłaszcza w tych czasach jakie są obecnie, nagrody nie powinny być najważniejsze i liczymy tutaj na zrozumienie uczestników. Mam nadzieję, że się nie przeliczymy... Ostatecznie to nie zależy od nas tylko przede wszystkim od sponsorów.

Tak, że kwestię kategorii i powiązaną z nią kwestię nagród na razie zostawmy i przyjmijmy, że kategorie będą takie jak poprzednio.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
unicorn
Capitaine
Posty: 843
Rejestracja: sobota, 22 lipca 2006, 10:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 307 times
Been thanked: 164 times

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: unicorn »

Osobiście bardzo chętnie wystartuję w konkursie nawet jak nagród nie będzie wcale :)

Sam fakt narzucenia ram czasowych na dokończenie projektu to już dla mnie dużo, radość z posiadanych pomalowanych kolejnych modeli już jest nagrodą samą w sobie. W sumie nigdy nagroda nie była dla mnie decydująca o decyzji uczestniczenia w konkursie - z drugiej strony oczywiście wygranie nagrody też jest fajne :D i jestem wdzięczny za wysiłek w zdobywaniu sponsorów i samym sponsorom za fundowanie nagród.
Do tego wartościowa jest też możliwość zobaczenia prac innych uczestników - nie raz już wypatrzyłem coś co potem u siebie zastoswałem w różnych pracach, a nie wszyscy dzielą się swoimi pracami w wątkach poza konkursem (np. ja - ;) - konkurs jest motywacją aby dokumentować postępy prac i je publikować).
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 138 times
Kontakt:

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: twhistoria »

Ano właśnie, nagrody! A nie można by np. jakiegoś dyplomu wręczyć zamiast nagrody rzeczowej? Ja swoje prace nie wykonuję specjalnie na konkurs tylko przy okazji, i tak bym je wykonał, bo jestem aktywnym graczem i to co robię to jest to czym w niedługiej perspektywie czasowej mam zamiar zagrać. Konkurs ma służyć propagowaniu naszego hobby i zachęcania jednych do pokazywania swoich prac a innych do podpatrzeni jak to można zrobić samemu. Nagrody można też ograniczyć tylko do osób na podium, w to bym nie wchodził, bo osoby które zdecydowanie na razie odstają będą się czuły tylko tłem dla najlepszych. Można rozlosowywać nagrody wśród wszystkich uczestników. Owszem, w konkursie może nastąpić wysyp prac byle jakich bo jest szansa żeby się załapać.
W moim wypadku i kilku innych osób widać, że i tak umieszczają tu swoje prace, niezależnie czy na konkurs czy nie, a ja i tak wszystko co robię wrzucam też na mojego bloga.
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 138 times
Kontakt:

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: twhistoria »

A może by zaproponować konkurs modelarski w formule ligowej. W cyklach comiesięcznych każdy kto chce zgłasza swoje prace w określonych kategoriach. Za każde zgłoszenie i wynik oceny dostawałby od jury oceny w skali 1-10. Zwycięzcą byłby ten kto w ciągu roku uzbiera najwięcej punktów. Przyznać by mu można tytuł Mistrza Ligi Modelarskiej Forum Strategie. Oczywiście to czy ma to być cykl miesięczny, czy dwumiesięczny, oraz szczegóły regulaminu są do przedyskutowania. Co Wy na to?
W ten sposób oprócz docenienia jakości prac promuje się także pracowitość i systematyczność.
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: psborsuk »

Forma ligowa ma ten problem, że nie wszyscy mają możliwość w niej uczestniczyć. Systematyczność jest domeną ludzi mających czas. Obecnie wielu ludzi ma go (podobno) nawet w nadmiarze, jednak ta sytuacja kiedyś się skończy.
Pomysł na ligę jest ok, jednak jako oddzielny konkurs, nie jako zastępstwo.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: Raleen »

Moje doświadczenia z ligami, gdzie grano w różne gry po sieci i różnego rodzaju cyklicznymi przedsięwzięciami, są takie, że zwykle zapał dużej części uczestników po drodze się wypalał, zwłaszcza jak komuś niespecjalnie szło, nagle okazywało się, że ma mniej czasu albo że nie ma czasu i nie może, albo nie brał udziału, a potem tłumaczył się, że "zapomniał". Malowanie figurek wymaga większego zaangażowania, więc obawiam się, że będzie pod tym względem gorzej. Poza tym wystarczy spojrzeć jak część uczestników finiszowała w poprzednich edycjach i robiła wiele rzeczy w ostatniej chwili. Generalnie, ja bym nie komplikował. Zaletą tego konkursu przez lata była pewna prostota formy i otwartość. Póki co zresztą, jak widać, odzew na tą propozycję jest znikomy. Tak, że zgadzam się z psboruskiem - jeśli jakaś liga miałaby powstać to chyba jako osobna inicjatywa - o ile będą chętni.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: rilian »

Ja jako debiutant napisze tylko, że osobiście bym nic nie zmieniał. Reguły były jasne, wszystko szło gładko.

Jedyne mieszane uczucia mam przyznam szczerze do tych prac przenoszonych z edycji na edycję. Rozumiem rozgoryczenie kogoś, kto się nie wyrobił, ale z drugiej strony potem taka osoba ma 2 razy więcej czasu na skończenie pracy niż inni. Biorąc pod uwagę to, że można zgłosić kilka prac w kategorii daje to sporą możliwość 'ustawienia' sobie roboty pod kolejna edycję. Osobiście pracuje raczej na zasadzie mam wenę, to trudno mnie powstrzymać przed skończeniem czegoś i nie lubię też wracać do porzuconych projektów, ale nie każdy tak ma. Przy tak imponującej puli nagród, jaka była w poprzedniej edycji pojawia się pokusa takiej, w moim odczuciu, nieczystej konkurencji. Wątpię, żeby ktoś tutaj był tak wyrafinowany i perfidny, ale lekko mnie to zniesmaczyło, jako nowego. Jeśli można tak, to uważam, że sprawiedliwie by było móc zgłaszać do konkursu modele już napoczęte (tylko jak ocenić, czy model jest odpowiednio 'mało' zaawansowany). Taki trochę brak konsekwencji tutaj widzę.

Co do kategorii to uważam, że są bardzo rozsądne. Jasne, każdy by chciał ich więcej, bo wiadomo, że trudno porównać okręt z podstawką z wagonem kolejowym, ale zdaję sobie sprawę z ograniczenia wynikającego z puli nagród. Jedynej, jakiej mi na prawdę brakuje to kategorii z terenami do gier, ale może w lepszych czasach...?

Podsumowując mi się bardzo podobało, a to o czym się rozpisałem, to nawet nie był mały zgrzyt, tylko po prostu zwróciłem uwagę na to czytając regulamin. Nie zepsuło mi to w żaden sposób zabawy z uczestnictwa w konkursie (zwłaszcza, biorąc pod uwagę tak szczęśliwe dla mnie jego zakończenie ;)). Keep up the good work!
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: Umpapa »

W celu uniknięcia kontrowersji wprowadziłbym zapis wykluczający czarne tło w zdjęciach finalnych.

Ew. podkreśliłbym też zakaz dodawania do zdjęcia finalnego figurek pomalowanych poza Konkursem.

Nie widzę powodów do innych zmian, wszystko śmiga bez problemu.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”