[XV] [3] Jomsviking warband 28mm

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Gusła
Caporal
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 23 listopada 2018, 13:23
Been thanked: 59 times

[XV] [3] Jomsviking warband 28mm

Post autor: Gusła »

Sława wszystkim!
Znalazłem informację na facebook'u na temat konkursu, postanowiłem się dołączyć z 8 wojami Wikingów z Wolina. Co do modeli, będzie to mix modeli Gripping Beast oraz Warlord Games, do tego będą użyte kalkomanie na tarcze. Modele oczywiście są częścią składową warbandu Jomswikingów do SAGI. Oczywiście poniżej zdjęcie poglądowe od czego będę startował.

Pozdrawiam

Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 listopada 2018, 20:47 przez Gusła, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: [XV] [3] Jomsviking warband 28mm

Post autor: Raleen »

Witaj na forum!

Fajnie, że pojawia się coraz więcej SAGI i figurek z tamtego okresu.

Powodzenia w konkursie!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: [XV] [3] Jomsviking warband 28mm

Post autor: Asienieboje »

Powodzenia!
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XV] [3] Jomsviking warband 28mm

Post autor: Umpapa »

Powodzenia!
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Gusła
Caporal
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 23 listopada 2018, 13:23
Been thanked: 59 times

Re: [XV] [3] Jomsviking warband 28mm

Post autor: Gusła »

Sława
Dzięki wszystkim za wsparcie! Z racji tego, że tematem jest „historyczny konkurs modelarski”, to pozwolę sobie prowadzić temat opisując każdy post w dwóch akapitach, pierwszy będzie rysem historycznym, czyli urywkami z Sagi o Wikingach z Jomsborga (Wolina), w teorii najbardziej historycznym przekazem na temat tego dość tajemniczego bractwa wojowników. Drugim akapitem będą krótkie relacje modelarskie, jakby jakiś nowicjusz kiedyś znalazł ten wątek to może uda mu się jakieś wskazówki na „początek” uzyskać. To tak słowem wstępu, a teraz jedziemy z tematem!

„Założenie Jomsburga
W tym czasie w kraju Wendów (Słowian) panował król Burislaf (Bolesław Chrobry). Ten słyszał o Palnatokim i był zaniepokojony jego przybyciem, ponieważ ten niemal zawsze odnosił zwycięstwo i był najsławniejszym z ludzi. Król postanowił wysłać posłów do Palnatokiego i zaprosić go. Kazał mu też powiedzieć, że pragnie przyjaźni. Król chciał mu też dać jeden z okręgów w kraju, który nazywał się Joms (przez Polaków zwanym Wołyniem lub Wolinem), aby Palnatoki bronił kraju i osiedlił się w nim. Palnatoki zgodził się i osiadł tam ze swoimi ludźmi.
Wkrótce kazał tam budować duży, okazały gród. Jedna jego część wychodziła w morze. Tam kazał zbudować tak duży port, że mogło się w nim pomieścić trzysta długich staktów, wszystkie wewnątrz murów....”

„SAGA O WIKINGACH Z JOMSBURGA”, Tłumaczenie Henryk Pietruszczak


W części modelarskiej małe ABC na początek. Na wstępie polecam aby starać się na ile to możliwe zeszlifować wszelkie nadlewki oraz przesunięcia, następnie polecam umyć dokładnie każdy model w ciepłej wodzie z jakimś detergentem (mydło, płyn do mycia naczyń itd.), ja zawsze do tego używam jeszcze starej szczotki do zębów (nie polecam trzymać jej z tą którą się do zębów używa, ja raz już pomyliłem :shock: :lol: ). Ostatni krok który widać na zdjęciu to podkład, w zależności od tego jaki chcemy uzyskać efekt, jaśniejsze kolory, biały podkład, bardziej stonowane i ciemniejsze, ciemny podkład, ja osobiście używam zawsze czarnego. Oczywiście wiadomo, ilu modelarzy tyle pomysłów i argumentów dlaczego taki a nie inny podkład ;)

Obrazek

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Gusła
Caporal
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 23 listopada 2018, 13:23
Been thanked: 59 times

Re: [XV] [3] Jomsviking warband 28mm

Post autor: Gusła »

Kolejny etap

„Wikingowie z Joms
Palnatoki nadał zamkowi prawa za radą uczonych, aby sława o nim niosła się daleko, a jego władza była wielka.
1. Nie można też było przyjąć nikogo, kto ucieka przed kimkolwiek równym sobie lub nieco wyższym siłą lub orężem,
2. Każdy musiał zobowiązać się do pomszczenia drugiego człowieka z drużyny, jakby był jego bratem,
3. Nie było wolno uprawiać donosicielstwa i kłócić się z towarzyszami,
4. Cokolwiek wydarzy się nowego, nie wolno było mówić o tym publicznie, ale donieść o tym Palnatokiemu,
5. Kto zabije ojca, brata lub krewnego innego członka drużyny i to się wyda, ma poddać się woli Palnatokiego,
6. W zamku nikt nie mógł mieć kobiet i nie mógł też przebywać poza zamkiem dłużej niż trzy noce,
7. Łupy wojenne i zdobycz po zabitych mają być wystawione publicznie i podzielone między członków drużyny,
8. Nikogo nie wolno było obrażać słowami,
9. Nikt nie mógł być przyjęty do drużyny na podstawie bogactw, pokrewieństwa i przyjaźni,
W taki sposób mieszkali w zamku ludzie, przestrzegając tych praw.”

„SAGA O WIKINGACH Z JOMSBURGA”, Tłumaczenie Henryk Pietruszczak


A teraz o tym co poszło na warsztat, mam nadzieję, że na zdjęciach będzie coś z tego widać. Ten etap obfitował w drybrush'e
pierwsza sprawa czyli elementy stalowe (groty, ostrza, umba, hełmy)
drybrush: Gunmetal Gray (VMC) > Chainmail Silver (VGC) > Chainmail + Ivory, wash: brązowy (C), czarny (C)
deski tarcz
bazowy: doombull brow (C), drybrush: baza + biały > khaki (VMC) > khaki + biały, wash: brązowy (C)
lisie futro
bazowy: orange fire (VGC), wash: brązowy (C), drybrush: orange fire > orange fire + orange ochre (VMC) > orange ochre
elementy białe i czarne to każdy wedle własnego uznania, ja biały zaczynam cieniować od medium sea grey
futro brązowe
bazowy: Camo Black Brown (VMC) drybrush: burnt umber (VMC) > Flat Earth (VMC) + burnt > flat earth > Brown Sand (VMC) > Orange Ochre (VMC) > Orange Ochre + Beige (VMC)
futro czarne
bazowy: Black, drybrush: Camo Black Brown > Black + Sombre Grey (VGC) + Orange Ochre > Orange Ochre > Beige

Poniżej oczywiście zdjęcia, a żeby łatwiej odczytać schemat malowań mała legenda
(>) oznacza użycie kolejnego koloru tą samą techniką
(VMC) Vallejo Model Color
(VGC) Vallejo Game Color
(C) Citadel

Obrazek
Obrazek
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XV] [3] Jomsviking warband 28mm

Post autor: Umpapa »

Świetnie, że tak dokładnie opisałeś malowanie, to jest pomocne dla obserwujących.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Gusła
Caporal
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 23 listopada 2018, 13:23
Been thanked: 59 times

Re: [XV] [3] Jomsviking warband 28mm

Post autor: Gusła »

Umpapa pisze:Świetnie, że tak dokładnie opisałeś malowanie, to jest pomocne dla obserwujących.
Właśnie staram się z tego względu, że gdy ja zaczynałem x lat temu to sam czytałem całe „stosy” poradników w internecie i wiem jak bardzo to potrafi pomóc.

Z kwestii organizacyjnych, pozwolę sobie teraz napisać dwa posty pod rząd, mam nadzieję, ze administratorzy nie będę mieli nic przeciwko, jeśli będą mieli to oczywiście niezwłocznie wyedytuję do jednego postu. Uzasadnieniem takiego postępowania jest chęć utrzymania pewnego porządku, aby na raz nie zawalić zbyt dużą ilością kwestii w jednym poście.
Zatem jaka kolej rzeczy, chciałbym w tym poście uzasadnić swoje decyzje modelarskie w sposób historyczny i przy okazji dodam kilka grafik (niestety nie wykonanych w epoce wczesnego średniowiecza), jako inspiracje.

Wcześniej cytując sagę o wikingach z Jomsborga wspomniałem o kwestii położenia grodu, tj na ziemiach polskich, co za tym idzie jeśli grupa wojów do której można było przystąpić ze względu na męstwo i chęć plądrowania wiosek pozwalała nie zamykać się kulturowo na inne nacje czy frakcje pozwala nam się domyślać, iż w szeregach Normanów mogli również znajdować się Słowianie. Zważywszy na ulokowanie Jomsborga było wielce prawdopodobne, że taki mały twór otoczony Pomorzanami, Obodrzycami, Lutykami i Polanami miał w swoich szeregach wojów słowiańskich (dorzucam zdjęcie słowiańskiego bóstwa Świętowita wykopanego właśnie na terenie wolina, jako drobną podporę swojej teorii mieszanego warbandu). Oczywiście nie ma żadnych zapisów które odnosiły się do ubioru bojowego słowian, nawet nie wiele jest na temat symboli których mogli używać w boju, stąd pozwoliłem sobie na luźną inspirację rysunkami przedstawiającymi słowiańskich wojów. Poniżej kilka przykładów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Gusła
Caporal
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 23 listopada 2018, 13:23
Been thanked: 59 times

Re: [XV] [3] Jomsviking warband 28mm

Post autor: Gusła »

No i kolej na drugą część wcześniejszego zapisu. Czyli wracamy do kwestii malowania uzasadnionego powyżej.
Oczywiście cytacik też wjedzie.

„O Vagnie.
Teraz musimy opowiedzieć o Vagnie, synu Akiego, który przebywał raz w domu ojca, raz u dziadka Vestiego. Był on niesfornym chłopcem i w wieku dziewięciu lat zabił już troje ludzi. W domu pozostał do dwunastego roku życia, Potem powiedział ojcu, aby dał mu drużynę. Aki dał mu pół setki ludzi i statek. Veseti dał mu dugie pół setki i drugi statek. W jego drużynie nie było nikogo, kto miałby więcej lat niż dwadzieścia i mniej niż osiemnaście, nie licząc samego Vagna, który miał ich dwanaście. Powiedział też, że sam sobie zdobędzie ludzi i żywność."


„SAGA O WIKINGACH Z JOMSBURGA”, Tłumaczenie Henryk Pietruszczak

Jeśli idzie o malowanie, tym razem założeniem było pomalowanie kilku chłopa w białe koszule obszyte czerwonymi wzorkami, nawiązując tym do słowiańskich koligacji w jomsborskim warbandzie.

Kolejność malowania
I etap.
Malowanie na czerwono obszarów które następnie będą czerwonymi wzorami
bazowy: red (VGC) wash: brązowy (C) cieniowanie: red (VGC)
II etap.
Wyciąłem laserem na folii wzorki którymi obkleiłem wcześniej pocieniowane czerwone obszary figurki a następnie pomalowałem całą tunikę aerografem, używając koloru medium sea grey (VMC)
III etap.
Poprawiałem pędzlem wzory (aerograf nie pokrył wszystkiego dokładnie) oraz powierzchnie wokół wzorów, oczywiście kolorami bazowymi, wzory kolorem red (VGM) oraz obszary wokół wzorów medium sea grey (VMC).
IV etap.
Cieniowanie tuniki na biało
bazowy: medium sea grey (położony aero.), cieniowanie: Sky Grey (VMC) > Sky Grey + Biały (proporcje 1/1) > Biały

Poniżej zdjęcia przedstawiające efekt pracy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: [XV] [3] Jomsviking warband 28mm

Post autor: Raleen »

Gdyby autorowi tej pracy udało się skończyć byłoby rewelacyjnie. Po opisach widać pasjonata.

Przy okazji trochę przeczyściłem temat, bo zdominowały go wcześniej kwestie techniczne.

Zostały 3 dni. Może jeszcze się uda... Tym bardziej, że figurki w zaawansowanej fazie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”