26 edycja

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 4019 times
Been thanked: 2556 times
Kontakt:

26 edycja

Post autor: Raleen »

Trochę od finału 25 edycji już minęło i powoli zbliża się czas, gdy będziemy zaczynać 26 edycję. Zakładam wątek na dyskusję organizacyjną, czyli o ewentualnych zmianach bądź modyfikacjach formuły konkursu.

Już przy okazji poprzednich edycji padały różne propozycje, ale do 25 edycji chciałem, żeby z grubsza pozostało po staremu. Zazwyczaj propozycje koncentrują się wokół kategorii konkursowych, ostatnio było także sporo dyskusji o udziale profesjonalnych malarzy. Myślę, że i tym razem te kwestie można poruszyć. Ja mam natomiast jeszcze inne obszary, gdzie poważnie rozważam zmiany. Pierwsza rzecz to nagrody. Sądzę, że zarówno dla uczestników, jak i dla wszystkich najwygodniejszą formą nagród są bony/kupony/vouchery, które można dowolnie wykorzystać i coś sobie samemu za nie wybrać. Niektórzy sponsorzy, także z racji specjalizacji, wolą mi jednak dawać konkretne nagrody. Czasami mam wybór co wziąć na nagrody, ale dokonuję go nie wiedząc do kogo dana nagroda trafi, więc trudno by były one spersonalizowane, i zdaję sobie sprawę, że nie zawsze wszystkim te nagrody pasują. Ostatnio zdarzały mi się rezygnacje z tego typu nagród. Inny problem to ich wysyłka, która zazwyczaj spada na mnie. Gdyby to były 2-3 takie nagrody, nie ma problemu, ale gdy robi się ich więcej, muszę poświęcać na to dodatkowy czas i pieniądze. Niektórzy proponowali mi wprowadzenie jakiejś minimalnej odpłatności za udział w konkursie na pokrycie tych kosztów. Dodam, że wcześniej muszę jeszcze te nagrody odbierać, po różnych, wlokących się czasami negocjacjach ze sponsorami. W związku z tym zastanawiam się na ile jako uczestnicy jesteście zainteresowani takimi nagrodami. Z jednej strony fajnie, gdy każdy coś dostanie, choćby niewielką nagrodę. Z drugiej strony ci, którzy już biorą udział od kilku edycji - mam wrażenie, że nie jest to dla Was istotne. Być może niektóre nagrody byłyby atrakcyjniejsze, gdyby bardziej je skomasować tzn. robić mniej nagród, ale większych. Wtedy oczywiście dla niektórych może nie starczyć. To nad czym od dawna się też zastanawiam to na ile premiować nagrodami zwycięzców, a na ile powinny być one zachętą do uczestnictwa w konkursie, czyli dla nowych uczestników, którzy niekoniecznie dobrze malują, ale dzięki temu też mają szansę coś wygrać. Wydaje mi się, że dla profesjonalistów nagrodą może być samo wysokie miejsce w konkursie. To wszystko wiąże się także oczywiście z układem kategorii konkursowych, bo jakieś nagrody dla zwycięzców trzeba przewidzieć.

Druga sprawa, o której tutaj mniej się będę rozpisywał, bo to po części kwestie wewnętrzne między organizatorami i w ramach jury, to wypracowanie pewnych stałych szablonów i procedur, które usprawnią nasze działania. Oczywiście do tej pory już to po części wypracowaliśmy, ale nie do końca. Jako że finalnie i tak jako organizator spinam pewne rzeczy, wszelkie opóźnienia, nieścisłości i drobne problemy, jakie się pojawiają w trakcie, wpływają na to, że ogłoszenie wyników przeciąga się, a ja muszę dodatkowo tracić czas. Z rzeczy bardziej widocznych dla wszystkich, do przedyskutowania jest kwestia komentarzy jurorów. Oczywiście jest to dodatkowa, poważna praca dla jurorów i opóźnia ogłoszenie wyników. Z drugiej strony wiem, że niektórzy uczestnicy bardzo sobie je cenią. Wśród jurorów większość pisze mi, że brak im czasu i jest to dla nich bardzo absorbujące. Tym bardziej, że równocześnie muszą wygospodarować czas na obejrzenie i ocenę wszystkich prac, a termin zwykle goni. Powstaje też tego rodzaju dylemat, że jeśli juror ma skomentować wiele prac, to siłą rzeczy z edycji na edycję te komentarze są coraz krótsze i coraz bardziej zdawkowe. Istotną wartością byłoby, gdyby uczestnik dostawał komentarze od wszystkich jurorów i wtedy miałby pełną paletę opinii, ale dostaje tylko od niektórych, często są to 1-2 komentarze na 5-7 ocen jurorskich, więc nie dowie się czym kierowała się większość jurorów podczas dokonywania oceny. Zostawiam temat do dyskusji. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Decydujący będzie głos jurorów - w końcu to oni muszą wykonać tę dodatkową pracę i poświęcić na to czas.

Tyle z mojej strony póki co.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Has thanked: 138 times
Been thanked: 78 times

Re: 26 edycja

Post autor: Kretus »

Wiele osób będzie miało różne zdania w tych tematach. Czy Tobie zależy bardziej na poziomie konkursu, czy frekwencji?
Dla mnie zdecydowanie nagrody powinny być zachętą do uczestnictwa. Być może rozwiązaniem problemu z nie pasującymi może być prawo wyboru nagród (w kolejności uzależnionej od miejsc / numerów z losowania / itp) - choć nie mam pomysłu jak to rozwiązać organizacyjnie, czy wybór nie wydłuży nadmiernie całego procesu. Można też wprowadzić pokrycie kosztów wysyłki nagród, wtedy wybór będzie miał większe znaczenie. Jeśli coś chcesz, zapłacisz za wysyłkę, jeśli nie - rezygnujesz i wybór ma kolejny zawodnik, albo nagrody w kolejnej edycji będą większe.
Co do profesjonalnych malarzy, tu największym problemem byłoby chyba kryterium, zresztą łatwe do obejścia (multikonta/maile). Im większe nagrody, tym większa szansa, że konkurs zostanie zdominowany przez ludzi trudniących się malowaniem zawodowo.
Brak komentarzy jurorów mi nie przeszkadza. To jest konkurs "artystyczny", więc oceny siłą rzeczy będą w pewnym stopniu subiektywne.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Majbach
Adjudant-Major
Has thanked: 373 times
Been thanked: 169 times

Post autor: Majbach »

Co do ocen jurorów - ja lubię opisowe uzasadnienie wyboru danej pracy i mini porady, sugestie. Moim zdaniem chociaż wybrane prace warto byłoby skomentować.
Specyfika konkursu sprawia, że po drodze nie można specjalnie liczyć na komentarze, podpowiedzi czy opinie. Więc fajnie byłoby otrzymać taki feedback na koniec. Szczególnie jeśli ktoś prowadzi wątek konkursowy ciekawiej niż tylko minimalna liczba fotek. Innymi słowy - miło by było gdyby juror skomentował choćby najciekawsze jego zdaniem prace (czyli top 3 plus początkujących albo czysto subiektywnie te które go zainteresowały ale jakoś nie znalazły się na podium).

Jeśli chodzi o nagrody. Wiadomo, że bony mają przewagę nad nagrodami rzeczowymi. Nawet jeśli nagroda rzeczowa nominalnie jest bardziej wartościowa. Tutaj trudno zaproponować konkretne rozwiązanie skoro pula nagród jest zmienna i nie ma możliwości wypracowania jednego, uniwersalnego schematu. Niemniej jakaś forma swobody wyboru nagrody przez zwycięzcę (top 3) byłaby mile widziana na pewno.

Nie mam nic przeciwko jakiejś małej opłacie za uczestnictwo na pokrycie kosztów własnych organizatora. Wiadomo, że teraz nadanie paczki to nie są symboliczne kwoty. Może przelicz swój koszt podzielony przez liczbę uczestników. Sądzę, że indywidualna opłata byłaby niewielka a finalnie suma by pokryła te oczywiste wydatki.
darekpwl
Caporal
Has thanked: 62 times
Been thanked: 72 times

Post autor: darekpwl »

O ile pomysł wpłacenia pieniędzy za wysyłkę jest sensowny, tak obawiam się że poskutkuje odstraszeniem od udziału nowych uczestników, szczególnie tych młodszych. Rodzice którzy raczej nie będą znali społeczności tego forum mogliby miec wątpliwości czy na dzień dobry wplacać nawet niewielką kwotę nieznanym im ludziom z internetu.

Wydaje mi się że sensownym rozwiązaniem byłoby znalezienie sponsorów którzy mogliby pokryć koszty wysyłki na potrzeby konkursu. Drugie rozwiązanie to zrzuta w formie czynu społecznego użytkowników forum. Myślę że spokojnie dałoby radę zebrać kwotę którą pokryłaby wspomniane przez Raleena koszty.
Lista takich forumowych sponsorów mogłaby być publikowana na koniec konkursu w formie zwykłego podziękowania.

Rodziłoby to swoje problemy, trzebaby zachować dane wpłacających do samego końca konkursu, by nie rodziło to obaw o to że wpłacający w tej sposób zyskują sobie przychylność organizatorów konkursu, ale na razie lepszy pomysł nie przychodzi mi do głowy ;)
Awatar użytkownika
Ritter
Sergent-Major
Has thanked: 121 times
Been thanked: 98 times

Post autor: Ritter »

Tak na szybko złapane myśli :)

1) ocena i porady jurorów bardzo dużą wartością dodaną i postrzegam to jako rodzaj dodatkowej nagrody ! Nie ma możliwości skomentowania wszystkiego i skupienia się na każdej pracy - szczególnie jak z roku na rok przybywa uczestników. Także fajnie gdyby skupili się na wybranych przez siebie pracach (zarówno amatorów lub profesjonalistów). Np im większe zaangażowanie uczestnika w temat, tym większa szansa, że któryś z jurorów poświęci czas i podpowie co można lepiej zrobić.

2) uczestników I nagród przybywa, także chyba nam jako uczestnikom łatwiej zapłacić za pojedynczą przesyłkę, niż Raleenowi na swój koszt wysyłać np 20 paczek... generuje to duże koszty po stronie jednej osoby i obawiam się że może to z czasem odebrać całą przyjemność z organizacji konkursu i zmienić w przykry obowiązek... a tego chyba byśmy nie chcieli.

Komu się nie podoba nagroda to nie ma obowiązku odbioru :) zawsze można wybrać kolejną osobę z grupy/listy :)
Awatar użytkownika
Malory
Sous-lieutenant
Has thanked: 148 times
Been thanked: 166 times

Post autor: Malory »

Co do nagród to szczerze powiedziawszy, większość rzeczy, które nie były bonami lub książkami mi dalej leżą w szafie nieużyte.

Masa z nas powiedzmy to sobie szczerze- ma szafy wypchane hałdami hańby i dorzucanie tam rzeczy, którymi się i tak nie zajmujemy to trochę akumulacja plastiku w moim odczuciu.

Zgaduję jednak że na startety od Warlorda zawsze będą chętni. Podstawki, akcesoria typu pędzle, tufty itp. też pewnie zawsze znajdą chętnych, podobnie myślę książki.

Co do komentarzy - to miła rzecz, ale przy takiej ilości prac nie wiem czy ma sens i tylko przeciąga raczej publikację wyników.
“The saddest thing about any man is that he be ignorant, and the most exciting thing is that he knows.”
― Alfred the Great
Majbach
Adjudant-Major
Has thanked: 373 times
Been thanked: 169 times

Post autor: Majbach »

Malory pisze: środa, 24 kwietnia 2024, 11:24 Co do komentarzy - to miła rzecz, ale przy takiej ilości prac nie wiem czy ma sens i tylko przeciąga raczej publikację wyników.
Pytanie brzmi jak to wygląda od podszewki?

Bo może być tak, że wydłużone oczekiwanie na wyniki faktycznie wynika z tego, że najbardziej zaangażowani sędziowie mają kilka stron A4 do napisania, co siłą rzeczy trwa. Moim zdaniem warto poczekać te dodatkowe dni w takiej sytuacji, chociaż rozumiem, że nie każdemu to odpowiada.
Ale równie dobrze może być tak, że owi najbardziej zaangażowani wykonują swoją misję szybciej, a czeka się na kogoś kto akurat nie pracuje nad komentarzami tylko ma inne (bardziej przyziemne zapewne) obowiązki. Wtedy rezygnacja z komentarzy nie ma najmniejszego sensu i tylko tracimy, nic nie zyskując w zamian.
sgr
Lieutenant
Has thanked: 74 times
Been thanked: 201 times

Post autor: sgr »

Na ocenianie schodzi mi kilka dni. Pierwszy dzień to przygotowanie arkusza w excelu, skopiowanie nicków uczestników itp oraz zgranie zdjęć, które będą podlegać ocenie lub - tu wielkie podziękowania Aspirantowi, bo jego temat bardzo ułatwia znajdywanie odpowiednich wątków - znalezienie linków do tematów konkursowych. Ocenianie tylko na bazie zdjęć z galerii jest mało obiektywne. Schodzi na to chwila, akurat godzinka, dwie po pracy. Potem oceniam po 2-3 kategorie na dzień od razu pisząc komentarze. To pisanie pomaga, bo trzeba sobie samemu odpowiedzieć dlaczego ta praca mi się podoba bardziej niż ta druga. Czyli spędzam kolejne 3 dni na ocenianiu. W dużych kategoriach trzeba to jeszcze przemyśleć, bo zawsze jest kilka niemal równorzędnych prac, które mimo wszystko trzeba posegregować. Sumując całość zajmuje mi około 10 roboczo-godzin, które trzeba wcisnąć gdzieś pomiędzy pracę, dzieci, zwierzęta itp. Wypadałoby być w miarę wypoczętym także, bo ocenianie bywa żmudne, szczególnie, że całą kategorię robię za jednym zamachem, lepiej się wtedy pamięta wszystkie prace i łatwiej je uszeregować. Jak wszystko mam to jeszcze trzeba wszystko przejrzeć, poprawić literówki, posegregować w arkuszu według zajętych miejsc i wkleić w email do organizatorów. Kolejne 2 godzinki lekka ręką. Na całość schodzi sporo czasu. Zazwyczaj nie bywam ostatni, ale raczej też nie pierwszy. Ocenianie bez komentarzy będzie szybsze, o wiele szybsze, 4h i powinno być zrobione i wysłane. Będzie również mniej obiektywne (w moim przypadku, na pewno inni jurorzy mają inaczej). Jeśli chcecie komentarzy to musicie mi dać około tygodnia po konkursie na ich napisanie. Szybciej się nie da (chyba, że akurat mam urlop itp).

Tak na marginesie, moje przeszłe prace konkursowe zazwyczaj zajmowały znacznie mniej czasu sumarycznie niż ocenianie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 4019 times
Been thanked: 2556 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dzięki za wszystkie dotychczasowe komentarze i propozycje. Zachęcam do wypowiadania się pozostałych uczestników konkursu. Być może macie jakieś własne pomysły i propozycje. Nie chciałbym, żeby to o czym pisałem na początku zdominowało wątek. Niedługo postaram się do wszystkiego odnieść.

Przez ostatnie dni wyglądało na to, że główny problem jaki mamy to kwestie techniczne dot. forum, ale wszystko zostało opanowane. Natomiast z uwagi na majówkę i różne sprawy organizacyjne (tradycyjnie rozmowy ze sponsorami) i po mojej stronie, start tej edycji konkursu może trochę się przeciągnąć, więc jest jeszcze czas na dyskusję.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Has thanked: 77 times
Been thanked: 350 times

Post autor: rilian »

Ja o komentarzach trochę się uzewnętrzniłem przy okazji poprzedniej edycji. Z mojej perspektywy co edycję opisuje się z grubsza to samo. Powtarzają się uczestnicy i powtarza się ich styl prac. Jest bardzo niewielu uczestników, którzy czynią zauważalne postępy, chcą się uczyć i coś czerpią z komentarzy, większość dobiła do zadowalającego ich poziomu (co oczywiście nie jest czymś złym, hobby ma nas bawić, nie być obowiązkiem) i komentarze w formie podpowiedzi trochę nie mają sensu. Argumentowanie czemu dana praca jest "lepsza" od drugiej też często mija się z celem, bo obiekty oceny są nieporównywalne (trudno powiedzieć czemu żaglowiec bardziej mi się podoba od samolotu bo techniki użyte się nie powtarzają i decyduje często ogólne wrażenie).

Co do opóźnienia, które powoduje pisanie komentarzy, to mam wrażenie, że zazwyczaj czekamy na kogoś, kto miał w danym tygodniu kocioł w robocie albo wyjechał i piszący komentarze akurat chyba nie są ostatnimi, którzy przysyłają oceny, ale to tylko moje wrażenie, pełny obraz sytuacji mają organizatorzy.

W kwestii nagród w pełni zgadzam się z Malorym.
Skoro są sponsorzy, którzy proponują jakieś losowe modele, może warto je odkładać i przekazywać zainteresowanym różnymi systemami, czy modelarstwem na żywo na jakimś evencie, na którym bywają organizatorzy w ramach promocji forum/hobby/konkursu. Nie wiem w jakiej formie pojawiacie się na często wspominanych tutaj "Polach Chwały"(?). Nam zdarza się prowadzić pokazy różnych systemów i często przez to poznajemy jakiegoś młodego entuzjastę, dla którego wręczenie za udział w pokazie nawet drobnego modelu, czy farbki i pędzelka, to jak zdobycie pirackiego skarbu i jest właściwie gwarantowane, że ów młodzian po powrocie do domu siądzie z tatą i razem skleją, a za tydzień już będzie ciągnął tatę za rękę do sklepu po kolejny model/figurkę. Odpadnie też częściowo problem wysyłki i jej kosztów.
Awatar użytkownika
Ritter
Sergent-Major
Has thanked: 121 times
Been thanked: 98 times

Post autor: Ritter »

Wydaje mi się że każdemu zależy na uzyskaniu informacji zwrotnej na temat swojej pracy. Konstruktywna krytyka, porady lub docenienie walorów pracy w sumie zostało bardzo fajnie rozwiązane w poprzedniej edycji. Szacun dla Matheo, który zrobił fajny materiał z prac i poświęcił temu dwa nagrania na swoim kanale 😀

Każdy jest kontent, ponieważ wszystkie prace zostały dokładnie omówione. Także pozostaje kwestia czy Matheo będzie chciał kolejny raz wziąć na barki rolę jurora 😀 Nie można pominąć też faktu, że swoją charyzmą i autorytetem może zachęcić więcej osób do brania udziału w konkursie 😀
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”