[XVIII] [5] Kubuś 28mm [GOTOWE]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

[XVIII] [5] Kubuś 28mm [GOTOWE]

Post autor: sgr »

Zgłaszam się z Kubusiem. Żywiczny model w skali 28mm wyprodukowany przez Infamous JT. Dawno nie malowałem pojazdów w tej skali, będzie więc to pewnego rodzaju przetarcie. Będę się starał odtworzyć kamuflaż z tego schematu:

Obrazek

Ale biorąc pod uwagę, że kolorystyka tego pojazdu jest wciąż tematem kontrowersyjnym i waha się w opracowaniach od błękitów do różnych szarości, ten ciemniejszy szary będzie u mnie kolorem szaro-zielonym (bo lubię ten odcień), jasniejszy kolor pozostanie jasno-szary (schemat powyżej jest czarno-biały, bo prezentuje tylko rozkład plam i zachowuje kolorystykę czarno-białych zdjęć). Przy okazji, jeśli się coś w ostatnim czasie urodziło i tak jak kilka lat temu z kamuflażem Zer podczas ataku na Pearl Harbor wiemy już z pewnościa jakie to były kolory - dajcie prosze znać

Model prezentuje się w chwili obecnej jak poniżej. Skleiłem go i popsikałem aerografem biała farbą podkładową Vallejo.

Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 lipca 2020, 02:10 przez sgr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: [XVIII] [5] Kubuś 28mm

Post autor: Raleen »

Fajnie, że będzie Kubuś z tej firmy. Miałem z nią jakiś kontakt niedawno.

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: [XVIII] [5] Kubuś 28mm

Post autor: sgr »

Raleen pisze: wtorek, 26 maja 2020, 08:10 Fajnie, że będzie Kubuś z tej firmy. Miałem z nią jakiś kontakt niedawno.

Powodzenia!
Właściciel jest bardzo "nakręcony" na historię Polski, a modele są całkiem całkiem - warto to promować trochę, bo takich ludzi nie jest za dużo za granicami.
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 535 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XVIII] [5] Kubuś 28mm

Post autor: Umpapa »

Powodzenia!
sgr pisze: wtorek, 26 maja 2020, 11:00 Warto to promować trochę, bo takich ludzi nie jest za dużo za granicami.
Słusznie!
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
ink
Sergent-Major
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 21 sierpnia 2011, 13:23
Been thanked: 25 times

Re: [XVIII] [5] Kubuś 28mm

Post autor: ink »

No i elegancko! wiedziałem kogo obdarować Kubusiem! Jak potrzebujesz do niego jakiejś broni to daj znać to doślę ;-)
"Kto nie potrafi żyć bez honoru, niech umiera z honorem..."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: [XVIII] [5] Kubuś 28mm

Post autor: Raleen »

ink, a Ty współpracujesz z tym wydawcą? :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
ink
Sergent-Major
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 21 sierpnia 2011, 13:23
Been thanked: 25 times

Re: [XVIII] [5] Kubuś 28mm

Post autor: ink »

Nie, jestem tylko psycho fanem ;)
Kupiem all in na kickstarterze i jeszcze troche, a potem jeszcze troche :P
A Szymon tak naprawde mieszka nawet niedaleko Jamiego ;)
"Kto nie potrafi żyć bez honoru, niech umiera z honorem..."
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: [XVIII] [5] Kubuś 28mm

Post autor: sgr »

Mały update, bo siadłem przy Kubusiu wczoraj wieczorem i prace poszły do przodu (to bardzo prosty model). Nie jestem przekonany trochę do niego jak na razie, nie jest źle, ale super też nie - filtry i inne cuda dodadzą mu trochę życia, chciałbym też wymalować wydrę, choć to temat kontrowersyjny. Przez to także, że chciałem jak najszybciej pospieszyłem się nieco i w kilku miejscach farba odlazła z bluetackiem - musiałem poprawiać pędzlem - stąd brzydkie plamki na modelu, to się wyprostuje w weatheringu.

Kubuś z pierwszym kolorem kamo - czyli baza to Tamiya XF-20 Medium Grey, rozjasniona Gunze H51 Light Gull Gray i super rozjaśniona Tamiyową bielą. Wszystko z aerografu:
Obrazek

Następny etap to maski z bluetacka (narzędzia: palec, drewniana wykałaczka, cierpliwość, paracetamol na ból pleców/karku/głowy ;) ):
Obrazek

Drugi kolor, też aerografem. Tym razem baza to Tamiya XF-24 Dark Grey, przyciemniona XF-63 German Grey i rozjśniona Revellowym Helloliv (45):
Obrazek

Wyszło bardzo ciemno, na zdjęciu ciemniej niż w rzeczywistości, ale za ciemno. Postanowiłem zdjąc maski (jak się okazało w kilku miejscach wraz z jasnoszarą farbą :) ) i sprawdzić:
Obrazek

Za ciemno. Do wyboru miałem przemalować całość lub rozjaśnić. Wybrałem rozjaśnienie - popsikałem cały model z większego dystansu farbką Dunkelgelb Shine (Mig Ammo 905) - to jest lekko kremowy biały, nazwa brzmi groźnie, ale z dunkelgelbem to ma mało wspólnego. Kubuś się rozjaśnił - bardziej nawet niż na zdjęciu, chyba zacznę go fotografować na białym tle, bo wychodzi za ciemny. Zostanę przy tym jak na razie.
Obrazek

Popsikałem go też przed chwilą satynowym lakierem, jak przyschnie to chciałbym się zabrać wieczorem za freehandy - napis "KUBUŚ" i wydrę. (zdjęcia po satynie nie mam, różnica w połysku minimalna, nie wyjdzie na zdjęciu).
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: [XVIII] [5] Kubuś 28mm

Post autor: sgr »

Kolejny update - domalowałem białą i czarną farbą trochę literek (obie farby Kimery, ale każda dobra ujdzie) oraz czerwienią i czernią (Mephiston Red z GW + Blood Red z MiG Ammo) logo z wydrą. Literki są mało czytelne (te czarne) a białe nie do końca symetryczne, ale raczej nie będę poprawiał, to maciupkie bardzo, nie chcę kalkomanii, bo wyjdzie za równo i idealnie na pojeździe malowanym jednak w pośpiechu, a drugie podejście może być gorsze. Czerwone zabrudzenie przy kole usuniete, nie zauważyłem przed zdjęciem - cykanie fot ma czasami sens ;).

Obrazek
Obrazek
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: [XVIII] [5] Kubuś 28mm

Post autor: sgr »

Kubuś przeszedł kurację filtrami, nie Lindleya, tylko MiG Ammo - Grey for Yellow Sand. Mam nadzieję, że widać zmianę - dałem tym razem białe tło, myślę, że tak jest lepiej. 3 warstwy filtru lekko wilgotnym pędzlem płaskim na lakierze satynowym (żeby nie uszkodzić powłoki malarskiej i dać olejnym specyfikom lepszą powierzchnię - po filtrach przyjdzie czas na pin washa - też olejem). Szybki i przyjemny etap, warto jednak dać satynowemu lakierowi (Vallejo w moim przypadku) kilkanascie godzin na porządne wyschnięcie, inaczej moga nastapić różne przykre niespodzianki i reakcje chemiczne wszystkiego ze wszystkim ;).

Obrazek
Awatar użytkownika
ink
Sergent-Major
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 21 sierpnia 2011, 13:23
Been thanked: 25 times

Re: [XVIII] [5] Kubuś 28mm

Post autor: ink »

To ja chyba zamówię malowanie tego modelu u Ciebie jednak...
"Kto nie potrafi żyć bez honoru, niech umiera z honorem..."
Awatar użytkownika
demi_morgana
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2016, 07:25
Has thanked: 12 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: [XVIII] [5] Kubuś 28mm

Post autor: demi_morgana »

Fajny robal :-)
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: [XVIII] [5] Kubuś 28mm

Post autor: sgr »

Pierwsze washe za płoty. Pin-Wash mi zajął więcej czasu niz zwykle, bo detale są bardzo miękkie na tym modelu - nie wiem czy tak było w rzeczywistości, ale tu niemalże wszystkie krawędzie są półokrągłe i miękko przechodzą w większe powierzchnie. Oczyściłem wszystko z grubsza, przy malowaniu detali będę poprawiał jeśli wciąż będzie mnie raziło jakieś washowe rozlewisko. Użyłem olejnego washa MiG Ammo - Brown for German Dark Yellow.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: [XVIII] [5] Kubuś 28mm

Post autor: rilian »

Pomalowałem w życiu już niezliczoną liczbę figurek i pojazdów, ale ten temat to niezła lekcja dla mnie. Dzięki!
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: [XVIII] [5] Kubuś 28mm

Post autor: sgr »

Dzięki, mam nadzieję, że lekcja jak coś można zrobić, a nie jak lepiej nie robić ;). Przy okazji - wartość edukacyjna, hello, czy sędziowie widzą i słyszą ;).
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”